Gryphon Armor Kit

Sve one prednosti Sabertooth Z87 modela, sa Gryphonom ćete imati tek ako nabavite Armor Kit koji se prodaje po cijeni od otprilike 30 – 35 €. Cijena svakako nije mala, no TUF ploče imaju više smisla s ovim kitom koji im donosi veću čvrstoću i izvrsnu zaštitu od prašine. Armor Kit dolazi u kutiji identičnih dimenzija kao i ploča, a takav je i dizajn. Sa stražnje ćete strane saznati sve prednosti koje on donosi.

Tehnologije navedene na stražnjoj stranici – Thermal Armor, Dust Defender i TUF Fortifier, ostvaruje mnoštvo komponenata koje nalazimo u kutiji. Thermal Armor dijelovi broje – jedan Assistant ventilator (35 mm), jednu ljepljivu spužvicu za ventilator i jedan 40 mm I/O poklopac za ventilator. Smisao Thermal Armora je zaštita komponenata ploče od vanjskih toplinskih utjecaja pri čemu maleni ventilator pomaže u raspršivanju topline koja se generira između gornje zaštitne ploče i matične ploče. TUF Fortifier je donja metalna ploča koja služi kao nosač gornje Armor ploče, ali i povećava čvrstoću cijele konstrukcije te smanjuje mogućnost uvijanja PCB-a. Uz to dolazi vrećica s vijcima i jedan Philips odvijač. Kako bi instalacija prošla bez problema tu su i detaljne upute. Uz to, tu su i tri Termistor kabela kojima mjerimo temperaturu na tri mjesta koja sami odaberemo. Dust Defender dio je i najbrojniji a sastojis e od raznih poklopaca i čepića kojima sprječavamo nakupljanje prašine na PCB-u i komponentama ploče. Tu se nalaze – dva poklopca za DIMM slotove, tri PCIe x16 poklopca, jedan PCIe x1 poklopac, jedan set poklopaca za stražnji I/O panel (LAN, DP, HDMI, DVI i USB). Tu je i šest Audio čepića, deset onboard USB2.0 poklopaca, devet SATE/eSATA poklopaca i jedan filter za prašinu za stražnji I/O panel (frame + grid).

Prva stvar zaštite je postavljanje gornje i donje ploče koje povezujemo vijcima za plastiku. Nakon toga biramo želimo li ugraditi ventilator, filter za prašinu i sve ostale poklopce i čepiće čime ploču štitimo od prašine. Uz to, na T_Sensor konektore možemo postaviti dodatne Termistore na dovoljno dugim kabelima kojima mjerimo temperature na željenim pozicijama. U radu se ova ploča vrlo malo zagrijava, no postavljanjem kompletnog oklopa temperature pri dugotrajnom opterećenju rastu za par stupnjeva. Ugradnjom malenog 35 Assistant ventilatora smanjujemo temperature na ploči, no one su ipak na malo višoj razini nego kada oklopa nema. Ipak, nema straha jer su sve komponente na ploči ionako certificirane za rad na višim temperaturama.

 

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Asus Gryphon Z87;

Asus Maximus VI Hero

Procesor(i)

Intel Core i5-4670K;

Memorija

G.Skill RipjawsX 2 x 2GB 2133MHz, F3-17000CL9D

Grafičke
kartice

Intel HD4600;

Zvučna kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Corsair Force 3 120GB;

Napajanje Thermaltake Grand 1050W
DVD-RW HP GSA-H60L













































Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit SP1
Chipset
datoteke

Intel Chipset Driver

DirectX
verzija
11
AIDA 64 Extreme Edition

v.3.00.2500

3DMark

Fire Strom

PCMark 8 Home
7-Zip v. 4.65
x.264 Benchmark v.4.0
 

Način testiranja

Za ovaj test u labu nismo imali dostupan 4770K procesor, pa usporedbe s ranije testiranim pločama nećete vidjeti baš kao ni usporedbe u mogućnostima overclockinga. Overclocking smo isprobali na obje ploče sa 4670K procesorom kojeg nam je na test ustupio Asbis, i obje su se ponašale vrlo slično. To je samo znak da su novi Haswel procesori limit, te kako ploče ne mogu pokazati svoj puni potencijal. Rezultate overclockinga 4670K sa sve tri ploče vidjet ćete u nadolazećem testu Maximus VI Extreme ploče, a iz Asbisa nam je na test stigao još jedan zanimljiv procesor – 4770S pa i taj članak očekujte uskoro. Obje ploče su postigle vrlo slične rezultate u testovima pa smo ih prikazali samo nekoliko. Mjerena je i potrošnja čitavog sistema pod OCCT-om, a rezultate iGPU testova smo također izostavili jer su razlike vrlo male.