asus_r9_380dcu_1 asus_r9_380dcu_2

Links nam je na test poslao jednu Asusovu grafičku karticu iz njihove STRIX serije proizvoda. Riječ je o R9 380 modelu koji dolazi sa DirectCU II hladnjakom i tvornički podignutim taktovima. STRIX je kao što znamo Asusova serija proizvoda namijenjena igračima sa Sovom kao zaštitnim znakom. Ovu su R9 380 pokušali napraviti što primamljivijom gamerima koji su odlučili kupiti karticu u ovom tržišnom segmentu, a razloge zašto baš kupiti njihov proizvod a ne konkurentski su sve lijepo naveli na kutiji proizvoda.

asus_r9_380dcu_3 asus_r9_380dcu_4

Unutar vanjskog sloja se nalazi čvrsta kutija koja skriva grafičku karticu unutar debelog sloja stiro-pjene a kupac će uz nju dobiti još jedino knjižicu s uputstvima za brzi setup, medij s upravljačkim programima i aplikacijom za overclocking te GPU Tweak II aplikacijom sa Xsplit Gamecaster podrškom (za streamanja gameplaya), a tu je i STRIX naljepnica.

asus_r9_380dcu_5

Dizajnom se ova kartica nije znatnije mijenjala u odnosu na isti takav R9 285 model, koji je zapravo samo preimenovan u R9 380. Jedina prava razlika je brzina grafičkog procesora koja je povećana, tj. GPU je dodatno tvornički overclockiran. STRIX karakteristični oklop je napravljen od kvalitetne plastike, a pokriva veliki aluminijski hladnjak kroz koji prolaze tri debele (10 mm) poniklane bakrene toplovodne cijevi. One sve imaju direktan kontakt s grafičkim procesorom pa otud i DirectCU marketinški naziv. Na vrhu aluminijskog hladnjaka sjede dva velika ventilatora koji su upravljani na način da se do određene brzine uopće ne vrte. Naša su zapažanja otkrila kako se ventilatori zavrte tek kada temperatura GPU-a prijeđe 66°C a gase se kada temperatura padne na oko 65°C. Ovo su nešto više temperature nego što smo do sada vidjeli kod grafičkih kartica, pa to rezultira i nešto većim zagrijavanjem oklopa i bakrenih cijevi, koji sada i duže zadržavaju visoku temperaturu, tj. kartica se puno sporije hladi. Sve je ovo naravno u svrhu čim tišeg rada. Ventilatori u pravilu nikada ne prelaze 1350 okretaja u minuti i zadovoljavajuće su tihi (oko 38 dB).

asus_r9_380dcu_6

S donje strane je Asus montirao i aluminijsku ploču cijelom dužinom PCB-a koja pomaže disipirati veliku toplinu koju kartica generira. Otvor je jedino na mjestu stražnje strane GPU-a koji je dobro poznati 28 nm Tonga, površine 366 mm kvadratnih. On kao što znamo broji 1792 shadera, 112 teksturnih jedinica i 32 back-enda, a na ovoj je kartici ubrzan do visokih 990 MHz u Gaming modu i 1010 MHz u OC modu (način rada odabiremo putem GPU Tweak II aplikacije). Asus na ovoj kartici koristi Elpidinu GDDR5 memoriju brzine 1375 MHz, odnosno  5.5 Gbps efektivno. Tehnologiju gradnje VRM jedinice Asus naziva Super Alloy Power II, a podrazumijeva osam faza napajanja za GPU i memoriju uz korištenje kvalitetnih kondenzatora i prigušnica. Sve je kontrolirano DIGI+ kontrolerom.

asus_r9_380dcu_7

Kartici je za dodatno napajanje potreban jedan 8-pinski PCIe Power konektor, pa je maksimalni TDP 225W. Video izlazi su jedan DVI-D, jedan DVI-I, jedan HDMI 1.4a i jedan Display Port 1.2. Podržane tehnologije su – LiquidVR, Freesync, Eyefinity, VSR, a sa strane API-a DX12, Mantle (Vulkan) i OpenGL.