ASUS Maximus VIII Formula test
Datum objave 13.04.2016 - Krešimir Matanović
Maximus VIII Formula - drugi dio
Posebnost ove ploče je i u njenom hlađenju. Asusovi su se ROG inženjeri udružili sa stručnjacima iz tvrtke EK Water Blocks i razvili CrossChill EK hladnjak, samo za ovu ploču. Masivni aluminijski rashladni blok ima bakreni kanal visoke provodnosti, uz mogućnost korištenja zraka ili tekućine. CrossChill EK je opremljen standardnim G1/4 ulazima za cijevi, tako da je kompatibilan s gotovo svim postojećim rješenjima za vodeno hlađenje. EK hladnjak se nalazi na VRM jedinici koja je 8 + 2 fazna s DIGI+ VRM kontrolerom, MicroFine prigušnicama, NexFET MOSFET-ima i 10K Black kondenzatorima.
Oko socketa ima dovoljno mjesta za manje i uže hladnjake, te za one koji su povišeni poput onoga kojeg mi koristimo – Noctua D15. Ukoliko pak imate niži i širi hladnjak problem bi mogao biti dosta veliki i široki EK hladnjak, te još i plastična zaštita za stražnji I/O panel koja bi mogla smetati ispravnom smještaju ventilatora. S druge strane, masivan će hladnjak poput D15 pokriti i prvi PCIe x1 utor i u potpunosti ga učiniti beskorisnim. Memorijski su utori dovoljno odmaknuti od socketa, a desno od njih se nalaze uobičajena LED dijagnostika, Reset i Power tipke, 24-pinski ATX konektor, te horizontalni USB 3.0 interni konektor. Na gornjoj se strani ploče još nalazi četiri 4-pinska konektora za ventilatore, LN2 mode jumper, EPS 12V konektor te jedan od tri konektora za eksterne termalne senzore.
Donji lijevi dio ploče je kao i uvijek rezerviran za kontrolere pa tu nalazimo Intelov I219 LAN kontroler, Nuvotonov Super I/O čip, te naravno fizički odvojenu SupermeFX 2015 audio jedinicu. Audio jedinica ima ESSTechov ES9023P 24-bitni DAC s integriranim 2Vrms operacijskim pojačalom (112dB DNR), zatim je tu i pojačalo za slušalice impedancije od 32 do 600 Ohma, te Nichiconovi audio kondenzatori. Kvaliteta zvuka je odlična i među najboljima kod integriranih rješenja koje smo imali prilike isprobati.
Tu se nalaze i dva PCEe 3.0 x16 utora koji rade u 2×8 modu kada ih koristimo zajedno, dok je treći PCIe 3.0 x16 utor u x4 brzini. Podržane su Quad-GPU SLI i 3-way CrossFireX multi-GPU tehnologije. Uz to, tu su i tri PCIe 2.0 x1 utora. Na dnu je ploče između ostalog i jedan RGB header za klasične 12V LEDtrake, MemOK! tipka, BIOS čip, drugi interni USB 3.0 konektor, USB 2.0 konektor, F_panel konektor itd.
Na desnoj se donjoj strani ploče mogu vidjeti Asusovi TPU i EPU kontroleri, baterija, M.2 Socket 3 s podrškom za uređaje dužine do 110 mm. Socket je inače pokriven plastičnim oklopom, no do njega se može doći skidanjem poklopca. Iznad socketa se nalazi hladnjak na Z170 čipu u koji je integrirana LED rasvjeta.
I/O stražnji panel:
- 1 x PS/2 keyboard/mouse combo ports
- 1 x DisplayPort
- 1 x HDMI
- 1 x LAN (RJ45) port
- 1 x USB 3.1 (red) Type-A
- 1 x USB 3.1 (black) Type-C
- 8 x USB 3.0 (blue)
- 1 x Optical S/PDIF out
- 5 x Audio jacks
- 1 x Clear CMOS button
- 2 x Wi-Fi antenna ports
- 1 x USB BIOS Flashback Button
Stražnji je I/O panel bogat tipkama, konektorima i portovima pa tu odmah nailazimo na BIOS Flashback i Clear CMOS tipke, spojnice za WiFi i Bluetooth antene itd. Ploča inače ima dodatna dva USB kontrolera uz onaj u čipsetu pa podržava čak osam USB 3.0 portova te dva USB 3.1 uz četiri USB 2.0. Intelov kontroler je zadužen za USB 3.1 Type A i Type C konektore, a ASMedijin za dva USB 3.0 konektora. Kada je riječ o SATA podršci ona se uz klasičnih četiri SATA 6 Gbps i dva SATA Express porta proteže i na jedan U.2 PCIe 3.0 x4 NVMe konektor, uz već spomenuti M.2 Socket 3. Bitno za napomenuti je i kako M.2, U.2 i jedan SATA Express port dijele resurse. Crna dva SATA porta kontrolira ASMedijin kontroler, dok sve ostalo kontrolira Z170.
UEFI sučelje je standardnog rasporeda kao i kod svih ROG Z170 ploča, ali je zbog mnoštva opcija ipak malo usporeno. Opcija za overclocking u Extreme Tweakeru kao i obično ima jako puno, uz dodatni Tweakers Paradise koji dozvoljava promjenu naprednih opcija kao što su FCLK (PCIe), BCLK amplituda, slew rate, VTT napon DRAM-a, VPPDDR napon, DMI napon, Core i Internal PLL naponi, te još dodatnih postavki vezanih uz PLL. Naponi su izdašni i ploča bez problema može isporučiti dovoljno struje i za ekstremno hlađenje.
Softverska je priča kao i uvijek kod ROG proizvoda vrlo bogata a uključuje AURA softver za RGB LED kontrolu (Static, Breathing, Strobing, Color Cycle, Music Effect i CPU temperature), Sonic Studio II za zvuk, KEYBOT II, AISuite 3, ROG theme CPU-Z, Mem TweakIt, RAMDisk, Kaspersky anti-virus (jednogodišnja licenca), PC Cleaner, Overwolf softver i još puno toga.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Mikrotik - za početnikaObjavljeno prije 9 minuta
Kakav miks...Objavljeno prije 12 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 22 minute
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokObjavljeno prije 23 minute
Pitanja, odgovori, problemi, preporuke, savjeti, info, svatara vezana za igreNovosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti