Pakiranje i bundle

Asus Sabertooth dolazi u sivoj kutiji standardne veličine pošto se radi o ATX ploči za razliku od grdosija koje obrađujemo u današnjoj recenziji. Jednostavnog dizajna uz istaknutu naljepnicu koja nam govori kako se radi o matičnoj ploči iz Asusove TUF serije (The Ultimate Force). Sa stražnje strane uz glavne specifikacije imamo prilike vidjeti nekoliko karakteristika koje odlikuju ovu ploču – CeraM!X Heatsink Coating i E.S.P. tehnologije te korištenje military-grade komponenti u izradi ploče.

Prednji kraj kutije ima dodatnu stranicu gdje možemo vidjeti još neke stavke s kojim ploča dolazi kao što je podrška za USB3.0, Asus Q-Design i Asus MemOK!. Uz ploču dolazi solidan bundle – korisnički priručnik, certifikat o pouzdanosti (koji nam govori kakve je sve rigorozne testove stabilnosti i pouzdanosti ova ploča prošla), Q-Connectori, četiri crna SATA kabela, medij s driverima i ostalim popratnim softverom, I/O limić, kao i SLI bridge. Potonja stavka se ne viđa tako često u bundleu s pločama takvog cjenovnog ranga, a svakako je dobrodošao dodatak.

Layout

Sabertooth X58 dolazi sa PCB-om crne boje, a ostatak boja koje dominiraju pločom su svjetlo/tamno smeđa, crna te maslinasta (vojničko zelena? :) ) u slučaju hlađenja. Layout ploče je odličan, prostor oko socketa je prostran; NB hladnjak je dovoljno nizak da ne smeta i nižim hladnjacima po pitanju instalacije. Jedina mana bi išla na pozicioniranje PCI slota koji će u najvećem broju slučajeva biti neiskoristiv kod korištenja dual-slot kartica u prvom PCI-E x16 slotu. SATA konektori su postavljeni uz rub ploče pod 90° – pogodno za cable-management, dok je ostatak više manje standardan.

Specifikacije ASUS Sabertooth X58 matične ploče
Podržani procesori Intel® Core™ i7, Core™ i7 Extreme Edition serije procesora u LGA1366 pakiranju; podrška za Turbo Boost
Čipset

Intel® X58/ICH10R čipset

Memorija 6x DIMM, Triple Channel DDR3;
1866/1800/1600/1333/1066MHz;
Maksimalno 24GB memorije;
Podrška za Intel XMP
Utori za proširenja

2x PCIe 2.0 x16 utora
1x PCIe x16 utor
2x PCIe x1 utor
1x PCI utor

Multi-GPU podrška

Podrška za Nvidia Quad-GPU SLI i ATI Quad-GPU CrossFireX

Pohrana podataka

6x SATA 3.0 Gb/s portova
2x eSATA 3.0 Gb/s porta
2x SATA 6.0 Gb/s porta

LAN

Realtek 8110SC Gigabit LAN

Audio Realtek ALC892 8-Ch High Definition audio CODEC
Interni konektori 3x USB 2.0 headera
1x IEEE 1394a header
1x Power Fan konektor
1x S/PDIF Out konektor
1x Front panel audio konektor
1x COM konektor
2x SATA 6Gb/s konektora
6x SATA 3Gb/s konektora
1x CPU Fan konektor (4-pin)
1x NB Fan konektor
3x Chassis Fan konektora
24-pin ATX Power konektor
8-pin ATX 12V Power konektor
USB 12x USB 2.0/1.1 portova
2x USB 3.0/2.0 porta
BIOS AMI BIOS (32Mb FlashROM)
Format 305mm*244mm (ATX)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

Krenimo s opisom sjevera ploče kojim dominira Lotesov LGA1366 CPU socket, a prostor oko njega je vrlo čist i uredan. Sabertooth X58 dolazi sa osmerofaznom analognom regulacijom napona. Dvofazni dizajn je rezerviran za memoriju i memorijski kontroler. Ploča dolazi sa šest DIMM utora koji su dovoljno udaljeni kako od socketa tako i od prvog PCI-E utora. Podržano je maksimalno 24GB DDR3 memorije. Tu je i podrška za Intel X.M.P. profile ali samo ukoliko koristite tri modula. Po pitanju naponske regulacije namijenjene memoriji, ona je klasična dvofazna. Odmah do posljednjeg DIMM utora je postavljen 24-pinski ATX konektor, a nešto više iznad se nalazi MemOK! gumb. Na ploči se nalaze dva overvoltage jumpera. Jedan za procesor i jedan za memoriju čijim pomicanjem u Enabled stanje dobivamo mogućnost za dodavanje više napona za dotične komponente – preko 1.7V za procesor, odnosno preko 2.1V za memoriju (ako vam to bude ikad trebalo).

Ploču hladi nekoliko zasebnih aluminijskih blokova. Regulacija je hlađena sa ukupno dva aluminijska bloka. Prvi je odvojen od ostatka i fiksiran je push-pinovima, dok je drugi blok povezan za većim northbridge blokom, a zajedno su povezani u jednu cjelinu heatpipeom. PWM blok je također fiksiran push-pinovima, dok je blok na northbridgeu fiksiran vijcima. Naposljetku, tu je i southbridge heatsink koji se nalazi odvojen od ostatka. Kao i northbridge, i ovaj je hladnjak fiksiran vijcima koje uvijek više preferiramo vidjeti na pločama, nego push-pinove koji uzrokuju slabiji (ili nepravilan) pritisak na sve elemente, pogotovo ukoliko se radi o većem bloku. Kako smo i na početku spomenuli, Asus je sa Sabertooth X58 po prvi put predstavio CeraM!X tehnologiju hlađenja. Iako smo na testu već imali jednu Sabertooth ploču u kojoj smo glavne odlike TUF ploča obradili, osvrnimo se ukratko na CeraM!X tehnologiju. Radi se o dodavanju keramičkog premaza na hladnjake kako bi se dobilo na većoj disipacijskoj površini što na kraju daje niže temperature, a pogotovo u slučaju gdje je protok zraka nikakav ili ograničen. Nećemo ulaziti u detalje samo ćemo reći kako neku veliku korist od dotične tehnologije nismo susreli i u praksi, pošto se čitava ploča dosta ugrijala, pogotovo prilikom žešćeg overclockinga kod kojeg bi valjalo montirati nekakav ventilator koji bi puhao po središnjem dijelu ploče.