asus_mVIIIf_10

Posebnost ove ploče je i u njenom hlađenju. Asusovi su se ROG inženjeri udružili sa stručnjacima iz tvrtke EK Water Blocks i razvili CrossChill EK hladnjak, samo za ovu ploču. Masivni aluminijski rashladni blok ima bakreni kanal visoke provodnosti, uz mogućnost korištenja zraka ili tekućine. CrossChill EK je opremljen standardnim G1/4 ulazima za cijevi, tako da je kompatibilan s gotovo svim postojećim rješenjima za vodeno hlađenje. EK hladnjak se nalazi na VRM jedinici koja je 8 + 2 fazna s DIGI+ VRM kontrolerom, MicroFine prigušnicama, NexFET MOSFET-ima i 10K Black kondenzatorima.

asus_mVIIIf_11

Oko socketa ima dovoljno mjesta za manje i uže hladnjake, te za one koji su povišeni poput onoga kojeg mi koristimo – Noctua D15. Ukoliko pak imate niži i širi hladnjak problem bi mogao biti dosta veliki i široki EK hladnjak, te još i plastična zaštita za stražnji I/O panel koja bi mogla smetati ispravnom smještaju ventilatora. S druge strane, masivan će hladnjak poput D15 pokriti i prvi PCIe x1 utor i u potpunosti ga učiniti beskorisnim. Memorijski su utori dovoljno odmaknuti od socketa, a desno od njih se nalaze uobičajena LED dijagnostika, Reset i Power tipke, 24-pinski ATX konektor, te horizontalni USB 3.0 interni konektor. Na gornjoj se strani ploče još nalazi četiri 4-pinska konektora za ventilatore, LN2 mode jumper, EPS 12V konektor te jedan od tri konektora za eksterne termalne senzore.

asus_mVIIIf_12

Donji lijevi dio ploče je kao i uvijek rezerviran za kontrolere pa tu nalazimo Intelov I219 LAN kontroler, Nuvotonov Super I/O čip, te naravno fizički odvojenu SupermeFX 2015 audio jedinicu. Audio jedinica ima ESSTechov ES9023P 24-bitni DAC s integriranim 2Vrms operacijskim pojačalom (112dB DNR), zatim je tu i pojačalo za slušalice impedancije od 32 do 600 Ohma, te Nichiconovi audio kondenzatori. Kvaliteta zvuka je odlična i među najboljima kod integriranih rješenja koje smo imali prilike isprobati.

Tu se nalaze i dva PCEe 3.0 x16 utora koji rade u 2×8 modu kada ih koristimo zajedno, dok je treći PCIe 3.0 x16 utor u x4 brzini. Podržane su Quad-GPU SLI i 3-way CrossFireX multi-GPU tehnologije. Uz to, tu su i tri PCIe 2.0 x1 utora.  Na dnu je ploče između ostalog i jedan RGB header za klasične 12V LEDtrake, MemOK! tipka, BIOS čip, drugi interni USB 3.0 konektor, USB 2.0 konektor, F_panel konektor itd.

asus_mVIIIf_13

Na desnoj se donjoj strani ploče mogu vidjeti Asusovi TPU i EPU kontroleri, baterija, M.2 Socket 3 s podrškom za uređaje dužine do 110 mm. Socket je inače pokriven plastičnim oklopom, no do njega se može doći skidanjem poklopca. Iznad socketa se nalazi hladnjak na Z170 čipu u koji je integrirana LED rasvjeta.

asus_mVIIIf_15 asus_mVIIIf_16

I/O stražnji panel:

  • 1 x PS/2 keyboard/mouse combo ports
  • 1 x DisplayPort
  • 1 x HDMI
  • 1 x LAN (RJ45) port
  • 1 x USB 3.1 (red) Type-A
  • 1 x USB 3.1 (black) Type-C
  • 8 x USB 3.0 (blue)
  • 1 x Optical S/PDIF out
  • 5 x Audio jacks
  • 1 x Clear CMOS button
  • 2 x Wi-Fi antenna ports
  • 1 x USB BIOS Flashback Button

Stražnji je I/O panel bogat tipkama, konektorima i portovima pa tu odmah nailazimo na BIOS Flashback i Clear CMOS tipke, spojnice za WiFi i Bluetooth antene itd. Ploča inače ima dodatna dva USB kontrolera uz onaj u čipsetu pa podržava čak osam USB 3.0 portova te dva USB 3.1 uz četiri USB 2.0. Intelov kontroler je zadužen za USB 3.1 Type A i Type C konektore, a ASMedijin za dva USB 3.0 konektora. Kada je riječ o SATA podršci ona se uz klasičnih četiri SATA 6 Gbps i dva SATA Express porta proteže i na jedan U.2 PCIe 3.0 x4 NVMe konektor, uz već spomenuti M.2 Socket 3. Bitno za napomenuti je i kako M.2, U.2 i jedan SATA Express port dijele resurse. Crna dva SATA porta kontrolira ASMedijin kontroler, dok sve ostalo kontrolira Z170.

asus_mVIIIf_20 asus_mVIIIf_21

asus_mVIIIf_22 asus_mVIIIf_23

asus_mVIIIf_24 asus_mVIIIf_25

UEFI sučelje je standardnog rasporeda kao i kod svih ROG Z170 ploča, ali je zbog mnoštva opcija ipak malo usporeno. Opcija za overclocking u Extreme Tweakeru kao i obično ima jako puno, uz dodatni Tweakers Paradise koji dozvoljava promjenu naprednih opcija kao što su FCLK (PCIe), BCLK amplituda, slew rate, VTT napon DRAM-a, VPPDDR napon, DMI napon, Core i Internal PLL naponi, te još dodatnih postavki vezanih uz PLL. Naponi su izdašni i ploča bez problema može isporučiti dovoljno struje i za ekstremno hlađenje.

Softverska je priča kao i uvijek kod ROG proizvoda vrlo bogata a uključuje AURA softver za RGB LED kontrolu (Static, Breathing, Strobing, Color Cycle, Music Effect i CPU temperature), Sonic Studio II za zvuk, KEYBOT II, AISuite 3, ROG theme CPU-Z, Mem TweakIt, RAMDisk, Kaspersky anti-virus (jednogodišnja licenca), PC Cleaner, Overwolf softver i još puno toga.