ASUS ROG Ally recenzija
Datum objave 31.10.2023 - Krešimir Matanović
ROG Ally
Iz Asusa nam je na test stigla njihova ROG Ally igraća konzola bazirana na Windows operativnom sistemu. S hardverske strane konzolu pokreće AMD Ryzen Z1 Extreme procesor potpomognut sa 16 GB radne i 512 GB PCIe Gen 4 skladišne memorije. Ekran je dijagonale 7 inča, 1080p rezolucije, stope osvježenja od 120 Hz a zaštićen je kaljenim staklom s DXC premazom. Kako bi od običnog Windows računala ovo bila konzola, tu je Armoury Crate SE aplikacija.
Asus je ovu konzolu opremljenu Ryzen Z1 Extreme APU-om lansirao još proljetos kao konkurenciju Steam Decku, a nedavno je na tržište uveo i malo slabiju s jednostavnijim Ryzenom Z1. Mi smo na test dobili jaču verziju, a kako izgleda pakiranje i sama konzola možete vidjeti u videu otpakiranja.
Konzola dolazi u duguljastoj kartonskoj kutiji, unutar koje je dobro zaštićena što se vidjelo i po našoj kutiji koja je očito nekome pala jer je bila nagnječena s jedne strane. Kutiju zaklopljenu drže dvije naljepnice koje se trgaju i ne mogu se vratiti u prvobitno stanje. Po otvaranju nas dočekuje listić s uputama o punjenju uređaja prije korištenja, a sama je konzola smještena u najlon. Uz nju, kupac dobiva upute za korištenje, jamstvenu knjižicu i AC/DC adapter snage 65 W s Type C priključkom. Baterija koja se nalazi u uređaju je kapaciteta 40 Wh, a punjenje traje oko sat i pol. Jako brzo se napuni do 90%, no onda se punjenje uspori.
ROG Ally je klasičnog dizajna za jednu ručnu konzolu s ekranom u sredini, ručkama sa strane i kontrolama koje su uobičajene za svaki igraći kontroler. S tim da je ovdje layout kao na XBox kontroleru s D-padom ispod lijevog sticka. Do ekrana nalazimo i dvije tipke sa svake strane za menije, a analogni trigger i bumperi su na stražnjoj strani. Konzola je široka 280 milimetara i mase je 608 grama te ne zamara kod dugog držanja. Napravljena je od bijele plastike, te je vrlo kvalitetno sklopljena. Nema uvijanja ni škripanja ni kod “žešće” akcije.
S lijeve strane ekrana se nalazi rešetka jednog od dva zvučnika, zatim D-Pad i analogni stick. Do ekrana su dvije tipke – View i Command Center, a iznad njih je rupica u kojoj se nalazi mikrofon. Uređaj podržava haptic feedback u obliku vibracija, a ima ugrađen i žiroskop.
S desne strane nalazimo još jednu rupicu s mikrofonom (Array microphone), te dvije tipke – Armoury Crate i Menu. Desno su A/B/X/Y tipke, i desni analogni stick. Dolje pored ekrana je još jedna rešetka zvučnika. Zvuk dolazi iz dva 1-vatna zvučnika i sasvim je adekvatne glasnoće i kvalitete za jednu konzolu. Audiofili ne trebaju očekivati čuda.
Tehničke karakteristike:
- Ekran: 7-inčni, rezulucija 1.920 x 1.080, omjer stranica 16:9, vrijeme odziva 7 milisekundi, 120 Hz, IPS LCD, glossy, 100% sRGB, svjetlina 500 nita, podrška za FreeSync Premium, osjetljiv na dodir (10 točaka), Gorilla Glass Victus (DXC)
- Procesor: AMD Ryzen Z1 Extreme (Zen 4, 4 nm, 8 jezgri – 16 threadova, 24MB priručne memorije, do 5,1 GHz, TDP od 9 do 30 W)
- Grafička kartica: Integrirana RDNA 3 (12 CU, 2,7 GHz, 4G RAM, 8.6 TFLOPS)
- Radna memorija: 2x 8 GB LPDDR5 6,4 GT/s (iGPU se može konfigurirati od 2 do 8 GB)
- SSD: M.2 NVMe 2230 512 GB PCIe Gen4
- Zvuk: 2x 1W stereo zvučnici, Dolby Atmos, Hi-Res Audio, AI Noise Cancellation
- WLAN: WiFi 6E, Bluetooth v5.2
- Eksterni portovi: 1x ROG XG Mobile interface (4PCI express stazice) i USB Type-C combo port (s USB 3.2 Gen2x2, 20Gbps, DP 1.4 podrškom), 1x 3.5mm Audio jack, 1x Micro SD slot (UHS-II, Micro SD 4.0)
- Oprema: Žiroskop, Haptic Feedback (vibracija)
- Baterija: 40 Wh, 4-ćelijska, Litij-ionska, 65 W punjač
- OS: Windows 11 Home
- Masa: 608 grama
- Dimenzije: 280,44 x 111,18 x 21,22 milimetra (Š x D x V)
- Jamstvo: 2 godine
Sa stražnje se strane nalazi rešetka za usis hladnog zraka u ROG obliku, ali i u standardnom (nakošenom), a razdvojeni su jednom plavom linijom koja je također dio ROG dizajna. Tu nalazimo i vijke za otvaranje uređaja, pa je servisni pristup lak. Na poleđini su i dvije tipke Macro 1 i Macro 2 koje su naravno programabilne. U tvorničkom modu rada su programirane da rade sljedeće – Macro + D-pad up: Show Keyboard, Macro + D-pad down: Task Manager, Macro + D-pad left: Show Desktop, Macro + D-pad right: Task Viewer, Macro + A: Take Screenshot, Macro + B: Show Windows Notification Center.
Usis i ispuh zraka su naravno vrlo bitni zbog toga što se u ovom uređaju nalazi AMD-ov Ryzen Z1 Extreme APU koji je maksimalne snage do 30 W pa ga je potrebno adekvatno i hladiti. Tri su moda rada – Silent (10 W), Performance (15 W) i Turbo (20W), a u Turbo načinu rada i kada je uređaj spojen na AC/DC adapter potrošnja raste do 30 W. No zapravo, kratkotrajno može narasti i do 53 W (Fast Package Power Tracking Limit), pa je jasno da je hlađenje krucijalno. Mi smo izmjerili najveću buku od oko 43 dB(A) što je čujno no ne i izraženo bučno. U uređaju se nalaze dva ventilatora s FDB ovjesom, anti-gravity toplovodne cijevi, a tu je i filtar za prašinu. Sav topli zrak izlazi sa stražnje strane uređaja kroz dvije rešetke i ne smeta prstima.
Oba rukohvata su lijepo modelirana tako da stanu u dlan, a sve tipke su lako dostupne i onima s manjim, i onima s većim šakama. Uz to, svaki rukohvat ima i ROG teksturu trokuta za povećani grip. S prednje se strane nalaze dva reza od 14° koji pomažu boljem komforu dlana i zgloba, pa je zapravo Ally dosta dobro ergonomski promišljen. Analogni triggeri rade na principu Hall efekta i odlični su, a naravno podesiv im je odziv, tj. mjesto uključenja. Bumperi, tj. tipke iznad njih također rade odlično. Kvaliteta svih kontrola i tipaka na Allyu je na visokoj razini.
Straga, osim spomenutih triggera i bumpera, te ispušnih rešetki, nalazi se još čitavo čudo kontrola i portova. Kao prvo, tu je Power tipka koja integrira i čitač otisaka prstiju koji radi sasvim solidno i dovoljno je brz (Windows Hello). Do njega su LED-ice za indikaciju rada uređaja, te za punjenje baterije, a pored njih je klackalica za podešavanje glasnoće zvuka (+/-). do toga je kombinirano ROG XG Mobile sučelje za vanjske uređaje u sklopu kojeg se nalazi USB 3.2 Gen 2 Type C port koji podržava i Display Port 1.4. Na njega spajamo različite uređaje kao i AC/DC punjač. Do njega je čitač microSD kartica koji radi odlično (koristili smo Samsungovu 512 GB karticu), te utičnica za slušalice s mikrofonom.
Ekran koji se nalazi iza Corning Gorilla stakla s DXC premazom je 7-inčni, rezolucije 1.920 x 1.080 i omjera stranica 16:9. Riječ je o IPS LCD matrici s dobrim kutevima gledanja, vremenom odziva od 7 milisekundi i stopom osvježenja od 120 Hz. Gamerskim značajkama pridodajemo i FreeSync Premium podršku, a osvjetljenje je visokih 500 nita što znači da se može koristiti i po jačem dnevnom svjetlu. Prikaz slike je vrlo dobar, boje su odlične (100% sRGB i 75% AdobeRGB pokrivenost). Ekran je osjetljiv na dodir do 10 točaka, i to radi jako dobro – kontrole su precizne čak i pri baratanju s Windows folderima. Ekran je sjajnog premaza i odsjaj je dosta vidljiv pa je preporuka ipak koristiti ga u tamnijim prostorima. Na performanse ekrana nemamo nikakvih zamjerki, a jedino smo primijetili mrvicu overshoota, dok ghostinga nema – jasno, sve je to teže primijetiti na ovako malenom ekranu.
Oko joysticka se nalaze i trake s RGB LED osvjetljenjem koje se jasno može kontrolirati uz pomoć Aura Sync softvera unutar Armoury Crate SE. Na uređaju se nalazi Windows 11 Home operativni sustav koji nas je uvelike podsjetio na Asus prijenosnike, jer je na njemu sličan dodatni softver – MyAsus, Armoury Crate SE, MS Office, Spotify, Dolby Access itd. Operativni sustav radi vrlo glatko i na njemu možete raditi sve što i na klasičnom računalu jer je hardver dovoljno jak. Svaki kupac Allya će dobiti i 90-dnevni Xbox Game Pass Ultimate.
Spominjali smo port za dodatke, tj. ROG XG Mobile sučelje pa je red da napišemo i koji su. Da, na Ally možete spojiti eksternu grafičku karticu kao što je XG Mobile RTX 4090 Laptop GPU iz ROG Flow obitelji, te uživati u povećanom framerateu ove 150 W kartice. Uz to tu su i ROG Gaming Charger Dock koji ima PD 3.0 i HDMI 2.0 sučelja za punjenje i spajanje na vanjski ekran, a na Ally se može naravno spojiti i ROG Raikiri Pro kontroler.
Ally naravno pokreće bilo koji softver koji je moguće instalirati na Windowse, samo je pitanje što želimo koristiti na njegovom malenom ekranu. Ako ga spojimo na vanjski monitor te na miša i tipkovnicu, možemo koristiti i uredske alate i sve ostalo što zapravo poželimo. No, ipak je ovo primarno konzola za igranje. Mi smo u nekoliko tjedana korištenja isprobali razne igre no najviše smo se zadržali na Microsoftovom Flight Simulatoru kojem je potrebno malo smanjiti razinu detalja kako bi radio glatko u 1080p rezoluciji. Naravno, najbolje se igrati kada je uređaj prikopčan jer su tada i najbolje performanse. Druga igra koju smo pošteno isprobali je F1 2022 koja radi puno glađe na Allyu jer je manje zahtjevna. Općenito, moguće je na ovoj konzoli igrati AAA naslove, ali uz upotrebu Radeon Super Resolution i FidelityFX Super Resolution tehnologija. Izvrtjeli smo i nekoliko benchmarka, a rezultati su bili sljedeći:
- Cinebench R23.2: Multi Core – 14.419, Single Core – 1.686
- 3DMark Time Spy Score: 3.067
Iz ovih rezultata vidimo da je Z1 Extreme u rangu s primjerice Ryzenom 9 7940 HS procesorom, a njegova integrirana grafika u jača od primjerice Radeona 780M i tek malo slabija od mobilne GTX 1650. To su sasvim respektabilne brojke, ali više govori podatak da se F1 2022 vrtio na High postavkama na prosječnih 69 fps-a. Sve ovo naravno vrijedi dok je konzola spojena na struju, kada se isključi performanse drastično padaju čak i u Turbo modu, a pogotovo u Performance. Silent mod je pak samo za one najmanje zahtjevne igre.
Ono što je manje sjajno od perfomansi na struji je trajanje baterije koja će se prilikom igre u Turbo modu isprazniti za manje od sat vremena, pa je poželjno uvijek pri ruci imati punjač ili jednostavno igrati s punjačem uvijek uključenim. Naravno, uvijek konzolu možete ograničiti na 15 W mod pa će autonomija potrajati i do dva sata, no tada morate biti svjesni da će AAA naslovi ipak malo “štekati” i da detalje morate spustiti na najnižu razinu.
Asus je napravio Armoury Crate Special Edition za ovu konzolu, kako bi korisnicima na jednom mjestu ponudio sve potrebne kontrole. Putem Armoury Crate Game Librarya možete objediniti sve servise s igrama koje posjedujete, a Ally pokreće bilo koju igru koja radi na Windowsima, Steamu, GOG-u, Xbox Game Passu, GeForce Now-u, Androidu itd. Ovaj alat također omogućuje mapiranje tipki, upravljanje snimkama svojih igara, podešavanje Aura Sync osvjetljenja, nadzor parametara rada, odabir profila rada (Silent, Performance, Turbo), podešavanja slike putem Game Visuala (Default, Racing, Scenery, RTS/RTG, FPS, Cinema, Eyecare i Vivid). Prilikom pokretanja igre nude se različiti predlošci kao što su Game Pad mod koji je i preporučen, a može biti i Keyboard/Mouse Mapping mod, kao i Desktop mod.
Command Center je produžena ruka Armoury Cratea kojeg pozivamo on-the-fly u igri (možemo ga vidjeti u videu), a koji nudi brzi odabir postavaka kao što su način rada, način kontrola, profili igara, uključivanje tipkovnice, real time monitor (možete ga vidjeti u videu na MFS igri), postavljanje limitatora FPS-a, promjena rezolucije, uključivanje RSR-a itd.
U dvotjednom igranju, ali doslovnom igranju s ovom konzolom smo bili jako zadovoljni svim njenim aspektima. Kvalitetno je napravljena, solidnih performansi i odlične softverske podrške. Nismo imali nikakvih problema u radu s greškama ili smrzavanjem i sve je radilo glatko, kako i treba na jednoj konzoli. SSD je dovoljno brz pa se i igre učitavaju bez dugih čekanja, ekran je vrlo dobar, a i zvuk zadovoljava. Kontroler, tj. joystick, triggeri, bumperi i tipke rade jako dobro i igra je pravi gušt. Ipak, voljeli bi da su vibracije, tj. haptički feedback malo jače.
Hardver je moćan pa se i grije u ovako malom kućištu, a rashladni sustav je čujan no ne i bučan. Nadglasat će ga zvučnici, premda je preporuka da se igrate sa slušalicama. Windowsi i sve funkcije operativnog sustava rade dobro, a Armoury Crate je odlično “popeglan” i gradi glatko. Jedino što malo kvari dojam je kratka autonomija, no to je zapravo i očekivano.
Cijena od 890 € se možda čini visokom za ovakav uređaj, no zapravo i konkurencija traži slične iznose i onda se ne smijemo previše buniti. Tko želi ovakvu igraću konzolu i spreman ju je platiti, ROG Ally je svakako odličan izbor. Tko želi proći malo jeftinije može odabrati i verziju koja nema Z1 Extreme APU, koja košta oko 700 €.
ASUS ROG Ally Z1 Extreme | |||
Pozitivno + | Kvaliteta izrade, dimenzije, masa, dobar kontroler, dovoljno moćan hardver koji bez problema vrti Windowse 11, kao i AAA igre (uz neka podešenja naravno), brzo punjenje, solidan zvuk, prateći softver. | ||
Negativno - | Autonomija, slabija vibracija, cijena. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | ASUS |
Forum
Objavljeno prije 44 minute
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 59 minuta
Nestanak slike na TV-u kod paljenja svjetla dok je komp u pogonuObjavljeno prije 1 sat
optika opcenito pitanjeObjavljeno prije 1 sat
Hi-FiObjavljeno prije 1 sat
Zimske jakneNovosti
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Šuška se da Google planira spojiti Chrome OS s Androidom, pa čak i stvoriti prijenosno računalo
Google ne samo da nastavlja poboljšavati Android sustav, već je također pokrenuo vlastiti Pixel Tablet, kodnog naziva Snowy, a sada se šuška da bi sljedeći korak mogao biti integracija Chrome OS-a za računala s Androidom. Ovaj potez navodno... Pročitaj više
Microsoft lansira Azure Integrated HSM, Azure Boost DPU i nove akceleratore za AI računalstvo na Ignite 2024
Na ovogodišnjem događaju Microsoft Ignite 2024, Microsoft je najavio niz novih tehnologija i inovacija koje imaju za cilj unaprijediti Azure usluge u oblaku, posebno u kontekstu sigurnosti podataka i računalnih resursa za umjetnu inteligenc... Pročitaj više
Google dodaje funkciju "memorije" u Gemini AI model za poboljšanje korisničkog iskustva
Google je najavio novu funkcionalnost za svoj Gemini Advanced AI model, koja omogućuje memoriju, odnosno sposobnost pamćenja prethodnih interakcija i preferencija korisnika. Ova funkcija, koja je trenutno dostupna samo za odabrane korisnike... Pročitaj više
Antimonopolska tužba između FTC-a i Mete uskoro će ići na suđenje, možda će morati razdvojiti Instagram i WhatsAppa
Antimonopolska tužba između Savezne trgovinske komisije (FTC) i Meta Platforms (bivši Facebook) u kojoj se istražuje spajanje Meta sa Instagramom i WhatsAppom mogla bi imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju, a suđenje koje je... Pročitaj više
Sve novosti