Asus P8P67 Deluxe, P67 Sabertooth & Maximus IV Extreme – najbolje iz Asusa
Datum objave 02.02.2011 - Krešimir Matanović
Asus P8P67 Deluxe
Deluxe verzija P8P67 modela dolazi u kutiji kakvu smo vidjeli i kod M PRO modela, a jedino su dimenzije drugačije. Na prednjoj je strani pobrojana najbitnija oprema ovoga modela, dok je stražnja kao i uvijek rezervirana za detaljnije elaboriranje o tehnologiji i opremi. Kao i uvijek kod Asusa, pakiranje je izvedeno vrlo kvalitetno i već je po tome vidljivo da ova ploča spada u visoku klasu. Ploča je unutar kutije adekvatno zaštićena od vanjskih utjecaja.
Zavirivši u kutiju otkrili smo kako se u njoj osim ploče nalazi i bogat bundle. Osim izdašnih korisničkih uputa tu su i dva SATA 3.0Gb/s kabela, četiri SATA 6.0Gb/s kabela, 2 u 1 Q-konektor, ASUS Q-Shield (zaštita za stražnji I/O panel), jedna ASUS Front Panel USB 3.0 kutija i jedan ASUS SLI mostić. Kao što vidimo posebnost bundlea je kutija za prednju stranu kućišta koja ima dva USB 3.0 utora, te konektor koji je smješten na povoljnom mjestu. Na priloženom se DVD-u nalaze upravljački programi, OEM verzija antivirusnog programa, te Asus Update i ostale aplikacije.
Ukoliko dobro pogledamo vidjeti ćemo kako ova ploča oznovna obilježja dizajna i rasporeda komponenata dijeli sa nedavno testiranim M PRO modelom. Naravno, ovaj je model prostraniji, ali i puniji opremom. Vidimo kako je PCB u potpunosti crn, dok su utori i konektori kombinacija plave, bijele i crne boje. I aluminijski su hladnjaci, kojih ima ukupno četiri pobojani u plavo. Dva su hladnjaka povezana toplovodnom cijevi, dok su kraći na napojnoj jedinici i onaj na P67 čipu zasebni. Svoj posao odrađuju vrlo dobro, a tek smo pri "žešćem" overclockingu poželjeli da su kapacitetniji. Tada je zagrijavanje veliko i prisilno hlađenje je dobro došlo. Detaljnijim pregledom te naravno upotrebom, vidimo kako je layout vrlo solidan te ništa ničemu neće smetati.
Sve danas testirane ploče nažalost pate od problema sa čipsetom koji su jučer izašli na vidjelo. Svi Cougar Point (kompletna 6 serija) čipseti naime imaju sklonost degradacije performansi na SATA 3Gbps utorima. Problem je navodno u jednom od tranzistora SATA 3Gbps PLL clocking hijerarhije koji ima problem sa "curenjem" struje. Intel je trenutno stopirao isporuke svih čipseta a i sve bi matične ploče opremljene ovim čipsetima trebale biti povučene iz prodaje. Problem će riješiti nova revizija čipseta za koju se još ne zna kada će na tržište. Svima koji su ploče kupili, iste će im biti zamijenjene a do tada im se preporuča da ne koriste SATA 3Gbps utore.
|
Pogledom na desnu stranu sjevernog dijela ploče uočavamo kako je prostora oko LGA1155 ležišta sasvim dovoljno i za najveće hladnjake. Napojna jedinica je 16+2 fazna, a Asus njenu kontrolu naziva Dual Intelligent Processors 2 (EPU i TPU) sa DIGI+ VRM kontrolom. Korištenje digitalnog VRM kontrolera u slučaju jednostavnijih napojnih jedinica (ispod 12 faza) znači kako je zbog smanjenog broja kondenzatora po fazi i veće integracije faza te nižih frekvencija preklopa, sniženo i zagrijavanje. Digitalni VRM donosi i veću preciznost napona (5mV), te mogućnost trenutne promjene frekvencije preklopa. Kod ovakvih 16+2 faznih jedinica razlika između analognih i digitalnih kontrolera i nije tako velika, i jednim i drugim je zajedničko to da imaju odlično prigušenje "valovitosti" ispravljene struje te naponsku regulaciju. Asus se odlučio na svim svojim pločama koristiti digitalnu kontrolu kako bi smanjili broj potrebnih komponenata, iako je ovaj sistem ponešto kompliciraniji za izvedbu te ima nešto sporiji odziv. Na samom gornjem rubu je svoje mjesto našao i osam pinski 12V konektor. Desno od ležišta procesora nalaze se DIMM utori te njihova napojna jedinica. Na rubu ploče je 24-pinski konektor, MemOK tipka, TPU prekidač (modul je opcionalan), te LE diode za indikaciju statusa rada memorijskih modula.
Južni su dio ploče okupirali razni kontroleri kojih na ovoj ploči ima popriličan broj. Krenuvši od sjevera na jug tu je jedan od dva NEC-ova USB3.0 kontrolera, zatim dva Gigabitna LAN kontrolera (Intel 82579 i Realtek 8111E), Realtekov ALC889 audio kontroler te VIA-in 6315N Firewire kontroler s podrškom za dva utora. PCIe utora x16 dužine su tri, no samo su ili prvi ili drugi u stanju raditi sa x16 propusnosti. Ukoliko korsitimo dual setup grafičkih kartica propusnost će biti 2 x8. Treći PCIe x16 utor radi brzinom od x4. Uz njih su i dva PCIe x1 utora, te dva staromodna PCI utora koji funkcioniraju zahvaljujući ASMedijinom ASM1083 PCIe to PCI bridge kontroleru. Između gornja dva PCIe x16 utora smjestio se PLX-ov PEX8608 8 stazni PCI-e Gen.2 preklopnik (dodatne PCIe staze potrebne kako ne bi došlo do usporavanja rada SATA 6Gbps, USB3.0 i PCIe uređaja). Na samom su dnu ploče smješteni interni Audio i USB konektori te Power ON i Reset tipke (korisni dodaci, no ipak pomalo čudno smješteni). U nastavku dolaze i konektori za ventilatore, korisna LED dijagnostika te Front panel priključci. U redu iznad je baterija, Nuvotonov I/O kontroler te TPU kontroler. P67 čip i njegov pasivac su tik iznad, a na desnoj su strani smješteni SATA 3 i 6Gbps konektori. Iznad P67 čipa je smješten konektor za USB3.0 Box te drugi NEC-ov USB3.0 kontroler.
I/O stražnji panel:
- 1 x PS/2 Keyboard/Mouse Combo port
- 1 x Bluetooth module
- 2 x External SATA (1 x Power eSATA)
- 1 x IEEE 1394a
- 2 x LAN(RJ45) port(s) (1 x Intel® LAN)
- 2 x USB 3.0/2.0 (blue)
- 8 x USB 2.0/1.1
- 2 x S/PDIF Out (1 for Coaxial, 1 for Optical)
- 8 -Channel Audio I/O
- 1 x Clr CMOS switch
Ova ploča ne donosi ništa drastično novoga u pogledu softvera i UEFI BIOS-a u odnosu na M PRO model. Možda i najbitnije, unutar Advanced načina rada nalaze se AI Tweaker koji donosi napredne kontrole za overclocking procesora, memorije i ploče. Mi smo BIOS-om, ali i OC mogućnostima bili sasvim zadovoljni ali tek nakon što smo flashali najnoviju vrziju (1053). Nakon toga smo dobili i mogućnost imenovanja spremljenih UEFI profila što do tada nije bilo moguće. Sve u svemu UEFI je na ovoj ploči odličan, radi glatko a većina će se korisnika lako snaći u njemu. Oni slabijeg znanja biti će zadovoljni i osnovnim kontrolama koje se ne nalaze u Advanced načinu rada. Uz same mogućnosti UEFI-a ostali smo zadovoljni i overclocking performansama ove ploče no o tome nešto kasnije. Jedna od posebnosti ovoga modela je i ASUS BT GO! integrirani Bluetooth koji donosi sedam korisnih funkcija - Folder Sync, BT Transfer, Shot & Send, BT to Net, Music Player, Personal Manager, BT Turbo Remote. Uređaj sa Bluetoothom tako možete koristiti za transfer podataka, sinkronizaciju podataka, reprodukciju muzike ili pak izvrđavanje višestrukih funkcija udaljene kontrole. Korisno.
Asus P67 Sabertoth
Ova Sabljozuba P67 ploča zamišljena je na način da korisniku pruži maksimalnu stabilnost u radu i veliku trajnost. Tako će svoju primjenu ponajprije naći u radnim stanicama ili računalima koja rade 24/7 - barem je to tako proizvođač zamislio. Sabertooth P67 The Ultimate Force ploča dolazi u drugačijem pakiranju, koje se s vanjskih strana malo manje razmeće informacijama o tehnologiji, no one ključne stvari su ipak tu. Tako sa stražnje strane saznajemo kako je ploča "oklopljena" termalnim štitom, kako ima nešto što se zove termalni radar, kako su na nju ugrađene TUP komponente te kako je testirana za serverske uvjete rada. Prednja je stranica odvojiva, a ispod se nalazi više ključnih informacija o proizvodu.
I kod Sabljozube je bundle vrlo bogat, a sastobij se od već uobičajenih izdašnih korisničkih uputstava za rad, zatim dva SATA 3.0Gb/s kabela, dva SATA 6.0Gb/s kabela, jednoga Q-Shield-a, jednoga Q-konektora (2 u 1), jednoga ASUS SLI mostića, jedne TUF certifikacijske kartice, jednoga vodiča za TUF 5 godišnej jamstvo (u ovisnosti o regiji) te četri vijka za Assistant Fan (ventilator koji je moguće montirati na termalni oklop ploče). Na instalacijskom se DVD-u nalaze upravljački programi, OEM verzija antivirusnog programa, te Asus Update i ostale aplikacije.
Prvo što upada u oči je termalni oklop ploče koji ima dvostruki zadatak. Prvi je štititi komponente matične ploče od topline uzrokovane ostalim komponentama (VGA), a drugi je kanalizirati zrak van ploče i kućišta. Kanalizacija zraka je moguća ukoliko imate CPU hladnjak sa ventilatorom na vrhu ili ugradnjom dodatnog ventilatora (između procesorskog ležišta i prvog PCI-e utora). U svrhu nadzora topline ploča je opremljena TUF termalnim radarom, tj. nizom mjerača temperature postavljenim na ključnim mjestima koje je moguće pratiti pomoću za to razvijene aplikacije. U tu TUF filozifiju spada i upotreba kvalitetnih aluminijskih prigušnica, kondenzatora i MOSFET-a koji zadovojavaju strože standarde. Sve je ovo napravljeno u svrhu povećanja stabilnosti i trajnosti, pa je sada malo jasnije zašto je ploča namijenjena radu u težim uvjetima. U ovu je priču uključen i ESD Guard, tj. antistatički čip koji komponente "čuva" od statičkog elektriciteta. Termalni štit (tj. plastični pokrov), moguće je ukloniti i zaviriti pod haubu ove oklopljene ploče. Tada uočavamo raspored komponenata sličan onome sa P8P67 Deluxe ploče, sa ipak ponekim konrolerom i utorom manje. Aluminijski su hladnjaci strateški raspoređeni po ključnim mjestima, tj. na napojnoj jedinici i P67 čipu. Svoj posao odrađuju solidno, a zagrijavaju se tek pri overclockingu. Boje ove ploče su vojničke (crno-maslinaste kommbinacije), što doprinosi TUF (č: tough) karakteru ploče.
|
Oko procesorskog se ležišta smjestila 8+2 fazna napojna jedinica sa digitalnom kontrolom - istom onakvom kao i na Deluxe verziji ploče. Elemente napojne jedinice hlade dva aluminijska hladnjaka povezana toplovodnom cijevi. Na samom gornjem rubu nalazi se 8 pinski 12V konektor, a prostor između hladnjaka i stražnjeg I/O panela popunjavaju aluminijski kondenzatori te ESD Guard elementi. Desno od ležišta za procesor (Lotesov mehanizam) nalate se četiri DIMM utora, napojna jedinica memorije, MemOK! tipka DRAM LE diode te 24-pinski ATX konektor.
Na lijevoj se donjoj strani idozgo prema dolje nalaze NEC-ov USB 3.0 kontroler, Intelov 82579 Gigabini LAN kontroler, T Probe kontroler, VIA-in VT6308P firewire kontroler, ASMedijin ASM1083 PCI-e to PCI bridge kontroler te Realtekov ALC892 audio kontroler. Na tom se dijelu nalaze i tri PCIe x1 utora, zatim dva PCIe x16 utora te jedan PCI utor. Ukoliko koristimo SLI ili CFX setup tada će obje kartice raditi sa x8 propusnosti. Ispod PCI utora se nalaze interni USB, Firewire i Audio priključci a u produžetku se nalaze COM i Front panel priključci. Kao i kod Deluxice iznad je Nuvotonov I/O kontroler te TPU kontroler. P67 čip i njegov pasivac su tik iznad, a desno od njih su smješteni SATA 3Gbps, 6Gbps i eSATA utori. Drugi NEC-ov USB 3.0 kontroler je smješten odmah ispod DIMM utora, a interni USB3.0 kontroler za opcionalnu USB3.0 kutije je desno od P67 čipa.
I/O stražnji panel:
- 1 x PS/2 Keyboard/Mouse Combo port
- 1 x External SATA 3Gb/s port (crveni)
- 1 x Power eSATA 3Gb/s port (zeleni)
- 1 x IEEE 1394a
- 1 x LAN(RJ45) port
- 2 x USB 3.0/2.0 ports (plavi)
- 8 x USB 2.0/1.1 portova
- 1 x S/PDIF Out (optički)
- 8 -Channel Audio I/O
Sabertooth ima identičan BIOS kao i Deluxe verzija s izuzetkom nedostatka novije verzije. Stoga u njemu za sada nema jedne od najvažnijih stavki za overclockiranje SandyBridge procesora - Internal PLL Enable/Disable opcije. Asusove ploče plaćamo skuplje ne samo zbog njihove kvalitete izrade i pouzdanosti, već i odlične kombinacije softvera. AI Suite nije do kraja ispoliran softverski paket i tu i tamo pokazuje znakove nestabilnosti, no svakako je među najboljima od svega što proizvođači matičnih ploča danas nude. Tako napojnu kontrolu ove ploče možete preuzeti i sa softverske strane, a to direktno omogućuje implementacija digitalne kontrole (DIGI+ VRM). Kontrolirati moćemo Load-line kalibraciju, preuzeti kontrolu nad fazama napojne jedinice, mijenjati DIGI+ VRM frekvenciju rada, te odabrati nadzor napojne jedinice baziran na promjeni radne temperature ili trenutnom opterećenju.
Ova se ploča od ostalih danas testiranih razlikuje po jednom softverskom dodatku koji prati hardversku mrežu termalnih senzora - Thermal Radar. Mrežu čini dvanaest termalnih senzora koji svoja mjerenja korisniku na uvid daju u Thermal Radar softveru putem kojih je moguće i mijenjati način rada ventilatora, tj. nadzirati i napone. Vrlo korisna aplikacija koja korisniku daje trenutačni uvid u stanje ploče. Sabljozuba se ovim dodacima stvarno približila serverskim izdanjima ploča, a svakako bi bilo zanimljivo poigrati se njome na duži rok.
Maximus IV Extreme
Sve Asusove ploče top klase prepoznati će te po njihovom specifičnom pakiranju - "tower" kutija na kojoj prevladava crvena boja. S prednje strane nema previše informacija o proizvodu, a stražnja je strana rezervirana za detaljnije informiranje kupca što ga točno očekuje unutar kutije. Ploča je pakirana u zasebnu kutiju i dobro zaštićena, dok je bundle također u zasebnoj kutiji.
Asusove ploče top klase su uvijek bogate opremom u bundleom koji ih prati. M IV Extreme nije izuzetak pa će potrajati dok podbrojimo što sve točno s njom dolazi. Korisničke upute su kao i uvijek vrlo informativne, a uz njih se nalazi i jedan 2-portni USB2.0 modul, zatim jedan I/O Shield, dva SATA 3.0Gb/s kabela (2-u-1), dva SATA 6.0Gb/s kabela (2-u-1), jedan Q-Connecor kit (2-u-1), jedan ROG Connect kabel, jedan set ProbeIt kabela, jedno pakiranje Thermal Sensor kabela, jedan 3-Way SLI mostić, jedan SLI kabel, jedan Crossfire kabel, jedno pakiranje plastičnih vezica, jedna ROG Theme naljepnica, jedan 12-u-1 ROG Cable naljepnica, jedna RC Bluetooth kartica i jedan vodič kroz ROG tehnologije. Na DVD-u se nalaze upravljački programi, AI Suite II aplikacija, ROG CPU-Z aplikacija, 3D Mark Vantage licenca i jednogodišnja licenca za Kaspersky antivirusni program.
Kada smo ploču izvadili iz kutije pred nama se ukazao tipičan primjerak ROG porodice s tek ponekim izmjenjenim detaljom. PCB je crn dok su utori kombinirano crno-crveni s istim takvim rashladnim sistemom. Kada smo kod rashladnog sistema moramo on je doživio izmjene. Dizajn je drugačiji a glavni je trodjelni dio povezan toplovodnom cijevi. Dva dijela sjede na prigušnicama i MOSFET-ima a treći sa svjetlećim ROG amblemom se smjestio na NF200 čipu. Četvrti, zasebni komad je zadužen za hlađenje P67 čipa. Hlađenje je izvedeno odlično, te se heatsinkovi zagriju tek pri žestokom overclockingu. Layout ove eATX ploče je manje više standardan, no sa vrlo gusto postavljenim PCIe utorima. Ukoliko koristite triple CFX ili SLI kombinaciju grafičkih kartica sa dual slot hlađenjem, srednji utor od donja tri postaje neupotrebljiv. U tom slučaju gubite i ostala dva PCIe utora - x1 i x4. Maximus III Extreme i Rampage III Extreme to imaju bolje riješeno.U ostatku layouta je sve manje više vrlo logično posloženo - LED dijagnostija i Power ON te Reset gumbi su na pravom mjestu za razliku od Deluxe verzije.
|
U detaljnijem pregledu ploče ko i uvijek krećemo od sjeverne strane oko procesorskog ležišta. Tu je smještena njegova 8 fazna ROG Extreme Engine Digi+ jedinica kojoj je specifičnost i jedan 900uF NEC/Tokin Prodalizer kondenzator koji služi za stabilnu isporuku struje procesoru. Između napojne jedinice i stražnjeg I/O panela, nalazi se NEC-ov USB3.0 kontroler sa čak dva VLI VL810 huba čime je omogućeno čak šest USB 3.0 utora na stražnjem I/O panelu te dva unutarnja USB3.0 porta. Drugi NEC-ov kontroler koji se nalazi tik ispod stražnjeg I/O panela kontrolira još dva USB3.0 porta na njemu. Desno od procesora svoje su mjesto našla četiri DIMM utora sa tro faznom kontrolom napajanja. Iza njih se sa sjevera prema jugu nalazi LED dijagnostika, Nuvotonov I/O kontroler, Power ON i Reset tipke, LN2 mode prekidač, zatim mjerne točne napona (GND, CPU_PLL, CPU_IO, PCH, PCH_PLL, HF200, CPU_SA i DRAM), DIP prekidači za gašenje pojedinih PCIe x16 utora, Go tipka tipka te 24-pinski ATX konektor. Na tome su dijelu raspoređene i signalne LED-ice a oko DIMM utora su smještena i čak četri tropinska konektora za ventilatore - pohvalno. Već po ovom gornjem dijelu ploče vidljiva je sva kompliciranost dizajna i mnoštvo opreme i mogućnosti koje donosi ova high-end ploča. Po stavkama kao što su LN2 mod i mjerne točne napona vidljivo je kako će ekstremni overclockeri ovom pločom biti vrlo zadovoljni. Prava je šteta stoga što su Sandy Bridge procesori zaključani na 57x :(
Na lijevom južnom dijelu ploče svoje je mjesto pronašao već sponemuti drugi NEC-ov USB3.0 kontroler, dva Intelova Gigabitna LAN kontrolera, zatim JMicronov 362 eSATA kontroler, te Realtekov osam kanalni ALC889 HD audio kontroler. PCIe x16 utora je kao što smo ranije spomenuli četiri kod kojih su moguće single@x16, dual@x8, triple@x8, x16, x16 kombinacije grafičkih kartica. SLI i CrossFireX su naravno podržani. U slučaju da koristite ovaj broj kartica s gornje i donje strane PCIe utora nalaze se dodatni 12V Molex konektori koji grafičkim karticama osiguravaju stabilan dotok energije kroz PCIe utore. Između prvog i drugog PCIe x16 utora svoje je mjesto našao jedan PCIe x1 utor dok je PCIe x4 utor smješten na samom dnu ploče. Odmah iza PCIe x4 utora nalazi se i PLX čip koji osigurava osam ddodatnih PCIe stazica. Na dnu se ploče nalaze još i dva četiri pinska konektora za ventilatore, interni USB konektori, dva BIOS-a, Frontpanel konektor itd. iznad njih su smještena iROG kontroleri, TPU kontroler, SST-ov x8 CMOS MFP (multi-purpose flash) čip, te Marvellov 9182 PCIe SATA6Gb/s kontroler. U sredini je svoje mjesto našao P67 PCH, a skroz na desnoj strani su smješteni neslavni sivi SATA 3Gbps portovi, te crveni 6Gbps portovi u horizontalnoj orjentaciji. U samom uglu ploče svoje je mjesto pronašla i CRL_CMOS tipka.
I/O stražnji panel:
- 1 x PS/2 Keyboard/Mouse Combo port
- 2 x Eksterni SATA
- 2 x LAN(RJ45) porta
- 8 x USB 3.0/2.0 portova
- 1 x USB 2.0/1.1 (služi i za ROG Connect)
- 1 x S/PDIF Out (optički)
- 8 -Channel Audio I/O
- 1 x Clr CMOS prekidač
- 1 x ROG Connect On/Off prekidač
- 1 x RC Bluetooth prekidač
Da je Maximus IV Extreme ploča stvarno poseban komad hardvera vidimo i po crvenom "vražjem" sučelju UEFI-a koje vas odmah odvodi u Extreme Tweaker dio. Uz klasičan CPU level up, tu je i postavka za učitavanje ekstremnog OC profila koji ploču u trenu predpodešava za overclocking. Jedini korak dalje je odabir LN2 načina rada. S obzirom da ju nismo hladili tekućim dušikom tu smo opciju ostavili neupaljenu. Kada je ploča jednom predpodešena ostaje samo podešavati množitelj, napone i način ponašanja digitalne napojne kontrole. Za razliku od Deluxe verzije gdje je Internal PLL Overvoltage postavku potrebno uključiti, na ovoj je ploči ona automatski uključena. To znači kako sada bez problema možemo množitelj procesora podići iznad 49. Memorijski je množitelj moguće podići sve do 2400MHz, a "tajminge" podešavamo u zasebnom odjeljku. Digi+ VRM dio skriva postavke za kontrolu napajanja koje su također izmimno bitne. Uz ovo moguće je podesiti i svu silu postavki koje nećemo posebno nabrajati no one su itekako bitne za uspješan overclocking.
Ostatak je UEFI-a također vrlo bogat opcijama pa je tako moguć vizualni pregled svega što se nalazi u pojedinim utorima, zatim pregled onboard kontrolera, tj. mogućnost njihovog paljenja i gašenja. Tu je i nadzor LED signalizacije, temperatura, svih ventilatora priključenih na ploču baš kao i spremanja UEFI profila te njihovog imenovanja po želji. Asus je ovom pločom i njenim UEFI-em pokazao koliko je daleko tehnologija napredovala i što su u stanju proizvesti. Svjetlosne je godine ovo udaljeno od BIOS-a na pločama starim svega nekoliko generacija. Od ostalih naprednih tehnologija tu je i ROG Connect koji dozvoljava udaljenu kontrolu ploče i njenih parametara preko prijenosnika spojenog USB-om, zatim RC Bluetootha koji dozvoljava overclocking i nadzor kompletnog sistema spajanjem bluetooth uređaja poput smartphonea. Impresivna ploča u svakom slučaju, i jedva smo dočekali da ju pustimo u pogon. Krenimo na testove.
Test sistem, način testiranja i overclocking
|
|
Način testiranja i overclocking
Ploče smo testirali koristeći i7-2600K procesor, najnoviju G.Skillovu seriju RipjawsX memorije namijenjenu upravo P67 sistemima čiji će te test moći čitati uskoro dok je ostatak HW-a manje-više poznat. Potrošnju sistema smo mjerili opterećivanjem procesora u OCCT-u, a uz standardan set testova donosimo i rezultate dobivene overclockingom. Procesor je hladio naš vjerni Corsair H70.
S obzirom da je Sabertooth ploča došla sa starijom verzijom UEFI-a u kojoj nema Internal PLL Overvolt opcije nju smo uspjeli natjerati na relativno mršavih 4.876MHz (46 x 106MHz). 106MHz je ujedno i maksimalni base clock sabljozube. Puno zanimljivijom se za overclocking pokazala P8P67 ploča čiji novi UEFI donosi Internal PLL Overvolt opciju. Toliko je bitna da ova ploča jedva boota sa 48x ili 49x ukoliko navedenu opciju ostavimo isključenu. Kad ju uključimo množitelji do 52x su nikakav problem. Tako je stabilni maksimum koji smo postigli sa ovom pločom iznosio 5.266,4 MHz ili 52 x 100.9 kao što možete vidjeti i u validaciji. Iznad toga je bilo vrlo teško išta napraviti jer je ploča prijavljivala CPU Overvolt grešku na podešenim naponima iznad 1.51V. Napon koji vidite na CPU-Z-u je rezultat overvolta koji DIGI+ VRM kontroler daje kada je podešen na Extreme postavku.
Maximus IV Extreme se pokazala dodatno izdašna po pitanju maksimalnog stabilnog takta. Bootala je sa 5.4 pa čak i 5.5GHz no to se ipak pokazalo nestabilnim nakon određenog vremena testiranja stabilnosti. Na kraju smo se zadovoljili sa "samo" 5.355MHz tj. 53 x 101MHz (validacija). Uvjereni smo da je upravo nedostatak vremena (imali smo naime samo jedan i pol dan z atestiranje ove ploče) krivac za nestabilnost na višim frekvencijama. Da je bilo više vremena uvjereni smo kako bi pronašli odgovarajuću kombinaciju postavaka s ovom pločom. Inače, DIGI+ VRM na najvišim postvkama dosta overvolta procesor pa je tako bitno za znati da podešenih 1.58-1.59V u slučaju opterećenja može značiti stvarnig 1.62-1.63V- stoga pripremite dobro hlađenje. Sandy Bridge potencijal ima, a žao nam je jedino što ekstremnim hlađenjem neće biti moguće izvući više od cca. 6GHz.
Rezultati testova
7-Zip |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Score (MIPS) | |||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Za prvi smo test odabrali 7-Zip koji je svoju naklonost, i to veliku, dao Maximus ploči. Očito je kako Maximusica bolje iskorištava dane joj resurse a očito je i kako bolje iskorištava Turbo.
x.264 Benchmark |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Score (fps) | |||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Ponovno ista priča kao i u prethodnom testu. to dokazuje kako rezulatati iz prethodnog nisu izoliran slučaj i kako je Maximusica stvarno najbolja.
wPrime |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024M (sec.) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ponovno priča s istim epilogom. No, ovaj put smo dodali i rezultate sa overclockiranim procesorima, pa se tako vidi kako je Maximusica za otprilike 39% ubrzana, dok je Deluxe-ica ubrzana za oko 49%.
MaxxMEM |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Read (MB/s) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Write (MB/s) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Copy (MS/s) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ponovno je najskuplja ploča najbolja. Nije velika razlika, no ipak se primjeti. Više se primjeti prelazak sa 1333MHz memorije na 2133MHz memoriju - bandwidth je značajno porastao.
SSD Performance |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Linear Read (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Random Read (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Buffered Read (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Eto Maximusice opet na vrhu poretka. No svi su rezultati vrlo izjednačeni, baš kao i kad se sa P67 prijeđe na Marvella. Svi koji imaju opciju prelaska, neće puno žaliti za lošim 3Gbps performansama, barem dok im ploče ne budu zamijenjene novima.
USB Performance |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Linear Read (MB/s) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Random Read (MB/s) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Buffered Read (MB/s) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ovo je jedini test u kojem je Maximusica podbacila. Mjerili smo nekoliko puta i svaki je put izbacivala iste rezultate. Moguće je da VLI-ovi hubovi malo usporavaju portove ali to je samo nagađanje, jer UD7 ne pati od istog problema.
Potrošnja |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Idle (W) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Load (W) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Potrošnja je stavka na koju se ne pazi previše ukoliko je riječ o high-end računalima, no nii jedna P67 ploča u kombinaciji sa 2600K procesorom ne troši puno. Sve dok se ne prijeđe na overclocking. Kod Deluxice smo izmjerili skoro duplo veću potrošnju kada je procesor radio na nešto iznad 5.3GHz. Kod Maximusice je ta vrijednost još malo i viša. Ukoliko ovdje još uračunamo potrošnju grafičkih kartica jasno je kako napajanje mora biti kvalitetno i snažno ukoliko overclockiramo.
Zaključak
Prva testirana ploča, P8P67 Deluxe je namijenjena zahtjevnim korisnicima koji nemaju velike overclockerske zahtjeve a opet žele ploču punu opreme, kvalitetno izvedenu i pouzdanu. Sve najbolje iz Sandy Bridge platforme nalazi se na ovoj ploči, a Asus se potrudio ubaciti mnoštvo opreme i novi moderni UEFI BIOS. Podrška za CFX i SLI je svakako bonus, a tu su i dodatni kontroleri sa eSATA i SATA 6Gbps utorima, zatim četiri USB3.0 porta, Firewire i Bluetooth tehnologije, dvije Gigabitne LAN kartice te moderna digitalna VRM kontrola. Uz sve ovo ploča nudi i solidan softverski paket, dobar bundle, a uz to blista i sa overclocking performansama. Za ekstremnije overclockiranje nije zbog CPU Overvolt zaštite, no postignutih gotovo 5.3GHz sa i7-2600K je hvale vrijedan rezultat za ploču koja nema overclockerske pretenzije. Za prosječnih 1.900 kuna (sa PDV-om) dobiva se kvalitetan proizvod koji je u svemu na vrhu svoje klase. Cijena će većini prosječnih kupaca predstavljati problem, no oni koji traže maksimum s ovom ga pločom i dobivaju.
P67 Sabertooth će sa svojim termalnim štitom i njegovim kanaliziranjem zraka, mrežom termalnih senzora, odličnim softverskim paketom i trajnošću koju proizvođač garantira svakako naći svoju publiku. Osim dobrog izgleda pohvaliti ćemo i solidnu razinu opreme koja je tek u ponekim detaljima slabija od P8P67 Deluxe modela. Nedostatak ove ploče je trenutna revizija UEFI-a koja ne dozvoljava veće overclocking performanse, koje ova ploča svakako ima. Razina opreme je solidna, bundle je također vrlo dobar a cijena od oko 1.600 - 1.700 kuna (sa PDV-om) nije prevelika ukoliko uzmemo u obzir namjenu ove ploče. Svi koji trebaju ploču za 24/7 rad ne trebaju gledati dalje.
Ovime smo došli do zadnje i najbolje danas testirane ploče. Ona je ujedno i najskuplja, u Njemačkim joj se webshopovima cijena kreće između 300 i 320 € dok je kod nas još nema. Uz pretpustavku da joj cijena neće prelaziti 2.500 kuna sa PDV-om, možemo reći kako je svakako riječ o boljem i naprednijem proizvodu od Gigabyteove P67A-UD7 ploče. Razina opreme i mogućnosti je svakako na najvišem nivou, a njen UEFI nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Mnoštvo opcija i postavki koje je moguće promijeniti, uz odlične overcloking sposobnosti čine ju prvim izborom entuzijasta i overclockera. Manjak joj je ponešto nelogičan layout (PCIe utori), te činjenica kako nema Quad SLI i CFX podršku. Uz to je i sama Sandy Bridge arhitektura problem jer i uz ovako moćan komad hardvera sa bilo kojim načinom hlađenja iz procesora nećete izvući više od 6GHz. Zbog toga će ovu ploču nažalost kupovati samo rijetki koji obavezno moraju imati apsolutno najbolji komad hardvera na tržištu.