ASUS Maximus VIII Gene & Z170 Pro Gaming test
Datum objave 29.11.2015 - Krešimir Matanović
ASUS Maximus VIII Gene
Do sada smo iz Z170 ROG serije imali prilike isprobati samo najslabiju u ponudi – Rangericu. Ostale Asusove Z170 ploče koje smo isprobali bile su u iz Signature serije. Gene je dobro poznata serija ploča koju biraju svi koji žele graditi maleno i moćno računalo pri čemu žele i overclockirati te eventualno koristiti 2-way Crossfire ili SLI setupe grafičkih kartica. Uz Gene dobivaju moćne audio i mrežne podsustave, te solidno dimenzioniranu napojnu jedinicu.
Ploča je kao i uvijek pakirana u nešto manju kutiju, na kojoj se nalaze sve relevantne informacije o njoj i o tehnologijama koje donosi. Uz ploču dolazi i adekvatan bundle koji se sastoji od četiri SATA 6 Gbps kabela, jednog SLI mostića, jednog alata za instalaciju procesora, zaštite za stražnji I/O panel, tri ROG naljepnice, jedan set ROG naljepnica za označavanje kabela, diskova i KeyBota, vijak i odstojnik za M.2 socket, jedan Q konektor, jedna Game on vješalica za kvaku, debela knjižica s uputstvima i medij s upravljačkim programima i aplikacijama.
Ploča je uATX formata, dimenzija 24.4 x 24.4 cm, a dizajn joj je dosta izmijenjen u odnosu na prethodnicu sa Z97 čipsetom. Ta je ploča imala crne i crvene elemente, a ova ploča je kod utora preuzela crne i sive tonove, dok su hladnjaci ljubičasti. Hladnjaci na VRM-u i čipsetu su i fizički drugačiji, imaju dizajn s nešto više rebara kako bi se poboljšala disipacija topline. Dva an VRM-u su povezana niklanom toplovodnom cijevi. Pregledom VRM dijela vidimo kako Asus sada koristi nešto drugačije prigušnice, ali u istom 8 + 2 faznom rasporedu (CPU + GPU). Asus i ovdje donosi svoju poznatu 5-way optimizaciju koja uključuje TPU, EPU, DIGI+ Power Control, Fan Xpert 3 i Turbo App. Layout ploče je klasičan, dobrog rasporeda elemenata i bez prevelikih komplikacija, što je bitno zbog malenih dimenzija ploče.
Dio iza hladnjaka VRM-a je rezerviran za kontrolere pa tu nalazimo dva ASMedijina (USB i HDMI_DP), pri čemu odmah vidimo kako ova ploča nema Thunderbolt kontroler, te kako je USB 3.1 Type C konektor tu zahvaljujući ASMedijinom kontroleru. Ploča naravno podržava dvokanalnu DDR4 memoriju brzine do 3800 MHz (OC) i maksimalnog kapaciteta do 64 GB. Na tom dijelu ploče se nalazi i specijalan 4-pinski priključak za vodene pumpe što Asus stavlja na ploče od ove serije. Na samom desnom rubu se nalazi i LED dijagnostika, te MemOK! tipka. Overclockerima će od velike pomoći biti i mjerne točke napona koje se nalaze odmah iznad DIMM utora uz sam rub ploče.
Na donjoj se strani ploče, na odvojenom dijelu PCB-a nalazi audio jedinica koja nosi marketinški naziv ROG SupremeFX 2015, a riječ je o osam kanalnom audio CODEC-u koji podržava multi-streaming, jack-detection, jack-retasking itd. CODEC je zaštićen i u zasebnom aluminijskom kućištu (poklopac), a pomažu mu i ESS-ov ES90023P DAC (Hyperstream tehnologija), te TI-evo RC4580 operacijsko pojačalo za slušalice (2Vrms), Nichiconovi kondenzatori, De-Pop relej itd. Audio konektori su pozlaćeni, a podržan je i DTC Connect, zatim Sonic SenseAmp, Studio II i Radar II. Rezultat svega ovoga je kvalitetna audio reprodukcija bilo da je riječ o slušalicama ili kvalitetnim vanjskim zvučnicima.
Za mrežne se mogućnosti brine Intelov I219V Gigabit LAN kontroler, koji ima dual interconnect vezu između integriranog kontrolera i fizičkog sloja, a podržava i anti surge LANGuard tehnologiju. Iza svega toga se nalaze dva siva PCIe x16 3.0 konektora (x16 ili dual x8) s podrškom za 2-way Crossfire i SLI, a tu je i jedan crni PCIe 3.0 x4 konektor. Između dva velika PCIe konektora se nalazi i M.2 Socket 3 s podrškom za uređaje dužina 42,60,80 i 110 mm. Što se ostatka povezivosti tiče tu su dva SATA Express porta na lijevoj strani te dva klasična SATA 6 Gbps porta (RAID 0, 1, 5 i 10).
USB portova ukupno ima osam u verziji 3.0 (šest na stražnjem I/O panelu + dva na ploči), zatim jedan USB 3.1 Type A i jedan Type C na stražnjem panelu (ASMedijin kontroler), te četiri USB 2.0 (na ploči). Na stražnjem se I/O panelu još nalaze i ClearCMOS te USB BIOS Flashback tipke, zatim jedan DisplayPort, jedan HDMI port, jedan PS/2 Combo port, LAN port i audio ulazi/izlazi. Na donjem dijelu ploče se nalaze i četiri tipke koje nam pomažu kada je sistem na stolu – Power, Reset, Retry Button i Safe Button. Retry skraćuje vrijeme prilikom overclockinga jer odmah pokušava ponovno učitati iste zadane vrijednosti ukoliko se ne POST-a, bez da moramo ploču gasiti.
UEFI sučelje je klasično za ROG ploče, pregledno, brzo i vrlo bogato s opcijama za podešavanje (O.C. profile, GPU.DIMM post, Tweakers Paradise, SSD Secure Erase itd). Mi smo se brzo snašli i naš i7-6700K uspjeli natjerati na 4.6 a kasnije i na 4.7 GHz uz uzornu stabilnost sistema. Softverska strana priče je klasično bogata te uključuje RAMDisk, RAMCache, AI Suite III itd.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Starlink internetObjavljeno prije 12 minuta
Max duljina kabela od surround zvučnikaObjavljeno prije 13 minuta
Preporuka BankeObjavljeno prije 49 minuta
LCDi, Plazme i ostali televizori - pročitaj prvi post prije postavljanja pitanjaObjavljeno prije 57 minuta
iPhone mobiteli - 2. dioNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti