Asus Maximus V Extreme & Gigabyte Z77X-UP7 + Intel i5-3470 test
Datum objave 29.12.2012 - Krešimir Matanović
Asus Maximus V Extreme - prvi dio
ROG dizajn je već svima dobro poznat a Asus ga ni kod ove ploče nije mijenjao. Kutija je karakteristične crvene boje s detaljnim opisom tehnologija i opreme na prednjoj stranici koju je moguće otklopiti, te na stražnjoj strani. Unutar kutije je ploča položena u zasebnu crnu kutiju sa prozirnim poklopcem a bundle u u svoju. Jedna od prethodnica ove ploče bila je Maximus IV Extreme koju smo testirali početkom prošle godine, a bila je bazirana na tada najjačem P67 čipsetu. Nakon nje je na tržište stigla Maximus IV Extreme-Z sa Z68 čipsetom i nju nismo imali prilike testirati, a sada je ovaj V model baziran na Z77 čipsetu. Svima trima je zajednički LGA1155 socket te činjenica da podržavaju Sandy Bridge procesore, dok najnovija podržava i Ivy Bridge procesore napravljene u 22nm proizvodnom procesu i sa revolucionarnom tri-gate tranzistor tehnologijom.
Kod svake Maximusice očekujemo iznimno bogat bundle i tako uvijek i bude. Teško je uopće i prebrojati što sve ova donosi no ipak ćemo probati. U kutiji smo tako našli debele korisničke upute, zaštitu za stražnji I/O panel, dva SATA 3Gbps data kabela, šest SATA 6Gbps data kabela, jednog jednostrukog, jednog 3-Way i jednog 4-way SLI mostića, zatim jednog CrossFire kabela, pa jednog Q konektora, jednog dva-portnog USB 2.0 i eSATA modula, jednog ROG Connect kabela, jednog ProbeIt seta kabela, jednog 12 u 1 ROG seta naljepnica za označavanje kabela, jedne mPCIe Combo kartice s dual band WiFi 802.11 a/b/g/n modulom i Bluetooth v4.0/3.0+HS modulom, jednog 2-u-1 RF kabela, dvije Wi-Fi Ring pokretne antene, jednog OC Key-a i jednog OC Key kabela. Uz to tu je i medij s upravljačkim programima, Kaspersky Anti-Virus programom, DAEMON Tools Pro Standard programom, zatim ROG CPU-Z, Mem TweakIt, AI Suite II, WebStorage, te ASUS Utilities aplikacijama.
Nova je ploča najznačajnije izmjene doživjela u području rashladnog sistema koji je sada kompleksniji i podijeljen u dva dijela. Masivni rebrasti aluminijski hladnjaci povezani toplovodnom cijevi nalaze se na napojnoj jedinici,dok su druga dva hladnjaka također povezana toplovodnom cijevi smještena na Z77 PCH-u i na PLX-ovom 8747 kontroleru. Hlađenje je učinkovito i prilikom overclockinga, a pogotovo kada osiguramo solidno strujanje zraka preko njih. Ostatak dizajna ploče je klasičan sa crnim PCB-om i kombinacijom crno-crvenih konektora i utora. Layout je dobro osmišljen premda inženjeri nisu imali lak zadatak postavljanja svih kontrolera, tipaka, utora, komponenata i ostalih sastavnih dijelova ploče. I premda na prvi pogled i djeluje prenatrpano gužve zapravo nema jer je PCB u eATX formatu i dimenzija 30.5 cm x 27.2 cm. Nužno je bilo koristiti veliki PCB zbog mogućnosti ugradnje čak četiri grafičke kartice u CFX i SLI konfiguracije za što je bilo potrebno osigurati i dodatne PCIe stazice putem PLX čipa. Ovime se stvorila ultimativna gamerska platforma sposobna podnijeti i najekstremnije oblike hlađenja pa je Asus tako svima zainteresiranima ponudio ploču za skidanje raznih rekorda. Za prosječnog je korisnika, pa čak i za one malo naprednije ova ploča preekstremna i preopremljena, jer će bez ekstremnog hlađenja i ugradnje tri - četiri grafičke kartice teško dosegnuti njezine granice.
|
Nakon pregleda tablice u kojoj je vidljivo sve što ova ploča nudi krenuti ćemo s malo detaljnijom analizom pojedinih dijelova ploče. Na sjeveru je kao i uvijek oko LGA1155 socketa smještena kompleksna napojna jedinica koja je posložena u osam faza za CPU, četiri faze za iGPU i dvije faze za memoriju, sve ukomponirano u Extreme Engine Digi+ II dizajn. U tome dijelu nailazimo i na dodatno +12V napajanje u obliku jednog osam-pinskog i jednog četiri-pinskog konektora. Između hladnjaka i stražnjeg I/O panela nalazi se Intelov Thunderbolt kontroler, te Intel 82579V (Gb Ethernet) i ASMeda 1442 kontroleri. Uz njih tu su i mPCIe Combo konektor za WiFi i BT karticu te ROG Connect konektor. Tik iza Audio konektora stražnjeg I/O panela nalaze se OC key konektor (ako ne znate za što OC Key služi svakako pročitajte Danijelovu detaljnu analizu), EZ Plug 2 konektor te EZ Plug 1 konektor za dodatno napajanje grafičkih kartica.
Desno od četiri DIMM utora (kompatibilnost s G.Skillovom 2666 i 2800MHz modulima), je vrlo zanimljivo jer se tu uz dvofaznu napojnu jedinicu i njen kontroler nalaze zanimljivosti poput LED dijagnostike, LN2 headera, SlowMode prekidača (koristi se za prevenciju rušenja sistema kod hlađenja tekućim dušikom), mjernih točaka napona, utora za ProbeIt sonde, Start i Reset tipaka, VGA Hotwire konektora (omogućuje promjenu napona grafičke kartice iz BIOS-a ploče), PCIe x16 Lane prekidača uz pomoć kojeg odabiremo x16 mod za četiri x16 konektora, zatim GO tipke, 24-pinskog ATX konektora, USB 3.0 internog konektora, baterije, a točno iznad ASMedijinog 1061 kontrolera nalazi se i sva sila dijagnostičkih LED-ica.
Asus Maximus V Extreme - drugi dio
Na lijevoj se strani ispod I/O panela nalaze ASMedijin 1042 (USB 3.0) i Realtekov ALC898 Audio kontroler te pripadajuća elektronika. Prave zanimljivosti se nalaze kada krenemo na desnu stranu. Tu je ispod hladnjaka a tik iznad prvog PCIe x16 utora smješten PLX 8747 PCIe Gen 3 preklopnik koji ima čak 48 PCIe stazica. Ispod prvog x16/x8 utora, nalazi se dva slota odmaknut drugi x16/x8 slot, a ispod njega je sekundarni crni x2 slot. Do dna ploče se nalaze još dva crvena x8 slota između kojih je smješten jedan crni 2.0 x4 slot te PLX-ov 8608 PCIe Gen 2 preklopnik sa osam stazica. Iza njih su još smješteni i BIOS 1 te BIOS 2 čipovi, te pripadajuće im LED-ice aktivnosti. Na samom se se dnu s lijeva na desno našli AAFP, SPDIF_OUT, eSATA 3G i SMB konektori. U nastavku slijede dva USB 2.0 i jedan USB 3.0 interni konektori te F_Panel konektor i konektori za OPT_FAN1 i OPT_TEMP1. Iznad svega se nalaze dva iROG kontrolera, Nuvotonov Super I/O kontroler, još jedan ASMedijin 1042 kontroler i jedan ASMedijin 1061 kontroler, Subzero Sense mjerne točke, Z77 PCH i šest SATA 6Gbps te dva SATA 3Gbps horizontalno postavljenih konektora. Ono što do sada nismo spomenuli je da ploča ima čak osam strateški raspoređenih 4-pinskih konektora za ventilatore.
I/O stražnji panel:
- 1 x PS/2 keyboard/mouse combo port
- 1 x Thunderbolt port
- 1 x DisplayPort
- 1 x HDMI
- 1 x LAN (RJ45) port
- 4 x USB 3.0
- 4 x USB 2.0 (one port can be switched to ROG Connect)
- 1 x Optical S/PDIF out
- 1 x Optical S/PDIF in
- 5 x Audio jacks
- 1 x Clear CMOS button
- 1 x ROG Connect On/ Off switch
Stražnji je panel bogato opremljen i nudi svu silu modernih konektora uključujući i jedan Thunderbolt port. Korisna je Clear CMOS tipka, kao i ROG Connect za sve koji računalom žele upravljati udaljeno. Video izlaza su dva a primjećujemo izostanak legacy DVI i VGA konektora.
|
Po pitanju BIOS-a, tj. njegovog UEFI sučelja ova je ploča jedna od najbogatijih opcijama koje smo do sada vidjeli i konkurencija od Asusa može samo još uvijek učiti, jer im parirati jednostavno ne može. Opcija za tweakanje ima toliko da se i napredniji korisnici lako izgube, no ova je ploča ionako namijenjena onima najzahtjevnijim. Opcija je toliko da možete provesti sate u podešavanju BIOS-a i još ne biti gotovi sa svim. S obzirom da ploča ima sijaset hardverskih mogućnosti kao što je direktno uplitanje u napone dvaju grafičkih kartica što se vidi iz VGA Tweakers Paradise sekcije, ili pak izmjene profila latencija memorija mnoštvo do sada naprednih vezanih uz overclocking i napojne mogućnosti opcija jednostavno postaju uobičajene i svakodnevne. Ovdje Asus i za mogućnosti i za funkcionalnost te stabilnost zaslužuje samo pohvale, premda smo mi samo zagrebli po površini mogućnosti ove ploče. Sa softverske strane je sve već poznato iz naših prethodnih članaka pa se tu nećemo previše zadržavati. Pogledajmo radije što konkurencija ima za ponuditi.
Gigabyte Z77X-UP7 - prvi dio
Gigabyte je za razliku od Asusa ponešto promijenio dizajn pakiranja svoje top ploče u odnosu na prošlu generaciju. I dok je kod Z68X-UD7-B3 pakiranja prevladavala zlatna boja kod ove ju je zamijenila narančasta. U svemu je ostalom prepoznatljivo kako je riječ o Gigabyte proizvodu, a detaljne se analize hardvera i mogućnosti nalaze na prednjoj stranici koju je moguće otvoriti te na stražnjoj.
I u slučaju ove ploče je bundle bogat, no na nešto drugačiji Gigabyteovski način. Krećemo od debelih i iscrpnih uputa za korištenje, kako za ploču tako i za WiFi/BT modul, zatim zaštite za stražnji I/O panel, jedan 2 way CrossFire mostić, jedan 2 way SLI mostić, a tu su i jedan 3 way i jedan 4 way SLI mostić, zatim USB 3.0 prednji panel, jedan interni USB3.0 kabel, pa šest SATA 6Gbps kabela, stražnji eSATA Bracket (2 konektora i jedan za Molex napajanje), WiFi/BT GC-WB300D PCI-E modul sa dvije štapne antene i USB kabelom, te set kabela za mjerne točke napona. Dva su medija, jedan sa upravljačkim programima za WiFi modul, a drugi sa upravljačkim programima, Norton Internet Security-em (OEM verzija), zatim Rapid Start Technology, Smart Connect Technology, Smart Response Technology i LucidLogix Virtu MVP aplikacijama.
Već na prvi pogled je vidljivo kako je osim u dizajnu i izboru boja Gigabyte uveo značajne promjene u ovu seriju ploča. Već spomenute boje su sada kombinacija crno-narančastih utora i konektora (s ponekim sivim detaljom), a jedino je PCB ostao mat sivi. Layout je vrlo sličan kao i kod prethodnice no s više dodanih elemenata na proširenom EATX formatu. Sada je tu svoje mjesto našla i mSATA konektorom a tu je i cijela OC sekcija tipaka nazvana OC-Touch. I hladnjaci su ponešto drugačiji kako oblikom tako i bojama. I dalje je su to četiri aluminijska hladnjaka povezana s toplovodnim cijevima. Svoj posao odrađuju vrlo dobro, čak i kada overclockiramo. U normalnom radu su na sobnoj temperaturi svi hladnjaci mlaki. Promjene su vidljive i u napojnoj jedinici smještenoj oko LGA1155 ležišta, a o tome ćemo nakon tablice sa detaljnim popisom opreme i mogućnosti.
|
Prostor između napojne jedinice i stražnjeg I/O panela popunjen je dvama osam pinskim +12V konektorima, zatim s dva ASMedijina 1442 kontrolera i jednim VL800 USB3.0 kontrolerom. Napojna jedinica je kontrolirana od strane IR 3563A kontrolera a donosi kompleksan 32+3+2 fazni dizajn (CPU + iGPU + VTT). Uz Ultra Durable 5 komponente i 60A IR-ove PowIRstages ploča je u stanju dati 2 kWsnage. Iza četiri DIMM utora smjestila se napojna jedinica za memoriju, 24 pinski konektor za napajanje, interni USB 3.0 konektor i najzanimljiviji dio - OC Touch. On se sastoji od tipaka kojima u realnom vremenu možemo podešavati množitelj procesora i BCLK u koracima od 1MHz ili 0.1MHz. Tu su i mjerne točke napona, Clear CMOS tipka, Power tipka, i LN2 prekidač (postavljanje niske CPU frekvencije).
Gigabyte Z77X-UP7 - drugi dio
Ispod I/O panela nalaze se Intelovi i Atherosovi Gigabit LAN kontroleri te Realtekov ALC898 audio kontroler. Ploča ima četiri narančasta PCIe x16 utora (četiri puta x8), te jedan crni (x8) koji ima direktnu komunikaciju s CPU-om čime je izbjegnut prolaz kroz PLX kontroler. Kontroler je isti onakav kakav koristi i Asus - 8747 sa 48 Gen 3 PCIe stazica, a nalazi se iznad prvoga PCIe utora. Tu su još i dva PCIe x1 utora koji se nalaze ispod drugog odnosno trećeg narančastog PCIe utora. Iza prvog utora su svoje mjesto našla dva BIOS čipa i njihova LED signalizacija, a iza drugog PCIe x1 utora se nalazi baterija. Na samom se dnu ploče nalaze F_AUDIO, SPDIF_O, tropinski konektor za ventilator, COM, F_USB2, F_USB1 i F_PANEL konektori. Iznad njega je CLR_CMOS jumper, a u nastavku četiri-pinski konektor za ventilator, BIOS preklopnici (jedan za izbor između Main i Backup BIOS-a, te drugi za izbor Dual ili Single BIOS rada). Dalje na desno nalazi se Debug LED, F_USB3.0 konektor, dva konektora za ventilatore i Reset tipka. Iznad konektora nalaze se iTE-ov Super I/O kontroler, Etronov EJ168 USB 3.0 kontroler, dva Marvelova 88SE9172 SATA 6Gbps kontrolera i mSATA konektor. Na desnom rubu se nalaze četiri SATA 3Gbps i šest SATA 6Gbps horizontalno postavljenih konektora te jedan ATX4P konektor za dodatno napajanje grafičkih kartica (kada ih je dvije ili više).
I/O stražnji panel:
- 1 x PS/2 keyboard/mouse port
- 1 x D-Sub port
- 1 x DVI-D port
- 1 x optical S/PDIF Out connector
- 1 x HDMI port
- 1 x DisplayPort
- 6 x USB 3.0/2.0 ports
- 2 x RJ-45 ports
- 6 x audio jacks (Center/Subwoofer Speaker Out/Rear Speaker Out/Side Speaker Out/Line In/Line Out/Microphone)
Gigabyte je tradicionalniji u dizajnu I/O panela od Asusa pa tu još možemo naći i DVI te VGA konektore uz standardne DisplayPort i HDMI. Nisu previše eksperimentirali pa tu vidimo i jedan PS/2, šest USB3.0 konektora, dva LAN konektora itd.
|
Gigabyteica donosi klasično UEFI sučelje koje ima dvije mogućnosti prikaza, standardan i 3D. Nama se više sviđa standardan, baš kao i Advanced kod Asusa, no Gigabyte još ima puno posla kako bi na ovome polju dostigli Asus. Njhov se UEFI čini običan i tek s opcijama koje su prijeko nužne, dok je Asusov bogat i vrlo napredan. Ploča dozvoljava tweakanje standardnih opcija i ima raspon napona uobičajen za visoku klasu koja cilja na LN2 overclockere. Ipak, BIOS-i imaju određenih nestabilnosti i ni jedan F5 koji smo probali nije apsolutno savršeno radio. Na kraju smo kao kompromis uzeli najnoviji u vrijeme testiranja - F5j. Softverski paket koji dolazi uz ploču je standardan i nema ničega što do sada nismo vidjeli.
Intel Core i5-3470, test sistem, način testiranja i overclocking
i5-3470 je četverojezgreni procesor napravljen u 22 nm proizvodnom procesu i tri-gate tranzistorskoj tehnologiji a predstavljen je još u drugom kvartalu ove godine. Procesor spada u Ivy Bridge porodicu, a u 3400 seriji se ukupno nalazi šest modela. Karakterizira ga odsustvo HyperThreading tehnologije, a arhitektura prvo stupanjske i drugo stupanjske priručne memorije je ista kao i kod ostatka serije - L1 instrukcijske i podatkovne memorije ima 32KB+32K po jezgri (8-way), a L2 memorije 256KB po jezgri (16-way). Trećestupanjske memorije ima 6MB i ona se dijeli između svih jezgri (Intel Smart Cache). Osnovni radni takt procesora je 3.2GHz (32 x 100MHz), dok u Turbo načinu rada doseže i 3.6GHz sve dok radi unutar TDP-a od 77W. Ovaj model ima zaključani množitelj, no u BIOS-u ploče ga je moguće dignuti do 40x čime se može računati na maksimalni overclock oko 4GHz plus sve što uspijete izvući iz BCLK-a na matičnoj ploči. Procesor ima integriranu grafičku jezgru HD Graphics 2500 (6 izvršnih jedinica), koja radi na osnovnih 650MHz i 1100MHz u Turbo načinu rada, a podržane su QuickSync, InTru 3D, Insider, WiDi, FDI i Clear Video HD tehnologije. procesor podržava maksimalno 32GB DDR3 radne memorije u dvokanalnom setupu maksimalne brzine 1600MHz pri čemu je maksimalna propusnost 25.6GB/s. U trenutku predstavljanja ovaj je procesor imao preporučenu cijenu od 195 USD, dok se danas u hrvatskim dućanima može pronaći po cijeni od oko 1.500 kuna.
Test sistem
|
|
Način testiranja
Testiranje smo odradili s procesorom kojeg do sada nismo testirali - i5-3470. Iz tog će te razloga na drugoj stranici testova naći i usporedbu u performansama s moćnijim i7-3770K i i5-3570K, ali i nešto starijim Sandy Bridge procesorima. Procesor smo hladili Noctuinim D14 hladnjakom, koji ga je bez problema držao i na maksimalnim taktovima. Testove koji se tiču cijelog sistema smo kao i kod prošlih testova skratili jer nam svi manje više govore istu stvar, jedna je ploča minimalno brža od druge, pa se odabir svodi na cijenu, količinu opreme, OC mogućnosti itd. Performanse na tvorničkim postavkama se ionako ne mogu puno razlikovati. Usporedne testove matičnih ploča smo odradili s i5-3570K procesorom, te smo iskoristili rezultate UP4TH i UD5H ploča koje smo testirali ranije. Thunderbolt tehnologiju ponovno nažalost nismo mogli testirati jer još uvijek nemamo odgovarajući uređaj (a ni miniDP adapter), pa je to još uvijek nepoznanica.
Overclocking
Overclockiranje ovoga procesora kombinacija je podizanja množitelja na maksimalnu vrijednost i traženje maksimale podizanjem osnovnog (BCLK) takta se nismo pretjerano bavili. Po onome što smo vidjeli obje ploče su u stanju procesor i ostatak hardvera držati na maksimalnih 107MHz i tu nema velikih razlika.Shodno tome, velikih razlika nema niti kod overclockiranja procesora. Na obje ploče smo postigli identičan rezultat od oko 4.0GHz unatoč činjenici da smo množitelj postavili na 40x a BCLK na 107MHz. Ovo je trebalo rezultirati maksimalnom brzinom od oko 4.28GHz no najviše što smo uspjeli vidjeti je 38x 107MHz odnosno ukupnih 4.06GHz jer procesor nije dozvoljavao viši množitelj od 38x. Napone nije bilo potrebno podizati i procesor je bio stabilan na ovoj brzini.
Rezultati testova - MBO
PCMark7 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Score | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Za usporedbu performansi matičnih ploča predvidjeli smo samo nekoliko testova iz kojih vidimo kako su razlike minimalne. UP7 je ovdje izbila na vrh ali nije to pobjeda koja je značajna.
7-Zip |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Score (MIPS) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Procesori se jednako ponašaju na svim pločama uz tek minimalne razlike, a jedino je kod UD5H iz nekog razloga bio slabiji rezultat.
AIDA64 - RAM |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Read (MB/s) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Write (MB/s) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Copy (MB/s) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I memorijska je propusnost različita u samo nekoliko postotaka a sve su ploče bile podešene na XMP profil naše G.Skill memorije.
AIDA64 - SSD |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Linear Read (MB/s) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Random Read(MB/s) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Buffered Read (MB/s) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tek nešto veće razlike vidimo kod brzine SSD-a no niti to nije nešto oko ćega se trebamo brinuti. Na kraju se naravno sve svodi na količinu opreme, mogućnosti, potrebe kupca i cijenu.
Rezultati testova - CPU
7-Zip |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Score (MIPS) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
U prvom testu kojeg smo proveli vidimo kako je 3470 pokazao zube jačem 3570K procesoru kojem je očito Turbo malo "zaštekao" pri testiranju. Za usporedbu smo dodali i performanse AMD-ovog FX-8350 procesora koji ima vrlo sličnu cijenu kao i 3470, a kao što vidimo i znatno bolje performanse - još samo kada bi AMD i potrošnju doveo u razumne granice (125W vs. 77W TDP).
Cinebench 11.5 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
pts | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
U Cinebenchu je 3470 ipak slabiji od 3570K kao što bi to i trebalo biti, a FX-8350 im lijepo bježi za malo više od 10%.
Media Converter7 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Time (s) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Najprije napomena, ovo nisu QuickSync rezultati nego test snage procesora. QuickSync ovaj zadatak obvi barem pet puta brže i tu Intel i dalje nema konkurencije. Kada se gleda samo sirova snaga procesora, AMD je u jasnoj prednosti.
wPrime |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024M Time (s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3470 je ponovno nešto sporiji od 3570K, zanimljivo je za primijetiti i kako je oko 5% brži od megapopularnog i5-2500K.
x.264 Benchmark |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
v.4.0 Score (fps) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I ovdje je 3470 mrvicu brži od 3570K no znatno je limitiran zakočenim OC potencijalom, gdje je 3570K zbog otključanog množitelja na zračnom hlađenju u stanju postići gotovo 1GHz višu frekvenciju.
Zaključak
Core i5-3470 procesor ima kao što smo vidjeli solidne performanse koje u nekim slučajevima pariraju jačem i5-3570K modelu, dok performanse integrirane HD 2500 ipak nisu za pohvalu. Procesor ima i limitirana OC svojstva (maksimum na oko 4GHz zbog zaključanog množitelja), a na našem tržištu ima još jednu veliku manu - cijenu. Za oko 1.500 kn koliko se traži za njega u domaćim dućanima može se nabaviti konkurentski FX-8350 procesor koji je kao što smo vidjeli znatno brži ukoliko se možete pomiriti sa znatno višom potrošnjom. Vani mu je cijena oko 170 €, čime također ostaje u rangu s FX-8350 kojeg bi svakako prije preporučili od ovoga i5-3470. FX-8350 jasno nema integriranu grafiku i uz njega morate obavezno nabaviti diskretnu, no bilo koja iz srednjeg segmenta će biti znatno jača od slabašne HD 2500.