Asus ROG Maximus Z890 HERO recenzija

Datum objave 25.10.2024 - Krešimir Matanović

ROG Maximus Z890 HERO - prvi dio

asus_rog_maximus_z890_hero_1 asus_rog_maximus_z890_hero_2

Core Ultra 9 285K procesor smo testirali baš na ROG Maximus Z890 Hero ploči pa je red da niz recenzija Z890 modela započnemo upravo njoj. Upoznali smo ju jako dobro, pa ćemo te dojmove i prenijeti u recenziji. Većina čitatelja PCEksperta vjerojatno jako dobro zna što stoji iza riječi Hero jer su to vjerojatno najpopularnije ROG ploče u zadnjih desetak i više godina. Ova je nadograđena u svakom segmentu u odnosu na prethodnicu, i prava je šteta što su novi procesori malo razočarali.

Asus je Hero ploču odabrao za nositelja serije i spakirao ju u press kit kutiju u kojoj je još trebao biti i ROG Ryujin III 360 ARGB Extreme hladnjak, no njega smo ipak dobili zasebno ranije. Unutar velike i zanimljivo dizajnirane ROG kutije se nalazi klasična retail kutija u kojoj se nalazi matična ploča i sve ono popratno što uz nju stiže. S obzirom na to da je riječ o ROG proizvodu, znamo da je bundle bogat, a način na koji je sve složeno u kutiji malo drugačiji - ekskluzivniji. Otvaranje ROG ploče je uvijek poseban događaj pa svakako pogledajte video, a popis onoga što se nalazi u pretincima ispod ploče slijedi:
  • 1 x ARGB RGB extension cable
  • 4 x SATA 6Gb/s cables
  • 1 x DDR5 fan holder
  • 1 x Thermal pad for M.2 22110
  • 1 x ASUS WiFi Q-Antenna
  • 1 x Q-connector
  • 1 x M.2 Q-Latch package
  • 3 x M.2 Q-Slide packages
  • 1 x ROG stickers
  • 6 x M.2 rubber packages
  • 1 x ROG thank you card
  • 1 x ROG Bottle Opener
  • 1 x USB drive with utilities and drivers
  • 1 x Quick start guide
Vrlo bogato kao što vidimo, a podebno treba izdvojiti hladnjak za DDR5 module koji je uvijek koristan dodatak, ali i zgodan ROG otvarač za boce. Osim toga, tu je sve što je potrebno za slaganje sistema, kao i nekoliko rezervnih dijelova koji će dobro doći u budućnosti.

asus_rog_maximus_z890_hero_3

Z790 Hero i Z790 Dark Hero ploče su bila i lijepo dizajnirane i odlično opremljena, a Z890 Hero to diže na novi nivo. Zadržava onaj osnovni dizajn, ali ga nadograđuje novim vizualima, kao i novim dizajnom hladnjaka. Sada na pokrovu stražnjih I/O portova ima veliki natpis Maximus iza kojeg je Polymo Lighting II rasvjeta s ROG natpisom i još poneki detaljom. Zanimljivo je kako su izbacili srednji PCIe x16 slot, umjesto njega ubacili još M.2 slotova i postavili veliki zajednički hladnjak za sve koji sada pokriva dobrih 25% ploče. Uz to, odrekli su se duguljastog pokrova audio jedinice i postavili aluminijski hladnjak sa Superme FX natpisom. Srećom, zadržali su istu kombinaciju boja, nema kiča i Heroica izgleda jednostavno odlično.

asus_rog_maximus_z890_hero_4

Za ovu su se generaciju ploča i dodatno potrudili s hladnjacima prvih M.2 slotova pa je na ovoj ploči on ogroman i nosi naziv Hero, kako ne bi bilo zabune. Novost za ovu generaciju je i postavljanje VRM jedinice na tri strane oko ležišta procesora pa je i hladnjak trostran, te povezan s toplovodnom cijevi. Naravno, i VRM hladnjaci su povećani kako bi pratili kapacitet nove i jače VRM jedinice. Layout ovako nakrcanih ploča nije lako do kraja savršeno složiti no Asusu to već generacijama jako dobro ide. Sve je pametno razmješteno po rubovima ploče, i sve je lako dostupno. To će svakako pomoći lakšem spajanju i aranžiranju kabela, kako bi poboljšali protok zraka kroz kućište, ali i svima pokazali ovu lijepu ploču.

asus_rog_maximus_z890_hero_5

Novost uz Z890 čipset je i novo LGA1851 ležište koje je povećano za 151 pin u odnosu na prethodnu generaciju, ali je ostalo u istim gabaritima. Novi Core Ultra 200S procesori zahtijevaju veći pin-out zbog više I/O mogućnosti i kontrolera, ali je lijepo da je Intel zadržao sve u istim dimenzijama. To znači i kako su rupe oko ležišta na istim udaljenostima pa će i stariji LGA1700 hladnjaci biti kompatibilni. Barem nešto što nije potrebno mijenjati, no ipak provjerite je li vaš na listi kompatibilnosti. Problem CPU hladnjacima će možda predstavljati veliki i masivni VRM hladnjaci s koji okružuju socket s tri strane. Vjerujemo da će se najčešće koristiti AIO hladnjaci, no ipak, ako poželite zračni, dobro se informirajte hoće li stati. Isto tako, i poneka vodena neće, kao što je novo Arctic Freezer III.

asus_rog_maximus_z890_hero_6

Kao što smo spomenuli, VRM jedinica je nadograđena i to s 20+1 na 22+1+2+2 faznu. Korištena su 22 Infineonova PMC41430 integrirana MOSFET-a maksimalne struje 110 A (Vccore), tri 90-amperska (Vccgt + Vccsa) i dva 80-amperska (Vnnaon), u teamed up konfiguraciji gdje jedan kanal VRM kontrolera kontrolira dvije faze. Kao što znamo svaka se faza sastoji od filtar kondenzatora na ulazu i izlazu (Black Metallic 10K) integriranog MOSFET-a ili Power Stagea, te MicroFine prigušnice visoke permeabilnosti (do 45 A). Za dodatno napajanje se kao i do sada koriste dva 8+8-pinska ProCool II EPS 12V konektora. Asus i na ovoj ploči koristi sklop za detekciju diferencijalnih struja koji omogućava precizniji prikaz napona u softverima za očitanje, što poboljšava i olakšava overclocking.

asus_rog_maximus_z890_hero_7

Kako bi sve ostalo pod kontrolom i kod ekstremnog overclockinga, Asus je ugradio masivna tri aluminijska rebrasta hladnjaka i povezao ih toplovodnom cijevi. Pod maksimalnim dugotrajnim opterećenjem Ultra Core 9 285K procesora smo izmjerili vanjsku temperaturu hladnjaka od 54,7°C što je uzvrstan rezultat. HWiNFO još uvijek nije ispravno prepoznao sve kontrolere na ploči koji su povezani s temperaturnim sondama pa nismo imali očitanje direktno s VRM-a, ali bez problema možemo zaključiti kako je VRM jedinica spremna za najteže zadatke ekstremnog overclockinga.

asus_rog_maximus_z890_hero_8

Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori. Tu su 4-pinski konektori na gornjoj strani za procesor i pumpu vodenog hlađenja, a do njih je Q-CODE LED dijagnostika kao i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 9.200 MT/s. Podržana je DIMM i CUDIMM memorija, a upotrijebljena je i NitroPath tehnologija kao i kod X870 ploča. Podržani su XMP i AEMP III profili, kao i DIMM FIT tehnologija (analizira module za optimizaciju performansi i potencijale probleme).

chipset-z890

Pored 24-pinskog ATX konektora nalaze se i Start te Flex tipke s jedne strane, kao i dva USB 3.2 Type C interna konektora, Prvi do napajanja je propusnosti 20 Gbps te podržava 60-vatno PD & QC 4+ punjenje uređaja kada spojimo 8-pinski konektor s napajanja koji se nalazi tik do njega. Ako ne spojimo PCIe Power konektor tada je maksimalna snaga punjenja 27 W. Ispod njega je i jedan USB 3.2 Type C propusnosti 10 Gbps, a nešto niže je i jedan interni USB 3.0 header.

asus_rog_maximus_z890_hero_9

Na donjem se dijelu ploče nalaze i PCIe slotovi, barem na mjestima gdje im to dopušta veliki M.2 hladnjak. Gore je jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot koji podržava X16 ili X8/x4/x4 modove rada. Ono na što trebamo paziti, kako ne bi nepotrebno gubili performanse grafičke kartice je da taj slot svoje resurse dijeli s M.2_3 i M.2_4 slotovima, pa je njih bolje ne koristiti. Kod AMD ploča nećete imati ovakvih problema. Niže ispod njega je PCIe 4.0 x1 slot, a na dnu je oklopljeni PCIe 4.0 x16 slot koji radi u x4 propusnosti. Za žičano povezivanje sa svijetom ova ploča ima dva kontrolera - Intelov 2,5-gigabitni i Realtekov 5-gigabitni. Na oba LAN porta je naravno postavljena i LANGuard tehnologija, tj. osigurači.

asus_rog_maximus_z890_hero_10

M.2 hladnjaci su priča za sebe. Gornji je s novim Q-Slide mehanizmom i izrazito je masivan. Odlično hladi i najtoplije SSD-e kao što je jedan od naših testnih - Corsair MP600. Ostalih pet M.2 slotova pokriva veliki aluminijski hladnjak koji ima termalne podloške. Četiri M.2 porta koji su kontrolirani od strane procesora imaju i donje aluminijske hladnjake s termalnim podloškama, i to novog dizajna kakav je premijerno izašao na Z890 pločama. Na dnu ploče, uz sami se rub nalaze uobičajeni headeri, konektori i prekidači. Tako tu nalazimo prekidač za PCIe Alternate Mode, dva ARGB headera, tri 4-pinska konektora, oklopljeni USB 3.0 header, dva USB 2.0 headera, Retry Tipka, header prednjeg panela i slično.

ROG Maximus Z890 HERO - drugi dio

asus_rog_maximus_z890_hero_11 asus_rog_maximus_z890_hero_12

Na ploči se nalazi ukupno šest M.2 slotova, a ROG M.2 PowerBoost tehnologija se brine kako bi svih šest moglo raditi istovremeno, tj. da ima dovoljno struje za sve. Prvi M.2 slot odozgo (M.2_1) kontrolira procesor,  radi na PCIe 5.0 x4 standardu i prima uređaje do 110 milimetara. Druga tri, M.2_2, _3 i _4 također kontrolira procesor. M.2_2 podržava uređaje do 80 milimetara dužine i radi u PCIe 4.0 x4 modu. M.2_3 i _4 rade u PCIe 5.0 x4 modu, ali kao što znamo resurse dijele s PCIe 5.0 x16 slotom pa ih je možda i bolje ne koristiti ako želite pune performanse grafike. M.2_5 i _6 su kontrolirani od strane čipseta, podržavaju uređaje dužine do 80 milimetara i rade u PCIe 4.0 x4 modu rada. Čipset hladnjak nije izuzetno velik no veže se i na veliki M.2 hladnjak a izmjerili smo najveću površinsku temperaturu hladnjaka od 50°C.

asus_rog_maximus_z890_hero_13 asus_rog_maximus_z890_hero_14

Heroica dobila donju metalnu (čelik) ploču koja učvršćuje čitavu konstrukciju ali služi i kao hladnjak. Dvije su deblje termalne podloške postavljene točno na komponente s donje strane napojne jedinice pa se toplina lakše disipira na veliku metalnu površinu. Na nju se sada veže i metalna pločica koja služi kao pokrov audio jedinice s gornje strane.

asus_rog_maximus_z890_hero_15

Audio jedinica je ROG SupremeFX 7.1. Ispod metalnog pokrova se nalazi ALC4082 CODEC, koji podržava automatsku prilagodbu impedancije na prednjim i stražnjim izlazima, multi-streaming, Jack-detection i Jack-restasking na prednjem panelu. CODEC ima 120 dB SNR stereo playback i 113 dB SNR za snimanje, te podršku za 32-bitne/384kHz formate. Dodatno je tu i ESS-ov SABRE9019 Quad DAC, svi audio jackovi su pozlaćeni, a korišteni su i premium audio kondenzatori.

asus_rog_maximus_z890_hero_16 asus_rog_maximus_z890_hero_17

Stražnji je I/O panel bogat portovima i gotovo da više nema ni mjesta za išta drugo. Na njemu nalazimo sljedeće:
  • 2 x Thunderbolt 4 USB Type-C porta
  • 5 x USB 10Gbps porta (4 x Type-A + 1 x USB Type-C)
  • 4 x USB 5Gbps porta (4 x Type-A)
  • 1 x HDMI port
  • 1 x Wi-Fi modul
  • 1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
  • 1 x Realtek 5Gb Ethernet port
  • 2 x pozlaćena audio jacka
  • 1 x Optical S/PDIF out port
  • 1 x BIOS FlashBack tipka
  • 1 x Clear CMOS tipka
Najzanimljiviji stražnjeg panela su svakako dva Thunderbolt 4 Type C porta propusnosti do 40 Gbps (bidirekcionlano). Tu je i Intelov WiFi 7 modul s novim tipom konektora, koji podržava tri frekvencijska spektra (2,4/5/6 GHz), 320 MHz kanale i donosi maksimalnu propusnost od 5,8 Gbps. Uz to, podržava i Bluetooth v5.4. Ono što je jako bitno za napomenuti je da je WiFi 7 podržan samo od strane Windowsa 11 Pro u verziji 24H2. WiFi radi jako dobro, prijem je snažan i u prostoriji iznad routera i nema nikakvih smetnji. Na desnom donjem rubu ploče nalaze se četiri horizontalna SATA 6 Gbps  porta i jedan SlimSAS konektor koji podržava PCIe 4.0 x4 mod i povezivanje do četiri SATA uređaja putem kabela. Standardna je i podrška za Intel RST i RAID.

asus_rog_maximus_z890_hero_18

Polymo Lighting II osvjetljenje se nalazi na pokrovu stražnjih I/O portova koje ispisuje ROG logo sa zanimljivom okolnom grafikom. Rasvjetom možemo upravljati uz pomoć Aura Sync aplikacije, i sve sinkronizirati s ostalim rasvjetnim hardverom spojenim na tri dostupna ARGB headera. Na ploči se nalazi i ukupno osam 4-pinskih headera za ventilatore i vodene pumpe.

asus_rog_maximus_z890_hero_21 asus_rog_maximus_z890_hero_22

asus_rog_maximus_z890_hero_23 asus_rog_maximus_z890_hero_24

asus_rog_maximus_z890_hero_25 asus_rog_maximus_z890_hero_26

asus_rog_maximus_z890_hero_28 asus_rog_maximus_z890_hero_27

UEFI sučelje BIOS-a je ROG-ovski bogato i potrebni su vam sati da sve istražite, a onda još puno vremena da sve usvojite. Ovo sati se može shvatiti i kao šala jer je sučelje iz nekog razloga puno sporije nego ranije. Potrebno je dosta da se prebacite između menija, a i za prihvaćanje promjena je potrebno duže vremena nego ranije. Core Ultra 200S procesori donose i neke nove opcije upravljanja i tweakanja, a recimo Asus je ubacio i jednu zanimljivu stvar u BIOS - NPU boost. Tu je i novost u obliku Q-Dashboarda koju smo vidjeli i kod X870 ploča a koja grafički ljepše dočarava što je sve spojeno na ploču. Advanced mod je i dalje jedina opcija kako i treba biti, a AI Tweaker je prepun novih opcija vezanih za novu seriju procesora. Zanimljivost vezana za sučelje je i kako smo pred testiranje flashali novu verziju BIOS-a koja je donijela ASUS EZ Flash 4 Utility koji sada malo drugačije radi, a na starijoj verziji je bio i dalje EZ Flash 3.

asus_rog_maximus_z890_hero_crate_3

asus_rog_maximus_z890_hero_crate_2 asus_rog_maximus_z890_hero_crate_1

Armoury Crate je i dalje centralni hub iz kojeg sve kontroliramo, premda nam se čini da još uvijek nije potpuno nadograđen za ove nove ploče. Ne možemo previše toga kontrolirati osim onoga što nudi Dashboard, te Aura a to je većinom vezano za rasvjetu. Kao i kod X870 ploča možemo koristiti, Hwinfo, ROG CPU-Z, Dolby Atmos, Thunderbolt share, GlideX, Driver Hub, Adobe Creative Cloud (trial), Internet Security (360 dana puna verzija), WinRAR (40 dana trial), AIDA64 Extreme (60 dana trial), USB Wattage Watcher, TurboV Core itd. ASUS donosi i niz AI Advisor mogućnosti kao što su AI Overclocking, AI Cooling II (one-click fan tuning) te AI Networking II.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča ASUS Maximus Z890 HERO
Procesor Intel Core Ultra 9 285K
Memorija G.Skill Trident Z5 RGB F5-6800J3445G16GX2-TZRS
Grafičke kartice AMD Radeon RX 7900 XT
Zvučna kartica On board
Napajanje SilverStone DA1000R Gold
SSD ADATA Swordfish 2 TB; Corsair MP600 2TB
Monitor Dell S2721DGF
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 11 24H2
DirectX verzija 12
AIDA64 Engeneer 7.73.7000
PCMark 10
3DMark TimeSpy: CPU Profile
Cinebench R23.2 & R24
JetStream 2 Benchmark (Chrome)
wPrime 2.0 1024M
Corona Benchmark v1.3
Blender BMW Benchmark & Gooseberry benchmark
Handbrake v1.4.2
V-Ray Benchmark 4.10.03

Način testiranja

asus_rog_maximus_z890_hero_19

Za test smo koristili ASUS-ovu moćnu Maximus Z890 HERO matičnu ploču čiju će te recenziju moći čitati uskoro. Koristili smo kao i do sada kod testova Intelovih procesora G.Skill Trident Z5 RGB F5-6800J3445G16GX2-TZRS memoriju, AMD Radeon RX 7900XT grafičku karticu i ostali već poznati hardvera kojeg možete vidjeti u tablici. Procesor je hlađen Alphacoolovim AIO hladnjakom, a po prvi puta u nekoliko generacija se procesor ne zagrijava previše i dovoljan je i malo moćniji zračni hladnjak.

asus_rog_maximus_z890_hero_20

Testovi su kao i do sada uobičajena mješavina između sintetike, CPU benchmarka i grafičkih benchmarka. Iskoristili smo ranije dobivene rezultate i grafove. Kao i do sada, testirali smo i potrošnje te zagrijavanje. Testirali smo na Windows 11 operativnom sustavu s 24H2 nadogradnjom, kao i kod testa AMD-ovih novih Zen 5 procesora. Overclocking

intel_core_ultra_9_285k_oc

Overclocking smo isprobali i uz pomoć Intel Extreme opcije u BIOS-u i uz pomoć ASUS Advanced OC profila, a bogme smo i ručno podešavali postavke. Prve dvije opcije nisu rezultirale nikakvim pomakom u performansama. U ponekom slučaju bi čak bilo i malo lošije. Ručnim podešavanjem i postavljanjem P-jezgri na 5,6 GHz, a E-jezgri na 5,0 GHz uspjeli smo ostvariti minimalne dobitke i to će te vidjeti u grafovima. Prostora za još možda i postoji (pogotovo jer i tada ima laganog spuštanja taktova kao što vidite na screenshotu), pa ćemo to istražiti kroz testove različitih matičnih ploča koji slijede.

Rezultati testiranja

UL test

PCMark [ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="score" labels="Asus ROG Maximus Z890 Extreme,Asus ROG Maximus Z890 Hero" values="10005,9825" colors="blue,red" height="200"] 3DMark [ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Asus ROG Maximus Z890 Hero,Asus ROG Maximus Z890 Extreme" values="17304,16582" colors="red,blue" height="200"] Extreme ploča će uskoro doći na red za recenziju a ovjde smo samo ubacili rezultate kako se Heroica ne bi osjećala usamljeno. Zanimljivo, ukupne performanse sustava su jače sudeći po PCMarku kod Extreme ploče, no puno bolje CPU performanse izvlači Heroica. Idemo vidjeti kako je dalje.

Blender

[ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender Gooseberry benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Asus ROG Maximus Z890 Hero,Asus ROG Maximus Z890 Extreme" values="298.82,300.39" colors="red,blue" height="200"]

Cinebench R24

[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="Asus ROG Maximus Z890 Hero,Asus ROG Maximus Z890 Extreme" values="2452,2426" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="Asus ROG Maximus Z890 Extreme,Asus ROG Maximus Z890 Hero" values="143,140" colors="blue,red" height="200"]

V-Ray

[ichart headers="ID, Score (ksamples)" title="V-Ray Benchmark 4.10.03 (ksamples)" labels="Asus ROG Maximus Z890 Hero,Asus ROG Maximus Z890 Extreme" values="44546,44329" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, Score (ksamples)" title="V-Ray Benchmark 6.00.01 (vsamples)" labels="Asus ROG Maximus Z890 Hero,Asus ROG Maximus Z890 Extreme" values="43756,43374" colors="red,blue" height="200"] U svim nT testovima je kao što vidimo Hero ploča izvukla nešto više performanse, baš kao što je to i 3DMarkov CPU test najavio.

Zagrijavanje procesora @ Alphacool Core Ocean T38

[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)"  labels="Asus ROG Maximus Z890 Hero,Asus ROG Maximus Z890 Extreme" values="86,88" colors="red,blue" height="200" min="0"] [ichart headers="ID,Load (°C)" title="Average Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)"  labels="Asus ROG Maximus Z890 Hero,Asus ROG Maximus Z890 Extreme" values="79,80" colors="red,blue" height="200" min="0"] Maksimalne i prosječne maksimalne temperature su vrlo slične, pa zapravo i čudi što Extreme ploča izvlači malo niže performanse iz procesora.

Zaključak

asus_rog_maximus_z890_hero_4

Nije lako otvoriti sezonu testiranja Z890 ploča odmah s ovako moćnim modelom, jer ćemo očekivanja postaviti previsoko. Naravno, stoji i ono što smo napisali da Asus i dalje daje laganu prednost Intelu. I premda su se ploče za AMD jako poboljšale i bogate su opremom i dalje nam se čini da je ono najbolje što imaju rezervirano za Intel procesore. U svakom slučaju, Maximus Z890 Hero je opravdala svoje ime, dolazi s većim nadogradnjama u odnosu na prethodne modele, te je sada je još ozbiljnija i moćnija. I treba biti, jer košta 710 € što je značajna količina novca. Ipak, nije puno skuplja od Z790 Dark Hero ploče koja trenutno košta 644 €, ali je zato Z790 Hero jeftinija s oko 480 €. Količina opreme koju donosi, način na koji je sve posloženo i izvedeno, kao i kvaliteta komponenata svakako opravdava visoku cijenu. Šteta je jedino što Core Ultra 200S procesori možda i nisu "dostojni" ovako dobrih ploča jer ne donose značajne napretke ni u čemu u odnosu na prošlu generaciju. Kako će i Z890 ploče i 200S procesori proći na tržištu ostaje za vidjeti. Što se nas tiče, već na samom početku Z890 testova, Maximus Z890 Hero je već pobjednica!