Već duže vremena na testu nismo imali jedan ROG model ploče, pa smo s nestrpljenjem dočekali ovu Maximus VIII Formulu, koju je Asus predstavio još tamo u prvim danima ove godine. Ploča je opremljena CrossChill EK hlađenjem, a o vizualnim se efektima brine Aura RGB osvjetljenje i ROG oklop koji osim estetske funkcije povećava i čvrstoću ploče. Tu su i NVM Express (NVMe) U.2 i M.2 brzine 32 Gbps, USB 3.1 Type-A i reverzibilni Type-C konektori, SupremeFX 2015 zvuk, te 2×2 802.11ac Wi-Fi s multi-user MIMO (MU-MIMO) podrškom za bežičnu vezu.
Ploča dolazi u klasičnom ROG pakiranju s odvojivom prednjom stranicom, pogledom na ploču i s mnoštvom informacija na svim stranicama kutije. S obzirom da je riječ o ploči iz višeg tržišnog razreda, i bundle je malo bogatiji. U zasebnoj kutiji ćemo tako pronaći - medij s aplikacijama i upravljačkim programima, korisničke upute, zaštitu za stražnji I/O panel, osam SATA kabela, jedan 2-way/3-way SLI konektor, jedan M.2 vijak, jedan instalacijski alat za CPU, 2T2R dual band Wi-Fi antenu, Q-konektor, 12 u 1 ROG naljepnice za označavanje kabela, ROG Do not Disturb znak za vrata i jedan produžni kabel za RGB trakice dužine 80 cm.
Formula VIII je kao i njena prethodnica opremljena termalnim oklopom preuzetim s TUF serije ploča koji ima zadatak učvrstiti strukturu i zaštititi komponente na ploči od topline koju generiraju grafičke kartice. Za očekivati je kako će Formula najčešće služiti gamerima za multi GPU setup pa će i čvrstoća i zaštita dobro doći. Ploča je standardnih ATX dimenzija (30.5 x 24.4 cm), a pri transformaciji sa Z97 na Z170 čipset (VII na VIII model), je doživjela i poneke dizajnerske izmjene. Za početak primjećujemo kako su boje ujednačeno sive i crne, čime su uklonjeni crveni elementi koji su krasili prethodnicu. To je napravljeno s dobrim razlogom - ova sada ima RGB LED osvjetljenje koje bolje dolazi do izražaja ako su boje komponenata ujednačenije.
S donje strane ploče se nalazi drugi dio ROG Armora koji je metalni i koji je s gornjim plastičnim povezan s devet vijaka. Izdignut je od donje strane PCB-a plastičnim odstojnicima, a VRM komponente koje se nalaze s donje strane su termovodljivim materijalom povezane s oklopom koji im na taj način služi kao veliki heatsink.
Plastični, gornji dio termalnog oklopa ima integrirane RGB LED-ice koje pokrivaju prostor iznad stražnjeg I/O panela i VRM-a, te Formula znak koji se nalazi iznad prvog PCIe x16 utora. RGB osvjetljenje ovdje ne prestaje, a integrirano je još i na hladnjak koji se nalazi na Z170 čipsetu. Uz to, na ploči se nalazi i Aura četveropinski konektor za dodatne RGB LED trake.
Na videu iznad možemo vidjeti kako osvjetljenje radi u svom defaultnom modu. Sve je naravno moguće prilagoditi vlastitim željama ili odabrati neki od predodređenih profila softverskim putem uz pomoć AURA aplikacije. Također, kontrolu osvjetljenja ploče imamo i u UEFI sučelju gdje ga primjerice možemo u potpunosti ugasiti.
Intel I219V, Dual interconnect between the Integrated Media Access Controller (MAC) and Physical Layer (PHY)
GameFirst technology
Anti-surge LANGuardWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Supports dual band frequency 2.4/5 GHz
Supports MU-MIMOBluetooth V4.1
Audio
ROG SupremeFX 2015 8-Channel High Definition Audio CODEC
- Supports : Jack-detection, Multi-streaming, Front Panel MIC Jack-retasking
- SupremeFX Shielding Technology
- ESS® ES9023P
- 2VRMS Headphone Amp into (32-600Ohms)
Audio Feature :
- DTS Connect
- Optical S/PDIF out port(s) at back panel
- Sonic SenseAmp
- Sonic Studio II
- Sonic Radar II
Storage
Intel Z170 chipset :
1 x U.2 port, support PCIe 3.0 x4 NVM Express storage
1 x M.2 Socket 3, with M Key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (both SATA & PCIE mode)
6 x SATA 6Gb/s port(s)
2 x SATA Express port,
Support Raid 0, 1, 5, 10
Intel Rapid Storage Technology supports
Supports Intel Smart Response Technology
ASMedia® ASM1061 controller :
2 x SATA 6Gb/s port(s), black
USB
Intel Z170 chipset :
6 x USB 3.0 port(s) (4 at mid-board)
Intel Z170 chipset :
4 x USB 2.0 port(s)
Intel USB 3.1 controller :
2 x USB 3.1 port(s) (2 at back panel, , Type-A + Type-C)
ASMedia USB 3.0 controller :
2 x USB 3.0 port(s) (2 at back panel, blue)
BIOS
1 x 128 Mb Flash ROM, UEFI AMI BIOS, PnP, DMI3.0, WfM2.0, SM BIOS 3.0, ACPI 5.0, Multi-language BIOS, ASUS EZ Flash 3, CrashFree BIOS 3, F11 EZ Tuning Wizard, F6 Qfan Control, F3 My Favorites, F9 Quick Note, Last Modified log, F12 PrintScreen, F3 Shortcut functions and ASUS DRAM SPD (Serial Presence Detect) memory information.
Format
ATX Form Factor
12 inch x 9.6 inch ( 30.5 cm x 24.4 cm )
Interni I/O portovi
1 x U.2 port
1 x Aura RGB Strip Headers
2 x USB 3.0 connector(s) support(s) additional 4 USB 3.0 port(s)
2 x USB 2.0 connector(s) support(s) additional 4 USB 2.0 port(s)
2 x SATA Express connector: , Compatible with 4 x SATA 6.0 Gb/s ports
1 x M.2 Socket 3 with M Key design, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (Supports both SATA & PCIE SSD)
4 x SATA 6Gb/s connector(s)
1 x CPU Fan connector(s) (4 -pin)
1 x CPU OPT Fan connector(s) (4 -pin)
4 x Chassis Fan connector(s) (4 -pin)
1 x 24-pin EATX Power connector(s)
1 x 8-pin ATX 12V Power connector(s)
1 x Front panel connector(s)
1 x Front panel audio connector(s) (AAFP)
1 x MemOK! button(s)
3 x Thermal sensor connector(s)
1 x Power-on button(s)
1 x Reset button(s)
1 x Water Pump header (4-pin)
1 x LN2 Mode jumper(s)
1 x ROG extension (ROG_EXT) header(s)
1 x System panel connector
Specijalne značajke
CrossChill EK (Hybrid air and liquid cooling)ROG Armor (including top cover and SECC steel backplate)ROG RAMCacheStart ButtonReset ButtonROG Aura
- Aura Lighting Control
- Aura RGB Strip Headers
Extreme Engine Digi+ :
- MicroFine Alloy Chokes
- NexFET Power Block MOSFET
- 10K Black Metallic Capacitors
Mem TweakItKeyBot II
- One-click Overclocking
- X.M.P.
- DirectKey
- ClrCMOS
- Power On
UEFI BIOS features :
- O.C. Profile
- GPU.DIMM Post
- Tweakers' Paradise
- ROG SSD Secure Erase
- Graphic Card Information Preview
ROG RAMDisk
Maximus VIII Formula - drugi dio
Posebnost ove ploče je i u njenom hlađenju. Asusovi su se ROG inženjeri udružili sa stručnjacima iz tvrtke EK Water Blocks i razvili CrossChill EK hladnjak, samo za ovu ploču. Masivni aluminijski rashladni blok ima bakreni kanal visoke provodnosti, uz mogućnost korištenja zraka ili tekućine. CrossChill EK je opremljen standardnim G1/4 ulazima za cijevi, tako da je kompatibilan s gotovo svim postojećim rješenjima za vodeno hlađenje. EK hladnjak se nalazi na VRM jedinici koja je 8 + 2 fazna s DIGI+ VRM kontrolerom, MicroFine prigušnicama, NexFET MOSFET-ima i 10K Black kondenzatorima.
Oko socketa ima dovoljno mjesta za manje i uže hladnjake, te za one koji su povišeni poput onoga kojeg mi koristimo - Noctua D15. Ukoliko pak imate niži i širi hladnjak problem bi mogao biti dosta veliki i široki EK hladnjak, te još i plastična zaštita za stražnji I/O panel koja bi mogla smetati ispravnom smještaju ventilatora. S druge strane, masivan će hladnjak poput D15 pokriti i prvi PCIe x1 utor i u potpunosti ga učiniti beskorisnim. Memorijski su utori dovoljno odmaknuti od socketa, a desno od njih se nalaze uobičajena LED dijagnostika, Reset i Power tipke, 24-pinski ATX konektor, te horizontalni USB 3.0 interni konektor. Na gornjoj se strani ploče još nalazi četiri 4-pinska konektora za ventilatore, LN2 mode jumper, EPS 12V konektor te jedan od tri konektora za eksterne termalne senzore.
Donji lijevi dio ploče je kao i uvijek rezerviran za kontrolere pa tu nalazimo Intelov I219 LAN kontroler, Nuvotonov Super I/O čip, te naravno fizički odvojenu SupermeFX 2015 audio jedinicu. Audio jedinica ima ESSTechov ES9023P 24-bitni DAC s integriranim 2Vrms operacijskim pojačalom (112dB DNR), zatim je tu i pojačalo za slušalice impedancije od 32 do 600 Ohma, te Nichiconovi audio kondenzatori. Kvaliteta zvuka je odlična i među najboljima kod integriranih rješenja koje smo imali prilike isprobati.
Tu se nalaze i dva PCEe 3.0 x16 utora koji rade u 2x8 modu kada ih koristimo zajedno, dok je treći PCIe 3.0 x16 utor u x4 brzini. Podržane su Quad-GPU SLI i 3-way CrossFireX multi-GPU tehnologije. Uz to, tu su i tri PCIe 2.0 x1 utora. Na dnu je ploče između ostalog i jedan RGB header za klasične 12V LEDtrake, MemOK! tipka, BIOS čip, drugi interni USB 3.0 konektor, USB 2.0 konektor, F_panel konektor itd.
Na desnoj se donjoj strani ploče mogu vidjeti Asusovi TPU i EPU kontroleri, baterija, M.2 Socket 3 s podrškom za uređaje dužine do 110 mm. Socket je inače pokriven plastičnim oklopom, no do njega se može doći skidanjem poklopca. Iznad socketa se nalazi hladnjak na Z170 čipu u koji je integrirana LED rasvjeta.
I/O stražnji panel:
1 x PS/2 keyboard/mouse combo ports
1 x DisplayPort
1 x HDMI
1 x LAN (RJ45) port
1 x USB 3.1 (red) Type-A
1 x USB 3.1 (black) Type-C
8 x USB 3.0 (blue)
1 x Optical S/PDIF out
5 x Audio jacks
1 x Clear CMOS button
2 x Wi-Fi antenna ports
1 x USB BIOS Flashback Button
Stražnji je I/O panel bogat tipkama, konektorima i portovima pa tu odmah nailazimo na BIOS Flashback i Clear CMOS tipke, spojnice za WiFi i Bluetooth antene itd. Ploča inače ima dodatna dva USB kontrolera uz onaj u čipsetu pa podržava čak osam USB 3.0 portova te dva USB 3.1 uz četiri USB 2.0. Intelov kontroler je zadužen za USB 3.1 Type A i Type C konektore, a ASMedijin za dva USB 3.0 konektora. Kada je riječ o SATA podršci ona se uz klasičnih četiri SATA 6 Gbps i dva SATA Express porta proteže i na jedan U.2 PCIe 3.0 x4 NVMe konektor, uz već spomenuti M.2 Socket 3. Bitno za napomenuti je i kako M.2, U.2 i jedan SATA Express port dijele resurse. Crna dva SATA porta kontrolira ASMedijin kontroler, dok sve ostalo kontrolira Z170.
UEFI sučelje je standardnog rasporeda kao i kod svih ROG Z170 ploča, ali je zbog mnoštva opcija ipak malo usporeno. Opcija za overclocking u Extreme Tweakeru kao i obično ima jako puno, uz dodatni Tweakers Paradise koji dozvoljava promjenu naprednih opcija kao što su FCLK (PCIe), BCLK amplituda, slew rate, VTT napon DRAM-a, VPPDDR napon, DMI napon, Core i Internal PLL naponi, te još dodatnih postavki vezanih uz PLL. Naponi su izdašni i ploča bez problema može isporučiti dovoljno struje i za ekstremno hlađenje.
Softverska je priča kao i uvijek kod ROG proizvoda vrlo bogata a uključuje AURA softver za RGB LED kontrolu (Static, Breathing, Strobing, Color Cycle, Music Effect i CPU temperature), Sonic Studio II za zvuk, KEYBOT II, AISuite 3, ROG theme CPU-Z, Mem TweakIt, RAMDisk, Kaspersky anti-virus (jednogodišnja licenca), PC Cleaner, Overwolf softver i još puno toga.
Test sistem, način testiranja i overclocking
Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča
ASUS Maximus VIII Formula (UEFI: 1601)
Procesor
Intel i7 6700K
Memorija
G.Skill Trident Z F4-3200C16D-16GTZ
Grafičke
kartice
HD 530
Zvučna kartica
On Board
SSD
Corsair Neutron XT 480GB
Napajanje
SuperFlower Leadex Platinum 1200W
Monitor
Dell UltraSharp U2713HM
Testni sistem :: Software
OS
Windows 8.1
Chipset
datoteke
Intel Chipset 10.1.1.14
DirectX
verzija
11
AIDA 64 Extreme Edition
v.5.70.3800
3DMark
FireStrom
PCMark 8
Home, Accelerated
Način testiranja i overclocking
Ploču smo na standardan način testirali uz pomoć i7 6700K procesora, Noctuinog D15 hladnjaka i ostatka komponenata koje možete vidjeti u tablici iznad. Provukli smo ju i kroz nekoliko standardnih testova. Prije testova smo tvornički 0208 BIOS nadogradili na aktualni 1601, i tijekom svih je testova ploča radila vrlo stabilno i bez ikakvih problema. Hladnjak na VRM-u se nije zagrijavao tijekom normalnog rada ni pod opterećenjem, a višu smo temperaturu na dodir osjetili tek prilikom overclockinga.
Overclockirali smo naravno na zraku uz pomoć Noctue D15, a krajnji 24/7 stabilni takt ua naš 6700K je bio 4.7 GHz pri 1.35 V. Sve smo testove uspjeli izvrtjeti i na 4.8 GHz (što nam nije pošlo za rukom ni na jednoj do sada testiranoj Z170 ploči), no ploča je pala na testu stabilnosti i to nakon tri sata. Uz malo tweakanja i uz jaču zračnu struju možda bi tako i 4.8 GHz mogao biti stabilan takt što bi bio odličan rezultat.
Rezultati testova
[ichart headers="ID,Score" title="PCMark 8" htitle="Score" labels="Asus Maximus VIII Formula,Asus Maximus VIII GENE,Asus Z170-A,Asus Z170 Pro Gaming,Gigabyte Z170X-Gaming G1,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Asus Maximus VIII Ranger,Asus Z170 Deluxe,Gigabyte Z170X-Gaming 7,Gigabyte Z170X-Gaming 3,Asus H170M-E D3,Gigabyte Z170-HD3 DDR3" values="3974,3946,3943,3921,3878,3874,3867,3829,3828,3825,3748,3730" colors="orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500" min="0" max="4000"]
[ichart headers="ID,Score" title="3DMark Firestrike" htitle="Score" labels="Asus Maximus VIII Formula,Asus Z170-A,Asus Maximus VIII GENE,Asus Maximus VIII Ranger,Asus Z170 Pro Gaming,Gigabyte Z170X-Gaming G1,Asus Z170 Deluxe,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Asus H170M-E D3, Gigabyte Z170X-Gaming 7,Gigabyte Z170X-Gaming 3" values="1193,1181,1150,1146,1135,1092,1086,1076,1073,1068,1055,1002" colors="red,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green" height="500" min="0" max="1200"]
PCMark mjeri općenite performanse sistema, a 3DMarkom provjeravamo koliko procesor i ploča mogu izvući performansi iz grafičke kartice. Formula je na samom vrhu u oba testa i odlično koristi raspoloživi hardver. Napomenimo samo kako je OpenCL test u PCMarku povećao rezultat na 4189.
[ichart headers="ID,Read (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Read" htitle="Read (MB/s)" labels="Asus Maximus VIII Formula,Asus Z170-A,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock E3V5 WS,Asus H170M-E D3" values="44023,41957,41888,35542,31628,27771" colors="purple,blue,blue,blue,blue,blue" height="400" min="0" max="48000"]
[ichart headers="ID,Write (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Write" htitle="Write (MB/s)" labels="Asus Maximus VIII Formula,Asus Z170-A,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock E3V5 WS,Asus H170M-E D3" values="48064,43880,43792,36020,32652,27956" colors="purple,blue,blue,blue,blue,blue" height="400" min="0" max="48000"]
[ichart headers="ID,Copy (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)" labels="Asus Maximus VIII Formula,Asus Z170-A,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock E3V5 WS,Asus H170M-E D3" values="43321,38220,38195,35041,31060,27391" colors="purple,blue,blue,blue,blue,blue" height="400" min="0" max="48000"]
Memorijske su performanse izvrsne i dosta brže od "običnih" Z170 ploča.
[ichart headers="ID,MIPS" title="7-Zip (32MB library)" htitle="MIPS" labels="Asus Maximus VIII Formula,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac" values="26944,26478" colors="orange,blue" height="200" min="0" max="27000"]
[ichart headers="ID,GB/s" title="True Crypt 7.1" htitle="GB/s" labels="Asus Maximus VIII Formula,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac" values="5.2,5.2" colors="red,blue" height="200" min="0" max="6"]
CPU performanse su vrlo slične jer manje više sve Z170 ploče uvijek koriste maksimalnu rapoloživu frekvenciju za sve jezgre CPU-a - 4.4 GHz.
Zaključak
Asus u trenutnoj ponudi ROG Z170 ploča ima osam ploča pri čemu je ova Formula cjenovno odmah ispod Extreme/Assembly modela a namijenjena je entuzijastima koji su spremni potrošiti veću količinu novca. Cijena joj se na našem tržištu kreće oko 2.900 kuna što definitivno nije malo, no u obzir treba uzeti i sve ono što ploča nudi. Uz već odličnu kvalitetu komponenata i gradnje, donosi integrirani vodeni blok s odličnim rashladnim svojstvima, RGB LED osvjetljenje u tri elementa i sortversku kontrolu, stvarno odličnu audio jedinicu, multi-GPU podršku (x8 + x8 + x4), M.2 i U.2 sučelja za 32 Gbps komunikaciju, dva SATA Express sučelja, vrlo bogatu softversku ponudu i vrlo dobro UEFI sučelje. Kada smo kod UEFI-a moramo priznati kako je usporenije od onoga što smo kod Asusa naviknuli, a još jedna mana ploče je i smještaj prvog PCIe x1 utora kojeg veći hladnjaci u potpunosti prekrivaju.
Overclocking sposobnosti ploče su vrlo visoke, pa je naš 6700K radio stabilnije na 4.8 GHz nego na ijednoj ploči do sada, a uz LN2 mod i izdašne napone može se upustiti i u ekstremniji OC. Sve u svemu, Formula je vrlo bogato opremljena i kvalitetna ploča i možemo ju preporučiti svima koji imaju potrebu za svime što nudi te mogu to platiti.