Asus Padfone 2 2-in-1 kit – zanimljiv i praktičan
Datum objave 11.05.2013 - Krešimir Matanović
Hardver
Padfone 2 se može kupiti samo kao smartphone, a naknadno je moguće uzeti i tablet/dock. Nama je na test stigao 2-u-1 set koji kombinira oba uređaja. Kutija nije velikih dimenzija, a kompletno je pobojana u crnu boju. Sa stražnje se strane nalaze malo detaljnije informacije o proizvodu uz podatak kako je riječ o 4.7" smartphoneu koji se pretvara u 10.1" tablet, kako mu se inicijalnih 16 sati razgovora u 3G mreži može povećati na 36 sati spajanjem na dock i kako je ukupna masa ne preteških 649 grama.
Otvaranjem kutije dočekuje nas crna unutrašnjost s crnim uputstvima i jamstvenim listićem. Crne su naravno i slušalice sa zamjenskim obujmicama, AC/DC adapter (5V, 2A) koji ima samo za Padfone 2 dizajnirani 13-pinski konektor. Kabel je u adapter priključen preko USB2.0 konektora pa on tako služi i za spajanje na računalo ili prijenosnik. MicroUSB konektor ima dvije strane, jednu za smartphone a drugu za tablet, koji imaju suprotno okrenute konektore. U pakiranju je i adapter sa ženskim MicroUSB konektorom.
Padfone 2 smartphone je klasičnog pravokutnog oblika, a zbog veličine od 137.9 x 68.9 x 9 mm i mase od 135 grama dobro će sjediti u većoj šaci. Oni s manjom šakom i pripadnice ljepšeg spola poželjeti će da je manji i lakši no što je tu je. To je danak koji se plaća kada želite uređaj s gotovo 5" ekranom. Ipak, Padfone 2 je vrlo elegantan zbog debljine od samo 9 mm, i zbog zakrivljene stražnje strane koja lijepo leži u dlanu. Dizajn uređaja je vrlo klasičan, s crnom sjajnom plastikom koja obrubljuje ekran dijagonale 4.7" ispod kojeg se nalaze tri na dodir osjetljive hardverske tipke za navigaciju. Bokovi su aluminijski, i na njima se nalaze aluminijske tipke, da bi stražnji poklopac ponovno bio plastičan ali s "narezanim" uzorkom. Sve u svemu Padfone 2 je elegantan uređaj za kojeg je ipak potrebno imati malo veću šaku.
Ono najzanimljivije se ipak krije ispod haube, tj. ispod Corning Gorilla stakla. Za početak tu je 4.7" Super IPS+ LCD ekran osjetljiv na dodir, s rezolucijom od 720 x 1280. To znači kako mu je gustoća piksela sasvim pristojnih 312 ppi-a. Slika je oštra, prikaz boja odličan baš kao i kutevi gledanja te jačina osvjetljenja (550 nita). Jedini problem je dosta visoka refleksivnost što se očituje i slabijom vidljivosti na suncu. Odziv na dodir je odličan, i pravo je zadovoljstvo koristiti se ovim telefonom. Kako bi sve glatko radilo brine se moćan hardver. SoC je Qualcommov MDM215m/APQ8064 s četverojezgrenim Krait procesorom koji radi na 1.5GHz. Za grafiku je zadužen moderni Adreno 320 GPU koji bez problema u nativnoj rezoluciji pokreće i najzahtjevnije igre. Radne je memorije sasvim dovoljno – 2GB, što je u rangu najjačih smartphonea današnjice. Padfone 2 možete kupiti u tri izvedbe – sa 16/32 i 64GB skladišnog flash prostora. Naš je model bio opremljen s 32GB, pri čemu je korisniku dostupno oko 25.5GB. Smatramo kako je za današnje uvjete to minimum, a jedna od malobrojnih mana ovoga uređaja je što se memoriju ne može nadograditi. Kako bi sav hardver imao dovoljno struje, tu je 2140 mAh Litij-ionska baterija koju se ne može izmijeniti, što je još jedna od mana. Sa mrežne strane ovaj je smartphone vrlo napredan i podržava DC-HSPA+ (42 Mbps), HSDPA (21 Mbps), HSUPA (5.76 Mbps) i LTE (100 Mbps) standarde. Uz to tu je i Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (dual band) podrška s Wi-Fi Direct i Hotspot funkcijama. Bluetooth je verzije 4.0 s A2DP podrškom, uređaj ima NFC čip i microUSB port verzije 2.0 s podrškom za MHL.
Ugrađeni su senzori ubrzanja i blizine, žiroskop te kompas. Tu je i A-GPS podrška, a ugrađen je i FM radio prijemnik. Padfone 2 ima dvije kamere – prednju i stražnju. Ona glavna, stražnja, ima senzor od 13 Mpiksela (4128 x 3096) s autofokusom i LED bljeskalicom. Kamera između ostalog podržava geo tagging, fokusiranje dodirom i detekciju lica. Uz fotografije snima i video i to u 1080p @ 30 fps, te u 720p @ 60 fps kvaliteti. Prednja kamera ima senzor od 1.2 Mpiksela, a može snimati video u 720p kvaliteti. Na desnom se boku pri vrhu nalazi tipka za paljenje/otključavanje i tipka za regulaciju glasnoće. S gornje se strane uređaja smjestio utor za 3.5 mm jacka za slušalice, a desno od njega je i ladica za Micro-SIM. Do kamere se smjestio zvučnik (loudspeaker) koji ima zadovoljavajuću kvalitetu reprodukcije, dok je na dnu uređaja MicroUSB konektor sa dva utora za nosače. MicroUSB konektor je posebno dizajniran i u njega je moguće spojiti samo originalan Asusov kabel.
Tablet s prednje strane izgleda kao i svaki drugi dimenzija 10.1" s dosta širokim okvirom. Dimenzija je 263 x 180.8 x 10.4 mm (D x Š x V) te mase 514 grama. On se sastoji od kućišta, ekrana, 5000mAh (19Whr) Litij-ionske baterije, mehanizma za prihvat smartphonea, zvučnika i elektronike. Ekran ima IPS matricu s kapacitivnim dodirnim panelom. Dijagonala mu je 10.1", rezolucija 1280 x 800 piksela a zaštićen je Corning staklom otpornim na grebanje i s premazom koji smanjuje ostanak otisaka prstiju. Ukoliko to usporedimo sa ekranom smartphonea vidimo kako je gustoća piksela više no duplo manja pri 149 ppi-a. Samim time je slika manje oštra, a na svakoj svjetlijoj boji možemo primijetiti piksele. Unatoč tome prikaz boja je vjeran a kontrast vrlo dobar. Odziv na dodir bi pak mogao biti malo bolji. Tablet ima prednji kameru koja je po specifikacijama identična prednjoj kameri smartphonea.
Na stražnjoj se strani nalazi cradle za smartphone koji za čvrsto drži na mjestu zahvaljujući ugrađenom mehanizmu. Čitava stvar funkcionira vrlo elegantno a mehanizam je dovoljno robustan da izdrži učestalu upotrebu. Tablet je ugodno držati u rukama jer je centar mase (smartphone) u sredini, a dobar grip osigurava i posebna obloga stražnje strane koja osigurava dobro trenje. Tablet/dock je kvalitetno napravljen i u upotrebi ni malo ne djeluje krhko.
Tablet također ima svoj zvučnik i tipke kojima kontroliramo glasnoću baš kao i tipku kojom otključavamo ili pak palimo/gasimo uređaj. Zvučnik (loudspeaker) proizvodi vrlo dobar zvuk koji je znatno bolji od onoga na telefonu, ali i dosta bolji nego na većini tableta koje smo imali prilike čuti. Uz zvučnik tu je i mikrofon, pa telefoniranje možemo obaviti i bez vađenja telefona iz docka, a čitava stvar vrlo dobro funkcionira. Na dnu je docka MicroUSB utor zrcaljen u odnosu na onaj na smartphoneu, pa će oznake na kabelu koja je strana za što dobro doći. Prije nego krenemo na opis operativnog sistema i njegovih značajki osvrnuti ćemo se kratko na cijenu. Preporučena maloprodajna cijena ovoga kita je 6.500 kuna, pri čemu ako se potrudite možete naći i do 900 kuna nižu cijenu na tržištu. Ovo je poprilična cifra za prosječnog korisnika, no s druge strane ovo je i poprilično jedinstven uređaj. Uz vrlo moćan smartphone dobivate i uređaj/dock kojim ga možete pretvoriti u tablet, povećati mu autonomiju i proširiti ekran. Tako gledano, ukupna cijena i nije loša. Ipak, kada gledamo odvojeno, onda je tražena cijena za dock ipak malo previsoka, pogotovo kada uzmemo u obzir slabiju kvalitetu njegova ekrana.
Forum
Objavljeno prije 3 minute
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 20 minuta
GTX 1650S, ruter, beični zvučnik, ext SSD, mi+tipk, Nintendo Switch kontrolerObjavljeno prije 23 minute
Nintendo Wii/SwitchObjavljeno prije 1 sat
Samsung mobiteli - 2. dioObjavljeno prije 2 sata
Vijesti, novosti i glasine o nadolazećim Radeon grafičkim karticamaNovosti
Crvena uzbuna za korejsku industriju zaslona: sustignu ti su Samsung i LG!
Kineska industrija OLED zaslona čini značajne korake u zatvaranju jaza s Južnom Korejom, zahvaljujući snažnim ulaganjima i subvencijama vlade. Prema izvorima iz industrije, kineski BOE je 15. siječnja osigurao dvostruki OLED zaslon za ogran... Pročitaj više
Microsoft 365 podiže cijenu za 43% nakon ove odluke
Microsoft je upravo najavio integraciju Copilota u Microsoft 365 Individual and Family plan i povećao cijenu za oko 3 USD mjesečno. Cijena novog mjesečnog plana iznosi 9.99 USD, u odnosu na 6.99 USD, a cijena novog godišnjeg plana je 99.99... Pročitaj više
Što će Trumpova administracija učiniti sa Zakonom o čipovima i znanosti?
Iako Donald Trump i njegove pristaše nisu baš podržavali Zakon o čipovima i znanosti Bidenove administracije tijekom kampanje, čini se da sljedeća američka vlada nema planove da ga poništi. Barem je to dojam koji je sljedeći američki minist... Pročitaj više
Google pretraživanje počelo je prisiljavati korisnike da omoguće JavaScript u svojim preglednicima.
Pojavila su se izvješća Googleovih korisnika koji su onemogućili JavaScript u svojim preglednicima, koji tvrde da im se pojavila poruka upozorenja da se tražilica ili Google pretraživanje ne mogu koristiti. Nakon tih izvješća i Google je po... Pročitaj više
Google otkriva audio audio datoteke Eclipsa otvorenog koda
Prema vijestima, Samsung je lansirao Eclipsa Audio, 3D audio sustav razvijen u suradnji s Googleom. Informacije o Eclipsa Audiou počinju izlaziti na sljedeći način: Eclipsa Audio temelji se na audio formatu Immersive Audio Model and Formats... Pročitaj više
Sve novosti