asus_prime_z890_p_wifi_8

Donja strana nije ni po čemu posebna, nema zanimljivih grafika, samo rez u PCB-u koji odvaja audio jedinicu. Kada smo kod audio mogućnosti, za to se na ovoj ploči brine stariji Realtekov 7.1 audio CODEC koji podržava jack-detection, multi-streaming, front panel jack-retasking i 24-bitnu/192-kilohertznu reprodukciju. Na čipu se nalazi metalna zaštita, a korišteni su i kvalitetni audio kondenzatori. Malo iznad se nalazi i Realtekov 2,5-gigabitni LAN kontroler koji ima TUF LanGuard zaštitu (osigurač).

asus_prime_z890_p_wifi_9 asus_prime_z890_p_wifi_10

Stražnji I/O panel je sasvim solidno opremljen i uključuje:

  • 1 x Thunderbolt 4 USB Type-C port
  • 1 x USB 10Gbps port (1 x Type-A)
  • 2 x USB 5Gbps ports (2 x Type-A)
  • 4 x USB 2.0 ports (4 x Type-A)
  • 1 x DisplayPort
  • 1 x HDMITM port
  • 1 x Wi-Fi modul
  • 1 x Realtek 2.5Gb Ethernet port
  • 3 x Audio jacka (za punu 7.1 funkcionalnost potreban je HD Audio modul za prednji panel)
  • 1 x BIOS FlashBack tipka

Kao i kod TUF Z890-PLUS, a i ostalih jeftinijih ploča tu je samo jedan Thunderbolt 4 port, no za manje zahtjevne korisnike je i to dovoljno. Na stražnjem se I/O panelu nalazi Mediatekov MT7925 WiFi 7 modul, koji podržava tri frekvencijska spektra (2,4/5/6 GHz), 160 MHz kanale i donosi maksimalnu propusnost od 2,9 Gbps. Uz to, podržava i Bluetooth v5.4. I ovdje smo primijetili da Mediatekov WiFi  ima nešto slabiji prijem od Intelovog. Kao i do sada, naglašavamo da je WiFi 7 podržan samo od strane Windowsa 11 Pro u verziji 24H2.

asus_prime_z890_p_wifi_11

Prime ploče u globalu pružaju jako doabr omjeru uloženog i dobivenog i zapravo su sasvim solidan izbor za sve one koji nisu pretjerano zahtjevni. Uštedjet će novac, a dobiti sve moderne tehnologije kao i na jačim pločama – od WiFi 7, preko Thunderbolta 4, PCIe 5.0 slotova, AI tehnologija, pa do sasvim solidne napojne jedinice. Ploča je sasvim adekvatna i za najjači Core Ultra 285K procesor, no vjerujemo kako će češći izbor uz nju biti ipak neki jeftiniji.

asus_prime_z890_p_wifi_crate_1 asus_prime_z890_p_wifi_crate_2

Armoury Crate je centralni hub iz kojeg sve kontroliramo, premda nam se čini da još uvijek nije u potpunosti nadograđen za ove nove ploče. Ne možemo previše toga kontrolirati osim onoga što nudi Dashboard, te Aura a to je većinom vezano za rasvjetu. Kao i kod X870 ploča možemo koristiti, Hwinfo, ROG CPU-Z, Dolby Atmos, Thunderbolt share, GlideX, Driver Hub, Adobe Creative Cloud (trial), Internet Security (360 dana puna verzija), WinRAR (40 dana trial), AIDA64 Extreme (60 dana trial), USB Wattage Watcher, TurboV Core itd. ASUS donosi i niz AI Advisor mogućnosti kao što su AI Overclocking, AI Cooling II (one-click fan tuning) te AI Networking II.

asus_prime_z890_p_wifi_uefi_1 asus_prime_z890_p_wifi_uefi_2

asus_prime_z890_p_wifi_uefi_3 asus_prime_z890_p_wifi_uefi_4

UEFI sučelje BIOS-a u PRIME bojama je zadovoljavajuće bogato i slično onome na TUF ploči. I ovdje je sučelje iz nekog razloga puno sporije nego ranije. Potrebno je dosta da se prebacite između menija, a i za prihvaćanje promjena je potrebno duže vremena nego ranije. Core Ultra 200S procesori donose i neke nove opcije upravljanja i tweakanja, spomenimo da je Asus i ovdje ubacio jednu zanimljivu stvar u BIOS – NPU boost koji podiže performanse NPU jedinice u procesoru. Tu je i novost u obliku Q-Dashboarda koju smo vidjeli i kod X870 ploča a koja grafički ljepše dočarava što je sve spojeno na ploču. Sučelje ima EZMod i Advanced mod, a AI Tweaker je prepun novih opcija vezanih za novu seriju procesora. Kaoi kod drugih ploča smo pred testiranje flashali novu verziju BIOS-a koja je donijela ASUS EZ Flash 4 Utility koji sada malo drugačije radi, a na starijoj verziji je bio i EZ Flash 3.