I/O stražnji panel:

  • 1 x Bluetooth module
  • 1 x DVI
  • 1 x D-Sub
  • 1 x HDMI
  • 1 x eSATA 3Gb/s
  • 1 x LAN (RJ45) port
  • 2 x USB 3.0
  • 6 x USB 2.0
  • 1 x Optical S/PDIF out
  • 6 x Audio Jack(s)

Stražnji je I/O panel za razliku od P67 modela izgubio legacy PS/2 utor, a dobio na Asusovim pločama sve popularniji Bluetooth modul. Uz njega tu je čak 6 USB2.0 potrova, 2 USB3.0, eSATA te video i audio konektori.

UEFI BIOS nam je sad već dobro poznat iz Asusovih H67 i P67 ploča, a predstavlja pravo osvježenje u odnosu na stara BIOS sučelja. I ovaj ima dva načina rada Easy i Advanced, a dobro je što se Advanced može uključiti kao trajna verzija. Raspored menija je identičan kao i kod P67 ploča, s dodatkom kontrole za integriranu grafiku – njen menadžment i overclocking. Bitna stavka u menadžmentu iGPU-a je i mogućnost odabira LucidLogix Virtu moda u kojem je moguće kombinirati zajednički rad iGPU-a i dGPU-a. Uz hardverske TPU i EPU prekidače, u UEFI sučelju se nalaze i softverske komande za iste funkcije. Sve za overclocking je tu, baš kao i kod ranijih modela, a novost je jedino mogućnost overclockinga grafike. Pozdravljamo i velik broj slotova za spremanje profila, kao i efikasnu Ez Flash 2 aplikaciju za update UEFI-a.

Glomazna AI Suite II aplikacija je cijelo vrijeme našeg testiranja radila stabilno i većih problema nije bilo. Prije nas je znala neugodno iznenaditi nestabilnošću, no očito kako je Asus sada riješio te probleme. AI Suite u sebi sadržava mnoštvo pod aplikacija od kojih izdvajamo BT GO! aplikaciju za Bluetooth komunikaciju između ploče (računala) i nekog drugog uređaja – najčešće mobilnog telefona. Nismo pri ruci imali Android platformu pa nismo isprobali udaljeni overclocking preko Turbo Remote-a, no sve ostalo je radilo korektno sa Sony Ericsson W910i modelom. Ono što nas je zabrinulo je da aplikacija nije uspjela pronaći naš BlackBerry uređaj niti nakon više uzastopnih pokušaja. Od ostalih aplikacija tu su DIGI VRM+, EPU za štednju, TPU tj. TurboV EVO za overclocking, Probe II koji pokazuje razine napona i temperatura, Fan Xpert, AI Charger+, Asus Update i ostalo. Sve u svemu solidan skup alata koji su vrlo korisni, pa će manje iskusni korisnici rijetko kada trebati ulaziti u UEFI nakon početnog podešavanja..

Virtu je tehnologija razvijena za Sandy Bridge platformu, a svrha joj je raspodjela grafičkih zadataka onom grafičkom rješenju koje je adekvatno u datom trenutku. Drugim riječima, ukoliko je samo potrebno "vrtiti" Aero sučelje ili pak kakav Blu-Ray sadržaj, Virtu taj zadatak dodjeljuje integriranoj grafici u procesoru, dok je diskretna u stanju mirovanja. Kada pak "zavrtite" kakvu igru, Virtu "pali" diskretnu grafiku a integriranu šalje u mirovanje. Slično je rješenje viđeno kod prijenosnika s oba tipa grafike, gdje je štednja energije koja se crpi iz baterije primarna. I računala su danas postala zelena, pazi se na potrošnju pa je ovakva tehnologija i više nego dobro došla. U praksi sve funkcionira vrlo dobro, a pozitivno je i što nam i s korištenjem diskretne grafike na raspolaganju ostaje Intelove QuickSync tehnologija. U slučaju korištenjena Virtu-a, monitor mora biti spojen na video izlaz iGPU-a, tj. na jedan od video izlaza na matičnoj ploči.

Uz ovu tehnologiju, tipično za Z68 platformu je i podrška za Intel Smart Response tehnologiju uz pomoć RST 10.5 softvera. Riječ je o mogućnosti korištenja SSD-a kao cache memorije klasičnom tvrdom disku. Ideja iza Smart Response-a je stvaranje virtualnog RAID polja SATA tvrdog diska i SSD-a, gdje se češće korišteni podaci spremaju na SSD, a oni koje se manje koristi na tvrdi disk. Time je brzinu starog HDD-a moguće značajno podići i vratiti ga u život. I premda bi tehnologija trebala raditi s bilo kojim SSD-om, Intel će izdati posebnu SSD 311 seriju namijenjenu isključivo tome. Ukoliko koristite neki drugi model SSD-a, potrebno je znati da je postavljeno ograničenje od 64GB koje Smart Response može koristiti. Čitav je postupak instalacije jednostavan, no naša je kombinacija tvrdog Hitachijevog diska i G.Skillovog SSD-a očito bila problematična pa Vam rezultate dobivene korištenjem te tehnologije ovaj put nećemo moći prikazati. Za neke buduće testove ćemo prokušati nabaviti drugu opremu i vidjeti kako to radi u praksi.