Asus P8Z68-V PRO – konačno Z68
Datum objave 11.05.2011 - Krešimir Matanović
Opis - 1.dio
Pakiranje prati dizajn do sada izdanih PRO i Deluxe ploča P8 serije. Na prednjoj se stranici nalaze glavne značajke koje donosi ova ploča, a u oči najviše upadaju Intelove i Lucidove Smart Response i Virtu tehnologije o kojima će naravno više riječi biti kasnije u tekstu. Na stražnjoj se strani pojedine značajke podrobnije objašnjavaju, a tu je i vrlo iscrpan popis svega što ova ploča donosi. Kao što smo napisali u uvodu, Z68 čipset sa sobom donosi neke novosti koje trebaju opravdati razliku u cijeni u odnosu na jeftinije modele. Upravo će tih par značajki biti iznimno bitno za pridobivanje kupaca, pa ćemo se kasnije u tekstu detaljnije osvrnuti na njih.
Asus se i za najjaču seriju ploča za Sandy Bridge potrudio korisniku osigurati solidan bundle. Tako uz ploču nalazimo i korisničke upute za rad, Q-Shield (zaštita za stražnji I/O panel), dva SATA 3.0Gb/s kabela, dva SATA 6.0Gb/s kabela, jedan SLI mostić (već kad neće Nvidija sa svojim grafikama, pohvalno je da proizvođači ploča misle na igrače), jedan Q-connector (2 u 1), jedan USB 3.0 bracket te CD s upravljačkim progamima i aplikacijama (između ostalog i OEM antivirus licenca).
Izgled ploče, tj. dizajn hladnjaka, crni PCB, kombinacija plavih i crnih utora podsjeća nas na ranije testirane P8P67-M PRO i P8P67 Deluxe modele. Rashladni se sistem sastoji od tri odvojena heatsinka - dva na PWM dijelu i jedan na Z68 čipu, a svoj posao obavljaju solidno, s tek povećanim zagrijavanjem pri overclockingu. I premda ova ploča nije ekstremni overclocker, znamo kako već i P67 ploče Sandy Bridge procesore mogu dovesti do krajnjih granica, dobro je hlađenje neophodno. S donje se strane ploče ističu tek Foxconnova ploča za učvršćivanje LGA1155 ležišta, te plava aluminijska "letva" koja pojačava konstrukciju PWM hladnjaka. Raspored komponenata na ploči, tj. njen layout je vrlo dobar. Asus to već duže vremena dobro radi uz tek poneku nesavršenost. No i to je sasvim razumljivo jer količina opreme koju ovaj model donosi zahtjeva tu i tamo koji kompromis. Jedini kompromis koji smo našli na ovome modelu je smještaj konektora za USB 3.0 bracket, koji je nespretno postavljen zbog kasnije zavrzlame s provlačenjem kabela bracketa.
|
Na sjevernom su se dijelu ploče kao i uvijek na glavna mjesta smjestili PWM, procesorsko ležište i memorijski utori. Oko procesorskog se ležišta smjestio PWM ili napojna jedinica i kontrola. U ovome je slučaju riječ o DIGI+ PWM-u (VRM-u) s VRD12 spacifikacijom i 12 + 4 faznim dizajnom. 12 je faza zaduženo za napajanje CPU-a, dok su dodatne četiri zadužene za integriranu grafiku. DIGI+ je poznat i iz ranijih Asusovih ploča, a riječ je o dva odvojena kontrolera - EPU i TPU koje Asus marketinški naziva Dual Intelligent Processors 2. EPU ili Energy Processing Unit je zadužen za kontrolu potrošnje električne energije, dok je TPU ili TurboV Processing Unit zadužen za automatski overclocking procesora i njegove integrirane grafike. Između stražnjeg I/O panela i hladnjaka PWM-a smjestili su se ASMedijini HDMI/DVI prebacivači s HDMI 1.3a podrškom. Uz sam gornji rub ploče smjestila su se dva tro-pinska i dva četiri-pinska konektora za napajanje ventilatora, a uz njih se na ostalim dijelovima ploče nalaze i još po jedan tro-pinski te jedan četvero-pinski konektor. Memorijskih je utora ukupno četiri u dual-channel kofiguraciji, a podržavaju DDR3 memoriju brzine do 2200MHz i ukupnog kapaciteta do 32GB (s 2500K i 2600K procesorima u BIOS-u je odmah moguće odabrati i brzinu memorije od 2400MHz). Do memorijskih utora, tj. desnog gornjeg ruba ploče smjestila se dvofazna napojna jedinica DIMM utora, a iznad nje su poznati Asusovi MemOK!, TPU i EPU prekidači. MemOK! kao što znamo služi za provjeru kompatibilnosti ugrađene memorije, TPU je za automatski overclocking, a EPU prekidač koristimo kada želimo maksimalnu uštedu energije. Na samom je rubu i 24-pinski ATX konektor te interni USB 3.0 konektor na koji spajamo priloženi USB bracket.
Južna je strana ploče kao i uvijek rezervirana za kontrolere i utore za proširenja. Na lijevoj se strani ploče tik uz rub tako nalaze ASMedijin ASM1042 USB3.0 kontroler čime je Asus zamijenio do sada korištene NEC (Renesas) kontrolere. Ispod njega je Intelov 82579 Gigabit LAN kontroler, a na samom dnu je Realtekov ALC 892 audio kontroler. Iznad prvog PCIe konektora nalazi se JMicronov JMB362 eSATA kontroler. Tri su PCIe x16 utora (plavi, svjetlo plavi i crni) od čega samo gornja dva mogu raditi u x16 brzini. Ukoliko ih oba popunimo grafičkim karticama brzina im pada na x8, dok je crni isključivo x4 brzine. Matična ploča podržava CrossfireX i SLI tehnologije, ali i kombinacije integrirane i diskretne grafike preko LucidLogix-ove Virtu tehnologije. Tu su i dva PCIe x1 utora, te dva legacy PCI utora. Tik do drugog PCI utora nalazi se i ASMedijin ASM1083 PCIe to PCI kontroler koji naravno omogućije rad dva ugrađena PCI utora. Na samom su se dnu ploče našli Power i Reset tipke koje dobro dođu kada je ploča "na stolu", a do njih su smješteni intreni USB i Firewire konektori. Frontpanel konektori su u samom desnom kutu. Iznad Firewire konektora nalazi se CLRTC jumper za "pražnjenje" BIOS postavki, dok su iznad njega smješteni VIA-in VT6308P Firewire kontroler, te Nuvotonov NCT6776F I/O kontroler. Tik do I/O kontrolera svoje je mjesto poronašao i TPU čip, iznad kojeg je Z68 čip pokriven heatsinkom. Iznad je Z68 čipa još jedan ASMedijin ASM1042 USB3.0 kontroler.
Opis - 2.dio
I/O stražnji panel:
- 1 x Bluetooth module
- 1 x DVI
- 1 x D-Sub
- 1 x HDMI
- 1 x eSATA 3Gb/s
- 1 x LAN (RJ45) port
- 2 x USB 3.0
- 6 x USB 2.0
- 1 x Optical S/PDIF out
- 6 x Audio Jack(s)
Stražnji je I/O panel za razliku od P67 modela izgubio legacy PS/2 utor, a dobio na Asusovim pločama sve popularniji Bluetooth modul. Uz njega tu je čak 6 USB2.0 potrova, 2 USB3.0, eSATA te video i audio konektori.
UEFI BIOS nam je sad već dobro poznat iz Asusovih H67 i P67 ploča, a predstavlja pravo osvježenje u odnosu na stara BIOS sučelja. I ovaj ima dva načina rada Easy i Advanced, a dobro je što se Advanced može uključiti kao trajna verzija. Raspored menija je identičan kao i kod P67 ploča, s dodatkom kontrole za integriranu grafiku - njen menadžment i overclocking. Bitna stavka u menadžmentu iGPU-a je i mogućnost odabira LucidLogix Virtu moda u kojem je moguće kombinirati zajednički rad iGPU-a i dGPU-a. Uz hardverske TPU i EPU prekidače, u UEFI sučelju se nalaze i softverske komande za iste funkcije. Sve za overclocking je tu, baš kao i kod ranijih modela, a novost je jedino mogućnost overclockinga grafike. Pozdravljamo i velik broj slotova za spremanje profila, kao i efikasnu Ez Flash 2 aplikaciju za update UEFI-a.
Glomazna AI Suite II aplikacija je cijelo vrijeme našeg testiranja radila stabilno i većih problema nije bilo. Prije nas je znala neugodno iznenaditi nestabilnošću, no očito kako je Asus sada riješio te probleme. AI Suite u sebi sadržava mnoštvo pod aplikacija od kojih izdvajamo BT GO! aplikaciju za Bluetooth komunikaciju između ploče (računala) i nekog drugog uređaja - najčešće mobilnog telefona. Nismo pri ruci imali Android platformu pa nismo isprobali udaljeni overclocking preko Turbo Remote-a, no sve ostalo je radilo korektno sa Sony Ericsson W910i modelom. Ono što nas je zabrinulo je da aplikacija nije uspjela pronaći naš BlackBerry uređaj niti nakon više uzastopnih pokušaja. Od ostalih aplikacija tu su DIGI VRM+, EPU za štednju, TPU tj. TurboV EVO za overclocking, Probe II koji pokazuje razine napona i temperatura, Fan Xpert, AI Charger+, Asus Update i ostalo. Sve u svemu solidan skup alata koji su vrlo korisni, pa će manje iskusni korisnici rijetko kada trebati ulaziti u UEFI nakon početnog podešavanja..
Virtu je tehnologija razvijena za Sandy Bridge platformu, a svrha joj je raspodjela grafičkih zadataka onom grafičkom rješenju koje je adekvatno u datom trenutku. Drugim riječima, ukoliko je samo potrebno "vrtiti" Aero sučelje ili pak kakav Blu-Ray sadržaj, Virtu taj zadatak dodjeljuje integriranoj grafici u procesoru, dok je diskretna u stanju mirovanja. Kada pak "zavrtite" kakvu igru, Virtu "pali" diskretnu grafiku a integriranu šalje u mirovanje. Slično je rješenje viđeno kod prijenosnika s oba tipa grafike, gdje je štednja energije koja se crpi iz baterije primarna. I računala su danas postala zelena, pazi se na potrošnju pa je ovakva tehnologija i više nego dobro došla. U praksi sve funkcionira vrlo dobro, a pozitivno je i što nam i s korištenjem diskretne grafike na raspolaganju ostaje Intelove QuickSync tehnologija. U slučaju korištenjena Virtu-a, monitor mora biti spojen na video izlaz iGPU-a, tj. na jedan od video izlaza na matičnoj ploči.
Uz ovu tehnologiju, tipično za Z68 platformu je i podrška za Intel Smart Response tehnologiju uz pomoć RST 10.5 softvera. Riječ je o mogućnosti korištenja SSD-a kao cache memorije klasičnom tvrdom disku. Ideja iza Smart Response-a je stvaranje virtualnog RAID polja SATA tvrdog diska i SSD-a, gdje se češće korišteni podaci spremaju na SSD, a oni koje se manje koristi na tvrdi disk. Time je brzinu starog HDD-a moguće značajno podići i vratiti ga u život. I premda bi tehnologija trebala raditi s bilo kojim SSD-om, Intel će izdati posebnu SSD 311 seriju namijenjenu isključivo tome. Ukoliko koristite neki drugi model SSD-a, potrebno je znati da je postavljeno ograničenje od 64GB koje Smart Response može koristiti. Čitav je postupak instalacije jednostavan, no naša je kombinacija tvrdog Hitachijevog diska i G.Skillovog SSD-a očito bila problematična pa Vam rezultate dobivene korištenjem te tehnologije ovaj put nećemo moći prikazati. Za neke buduće testove ćemo prokušati nabaviti drugu opremu i vidjeti kako to radi u praksi.
Test sistem, način testiranja i overclocking
|
|
Način testiranja i overclocking
Ploču smo testirali koristeći i7-2600K procesor, G.Skillovu RipjawsX memoriju, Gigabyteovu GTX560 Ti SOC grafičku karticu, itd. Procesor je hladio Noctzuin div D14. Potrošnju sistema smo mjerili opterećivanjem procesora u OCCT-u, a ukupno smo napravili tri testa - s integriranom grafikom, s diskretnom, te s korištenjem automatskog overclockinga putem TPU-a. Uz standardan set testova donosimo i rezultate dobivene overclockingom. Uz standardne testove, vidjet će te i usporedbu performansi u Media Converteru 7, gdje smo transkodirali video materijal s korištenjem samo procesora, samo grafičke kartice (CUDA) i uz pomoć Intelove QuickSync tehnologije.
Overclocking je na ovoj ploči protekao vrlo glatko i u skladu s očekivanjima. Sve ste postavke i napone mogli vidjeti u opisu UEFI-a, a dodati ćemo samo kako je krajnji stabilni takt bio zadovoljavajućih 5.3GHz. Ploča je spremna za to, no procesor je limitirajući faktor kao što to i je slučaj sa SandyBridgeom. FSB smo uspješno dotjerali do 107MHz nakon čega smo udarili u zid, a integrirana grafika je stabilno radila na 1950-2000MHz. Automatskim smo overclockingom postigli takt procesora od 4.43GHz i iGPU-a od 1650MHz što su također hvale vrijedni rezultati.
Rezultati testova
7-Zip |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Score (MIPS) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Prvi je test pokazao kako procesor ima nešto slabije performanse nego kod P67 ploča, no to je povezano i s točnijim osnovnim taktom, bliđim 100MHz nego kod ostalih ploča.
wPrime |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024M (sec#) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I kod wPrimea slična priča kao kod 7-Zipa, pa s ovim testovima nećemo duljiti. prijeđimo na one zanimljivije.
Media Converter 7 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Vrijeme (s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Media Converter 7 je alat kojim smo transkodirali 381 MB .MOV video fajl, rezolucije 1280x720 (H.264, 10660 kbps) u manji 1280x720 (H.264, ~3Mbps) .MP4 fajl spreman za upload na YouTube. Vidljivo je kako MC7 preferira Intelovu QuickSync tehnologiju u odnosu na transkodiranje potpomognuto samo procesorom ili samo CUDA tehnologijom. Stoga je Virtu tehnologija dobrodošao dodatak kod Z68 čipseta.
AIDA64 Memory |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Read (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Write (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Copy (MS/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Memorijske performanse su nešto lošije nego kod Maximusice, a skaliranje performansi kada prijeđemo s 1600MHz na 2133MHz brzinu se jako lijepo osjeti kod čitanja i kopiranja. No, to smo i znali SandyBridge više voli frekvenciju od niskih latencija.
AIDA 64 SSD |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Linear Read (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Random Read (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Buffered Read (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SSD performanse na SATA 3Gbps portovima su nešto pale u odnosu na starije P67 i H67 ploče koje su imale probleme s tim portovima. Je li riječ o izoliranom slučaju nižih performansi, vidjet ćemo s testom drugih Z68 ploča.
Overclocking |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3DMark11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
PCMark Vantage | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7-Zip (MIPS) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cinebench 11.5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Skaliranje performansi 2600K procesora overclockiranog na 5.3GHz je odlično. Ovoliki napredak postignut s lakoćom i bez pretjerivanja u naponima je za svaku pohvalu.
Potrošnja |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Idle (W) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Load (W) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Potrošnja sistema s integriranom grafikom je naravno najniža, a zanimljivo je vidjeti koliko je ekstra snage potrebno lagano overclockiranom procesoru (na 4.4GHz). Grafiku ovdje nismo opterećivali, tako da je ona tijekom testa bila manje-više u idleu. Mjerili smo i potrošnju prilikom reprodukcije 1080p video materijala i razlika između integrrane i diskretne grafike se penje do 70W. Lijepa je to ušteda pogotovo ako često gledate filmove na svom računalu, pa je to još jedan plus koji ćemo dodati Virtu tehnologiji.