asus_proart_pa602_1

Rijetko imamo priliku testirati neko Asusovo kućište, pa kad su nam ga u Futuri IT ponudili nismo puno razmišljali. Pogotovo jer je riječ o ProArt PA602 modelu koje je masivno mid tower kućište kvalitetne izrade i zanimljivih tehničkih rješenja. ProArt je serija proizvoda namijenjena kreatorima i korisnicima koji žele maksimum, pa je PA602 kućište orijentirano prema visokim termalnim sposobnostima s dva usisna 200-milimetarska i jednim ispušnim 140-milimetarskim ventilatorom.

asus_proart_pa602_2

PA602 je prvo i za sada jedino ProArt kućište, no vjerujemo kako će Asus proširiti ovu seriju. Riječ je o masivnom mid toweru koji prima E-ATX matične ploče i velike komponente poput 420-milimetarskih radijatora vodenih hladnjaka. Relativno je jednostavnog dizajna, potpuno je crno, te ima zatamnjenu staklenu bočnu stranicu. Orijentirano je prema visokom protoku zraka, pa prednja stranica donosi 42% propusnosti, a iza nje se nalaze dva 200-milimetarska debela ventilatora koji uvlače zrak i uz pomoć dva usmjerivača ga tjeraju prema matičnoj ploči i komponentama. Topli zrak na kraju preuzima 140-milimetarski ventilator na stražnjoj strani i ispuhuje ga van.

asus_proart_pa602_3

Dizajnerski, koliko god se činilo jednostavno, ovo kućište ipak ima određene elemente koji ga čine jako zanimljivim. U prvom redu je du rešetkasta prednja stranica na kojoj su te rešetke dosta izvučene prema van s razmakom od 15,5 milimetara između svake. Time je ostvarena poroznost prednje strane od 45%, što je lijepa brojka, te omogućava dobar usis zraka. Sa svih strana kućišta je nekakav ProArt element koji vam ne da zaboraviti kakvo kućište imate. I stručnjaci iz Red Dot-a su ga nagradili pobjednikom za 2024., pa je jasno da nije riječ samo o crnom monolitu kojeg treba sakriti negdje pod stol.

asus_proart_pa602_4

Straga je ovo kućište ipak sasvim obično i klasičnog je rasporeda – otvor za napajanje na dnu, iznad je osam proreza za kartice, kao i prorez za stražnje I/O portove matične ploče, te rešetka na koju je s unutarnje strane postavljen 140-milimetarski ispušni ventilator. Na vrhu se nalazi gumirani prorez koji služi za provlačenje kabela WiFi antene o kojem ćemo malo kasnije. Na bokovima kućišta pri vrhu su urezi u stranicu koji su i funkcionalni jer se na prednjem dijelu nalaze mehanizmi za skidanje prednje stranice (dvije poveće tipke). PA602 je napravljeno od čelika, plastike i stakla, dimenzija je 593 x 560 x 245 milimetara, te poprilične mase od 15,8 kilograma.

asus_proart_pa602_5 asus_proart_pa602_6

Na vrhu se nalazi prednji (gornji) panel, a iza njega je plastična rešetka s filtrom za prašinu ispod koje se nalazi nosač za 420-milimetarske ili 360-milimetarske radijatore ili manje. Ovo je ujedno i jedino mjesto gdje proizvođač savjetuje postavljanje radijatora vodenih hlađenja. Osim radijatora, tu stanu i tri 140 ili tri 120-milimetarska ventilatora. Na kraju kućišta se nalazi i zgodno spremište za WiFi antenu kako bi se zadržao minimalistički izgled.

asus_proart_pa602_7 asus_proart_pa602_8

Zgodan detalj na bočnoj stranici ovoga kućišta je i tipka te LED-ica IR senzora za prašinu koji će vas podsjetiti kada je vrijeme za čišćenje prednjeg filtra. Kao što smo napisali, propusnost prednje stranice je 45%, a ovo je kućište orijentirano prema visokom protoku zraka pa je ovakav dodatan koristan ali i nužan. Uz kućište će kupac dobiti i niz korisnih dodataka kao što je maska za vertikalnu orijentaciju grafičke kartice te dodatni lim za fiksiranje grafičke kartice. Tu su i vijci, odstojnici, alat za odstojnik, plastične vezice, četiri čepa za prašinu za USB-A portove i jedan za USB-C. Naravno, tu je i knjižica s uputstvima za instalaciju, kao i jamstveni list.

asus_proart_pa602_9 asus_proart_pa602_10

Na donjoj se strani nalazi konstrukcija koja odiže kućište od podloge za lakši usis zraka, a većim dijelom površine se proteže i plastični filtar za prašinu kojeg se lako skida i pere. Na konstrukciji se nalaze gumene nožice koje osiguravaju dobro prianjanje. Ono što je posebno zanimljivo su dva kotačića straga koji omogućavaju lakši premještaj kućišta koje kada je u potpunosti složeno može težiti od 20 do 25 kilograma.

asus_proart_pa602_11

Prednji se, ili u ovom slučaju gornji panel proteže cijelom širinom kućišta. S lijeva na desno nalazimo prekidač za kontrolu ventilatora (Auto/PWM i Max), zatim izlaz za slušalice, dva USB-A 2.0 porta, jedan Type C 20 Gbps port, dva USB 3.0 porta, reset tipku, Power Lock tipku (da ne pritisnete slučajno Power tipku) te samu Power tipku.

asus_proart_pa602_12

Kućište je velikih dimenzija, vrlo je prostrano te je napravljeno od debljeg i kvalitetnog čelika koji se nigdje ne uvija. Lijeva je bočna stranica od kaljenog stakla, a desna od punog metala. Obje se skidaju uz pomoć tipaka koje se nalaze na stražnjoj strani kućišta što znatno olakšava baratanje. Unutrašnjost prima E-ATX, ATX, Micro-ATX, Mini-ITX, DTX i Mini-DTX matične ploče, a prostora za grafičke kartice ima do 450 milimetara. Hladnjaci za procesor također mogu biti masivni i visine do čak 185 milimetara.

asus_proart_pa602_13 asus_proart_pa602_14

Zanimljivo je da kućište dolazi s predinstalirana dva 200-milimetarska ventilatora debljine 38 milimetara. Oni zrak usmjeravaju preko dva plastična deflektora prema matičnoj ploči i komponentama prema stražnjoj rešetci i 140-milimetarskom ispušnom ventilatoru. Deflektore možete vidjeti na slikama – jedan je koji pokriva prorez za provlačenje kabela, a drugi je ispod njega koji je dio pokrova napajanja i kaveza diskova. Oko mjesta za montažu ploče je dovoljno prostora i rupa za provlačenje svih potrebnih kabela.

asus_proart_pa602_15

Stražnja je strana vrlo uredno složena s prostorom do 30 milimetara za aranžiranje kabela. Tri su ProArt čičak trake koje drže kabele prednjeg panela, i u njih stanu svi kabeli napajanja. Lijevo i desno se nalaze nosači za diskove. Na lijevoj strani se nalaze četiri mjesta za 2,5-inčne diskove, a na desnoj za jedan – svaki ima svoju ploču/nosač. Iznad gornje desne ploče za 2,5-inčni disk, se nalazi i niža ploča na koju je moguće postaviti 3,5-inčni, dok se na dnu nalaze tri ladice za još tri 2,5 ili 3,5-inčna diska. Ukupno je moguće ugraditi osam 2,5-inčnih ili četiri 3,5-inčna, te pet 2,5-inčnih diskova. Ovo kućište stoga lako može poslužiti i kao file server.

asus_proart_pa602_16 asus_proart_pa602_17

Osim boljeg pogleda na stražnji dio nosača matične ploče, ovdje možemo detaljnije proučiti i nosače za diskove, kao i proreze za vezice uz pomoć kojih možemo kvalitetno organizirati kabele. Na vrhu se ove stranice nalazi i PWM Hub za šest ventilatora. Hub se spaja na matičnu ploču preko koje dobiva PWM funkcionalnost, a preko tipke na vrhu kućišta možemo i sami odabrati maksimalnu brzinu ventilatora kada nam je potrebna.

asus_proart_pa602_18 asus_proart_pa602_19

Kabeli prednjeg panela su dovoljno dugački za dosezanje svih mjesta na matičnim pločama, a zahvaljujući vezicama ih možemo i jako uredno organizirati. Prednja stranica s filtrom se lako skida pritiskom na dvije tipke koje se nalaze u bočnim gornjim prorezima. Filtar za prašinu je moguće ukloniti s prednje stranice čime ga je moguće lako očistiti od prašine, a tu dobivamo i pristup dvama 200-milimetarskim ventilatorima.

asus_proart_pa602_20

Skidanjem donjeg metalnog pokrova za napajanje i plastičnog deflektora za zrak dobivamo pristup prostoru za ugradnju napajanja i kavezima za diskove. Tri su kaveza kao što smo već rekli, a četvrti nisu stavljali kako bi dobili potreban nagib za deflektor. Mi smo pobornici aktivnog hlađenja diskova pa bi možda i trajno skinuli deflektor zraka. U kućište je moguće ugraditi 190-milimetarsko napajanje, pri čemu onda ostaje još malo prostora za kabele.

asus_proart_pa602_21 asus_proart_pa602_22

Detalj koji nismo spomenuli, a nalazi se u unutrašnjosti je podesivi nosač za grafičke kartice kojeg je lako postaviti u položaj kako bi dao potporu dugim i teškim grafičkim karticama, te smanjio pritisak na PCIe slot. I plastični deflektor zraka koji se nalazi nad prorezima za kabele je moguće skinuti, kako bi lakše aranžirali kabele, a ako vam tako više odgovara za protok zraka ne morate ga ni vraćati.

asus_proart_pa602_23 asus_proart_pa602_24

Ako grafičku karticu odlučimo montirati na tradicionalan način (horizontalno), tada će nam od pomoći biti i zgodan tool-less mehanizam za njeno pričvršćivanje koji straga ima jednostavan vijak koji pričvršćujemo samo prstima. Ako karticu poželite postaviti horizontalno, uz kućište dolazi i lim za takvu montažu, kao i lim koji zamjenjuje ovaj mehanizam. Naravno, dodatno morate kupiti kit za vertikalnu orijentaciju.

asus_proart_pa602_25 asus_proart_pa602_26

U kućište smo ugradili bijele komponente, jer su nam bile pri ruci za test ASUS ROG STRIX LC III 360 ARGB LCD White Edition AIO hladnjaka. Njime smo hladili Ryzen 7 7700X procesor koji se nalazio na Gigabyteovoj X670E Aorus Pro X ploči. Sve komponente su lijepo sjele u kućište i ugradnja je vrlo jednostavna. Na drugoj slici vidimo i kako izgleda spremište za WiFi antenu, te kako je kabel elegantno provučen kroz gumirani prorez. Grafička kartica koju smo koristili je bila Sapphireova Radeon RX 7900 GRE Gaming OC.

asus_proart_pa602_27 asus_proart_pa602_29

Napajanje jedino možete ugraditi ako skinete pokrov s unutarnje strane i to preporučujemo da se napravi najprije. Mi smo koristili naše standardno testno SilverStoneov DA1000R Gold napajanje. I premda se stražnja strana može uredno aranžirati mi se nismo pretjerano trudili iz tri razloga – ne utječe na protok zraka, skriveno je od pogleda, a i nakon testa smo sve ionako rastavljali.

asus_proart_pa602_28

Nismo se pretjerano trudili ni aranžirati kabele vodenog hlađenja, no unatoč tome je maksimalna temperatura procesora bila za 1°C stupanj niža nego kad smo testirali AIO hladnjak na testnom stolu. Razlog je bolji protok zraka preko cijelog sistema što se osjeti i na drugim temperaturama. Naravno, ovakav otvoreni tip kućišta donosi i povećanu radnu buku pa smo na maksimalnim brzinama svih ventilatora i pod maksimalnim opterećenjem izmjerili čak 49 dBA na pola metra udaljenosti. U stanju mirovanja je buka podnošljivijih 39 dBA. Buku naravno stvara AIO, ali ni ventilatori kućišta nisu naročito tihi.

asus_proart_pa602_30

PA602 je iznimno kvalitetno i dobro napravljeno kućište s naprednim tehničkim rješenjima i dostojno je ProArt imena koje nosi. Bez ikakvog straha u njega možete ugraditi najjače komponente i biti sigurni da će hlađenje biti odlično. Naravno, ovakav otvoreni tip kućišta donosi i povišenu radnu buku, no to je i očekivano. Radna stanica s moćnim komponentama ni ne može biti tiha. Ipak, tehnička rješenja poput senzora prašine, odličnog filtriranja prašine, nosača za grafički karticu kao i tool-less pričvršćivanja iste, pa spremišta za WiFi antenu, kontrolera ventilatora itd. čine ovo kućište iznimno zanimljivim. Prostora je dovoljno, mogućnosti aranžiranja kabela su jako dobre i zapravo ništa više ne možemo poželjeti. Osim da nam ostane na stolu. To zadovoljstvo će vas u Futuri IT koštati popriličnih 272,22 € (-10% ako kupujete gotovinom). Dobro za znati je da su i nekoliko svojih radnih stanica bazirali na ovome kućištu pa svakako pogledajte ponudu (Intel & AMD).