asus_proart_pa401_1

Pred nama je danas jedno kućište iz Asusove ProArt serije. Model PA401 dolazi u izvedbi s metalnim i drvenim panelom, a nama je stigao ovaj prvi. Kućište spada u mid tower segment, a napravljeno je tako da optimizira protok zračne struje, s predinstalirana dva 160-milimetarska ventilatora na usisu i jednim 120-milimetarskim na ispuhu. Kućište je namijenjeno home office računalima, i lijepo se dizajnom i cijenom uklapa u sredinu ponude ProArt serije.

asus_proart_pa401_2 asus_proart_pa401_3

Kućište dolazi  klasičnoj smeđoj kutiji s ProArt grafikama, unutar koje je dobro zaštićeno u najlon i stiropor. Uz kućište dolazi i manja kartonska kutija u kojoj se nalazi sve ono što je potrebno za gradnju računala – vijci, odstojnici, plastične vezice, prilagodni lim za manja napajanja, korisnički vodič i jamstveni listić na 22 svjetska jezika.

asus_proart_pa401_4

PA401 kućište dolazi s dizajnerskim potpisom ProArt serije kućišta, od kojih smo prošle godine testirali prvo ikada – PA602. To je bilo veliko mid tower kućište namijenjeno ugradnji najvećih komponenata i gradnji radnih stanica visoke snage. PA401 je malo manji i jeftiniji model koji je namijenjen kućnim uredima. Dizajn je vrlo sličan kao i kod većeg modela – prednja stranica donosi dizajn vertikalnih rešetki izvučenih prema van otvorenog dizajna za maksimiziranje protoka zraka. Znamo da je to kod modernih snažnih komponenata iznimno bitno, jer se griju i potrebno ih je dobro hladiti. Iza rešetke se nalaze dva 160-milimetarska ventilatora za usis zraka od kojih svaki osigurava protok od 234 kubna metra zraka u satu.

asus_proart_pa401_5

Na dnu donje stranice se nalazi i ProArt logo, a općenito sa svih strana kućišta nalaze se suptilni ProArt natpisi i grafike. Jasno, Asus je ponosan na ovu seriju proizvoda, a za slaganje računala možete kupiti i ProArt matične ploče, AIO hladnjake, napajanja, grafičke kartice itd. Zanimljivo je da osim ove Metal verzije, Asus u ponudi ima i Tempered Glass (staklena bočna stranica) i Mesh verzije (mrežasta bočna stranica), a nedavno je dodana i Wood Edition verzija s drvom jasena.

asus_proart_pa401_6

Straga je ovo kućište standardnog je rasporeda – otvor za napajanje na dnu, iznad je sedam proreza za kartice, kao i prorez za stražnje I/O portove matične ploče, te rešetka na koju je s unutarnje strane postavljen 120-milimetarski ispušni ventilator. Pri vrhu se nalazi i mehanizam za skidanje gornje stranice i filtra, a s lijeve i desne strane su tipke za skidanje bočnih stranica. Kućište je napravljeno od čelika i plastike, dimenzija je 412 x 225 x 503 milimetara, te poprilične mase od 8,61 kilograma. Ako ovo usporedimo s PA601 vidimo da je gotovo u pola lakše, te jasno i dosta manje.

asus_proart_pa401_7

Prednji se panel nalazi na vrhu, a s desna na lijevo nalazimo prekidač za regulaciju brzine vrtnje ventilatora, dva USB 3.0 Type A porta, audio izlaz, 20Gbps USB Type C port, tipku za Reset, prekidač za zaključavanje Reset i Power tipke, te naravno samu Power tipku. Prekidač za zaključavanje Reset i Power tipaka je jako zgodan jer onemogućuje njihovo slučajno pritiskanje, što se ponekad zna desiti. Iznad rešetke, a ispod prednjeg panela se nalazi i utisnut ProArt logo.

asus_proart_pa401_8 asus_proart_pa401_9

Na vrhu se nalazi plastična gornja stranica koju je moguće jednostavno ukloniti, a ona je ujedno i filtar za prašinu. Ispod nje se nalazi nosač za ventilatore i radijatore vodenih hlađenja. S obzirom na to da je ovo manje kućište od PA602, ovdje stane samo 240-milimetarski radijator ili do dva 140-milimetarska ventilatora. Nosač je moguće odvojiti – drži ga jedan vijak, čime se olakšava ugradnja. Kućište je tako organizirano i takvih dimenzija da ne prima 360-milimetarske hlandjake i to je nešto na što kupci moraju biti spremni.

asus_proart_pa401_10 asus_proart_pa401_11

Na dnu se nalaze četiri nožice koje kućište odižu od površine i osiguravaju mu dobro prianjanje. Na stražnjem dijelu je mrežica, tj. filtar za usis napajanja, a na prednjem je otvor za prste kojim potežemo i skidamo prednju plastičnu stranicu.

asus_proart_pa401_12 asus_proart_pa401_13

Mehanizam za skidanje bočne stranice (isti je s lijeve i desne strane) ima tipku koju je potrebno pritisnuti kako bi se oslobodile kopče koje drže stranicu, no zanimljiviji od toga je svakako prekidač koji zaključava taj mehanizam kako stranicu ne bismo otvorili slučajno. Ventilatori koji dolaze uz kućište su 160-milimetarski sprijeda i 120-milimetarski straga. Prednji su debljine 32 milimetara i protok zraka im je 138 CFM-a ili oko 234 kubna metra u satu. Nisu naročito bučni, a brzina im se može regulirati i prekidačem na prednjem panelu (Max. i Auto).

asus_proart_pa401_14

U kućištu je dovoljno mjesta i za veće komponente, a tvornički su postavljeni odstojnici za matične ploče. Maksimalna visina CPU hladnjaka je 160 milimetara, a maksimalna dužina grafičke kartice 315 milimetara. Oko rubova matične ploče je dovoljno proreza za provlačenje kabela, a oni u ovom slučaju nisu gumirani. Iznad matične ploče je sasvim dovoljno mjesta za radijator i ventilatore standardne debljine.

asus_proart_pa401_15 asus_proart_pa401_18

Donji je dio kućišta odvojen limenom pregradom koja ima proreze za provlačenje kabela, a tu se nalaze i dvije plastične ladice za 2,5/3,5-inčne diskove. Desno od njih je prostor za napajanje koje može biti maksimalne dužine 170 milimetara. Ladice za diskove i konstrukciju koja ih drži je moguće skinuti (četiri vijka na dnu kućišta) te tako osigurati još veći prostor za napajanje.

asus_proart_pa401_16 asus_proart_pa401_17

Stražnja je strana uredno organizirana i dovoljno prostrana za aranžiranje kabela. Tu su četiri čičak trake koje drže kabele, a desno od njih su i dva mjesta za 2,5-inčne diskove. Na vrhu se nalazi i PWM kontroler za do 5 ventilatore koji je spojen s prekidačem na prednjem panelu. Za funkcioniranje PWM kontrolera ventilatora potrebno je spojiti napajanje u obliku jednog SATA Power konektora. Tri su ventilatora već spojena, što znači da postoji mjesta za još dva.

asus_proart_pa401_19 asus_proart_pa401_20

Mi smo za test kućišta koristili veliku Asus Maximus Z890 Extreme matičnu ploču koja je savršeno sjela na predviđeno mjesto i ostavila dovoljno prostora za provlačenje kabela kroz proreze i bočno i na vrhu. Na procesor smo ugradili CoolerMasterov MA824 Stealth hladnjak čija je visina bila taman za ovo kućište. Uz to smo ugradili i Radeon RX 7900 XT karticu koja je idealnih dimenzija za ovo kućište. Ovakav hardver ventilatori hlade bez problema, no njegov otvoreni dizajn znači i da malo zvuka prolazi van pa nije riječ o tihom setupu.

asus_proart_pa401_21 asus_proart_pa401_22

Aranžiranje kabela u ovom kućištu je jednostavno zbog brojnih opcija, a vrlo zanimljivi su i vanjski organizatori koji omogućavaju uredno slaganje svih kabela koji idu sa stražnjeg I/O panela. Kao što s druge slike vidimo, i rupe iznad ploče su sasvim dovoljne za provlačenje i uredno organiziranje kabela.

asus_proart_pa401_23

S cijenom od oko 110 € na njemačkom tržištu, PA401 je moderno i dobro napravljeno kućište solidne kvalitete koje će ljubiteljima ProArt proizvoda omogućiti zatvaranje cjeline, tj. izgradnju računala za posao. PA401 ima neka zanimljiva dizajnerska rješenja, ali i praktična koja vam omogućavaju lakše sklapanje računala i lakše aranžiranje kabela. PA401 nije kućište koje možete pokazivati i hvaliti se, nego je riječ o standardnom ali vrlo dobro mid toweru koji će dobro hladiti i najmoćnije komponente.