ASUS ProArt Z890-Creator WiFi recenzija

Objavljeno prije 6 dana - Krešimir Matanović

ProArt Z890-Creator WiFi - prvi dio

asus_proart_z890_creator_wifi_1 asus_proart_z890_creator_wifi_2

Kao što postoji X870E-Creator za AMD procesore, tako mora postojati i Z890-Crator izvedba za Intelove nove procesore. Danas donosimo recenziju potonje. ProArt ploče su kao što znamo namijenjene korisnicima koji računalo koriste za posao, bilo da stvaraju 3D animacije, editiraju fotografije i video materijal ili se bave stvaranjem glazbe. Takvi žele stabilnu i sposobnu za svoje radne stanice. Ova ploča je izvrsno opremljena i donosi dva Thunderbolt 5 porta, dual LAN (10 i 2,5 Gbps), izdašnu količinu M.2 slotova, moćnu napojnu jedinicu te još mnoštvo druge opreme.

Z890-Creator, baš kao i X870E-Creator ploča dolazi u kutiji karakteristične ProArt estetike postignute uz pomoć elementa kao što su linije, kutevi, simetrija i zlatne boje što se onda precrtava i na samu ploču. U videu u kojem smo ploču otpakirali vidimo da je smještena u kartonsko ležište i zaštićena antistatičkim najlonom. Dodatna oprema koja dolazi uz ploču je malo manje bogata nego u slučaju X870E ploče te uključuje:
  • 2 x SATA 6Gb/s kabela
  • 1 x ASUS WiFi Q-antenu
  • 1 x Q-konektor
  • 2 x M.2 Q-Latch paketić
  • 2 x M.2 rubber paketića
  • 1 x ProArt vrećica s dodacima
  • 1 x ACC Express aktivacijska kartica
  • 1 x vodič za brzi početak rada

asus_proart_z890_creator_wifi_3

Osnovne crte dizajna ProArt ploča su zadržane i kod ovog modela, ali se vide velike razlike u izvedbi u odnosu na prethodnicu Z790-Creator. Dizajn je moderniji, izbačeni su elementi od prozirne plastike, više je metala na ploči, hladnjaci su veći i ploča jednostavno djeluje moćnije. U odnosu na prethodnicu je i bolje opremljena pa donosi WiFi 7, Thunderbolt 5 i moćniju napojnu jedinicu. Kako god ju pogledali, bolja je puno i prava je šteta što su Core Ultra 200S procesori zakazali te nisu naročito popularni.

asus_proart_z890_creator_wifi_4

Ploča izgleda odlično, a dio toga je i novi dizajn hladnjaka za M.2 slotove, baš kao i VRM hladnjaka. Prvi je M.2 slot dobio moćniji, deblji hladnjak, a ostali jedinstveni i vrlo specifični hladnjak koji ih pokriva sve odjednom, a ima zanimljiv mehanizam šarki koji će te vidjeti kasnije. Layout ploče, tj. raspored komponenata po njoj je odličan. Sve je na svom mjestu, ključni su headeri uz rubove i nema nikakvih nelogičnosti. Uz to, na ploči nema ARGB LED rasvjete jer Asus očito smatra da profesionalni korisnici imaju profinjeniji ukus.

asus_proart_z890_creator_wifi_5

Oko LGA1851 socketa su se smjestile planine od VRM i M.2 hladnjaka no mjesta za hladnjake ima dovoljno. Ono što bi se ipak najbolje uklopilo uz ovu ploču je ProArt LC 360 vodeno hlađenje, a sve skupa bi trebalo smjestiti u ProArt PA602 kućište, baš kao i što je to slučaj kod X870E-Creator ploče. Sviđa nam se kako je Asus uskladio sve linije proizvoda i donio tržištu sve opcije za gradnju računala i radnih stanica.

asus_proart_z890_creator_wifi_6

 Napojna jedinica je teamed-up izvedbe, a ima 16 + 2 + 1 + 2 faznu izvedbu sa Monolytic Power Systems MP2425 90-amperskim integriranim MOSFET-ima (tj. pametnim power stageovima) na Vcore, Vccgt i Vccsa dijelu te dva MP2428 80-amperska na Vcnnaon dijelu. Za kontrolu je korišten standardni DIGI+ VRM kontroler (ASP2432) koji se nalazi na donjoj strani ploče, a uz njega su tu i kvalitetne prigušnice te Black Metallic 5K solid kondenzatori.

asus_proart_z890_creator_wifi_7 asus_proart_z890_creator_wifi_8

Hladnjaci na VRM dijelu su odvojeni, a riječ je o masivnim aluminijskim rebrastim blokovima koji solidno odvode toplinu, no ipak bi voljeli da su spojeni toplovodnom cijevi. Uz njih, tu je i veliki hladnjak koji je zadužen za pasivno hlađenje Marvellovog AQtion 10-gigabitnog ethernet kontrolera. Zagrijavanje VRM-a nije visoko, no Core 5 245K i nije neki naročit potrošač. Za pravo opterećenje ove ploče ipak treba 285K.

asus_proart_z890_creator_wifi_9

Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori. 4-pinski konektori na gornjoj strani su pokriveni gumenim čepićima, a do njih je i CPU Overvoltage jumper. Tu se nalazi i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 9.066 MT/s. Podržana je DIMM i CUDIMM memorija, a podržani su i XMP i AEMP III profili. Tu je i DIMM FIT tehnologija (analizira module za optimizaciju performansi i potencijale probleme), kao i DIMM Flex. Ispod 24-pinskog ATX konektora se nalazi USB 3.2 Type C interni header koji je propusnosti 20 Gbps te ne podržava punjenje uređaja kao kod X870E ploče. Ispod njega je jedan interni USB 3.0 (5 Gbps) header, te još jedan 4-pinski konektor za ventilatore. Ujedno, još jedan se 4-pinski konektor nalazi i ispod procesora.

asus_proart_z890_creator_wifi_10

Donja strana ploče je iznenađujuće dosadna. Nema neki zanimljiv dizajn i tu je najveći element donji nosač za mehanizam za montažu hladnjaka na ploču. Ujedno, ovdje se nalazi i DIGI+ VRM kontroler, te sitnije elektroničke komponente.

asus_proart_z890_creator_wifi_11

I ova Creator ploča kao i X870E ima dva oklopljena PCIe 5.0 x16 utora pa korisnici mogu koristit istovremeno dvije grafičke kartice. Oba slota podržavaju Q-Release Slim mehanizam za izbacivanje kartica, a ako su oba u upotrebi rade u x8/x8 modu. Na dnu se nalazi još jedan PCIe 4.0 x16 slot koji radi u x4 modu i njega kontrolira čipset, a svoje resurse dijeli s M2_5 slotom. Svi uobičajeni portovi i headeri se nalaze na južnom dijelu ploče, a na lijevom se nalazi audio jedinica. Audio jedinica je bazirana na Realtekovom Audio CODEC-u ALC1220P što se i nije znatnije mijenjalo u odnosu na prethodnicu. CODEC podržava za 120 dB SNR playback i 113 dB SNR recording (Line-in) i formatima do 32-bita/192 kHz. Tu je automatska prilagodba impedancije slušalica (naprijed i nazad), interno pojačalo za slušalice i zvučnike, ugrađeni su premium audio kondenzatori, de-pop strujni krug, kanali su na odvojenim PCB slojevima itd. Kao što smo već rekli, za Ethernet vezu se brine Marvellov AQtion 10-gigabitni kontroler, ali i Intelov 2,5-gigabitni. Standardna je i ASUS LANGuard zaštita.

ProArt Z890-Creator WiFi - drugi dio

asus_proart_z890_creator_wifi_12 asus_proart_z890_creator_wifi_13

Posebna zanimljivost ove ploče su i M.2 hladnjaci. Gornji je narastao u veličini i sada je puno sposobniji za odvođenje topline s vrućih PCIe 5.0 SSD-a, a ujedno ima i donju aluminijsku pločicu te Q-release mehanizam. Donja četiri M.2 slota imaju jedinstven hladnjak koji je postavljen na dvije šarke s lijeve strane, a s desne ga drži plastična kopča. Na hladnjaku se nalaze i termalne podloške, a donjih aluminijskih pločica nema.

asus_proart_z890_creator_wifi_14

Na ploči se nalazi pet M.2 slotova, što je za jedan više nego kod X870E - prva dva kontrolira procesor, a ostala tri čipset. M.2_1 slot (Key M), s podržava 22110 uređaje i manje, te PCIe 5.0 x4 mod rada. Na donjem dijelu ploče, tik ispod hladnjaka čipseta (lijevo), se nalazi M.2_2 slot (Key M), s podrškom za 2242/2260/2280 uređaje i PCIe 4.0 x4 mod rada. Donja tri M.2 slota kao što smo rekli kontrolira čipset, a M.2_3 i M.2_4 slotovi (Key M) podržavaju 2242/2260/2280 uređaje i PCIe 4.0 x4 mod rada, dok M.2_5 podržava 2242/2260/2280 uređaje te PCIe 4.0 x4 i SATA modove rada. M.2_5 slot kao što smo napisali dijeli resurse s donjim PCIe 4.0 x16 slotom.

asus_proart_z890_creator_wifi_15

Stražnji I/O panel je vrlo bogato opremljen i uključuje:
  • 2 x Thunderbolt 5 (40Gbps) porta (2 x USB Type-C)
  • 1 x Thunderbolt 4 (20Gbps) port (1 x USB Type-C)
  • 6 x USB 10Gbps portova (6 x Type-A)
  • 1 x USB 2.0 port (1 x Type-A)
  • 1 x DisplayPort (samo ulaz)
  • 1 x HDMI port
  • 1 x Wi-Fi Modul
  • 1 x Marvell AQtion 10Gb Ethernet
  • 1 x Intel 2.5Gb Ethernet
  • 2 x Audio jacka
  • 1 x BIOS FlashBack tipka
Tu se nalazi i Mediatekov WiFi 7 modul s novim tipom konektora, koji podržava tri frekvencijska spektra (2,4/5/6 GHz), 320 MHz kanale i donosi maksimalnu propusnost od 5,8 Gbps. Uz to, podržava i Bluetooth v5.4. Ono što je jako bitno za napomenuti je da je WiFi 7 podržan samo od strane Windowsa 11 Pro u verziji 24H2. Primijetili smo da Mediatekov WiFi ima nešto slabiji prijem od Intelovog. U identičnim uvjetima je prijem s Intelovim BE200 modulom bio snažniji a veza brža.

asus_proart_z890_creator_wifi_16

Kao i druge ProArt ploče, i ova je prošla intenzivne testove stabilnosti u trajanju od 168 sati pri temperaturi od 45°C i pokazala je 24/7 stabilnost u radu. Uz to ima i niz sigurnosnih zaštita – LAN guard, Overvoltage zaštita, ESD guards, DRAM overcurrent zaštita itd. Na ploči se ukupno nalazi osam 4-pinskih konektora za ventilatore i vodene pumpe, a tu su i četiri SATA porta, jedan USB 20 Gbps port, jedan USB 5 Gbps header, te dva USB 2.0 headera. Zatim, tu nalazimo i tri ARGB Gen 2 headera koji su kontrolirani od strane Aura Sync aplikacije, a na samoj ploči kao što znamo nema rasvjete.

asus_proart_z890_creator_wifi_dash asus_proart_z890_creator_wifi_proart

Sa softverske strane tu je Armoury Crate koji objedinjuje različite funkcije kao što su Aura Creator, Aura Sync, Fan Xpert 4, Game First itd. Posebno za Creator ploču tu je sučelje uz pomoć kojeg kontroliramo ARGB headere, pregledavamo informacije o spojenim diskovima, te podešavamo položaj Q-antene za najbolji prijem. Dodatno tu je ASUS CPU-Z, GlideX (cross-device cross-platform dijeljenje ekrana), Driver Hub, Adobe Creative Cloud (trial), Norton 360 for Gamers (60 dana trial), WinRAR (40 dana trial),USB Wattage Watcher, TurboV Core itd. ASUS donosi i niz AI Intelligence mogućnosti kao što su AI Overclocking, AI Cooling II (one-click fan tuning) te AI Networking II. Zanimljiv je i ASUS Control Center Express koji donosi opcije poput USB Port menadžmenta, Software Blacklista i Registry Editor On/Off funkcije. Ono što nismo spomenuli kod softvera, ali smo dodatno izdvojili je ProArt Creator Hub koji ima Color Management i Work Smart opcije. Prva donosi alat za odabir boja zaslona i ekstrakciju boja slike koji olakšavaju dobivanje detaljne analize boja i informacija o bojama, a možete koristiti paletu boja za izradu osobnih preferencija boja. Također ćete pronaći trendove boja i palete boja koje su izradili profesionalci u ASUS Design Centru. Creative Land je opcija za pojednostavljivanje tijeka rada – možete odabrati do 8 aplikacija koje će se pokrenuti u isto vrijeme s jednim prečacem na radnoj površini.​

asus_proart_z890_creator_wifi_uefi_2 asus_proart_z890_creator_wifi_uefi_1

asus_proart_z890_creator_wifi_uefi_3 asus_proart_z890_creator_wifi_uefi_4

asus_proart_z890_creator_wifi_uefi_5

UEFI sučelje BIOS-a je vrlo slično kao na prethodnici pa se u njemu lako snaći, a i dovoljno je brzo. Sličnih je mogućnosti kao i kod ROG Strix ploča no druge je boje. Kao i tamo, glavna novost je Q-dashboard koji je intuitivna reprezentacija svih hardverskih veza na ploči i pratećih postavaka BIOS-a. Uz njega je podešavanje BIOS postavaka jednostavnije što će se svakako svidjeti početnicima. UEFI naravno donosi i sve blagodati za overclocking što uključuje i Dynamic OC Switcher, Core Flex, Asynchronous Clock te klasični PBO Enhancement kao i AI overclocking.

Test sistem, način testiranja

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča ASUS ProArt Z890-Creator WiFi
Procesor Intel Core Ultra 5 245K
Memorija G.Skill Trident Z5 RGB F5-6800J3445G16GX2-TZRS
Grafičke kartice AMD Radeon RX 7900 XT
Zvučna kartica On board
Napajanje SilverStone DA1000R Gold
SSD ADATA Swordfish 2 TB; Corsair MP600 2TB
Monitor Dell S2721DGF
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 11 24H2
DirectX verzija 12
AIDA64 Engeneer 7.73.7000
PCMark 10
3DMark TimeSpy: CPU Profile
Cinebench R23.2 & R24
JetStream 2 Benchmark (Chrome)
wPrime 2.0 1024M
Corona Benchmark v1.3
Blender BMW Benchmark & Gooseberry benchmark
Handbrake v1.4.2
V-Ray Benchmark 4.10.03

Način testiranja

asus_proart_z890_creator_wifi_17

I dalje koristimo 245K procesor jer nam 285K više nije dostupan, a nekako si ne možemo opravdati njegovu nabavku jer nas je Arrow Lake ipak malo razočarao. Stoga će te u usporednim grafovima vidjeti rezultate ranije testirane Z890 i B860 ploče s tim procesorom. Koristili smo i G.Skill Trident Z5 RGB F5-6800J3445G16GX2-TZRS memoriju, AMD Radeon RX 7900XT grafičku karticu i ostali već poznati hardvera kojeg možete vidjeti u tablici. Procesor je hlađen Alphacoolovim AIO hladnjakom Core Ocean T38.

asus_proart_z890_creator_wifi_18

Testovi su kao i do sada uobičajena mješavina između sintetike, CPU benchmarka i grafičkih benchmarka. Iskoristili smo ranije dobivene rezultate i grafove. Kao i do sada, testirali smo i potrošnje te zagrijavanje. Testirali smo na Windows 11 operativnom sustavu s 24H2 nadogradnjom, kao i kod testa AMD-ovih novih Zen 5 procesora.

Rezultati testiranja

UL test

PCMark [ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="score" labels="Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi" values="9537,9531,9526,9522,9507,9482,9186,9030,8839" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"] 3DMark [ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi" values="12700,12662,12597,12589,12588,12581,12577,12518,12430" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"] U oba testa je Z890-Creator na vrhu. Izvlači sasvim solidne performanse iz procesora i ostatka sistema.

CPU Test

Blender

[ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender Gooseberry benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master" values="532.66,532.69,534.97,535.48,535.72,536.1,538.04,538.47,547.23" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"]

Cinebench R24

[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master" values="1478,1468,1459,1457,1455,1451,1450,1449,1433" colors="blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"] [ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master" values="133,133,133,133,132,132,130,130,128" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"] U Blenderu je na vrhu s performansama, dok u Cinebench nT testu ipak malo zaostaje za tri najbrže ploče. 1T performanse su visoke.

Zagrijavanje procesora @ Alphacool Core Ocean T38

[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)"  labels="Gigabyte Z890 Aorus Master,Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi" values="63,64,64,64,64,64,68,82,86" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] [ichart headers="ID,Load (°C)" title="Average Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)"  labels="Asus ProArt Z890-Creator WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi" values="59,60,61,61,61,61,61,64,67" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] Maksimalna temperatura je u skladu s ostalim pločama, no zato je prosječna najniža - zanimljivo.

Zaključak

asus_proart_z890_creator_wifi_19

ProArt Z890-Creator WiFi ploča je doživjela promjene u dizajnu u odnosu na prethodnicu i sada je modernija te moćnija. Hardverski je također došlo do određenih generacijskih promjena i ovo je sada konkretniji proizvod. Prava je šteta stoga što Intelovi Core Ultra 200S procesori nisu ponudili snažan razlog za kupovinu pa bi se ova ploča mogla naći u manje računala nego prethodnice. Ploča donosi solidnu napojnu jedinicu, jako dobro riješeno hlađenje kako za VRM, tako i za M.2, a ti hladnjaci su ju podigli i estetski. Oprema je modernija, tu su Thunderbolt 5 portovi, više je M.2 slotova, a i WiFi 7 je tu. Premda, više bi voljeli da je Intelovo BE200 rješenje na ploči. Osim dobrih hardverskih specifikacija tu je i odličan UEFI te sveobuhvatna softverska podrška koju nudi malo tko na tržištu. S cijenom od oko 500 € na njemačkom tržištu svakako je vrlo konkurentna i zaslužuje pažnju ako gradite radnu stanicu. Po običaju, na hrvatskom tržištu je znatno skuplja (680 €) te će vjerojatno privući manje kupaca.