ASUS Pundit-R

Datum objave 21.01.2005 - Krešimir Matanović

Uvod

Na tržištu je sve više zamjena za klasične PC-e, a među njima su i barebone sistemi koji nam postaju sve zanimljiviji jer nam naša glomazna računala oduzimaju puno prostora. ASUS je na ovom polju jedan od poznatijih proizvođača iako ne i priznatijih kao što je Shuttle. Ipak i njihovi proizvodi zaslužuju da im se pruži prilika. Jedan takav je i Pundit, proizvod koji nam je posebno zanimljiv kao zamjena velikim uredskim računalima više nego nekakav multimedijalni uređaj za dom. Njegove malene dimenzije, dobar izgled i nizak nivo buke je upravo što modernim uredima treba. ASUS ima vrlo šaroliku ponudu barebone računala, tako da pokriva i multimedijalni segment sa svojim DigiMatrix-om (Digital Entertainment PC), proizvodom koji nikada nije završen i koji je u svakoj seriju nešto drugačiji. Tu su još i ASUS Vintage, Terminator A7VT, ASUS T2-P (ASUS T2-R) i nešto stariji Terminator P4 533A i Terminator K7 DDR barebone proizvodi. Kao što vidimo ASUS ima široku paletu proizvoda, kojima dokazuju ozbiljnost kojom su pristupili ovom segmentu tržišta. ASUS je na glasu kao prizvođač kvalitetnih uređaja, pa smo sa zadovoljstvom prihvatili ponudu firme Spiner (tel. 01/ 6114 670) da testiramo jedan ASUS-ov barebone sistem. Nažalost uređaj nam je bio dostupan samo na dva dana tako da su izostali neki testovi koji bi nam dali pravi uvid u funkcionalnost i sve odlike ovog uređaja (npr. test stabilnosti koji je izrazito bitan za ovaj tip računala). Treba napomenuti kako ASUS u svojoj ponuti također nudi i običan Pundit model, koji koristi ploču na bazi SiS čipseta koji nam ipak nije bio zanimljiv kao ovaj model sa ATi-evim čipsetom.

Kutija veličine prosječnog laptopa

Izrazito malen uređaj

Pundit dolazi u kućištu klasičnog dizajna, a nudi se u dvije boje, srebrno sivoj (kakva je bila na testu) i crnoj. Ono što nas najviše oduševljava su njegove male dimenzije, širok je svega 91mm, dubina mu je 357 mm, a visina 275 mm. Malene dimenzije mu omogućuju da ga u potpunosti sakrijete iza npr. 17" LCD monitora, što je vrlo praktično rješenje. Na lijevoj strani Pundita su izbušene rupe na mjestu gdje se nalazi ASUS-ov hladnjak za procesor i time se osigurava dovoljno friškog zraka za Celerona ili Pentiuma 4 koje je moguće ugraditi. Vrlo zgodan detalj je i donje odvojivo postolje koje pridonosi vizualnom dojmu, a dovoljno stabilno drži Pundita na podlozi.

Ispod poklopca su svi priključci koji će vam trebati

Pundit-R

Prednja maska se otvara na pritisak i kvaliteta izvedbe je solidna. Otvaranjem maske dobijamo pristup priključcima za slušalice i mikrofon, dvama USB portovima i jednom Firewire priključku. Iznad njih je još jedan Firewire priključak i S/PDIF izlaz. Opcionalno se još iznad S/PDIF-a može uzeti i HDD-lock priključak. Prema vrhu su tu još i vrlo praktičan 4-in-1 Card Reader (SM, MS, MMC, SD) i jedan PCMCIA utor. Sve što vam treba je dakle tu, a PCMCIA utor nadoknađuje manjak PCI slotova (2 kom.) i može vrlo dobro poslužiti. Optički uređaj je u potpunosti prekriven vratima, a otvara se pomoću prozirne tipke koja se nalazi pri samom vrhu uređaja. Iznad PCMCIA utora se nalazi i Reset tipka koja je dobro zaštićena pa vam se ne može desiti da ju slučajno pritisnete.

Pozadina uređaja

Na stažnjem dijelu Pundita se nalaze klasični priključci za miš, tastaturu, dva USB priključka, jedan RJ45 (LAN) priključak, jedan paralalni i jedan serijski port. Tu je i klasični 15-pinski VGA izlaz, kao i DVI izlaz. Iznad svega su priključci za zvuk i po jedan S-Video i TV-out izlazi, za što je zaslužna ATi-eva integrirana grafika. Napajanje je 200W (PFC), a ventilator je sa unutrašnje strane i vuče zrak iz kućišta preko napajanja van. Time je osigurana kakva-takva prozračnost u ovom vrlo skučenom kućištu.

Unutrašnjost

Ovako to izgleda ispod haube

Unutrašnjost je organizirana onako kako je to maleni prostor dozvoljavao. Veliku većinu prekriva ASUSova P4R8L matična ploča, a jedan mali dio napajanje. U gornjem dijelu se nalazi kavez sa jednim 5.25" mjestom za optički uređaj i jednim 3.5" za hard disk. Kavez je pričvršćen sa tri vijka i montaža uređaja se obavlja van kućišta. Moramo napomenuti kako je iznimno teško vratiti kavez u kućište ako je u njemu SATA disk, jer sa DATA kablom pune dužine jednostavno nemamo kamo. ASUS je priložio mali DATA kabel, koji je nažalost obrnuto napravljen i samim time potpuno neupotrebljiv. Dakle naša preporuka je da ako baš ne morate, ne koristite SATA disk. Kavez u koji se ugrađuju PCI kartice se također vadi van, i to vrlo lako.

Unutrašnjost bez 5.25 i 3.5 kaveza

Kada je kavez za diskove vani kućište se doima vrlo prostrano. Ventilator na napajanju je dovoljno velik i ne proizvodi previše buke. Ploča ima samo jedan IDE port i jedan SATA port. Na lijevoj strani je Socket 478 za Intelove procesore zauzeo popriličan prostor, a odmah do njega su i dva memorijska utora. Ploča podržava Pentium 4 Northwood/Prescott procesore radnog takta 3.2GHz+. Memorije možete ugraditi maksimalno 2GB (DDR400/333/266) što bi trebalo biti dovoljno za bilo kakve uredske potrebe. Pored procesora se nalazi i North Bridge na koji je montiran pasivni hladnjak.

Vrlo kvalitetan ASUS-ov cooler

Ugrađeni ASUS-ov cooler je izvrsne kvalitete, a sam regulira brzinu vrtnje koja može biti čak do oko 5000RPM. U praksi se to gotovo nikad ne dešava osim prilikom paljenja kada se zavrti do kraja i pri tom stvara veliku buku. Pod opterećenjem (3D Mark u loopu) brzina mu nije prelazila 2600-2700RPM-a, što je sasvim prihvatljivo, a buka je u granicama normale. Procesor koji smo koristili je Pentium 4 Northwood koji radi na 2.8GHz, a Prescotta ne bi preporučili jer bi nivo buke sigurno bio puno puno veći.

Konfiguracija i zaključak

Grafičko srce sistema

Integrirana Grafika je ATi-eva ATI IXP200 (Radeon 9100) i smatramo da je puno bolje riješenje od SiS-ovog koje se nudi u običnom Punditu. Performanse nisu na prvom mjestu jer je ovaj Pundit ionako namijenjen uredskom poslu. Spomenimo samo da je u 3D Mark-u 2001 SE rezultat bio 4587 bodova. Ono što je pohvalno su DVI izlaz, kao i TV-Out i S-Video izlazi, što ovom uređaju omogućuje i dodatnu primjenu. Prvo što nam pada na pamet je gledanje DVD i DiVX filmova na kućnom televizoru, no postoje i jeftinije varijante a ovo je prvenstveno računalo, a ne player. Zvuk na ploči je ADI AD1888, 6 kanalni, a mreža je integrirana 10/100 Mbps (ATI IXP200 MAC + RealTek 8201BL PHY) i u praksi radi vrlo dobro.

Pundit kompletiran i spreman za rad

Kompletirani Pundit djeluje vrlo natrpano i pribojavali smo se velikih zagrijavanja tijekom napornijeg rada. Procesor ne ide iznad 55°C što i nije pretjerano za ovako skučeno kućište, a još jednom smo zaključili kako Prescott tu nema što tražiti.

 

Zaključak

Pundit je vrlo ugodan u radu, ne buči previše, a procesorska moć i 512Mb ugrađene memorije osigurava normalan rad u Windows XP okruženju. Smatramo da je ovo idelalno uredsko računalo jer ne zauzima puno mjesta, dizajnom ne odskače previše, a dovoljno je modularan da ga prilagodite bilo kakvim potrebama posla. Smislili bi mu i još par mogućnosti primjene, kao npr. nekakav kućni DVD ili DivX player, no za to postoje drugi uređaji koji nude i malo više multimedijalnih opcija. Za uredsku primjenu svakako preporučamo i dodatnu opciju osiguravanja podataka na HDD-u (HDD Security Key). PCMCIA utor smatramo vrlo dobrim riješenjem jer nam proširuje granice primjene, kao i ugrađeni 4-in-1 reader koji omogućuje brz i jednostavan transfer fotografija sa kartica na računalo. Dakle ako gradite moderan ured svakako razmislite o Punditu, koji će u kombinaciji sa LCD monitorom svakako pridonijeti ukupnom dojmu.