Asus Rampage III Extreme – povratak kralja?

Datum objave 12.07.2010 - Danijel Pavlović

Opis - 1.dio

Ovo je tek prvi put da smo na test dobili neku Asusovu matičnu ploču baziranu na X58 čipsetu. Iako nismo imali osvrt na našem portalu, imali smo se prilike susreti s njezinom prethodnicom - Rampage II Extreme, koja nije (u potpunosti) ispunila sva očekivanja entuzijasta, kako svojim mogućnostima tako i cijenom (za razliku od jedinice bazirane na X48 čipsetu). Zato se nakon više od godinu dana po izlasku "dvojke" susrećemo sa novom perjanicom ponude - Rampage III Extreme. Ploča dolazi u ovećoj kutiji crvene boje koja je ujedno i karakteristična za Asusove ploče iz Republic of Gamers serije. Kao i obično većina značajki ploče su istaknute na stražnoj i unutarnjoj prednoj strani kutije. Bundle je odvojen od ostataka u kutiji crne boje, a matična ploča je zaštićena u zasebnoj kutiji, s prozirnom prednjom stranicom. Inače sam bundle koji možete očekivati je bogat, u skladu s cijenom i imenom ploče.

Nabrojimo sve dodatke – uputstva za instalaciju, korisnički priručnici, ROG Connect kabel, ProbeIT sonda, 3-Way te obični SLI bridgevi, Crossfire bridge, dva Q-konektora, tri dva-u-jednom SATA kabela, jedan dva-u-jednom SATA 6G kabela, jedan USB2.0+eSATA PCI bracket, I/O limić, dvije termalne sonde, paketić plastičnih vezica, te ROG naljepnice (za kućište i diskove). Uz standardni bundle, tu se nalazi i dodatni bluetooth modul koji služi za komunikaciju sa mobilnim uređajima putem kojeg se može obavljati overclocking ploče, tj. računala preko zasebne Asusove aplikacije. U paketu će vas dočekati i DVD medij na kojem se nalaze driveri, popratni softver (licencirani Kaspersky Anti-Virus te 3Dmark Vantage Advanced).

Kako to prakticira već neko vrijeme, i u slučaju nove Rampage III Extreme Asus koristi kombinaciju crnog PCB-a, te crveno-crnih elemenata na ploči. Već na prvi pogled se može vidjeti kako se radi o nešto široj (E-ATX) ploči od standardne ATX dimenzije, a sve to kako bi na ploču mogli ugurati sve goodiese koje su zamislili. Također vidimo kako se radi o prilično komponentama napučenoj ploči, no Asus je tu napravio gotovo besprijekoran posao, tako da su minusi na račun layouta minorni ili nepostojeći u većini situacija. Započnimo osvrt na prostor socketa, koji je prilično pristupačan u svakom pogledu, tako da bi instalacija velikih hladnjaka trebala proći bez ikakvih konflikata (nešto više po tom pitanju niže u tekstu). U slučaju da se odlučite na subzero overclocking, oko izolacije ploče također ne bi trebalo biti poteškoća izuzev lijeve strane gdje se nalazi šašica kondenzatora.

Specifikacije ASUS Rampage II Extreme

Podržani procesori

Intel® Core™ i7, Core™ i7 Extreme Edition serije procesora u LGA1366 pakiranju; podrška za Turbo Boost

Čipset

Intel® X58/ICH10R čipset

Memorija

6x DIMM, Triple Channel DDR3
2200/2133/2000/1800(O.C.)/1600/1333/1066/800 MHz;
Maksimalno 24GB memorije
Podrška za Intel XMP

Utori za proširenja

4x PCIe 2.0 x16 utora (16/16; 16/8/8; 8/8/8/8);
1x PCIe 2.0 x4 utor;
1x PCI utor

Grafika

Podrška za Nvidia 3-Way SLI i ATI Crossfire

Multi-GPU podrška

Podrška za ATI CrossfireX

Pohrana podataka

6x SATA 3 Gb/s portova
2x SATA 6 Gb/s porta
1x eSATA 3.0 Gb/s porta

LAN

Marvel 8059 Gigabit LAN kontroler

Audio

8-kanalni Realtek HD Audio Codec

Interni konektori

2x SATA 6G konektora
7x SATA 3G konektora
8x Fan konektora
3x konektora za termalne senzore
1x IEEE1394a konektor
1x SPDIF_Out Connector
1x 24-pin ATX konektor
2x 8-pin ATX 12V konektor
1x start tipka
1x reset tipka
2x molex konektora
1x OC Station header
1x RC Bluetooth header
1x Go tipka
1x BIOS Switch tipka
1x ROG light konektor
1x CD Audio in
1x Audio front panel
1x System panel konektor

USB

9x USB 2.0 konektora
2x USB 3.0 konektora

FireWire

2x IEEE1394a

BIOS

16MB AMI BIOS

Format

ATX; 30.5cm x 26.9cm

Rampage III dolazi sa standardnih šest DDR3 DIMM utora. Iako X58 čipset službeno podržava DDR3 memorije brzine 1066MHz, Asus nudi podršku za memorije brzine do 2200MHz (koje se naravno postižu overclockingom). Maksimalna podržana količina memorije je 24GB. Ukoliko koristite samo tri modula memorije, potrebno ih je instalirati u crvene memorijske utore. Po pitanju regulacije za iste, Asus je osigurao stabilnu trofaznu regulaciju napona. Novina koju susrećemo već neko vrijeme kod Asusovih ROG matičnih ploča jest korištenje Q-DIMM dizajna. Konkretno, radi se o tome da od standardne dvije kopče, ovdje postoji samo jedna i to na gornjoj strani DIMM utora. Ovo je idealno ukoliko vadite memoriju dok vam je grafička kartica instalirana. U suprotnom, kako i na slikama možete vidjeti, bilo bi problema oko toga pošto su prvi slot i donje DIMM utora gotovo u istoj ravnini.

ASUS Rampage III Extreme (izmjereni naponi)
Napon BIOS DMM
CPU napon 1.350V

1.34V (s LLC-om)

QPI/VTT napon 1.300V 1.29V (s jumperom)
PLL napon 1.815V

1.80V

DRAM napon 1.656V 1.64V
IOH napon 1.1925V 1.18V
IOH PCI-E napon 1.5375V 1.53V
ICH napon 1.1395V 1.13V
ICH PCI-E napon 1.5375V 1.53V

Ono što ovu ploču čini posebnom između ostalog jest način implementacije, odnosno izvedbe regulacije napona. Dotičnu tehnologiju Asus je prvi put predstavio sa svojim s1156 pandanom – Maximus III Extreme. Novi sistem je nazvan Extreme Engine Digi+. Ukratko, isti kombinira ono najbolje iz oba, digitalnog i analognog dizajna, zahvaljujući novim MOSFET-ima. Novi tip MOSFET-a osigurava 30% veću disipaciju, te 40% veću provodljivost, u odnosu na klasični dizajn. Digi+ sustav zahtjeva manje faza, zato ploča dolazi sa "samo" osmerofaznom regulacijom za procesor, te trofaznom za, pojedinačno, northbridge i memoriju. Ono što vam je vjerojatno upalo u oči jesu posebni kondenzatori koje Asus koristi isključivo na ROG pločama. Konkretno, radi se o setu od tri Fujitsu 3V-1000Uf SuperML kondenzatora. Isti imaju veći kapacitet od običnih, a koji osiguravaju veću stabilnost i zapremninu napona, te pomažu kod većih opterećenja. Kako čitava stvar u praksi funkcionira, možete vidjeti u gore navedenoj tablici. Napone smo mjerili u idleu i u loadu pomoću digitalnog multimetra (DMM u tablici). Kao što imate prilike vidjeti, padovi napona su zaista minimalni i zanemarivi, što znači kako novi dizajn svoj posao odrađuje odlično. Baš kako smo naveli na početku, novi Digi+ dizajn ima odlike digitalne regulacije napona po pitanju performansi, te odlike analogne po pitanju nižeg zagrijavanja. Spomenimo i naponske priključke na ploči. Rampage III dolazi sa dva 8-pinska EPS konektora, po uzoru na svoje takmace. Tu su kako bi ploča mogla isporučiti dovoljnu količinu struje koju traže procesori gladni struje kao što su žešće naclockani Gulftowni. Ploča inače normalno radi i sa samo jednim naponskim konektorom. Mali tip - ukoliko imate samo jedan 8-pinski naponski kabel na napajanju, preporučljivo je da ga ukopčate u samo jedan konektor (i to u onaj do ruba ploče, ne do sredine) na ploči, a ne jedan dijeliti na dva. Ostatak je više manje standardan - 24-pinski ATX konektor je smješten uz desni rub ploče, kao i šest 3/4-pinskih konektora za spajanje dodatnih ventilatora raspoređenih diljem ploče koje je moguće kontrolirati iz BIOS-a. I za kraj spomenimo kako su ubačeni i dodatni 4-pinski molex konektori. Konkretno, njih dva komada, a sve tu u svrhu dodatne struje koju će ploča trebati ukoliko se okušate u raznim multi-GPU konfiguracijama.


* fotografije izvedenog hlađenja ploče (slika veličine 1.61MB)

Hlađenje ploče zauzima najveći dio prostora, a zamišljeno je kao pasivno rješenje iz tri dijela. Možemo uočiti kako je hlađenje vitalnih dijelova; regulacija napona, northbridge te southbridge povezano u jednu funkcionalnu cjelinu povezanu heatpipeovima. Kako smo već napomenuli, ploča je tvornički pasivno hlađena, no u bundleu dolazi dodatni blok s 40mm ventilatorom koji se naknadno montira na bazu hladnjaka. Skidanjem pasivnog bloka s baze možemo uočiti kako dodirna površina i nije najbolje obrađena, te ne nasjeda najbolje. Isto tako i pasta koja je nanesena je bila sasušena. Samim time, performanse su loše, te se temperature prilikom pasivnih uvjeta znale popeti i do 70°C, što nikako nije zdravo. Računajte na to da smo ploču imali izvan kućišta te obavili testove prije aktualnih ljetnih vrućina, pa bi mogli dodatni i još koji stupanj više na dobivene rezultate. Kasnije smo namontirali dodatni blok s ventilatorom, te su se temperature značajno poboljšale. Govorimo o razlici od preko 20°C. Konkretno, temperature na stock naponu northbridgea su bile oko 42°C, dok su se iste povećanjem napona i opterećenja popele na oko 55°C što je i više nego dobra temperatura. Dobre performanse, pak, za sobom povlače i određene nedostatke, a to su i oni očiti. Samim time što je ventilator (još pri tome male veličine i velikog broja okretaja), buka postaje zamjetnija, a minus je i taj što isti nema regulaciju brzine vrtnje. Drugi i onaj najveći nedostatak jest taj što će korištenje dodatnog bloka raditi interferencije sa aftermarket hladnjacima. Bili oni veliki ili mali, ovisno o izvedbi, veličini i obliku istih. Mi smo koristili, prilično rašireni na našim prostorima Thermalrightov hladnjak za testiranje, te smo iskusili probleme prilikom instalacije ventilatora na spomenuti (konkretno opruge za instalacije su radile konflikt s dodatnim blokom). Sve spomenuto smo slikovito dokumentirali u, gore navedenoj, "mozaik slici".

Rampage III dolazi sa šest PCI slotova, od čega su četiri PCI-E x16 slota, jedan PCI-E x4 te jedan 32-bitni PCI slot. Sada ćemo malo razjasniti situaciju po pitanju propusnosti PCI-E x16 slotova. Asus je zamislio nekoliko konfiguracija sa više grafičkih kartica u igri, a to su iduće: x16, x16/x16, x16/x8/x8 te x8/x8/x8/x8. Dakle, ukoliko koristite jednu, ili dvije grafičkih kartica, preporučamo da ih instalirate u prvi i/ili treći PCI-E x16 slot koji nude punu propusnost, za razliku od druga dva. Iz navedenog ste već vjerojatno zaključili kako ploča "vuče" propusnost isključivo iz X58 čipseta, te kako nema dodatnih NF200 čipova. Samim time, ista out-of-box ne podržava 4-Way, nego "samo" 3-Way SLI, odnosno CrossfireX. Pretpostavljamo kako je to Asus napravio iz razloga da skreše troškove, odnosno finalnu cijenu ploče.

Takav se potez nedugo nakon izlaska ploče pokazao promašajem, upravo radi ciljane publike, ali i zato što konkurencija nudi 4-Way SLI na svojim pločama. Asus je ishitreno odlučio stvar "pokrpati" sa dodatkom zvanim ROG Xpander. Ukratko, radi se o dodatnoj kartici/ploči sa četiri PCI-E x16 utora, dva dodatna NF200 čipa, a čitavu stvar napajaju tri 4-pinska molex konektora i jedan 6-pinski PCIe konektor. Dodavanjem iste, dobivate punu x16 propusnost na sva četiri PCI-E slota. Kartica se instalira u postojeće PCI-E x16 utore na ploči, te prekriva kompletnu drugu polovicu ploče. Instalacijom iste, matičnu ploču nećete moći instalirati u većinu kućišta, a i da to uspijete, radi visinske razlike slotova, nećete moći instalirati kartice kako treba. Iz navedenog možete zaključiti kako je ovakav dodatak namijenjen isključivo za entuzijaste, i za one koji pošto-potom žele 4-Way SLI na ovoj ploči. Inače dodatak još nije u prodaji, no očekuje se uskoro i to po cijeni od oko 100$. Da li će Asus izdati verziju sa već ugrađenim NF200 čipom, ostaje nam za vidjeti.


* fotografije glavnih kontrolera ugrađenih na Rampage III Extreme

U donjem desnom kutu ploče nalazimo devet SATA konektora. Njih šest (crne boje, SATA 3.0Gb/s) pogonjeno je Intelovim ICH10R kontrolerom, s podrškom za RAID polja 0, 1, 5 i 10. Druga dva (crvene boje, SATA 6.0Gb/s) pogonjena su Marvellovim 9128 PCI-E kontrolerom. Smješteni su na donjem desnom rubu ploče pod 90° stupnjeva što je uvijek lijepo za vidjeti pošto pospješuje cable-management. JMicronov JMB363 kontroler zadužen je za posljednji, jedan eSATA konektor na ploči. Za USB 3.0 sposobnosti, tu je NEC-ov µPD720200 kontroler koji pogoni dva USB3.0 porta (plave boje na I/O panelu) na ploči. Ovom pločom Asus je odlučio raskrstiti sa IDE sučeljem jednom za svagda, tako da na ploči ne nalazite niti floppy niti IDE konektore, koji se ionako sve slabije koriste, a na ploči znaju raditi gužvu po pitanju layouta. Uz navedene, tu su i iROG kontroleri koji su zaduženi za realtime manipulaciju, odnosno overclocking komponenti i dizanja napona. Realtekov ALC889 kontroler je tu za 7.1 HD zvuk (zanimljivo, pošto Asus uvijek koristi ADI-jev SoundMax kontroler za zvuk). Čini se da se Asus ipak morao odreći SupremeFX PCI-E x1 zvučne kartice kako bi uspio ugurati četiri PCI-E x16 utora. Tu je i, već čest gost, VIA-in VT6308P FireWire kontroler, te Winbondov W83667HG-A kontroler koji služi za dodatne izlaze na ploči te za hardverski monitoring. Za razliku od Asusovog EPU kontrolera, na Rampage III Extreme po prvi put vidimo novi CHiL CHL8318 digitalni naponski kontroler (u području socketa), a kompatibilan je i sa Asusovim EPU-6 power-saving softverom.

PLX 8613 bridge čip Asus je prvi put predstavio sa svojom Asus P7H57D-V EVO matičnom pločom u svrhu povećanja propusnosti prilikom korištenja SATA/USB3.0 kontrolera, a trebao je biti ubačen je i ovdje. Nakon što smo vidjeli raspored PCI-E stazica, količinu PCI-E utora, te činjenicu kako se mrežni podsustav nalazi na PCI-E sabirnici, a ploča dolazi sa SATA/USB3.0 kontrolerima, znali smo da će tu biti nešto na knap. Inače informacije radi, Asus je prilično rano predstavio inženjerske primjerke ove matične pločea, te prve verzije su uredno dolazile sa PLX bridge čipom, Retail, koju smo i sami dobili na test, su očito uskraćene tog luksuza. Luksuza dodatnih 12 PCI-E stazica. Nažalost nismo imali vremena probati kako ploča diše tako "napunjena", no svakako bi bilo interesantno za vidjeti. Zanimljivost je i to kako su prve recenzije napravljene upravo na inžinjerskim primjercima ovih ploča.

Od pinouta na donjem rubu ploče tu su oni za dodatne USB2.0 i FireWire utore (točnije za PCI bracket koji dolazi u bundleu s pločom), te jedan za spajanje Asus ROG OC Stationa. Radi se o zanimljivom komadu hardvera koji ima hrpu mogućnosti vezanih za kontroliranje i overclocking matične ploče. Možete ga držati na stolu, a možete ga montirati i u 5.25" utor unutar kućišta. Može ga se nabaviti u inozemstvu, no mi se još nismo dočepali istog, možda nam se posreći u budućnosti. :)

Opis - 2.dio

Za kraj ćemo navesti neke sitnice koje nam Rampage III Extreme donosi a koje su tu kako bi olakšale živote overclockera i entuzijasta. Započnimo od desnog gornjeg ruba ploče gdje je centralni dio većine tih opcija. Prva od njih bila bi ProbeIT. Radi se o osam izvoda napona; mjernih točaka, i to za iduće napone: DRAM, ICH_PCI.-E, ICH, IOH_PCI-E, IOH, QPI/DRAM, CPU_PLL te CPU. Time dakle imamo na raspolaganju mjeriti sve relevantne napone ploče, odnosno procesora i memorije. Dobra stvar jest ta što napone možemo mjeriti na dva načina. Prvi je direktno "pikanje" multimetra na ploču. Drugi je, pak, preko "šalabahtera", tj preko dodatne dvije žice koje ubodemo u željeno mjesto, ubacimo sonde multimetra i mjerimo. Ovo je (bi trebao biti) lakši način ako vam je ploča u kućištu, no pošto su žice ProbeIT sonde kratke, a rupe na vrhovima preplitke, mjerenje je pomalo nespretno. Druga značajka se zove PCIe x16 Lane Switch. Radi se o setu od četiri prekidača jednostavne on/off funkcije kojima možemo gasiti i paliti PCI-E x16 utore, on-the-fly. Ovo je korisno ako, recimo, nešto testirate (maksimalni overclock kartice npr.) a imate instalirano više kartica, i samim time ne trebate vaditi pojedine kartice. LN2 Mode jumper je tu kako bi pomogao prilikom overclockinga na temperaturama ispod nule. Ovim jumperom ste u mogućnosti izolirati problem sa cold i cold boot bugovima prilikom vrlo niskih temperatura i uspješno bootati ploču bez kojeg biste, pak, morali čekati pad temperature i pokušavati ugrijati ploču da se vrati u normalu. Go_Button ili mali crveni gumb ima dva svojstva. Pritiskom istog prilikom boota aktiviramo MemOK! koji provjerava i omogućava memorijsku kompatbilnost. Pristiskom gumba dok smo u Windowsima učitavamo profil koji smo prethodno definirali u BIOS-u (Go_Button File alat). Nešto niže od dotičnog se nalazi Q-LED. Radi se o setu LE dioda koje služe za dijagnostiku ploče prilikom POST-anja. Možda smo malo staromodni, no nekako smo više naviknuti na dobri stari dvoznamenkasti debug display. Doduše, ovo je nekako više idiot-proof rješenje, budući da je svakom stupnju POST-a dodijeljena LE dioda (crvene boje). Kada stane na određenoj diodi, odmah možemo znati u čemu je problem.

Odmah do dioda se nalazi QPI_LL jumper. Radi se o jumperu koji smanjuje pad napona VTT-a. Razlika kada je isti u funkciji i kada nije iznosi nemalih 0.3v. Nije nam baš jasno zašto ovo nije moglo biti izvedeno u stilu LLC (load-line-calibration) opcije za procesor, tj. preko BIOS-a. Gumbić crvene boje koji se nalazi na donjem desnom rubu ploče naziva se BIOS Flash Back, a služi za šaltanje BIOS-a koji želite koristiti, i to on-the-fly; pošto RIIIE dolazi sa dva BIOS čipa na sebi. Dvije LE diode označuju koji je BIOS trenutno u funkciji. Pohvalno je to što su BIOS čipovi u socketu, a ne zalemljeni na ploču, što znači da, i ako nekim čudom dokrajčite ploču na taj način, zamjena istih neće biti problem. Dijagonalno njemu, pored 8-pinskih EPS konektora, nalazi se Q-Reset gumb. Isti ima dvije funkcije - pražnjenje CMOS-a i reset u jednom. Dakle, pritiskom istog praznite BIOS i instantno bootate sistem; ovo je svakako korisno prilikom overclockinga. ROG Connect smo imali prilike vidjeti na nedavno recenziranoj Crosshair IV Formuli, ali i na Maximus III Formula/Extreme matičnim pločama. Riječ je o tome da se na matičnoj ploči, tj. na IO panelu nalazi dodatni USB port koji je namijenjen za spajanje matične ploče sa drugim računalom. Takvim spajanjem i instalacijom softvera (RC TweakIT) na remote računalu imate real-time pristup nadzoru i overclockingu ROG matične ploče. Čitava stvar radi izvrsno, a opcija je posebno korisna jer imamo mogućnost mijenjati frekvenciju procesora prilikom benchmarka. Recimo ako testiramo npr. 3DMark06 koji u Game testovima koristi samo dvije jezgre procesora, a u CPU testu koristi svih četiri, u prvim Game testovima možemo dobiti procesor na većoj brzini, a pred CPU test smanjiti istu na onu stabilnu, te tako dobiti bolji finalni rezultat. Ovo je samo jedan od primjera kojim možemo profitirati od ROG Connecta. Još jedna opcija koju dotični USB konektor nudi jest USB BIOS Flash Back, koji nam služi za vraćanje BIOS-a u početno stanje ako nešto ode po zlu. Iako ploča ne reagira, dovoljno je staviti USB stick sa BIOS-om u RC konektor, kliknuti na ROG Connect tipku i čekati da se vrati u život.

Oprema stražnjeg I/O panela:

  • 6x USB 2.0 konektora
  • 1x PS/2 za tipkovnicu
  • 1x ClearCMOS gumb
  • 1x optički SPDIF izlaz
  • 1x eSATA konektor
  • 1x IEEE1394a FireWire port
  • 1x RJ45 port
  • 1x ROG Connect gumb (on/off)
  • 1x ROG Connect port
  • 2x USB 3.0 konektora
  • 6x audio izlaza 7.1 zvučne kartice


Softver

S obzirom da Asus koristi identičan softver na svim svojim (ROG) matičnim pločama, a kako smo već spominjali isti kroz prijašnje članke, samo ćemo se kratko osvrnuti na glavne programe koji dolaze s pločom.

Asus TurboV EVO - aplikacija koja služi za overclocking iz Windowsa. Postoji više modova rada - Manual, Easy Tune te Auto Tuning. Dolje su navedene slike svakog od tih modova. Manul mod je onaj koji nas zanima. Svi naponi koji su dostupni u BIOS-u, dostupni su za podešavanje i u ovoj aplikaciji. Uz veliku količinu napona, dostupno je čuvanje i profila.

Asus AiSuite - all-round aplikacija koja u sebi ima integrirane značajke programa EPU-6 i PC Probe programa pa nećemo nešto puno pisati o njoj, nego ćemo u detalje o ostalim.

Asus FanXpert - kako i ime ovog alata može odati, funkcija istog je manipulacija temperaturom, odnosno ventilatorima spojenih na matičnu ploču. Ovo je obrađeno na prilično detaljan način, a u praksi također dobro funkcionira. Valja se poigrati s ovime, ako ste noise-freakovi i volite tiho računalo.

Asus EPU-6 Engine - radi se o alatu koji je zadužen za power management. Funkcionira na principu profila te stupnjeva power-savinga. Slikovito pokazuje kako se svaki profil manifestira na performanse računala. Također vodi evidenciju koliko ste svojim aktivnostima smanjili emisiju CO2. Postoji četiri EPU-6 profila: High Performance, Max Power, Medium Power, Turbo

Asus PC Probe II - radi se o aplikaciji koja već dugo vremena prati Asusove ploče. Nudi softverski monitoring napona i temperatura većine instaliranih komponenti u računalu. Konfiguracijom možete odrediti alarme ukoliko pojedine temperature dosegnu kritičnu razinu. Uz to, moguće je praćenje postotak utrošenog diskovnog prostora, radne memorije te opterećenosti procesora.


BIOS

Ulaskom u BIOS možemo zamijetiti uredno raspoređene opcije BIOS protegnute kroz nekoliko glavnih stranica, a to su: Extreme Tweaker, Main, Advanced, Power, Boot, Tools te Exit. Kratko ćemo se osvrnuti na sve, a nešto više riječi reći o najzanimljivijoj Extreme Tweaker stranici. U Main sekciji se nalaze osnovne informacije o ploči i instaliranom hardveru. Advanced sekcija je namijenjena za podešenja vezana za procesor, čipset, onboard uređaje, te još neke stvari. U CPU Configuration sekciji možemo paliti i gasiti Turbo mod, manipulirati aktivnim jezgrama, "powersaving" opcijama, HyperThreadingom i ostalim.

U Power sekciju spada opširna hardver monitoring podsekcija u kojoj pratimo napone, temperature, i brzinu vrtnje ventilatora. Preko Q-Fan tehnologije možemo i kontrolirati iste pomoći nekoliko zadanih parametara. Nadalje, Tools sekcija je druga najbogatija sekcija u BIOS-u, a u njoj možemo naći razne korisne programe. Preko LED Control opcija možemo paliti i gasiti aktivne LED-ice za dijagnostiku, a isto tako i ROG logo na središnjem hladnjaku northbridgea. Speeding HDD je zapravo RAID alat ali prigodno smješten u BIOS. EZ Flash 2 je tu za, kako mu i ime ukazuje, flashanje BIOS-a ploče. Tu je naravno dostupna i sekcija s profilima. Dostupno je osam profila kojim možemo dodijeliti imena. Također ovdje možete naći još dvije opcije koje smo ranije opisali a to su: GO_Button File i BIOS Flashback

ASUS Rampage III Extreme (dostupni naponi)
CPU napon Od 0.850V do 2.30V (u inkrementima od 0.00625V)
QPI/VTT napon Od 1.200V do 2.500V (u inkrementima od 0.00625V)
PLL napon Od 1.51050V do 2.05375V (u inkrementima od 0.01325V)
DRAM napon Od 1.20575V do 2.50425V (u inkrementima od 1.01325V)
IOH napon Od 1.11300V do 2.19950V (u inkrementima od 0.01325V)
IOH PCI-E napon Od 1.51050V do 2.78250V (u inkrementima po 0.01325V)
ICH napon Od 1.13750V do 2.19950V (u inkrementima po 0.01325V)
ICH PCI-E napon Od 1.51050V do 2.78250V (u inkrementima od 0.01325V)

Sve ovo i više, su tipične odlike opremljenog BIOS-a ploče iz Republic of Gamers serije. Kako smo spomenuli Extreme Tweaker je sekcija koja dominira opcijama u BIOS-u, pa ćemo se osvrnuti i na istu, a prije toga, možete pogledati gore navedene slike iz BIOS-a da znate što vas čeka ukoliko se odlučite na kupovinu dotične ploče. U ovoj sekciji se nalaze opcije isključivo vezane za overclocking i prigodno su okupljene na hrpu. Ovdje možemo podešavati sve opcije vezane za procesor (već spomenute gore u tekstu), memoriju (množitelj, latencije itd). Asus je u ovu sekciji ubacio i pokazatelje trenutnih temperatura, odnosno napona pojedinih komponenti (CPU, IOH, ICH, DRAM) tako da ne moramo izlaziti, odnosno ulaziti u drugu Hardware Monitoring sekciju. Naponi dostupni komponentama su i više nego dostatni za izvlačenje maksimuma prilikom overclocka, što možete vidjeti iz gore navedene tablice dostupnih napona. Samim ubacivanjem pokazatelja temperatura Asus ukazuje na važnost održavanja optimalnih temperatura prvenstveno procesora i northbridgea, prilikom overclockinga. U suprotnom ćete nailaziti na zid koliko god petljali po naponima i postavkama.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem

 

Test sistem - Hardware
Platforme

Asus Rampage III Extreme (0601);
Gigabyte GA-EX58 Extreme (F7)

Procesori

Intel Core i7 950

Memorija

G.Skill ECO 2x 2GB 1600MHz

Grafička kartica

GeForce GTX 280 896MB;
Driveri: Forceware 197.45

Zvučna kartica

Creative Labs X-Fi Xtreme Gamer

Hard disk

Western Digital 640GB AAKS

Napajanje Corsair HX 850W
DVD-RW LG GSA-H66N

 

Testni sistem - Software
OS Windows 7 Ultimate x64
Chipset datoteke

v9.1.1.1025

DirectX verzija v10.0
3DMark 06

v1.2.0, CPU Score

Blender v2.49b
7-Zip v9.11
Cinebench v10
Everest v5.03 (Memory test)
Microsoft Excel 2010 (Big Number Crunch, Monte Carlo)
Super Pi v1.5 XS (32M)
x264 HD Benchmark v3.0
wPrime v2.01 (1024M)

 

Način testiranja i overclocking

Testiranje smo proveli na dvije ploče – Rampage III Extreme i GA-EX58-Extreme. Iako smo imali u planu napraviti neku veću usporedbu s direktnim konkurentima, no nabavka bilo koje druge ploče nam nije pošlo od ruke. Nažalost ustupljenu smo ploču dobili na mršavih 10 dana, a što nam pak nije dalo vremena za neke opsežnije testove i usporedbe. Pošto se radi o ploči namijenjenoj prvenstveno za overclocking, procesor smo za potrebe testiranja overclockirali na 4.2GHz kako bismo vidjeli ponašanje ploče pod nešto duljim opterećenjem. Isto tako smo testirali i EX58-Extreme. Konkretno, postavke procesora bile su: 200*21, sa upaljenim HT-om. U trenutku testiranja nažalost nismo imali dostupan triple-channel kit, tako da smo se morali zadovoljiti sa G.Skillovim ECO dual-channel kitom. Ista je kucala na ravnih 1600MHz (200*8), pri latencijama 7-8-7-21, 1T. Hladnjak korišten za testiranje bio je Thermalrightov Mux120, grafička kartica GeForce GTX280, dok je napajanje bilo Corsairov HX850W. Sa softverske strane priče, više manje standardna postava, Windows 7 Ultimate x64 s posljednim driverima, u kombinaciji s baterijom testova navedenih u tablici prije.


* slika linkana na CPU-Z validaciju

Kako smo već spomenuli, ploču smo imali relativno kratko na testiranju, tako da je naša avantura s overclockingom prošla neslavno. Za potrebe testiranja smo koristili Intelov i7 950 procesor. Potraga za baseclockom je počela puna entuzijazma, a završila je pomalo gorkim okusom u ustima. Za 200MHz baseclocka su potrebne tek minornije korekcije napona. Ploča je bila LinX stabilna (nismo priložili screenshot pošto smo očekivali više) na 225MHz. Prelaskom preko 225MHz je rezultiralo smrzavanjem. Očito je da za veće frekvencije treba nešto više podešavanja za kojeg pak treba vremena kojeg, opet, mi nismo imali. Vjerujemo kako procesor nije bio kočnica u ovom slučaju pošto isti isprobano ide debelo preko 230MHz.

Rezultati testova - 1.dio

3DMark06

CPU Score
Asus Rampage III Extreme
7256
  
Gigabyte GA-EX58 Extreme
7231
  
 
0365073
00
 

7-zip

MIPS
Asus Rampage III Extreme
23489
  
Gigabyte GA-EX58 Extreme
23468
  
 
060001200018000240
00
 


Prva dva testa koja smo koristili za usporedbu bili su 7-zip te 3DMark06, točnije njegov CPU test koji je inače multithreaded test, a kao takvi su osjetljivi prvenstveno na brzinu i sirovu snagu procesora, tako da tu nema nekih vidljivijih razlika između testiranih ploča, Asusica je doduše, na obje prve pozicije.

Blender

Time (s)
Asus Rampage III Extreme
22,25
  
Gigabyte GA-EX58 Extreme
22,27
  
 
016,52
3
 

Cinebench

Multi-Thread
Asus Rampage III Extreme
24601
  
Gigabyte GA-EX58 Extreme
24584
  
 
05000100001500020000250
00
 

Druga dva render testa, Blender te Cinebench u 64-bitnoj izvedbi pokazuju ponovno minimalne razlike između ploča, točnije neznatnih 2ms u slučaju Blendera te 15-ak bodova u slučaju Cinebencha, i to u korist testirane Rampage III ploče.

Rezulati testova - 2.dio

Everest

Read (MB/s)
Asus Rampage III Extreme
17590
  
Gigabyte GA-EX58 Extreme
17689
  
 
09000180
00
 
Write (MB/s)
Gigabyte GA-EX58 Extreme
16659
  
Asus Rampage III Extreme
16650
  
 
0650013000170
00
 
Copy (MB/s)
Gigabyte GA-EX58 Extreme
20309
  
Asus Rampage III Extreme
20281
  
 
010500210
00
 


Drugi krug testova otvara Everest koji bi nam mogao pokazati nešto više pošto testira memorijski podsustav. U usporedbi s ostalim testovima, ovdje Gigabyte preuzima vodeću poziciju u Read testu za 100MB/s više, par MB/s u slučaju Write testa, te naposljetku minornih 20-ak MB/s u posljednjem, Copy testu.

Microsoft Excel

Big Number Crunch (s)
Gigabyte GA-EX58 Extreme
1,524
  
Asus Rampage III Extreme
1,537
  
 
00,40,81,21,
6
 
Monte Carlo (s)
Gigabyte GA-EX58 Extreme
5,109
  
Asus Rampage III Extreme
5,132
  
 
01,32,63,95,
2
 

Jedan od everyday use testova je i Microsoftov Excel za baratanje sa spreadsheetovima. Radi se o dvije velike datoteke napunjene podacima za proračune, jedna je manja Big Number Crunch, a druga veća je Monte Carlo, što se može zaključiti i iz vremena potrebnih za izračunavanje. Asusica je i u ovom slučaju nešto minorno sporija od Gigabyteice.

Super Pi

Time (s)
Gigabyte GA-EX58 Extreme
9,699
  
Asus Rampage III Extreme
9,703
  
 
04,99,
8
 

Neizostavni benchmark za testiranje memorijskog podsustava je i popularni Super Pi kojeg smo vrtjeli u kraćoj 1M iteraciji. Gigabyteice su uvijek bile poznate kao nešto zategnutije ploče po pitanju Super Pi-ja, tako je i u ovom slučaju, gdje je ista bolja za nevjerojatnih 0.03s :) od konkurentice. Točku na "i" ipak nećemo stavljati pošto nismo testirali "veliki Pi", tj 32M test.

wPrime

32M (s)
Gigabyte GA-EX58 Extreme
3,863
  
Asus Rampage III Extreme
3,921
  
 
0 24
 
 
1024 (s)
Gigabyte GA-EX58 Extreme
113,427
  
Asus Rampage III Extreme
114,578
  
 
029588711
6
 

wPrime sve popularniji multi-threaded benchmark smo, pak, izvrtjeli u obe iteracije; 32M te 1024M testove. Kako smo i predvidjeli sa Super Pi-jem, sudbina se ponavlja i ovdje gdje je Gigabyteica u prvom testu bolja za par stotinki, dok ja pak u drugom testu ista bolja za punu jednu sekundu.

x264 HD Benchmark

FPS
Gigabyte GA-EX58 Extreme
100,49
  
Asus Rampage III Extreme
99,98
  
 
050,510
1
 

x264 HD Benchmark je posljednji test kojem smo podvrgnuli testirane ploče. Kao i u dosadašnjim slučajevima, Gigabyteica se pokazala brža u nešto sitnijem postotku nad Rampage III. Inače valja svakako naglasiti kako se ovdje radi o tako minornim razlikama koje u realnom životu nećete baš nikada osjetiti, pa čak niti onda.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Na testu smo imali Asusovu perjanicu ponude X58 serije ploča. Riječ je o Rampage III Extreme koja je tu kako bi ispunila očekivanja načeta sa Rampage II Extreme pločom. Rampage III je E-ATX ploča nešto većih dimenzija, bogata opcijama u hardverskom i softverskom smislu. Minusi koje bismo uputili ovoj ploči jest nedostatak, tj kasnije izbacivanje PLX čipa na retail verzijama ploče. Potencijalni konflikti po pitanju hlađenja kada se koristi dodatni blok na northbridgeu. Zbog publike na koju ploča cilja, pojedini korisnici će vjerojatno uzeti za minus i nedostatak vodenog bloka na spomenutom northbridgeu ili dodatne druge mrežne kartice. Idući minus koji bismo uputili bila bi uvjetno rečeno na cijena, koja se na policama naših trgovina kreće oko 3000kn. Znači, dobavljiva je i raspoloživa u hrvatskim dućanima, što se ne bi moglo reći i za njenu konkurenciju. Ono što će joj ići kao minus spram spomenutih jest i podrška za SLI. Kako ploča "out-of-the-box" podržava samo 3-Way SLI, potreban je ROG Xpander dodatak za 4-Way SLI mogućnosti. Da je Asus odmah išao na varijantu sa NF200 na ploči, vjerujemo da bi stvar bila puno bolja, no opet i skuplja. Izuzev navedenog, RIIIE nema nekih većih mana bilo po pitanju layouta, opremljenosti ili nečeg trećeg. Unatoč navedenom vjerujemo kako je RIIIE pogodak za svakog ozbiljnog overclockera, bavio se overclockingom na zraku ili u subzero uvjetima.

Conclusion

We have tested Asus's creme de la creme X58 motherboard. It is of course Rampage III Extreme which is here to meet the expectations of Rampage II Extreme. Rampage III is an slightly larger E-ATX motherboard, rich with the hardware and software options and capabilities. The first minus would be removing the PLX chip from the retail version of the board. Potential conflicts in terms of cooling when using an additional block on the northbridge. For the targeted audience, some of you maybe would give a minus for the lack of the water block on the mentioned northbridge block, or maybe the second LAN port. The next downside would be the price, conditionally speaking. Rampage III Extreme is available and you can buy it for 420€ here in Croatia, unlike its competitors. The last minus would be the support for SLI. R3E support „only“ 3-Way SLI out-of-the box. If you want a 4-Way, you need to buy an additional ROG Xpander card. We believe that it would be much better if Asus had gone with the NF200 chip onboard, but again, it's more expensive that way. Except this, there are no major faults in terms of layout, equipment or something else. Despite the all the above, we believe that this motherboard is a way to go for any serious overclocker, whether he is overclocking on air, or in subzero conditions.