ASUS ROG Crosshair VIII Hero WiFi & Strix X570-E Gaming recenzija
Datum objave 10.07.2019 - Krešimir Matanović
ASUS ROG Crosshair VIII Hero WiFi
Paralelno s novim Ryzenima nam je u lab stiglo i nekoliko novih X570 ploča. Prve dvije koje smo testirali su Asusove ROG Crosshair VIII Hero WiFi i Strix X570-E Gaming. U osnovi vrlo slične, no različite po ciljanoj publici, jedna je za ROG fanove i ekstremne overclockere, a druga za gamere. X570 ploče kao što smo već ranije naglasili nisu direktna zamjena za X470, već ulaze u klasu više, po cijeni ali i po mogućnostima i opremi. Spomenimo samo kako uz sve blagodati koje donosi novi X570 čipset, obje ove ploče imaju integrirane WiFi 6 (AX) kartice.
Asus za ovu novu seriju nije mijenjao izgled i način pakiranja svojih ROG ploča i sve je tu manje više dobro poznato. Na vanjskoj se strani nalaze grafike i detaljne informacije o proizvodu, a s unutarnje je strane ploča i više no dobro zaštićena u debelom kartonu i plastici. Bundle je nešto slabiji od očekivanog, a sastoji se od:
- User’s manual
- 4 x SATA 6Gb/s cables
- 1 x M.2 Screw Package
- 1 x Supporting DVD
- 1 x ROG big sticker
- 1 x Q-Connector
- 1 x Extension Cable for RGB strips (80 cm)
- 1 x Extension cable for Addressable LED
- 1 x ROG coaster
- 1 x ROG Thank you card
Ploča je standardnog ATX formata (20,5 x 24,4 centimetara), i izborom boja je pomalo dosadna, čak nedostojna ROG renomea. Od ROG-a očekujemo tu i tamo koji crveni detalj, a ovje je samo sivilo i crnilo. Ploča nije nezanimljiva u potpunosti, jer donosi zgodan set hladnjaka i pokrova koji su ukomponirani u jednu cjelinu. Naime, X570 čipset je napravljen u istom proizvodnom procesu kao i X470, ali se zbog više značajki više i zagrijava pa su proizvođači ploča bili primorani staviti aktivno hlađenje na njega. Na sreću, maleni ventilatori nisu bučni, i vrte se s minimalnim brojem okretaja tek da stvaraju laganu zračnu struju. Taj je PCH hladnjak ukomponiran s dva M.2 hladnjaka i pokrovom za ventilator, te čini zanimljivu cjelinu na sredini ploče. Isto tako, na gornjem dijelu se nalaze dva velika aluminijska hladnjaka povezana bakrenom cijevi za hlađenje VRM-a, te su ukomponirani s plastičnim pokrovom za stražnje I/O portove i zaštitom za njih. Kao cjelina dakle, ploča ima što za pokazati, no fali ipak malo živosti za jedan ROG proizvod.
Za nove moćne 12 i 16-jezgrene procesore potrebna je i dobra VRM jedinica, pa je Asus na ovu ploču postavio upravo takvu. 14 + 2 fazna je, i sastoji se od 16x IR 3555 integriranih power stageova (60A, integrirani driver, Schottky dioda, kontrolni MOSFET i sinkroni MOSFET), osam faznog CPU VRM kontrolera (ASP14051 koji je zapravo IR35201) i dvanaest prigušnica. Hladnjaci koji sjede na VRM jedinici su masivni aluminijski, imaju termalne podloške s kojima “sjede” i na power stageovima, ali i na prigušnicama (VRM kontroler je s donje strane PCB-a). Dva su hladnjaka povezana debelom toplovodnom cijevi i učinkovito hlade čak i kada overclockiramo.
Na desnom se gornjem dijelu ploče nalaze četiri DIMM utora s podrškom za maksimalnih 128 GB DDR4 memorije. Desno od DIMM utora je njihova napojna jedinica, 24-pinski ATX konektor, Start i Reset tipke, LED dijagnostika, interni USB 3.2 Gen 2 utor, i RGB headeri. Tik uz rub ploče nalaze se i mjerne točke napona (SB, 1.8 PLL, DRAM, NB_SOC, VCore i Ground).
Na lijevom donjem dijelu je poprilična gužva, tu nalazimo – Intelov I211-AT LAN kontroler, malo iznad njega (kod stražnjeg I/O-a) je Realtekov 2.5G LAN kontroler RTL8125-CG, a tu je i osam kanalna audio jedinica ROG SupremeFX (S1220 + ESS ES9023P DAC). Ploča ima čak četiri PCIe 4.0 utora – 2x PCIe 4.0 x16 (dual x8 konfiguracija, stazice iz procesora), 1x PCIe 4.0 x16 (X570) i 1x PCIe 4.0 x1. Podržani su standardno 3-way CrossFireX i 2-way SLI. Na dnu se ploče nalaze uobičajeni portovi koji uključuju, AAFP, TPM, RGB headere, NODE header, 2x USB 2.0, front panel i slično. Tu je i LN2 jumper, Slow mode prekidač i četiri 4-pinska konektora za ventilatore i vodene pumpe. Na desnoj su strani i SATA konektori i to njih osam, s internim USB 3.0 konektorom (vodoravno smješten) i još jednim 4-pinskim konektorom (ukupno ih je na ploči devet).
Stražnji je I/O panel opremljen s Clear CMOS i BIOS prekidačima, WiFi 6 ulazima za antene, četiri USB 3.2 Gen 2 porta iz procesora, četiri USB 3.2 Gen 2 porta iz čipseta (jedan je Type C), šest USB 3.2 Gen 1 portova itd. Da, ova je ploča kao i dobar dio drugih ove generacije opremljena s integriranom WiFi karticom s podrškom za 802.11ax standard ili WiFi 6. S obzirom na to da imamo ASUS-ov AX router isprobali smo i kakva je povezivost. Na oko šest metara i iza vrata, brzina veze je bila solidnih 961 Mbps. I premda je ovo zadovoljavajuće visoko AX svoje će pravo lice pokazati tek kada u mreži bude više takvih uređaja, kada ne bi trebalo dolaziti do zagušenja kao kod AC mreže.
M.2 socketa su dva – gornji podržava uređaje dužine do 80 milimetara i s PCIe 4.0 ili SATA sučeljima, a donji uređaje do 110 milimetara dužine, također s PCIe 4.0 ili SATA sučeljima (u slučaju starijih Ryzena podržani su PCIe 3.0 x4 uređaji). Hladnjaci za M.2 SSD-e su masivni i dobro odrađuju svoj posao.
Uz obje danas testirane ploče smo koristili G.Skillovu Trident Z Royal memoriju koje dolaze s podrškom za XMP profil u kojem je upisana brzina od 3.600 MHz s latencijama CL16-16-16-36 pri naponu od 1.35 V. Kit se sastoji od dva modula kapaciteta 8 GB svaki (16 GB ukupno). Kit je u potpunosti kompatibilan s Aura Sync softverom koji dolazi uz Asusove ploče i osvjetljenje se njegovih blještavih kristala može sinkronizirati s ostatkom osvjetljenja na ploči. Kada je u pitanju overclocking memorije, napišimo da smo uspjeli postići apsolutno stabilnih 4.000 MHz pri originalnim latencijama i mrvicu višem naponu od 1.37 V.
Osvjetljenje se ploče sastoji od dvije zone – prva je Hero pločica na pokrovu stražnjeg I/O-a, a druga je ROG logo tik ispod čipseta. Obje su zone s RGB LED-icama i obje se mogu zasebno ili zajedno konfigurirati putem Aura Sync softvera ili Armoury Crate softvera.
UEFI sučelje je bogatije no ikada. Opcije, pogotovo one za tweaking i overclocking su šarolike, ima nekih potpuno novih pa je dobro da je sve manje više objašnjeno tekstualno. Ono što nije, naći će te u knjižici. ROG ploče su oduvijek bogate opcijama za overclocking, kako onaj svakodnevni na zraku ili vodi, tako i onaj ekstremni za što je ova ploča svakako spremna. Kao i do sada, sve se bitne opcije nalaze u Extreme Tweakeru gdje imamo opcije za memorijske profile, automatski overclocking (TPU I i II), mijenjanje množitelja procesoru, mnoštva napona, ali i podmenije kao što su Extrenal Digi+ Power Control (LLC kontrola i slično), te Tweakers Paradise za opcije koje dobro posluže kod ekstremnog OC-a. UEFI sučelje je kao i do sada brzo, intuitivno ili kratko i jasno – najbolje.
Asus je s Armoury Crateom ponudio softver koji na jednom mjestu objedinjuje opcije za skidanje upravljačkih programa, aplikacija, ali i kontrole osvjetljenja. Ako nam je ta opcija uključena u UEFI-u (a po defaultu je), u prvom ulasku u Windowse će nam biti ponuđena instalacija Armoury Cratea, što je vrlo korisno. U mnoštvu drugih aplikacija koje Asus daje uz svoje ploče (Sonic Studio III + Virtual Mixer, RAMCache III, RAMDisk, CPU-Z, GameFirst V, Sonic Radar III, AICharger), glavno mjesto zauzima dobri stari AI Suite III koji nudi potpuno kontrolu nad pločom i njenim opcijama, a radi vrlo stabilno.
Forum
Objavljeno prije 10 minuta
Monitori veći od 27"Objavljeno prije 14 minuta
Adaptacija kuće/stanaObjavljeno prije 17 minuta
Nestanak slike na TV-u kod paljenja svjetla dok je komp u pogonuObjavljeno prije 18 minuta
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 23 minute
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeNovosti
Black Friday rasprodaja je samo jednom u godini! Doživotna Office licenca za samo 15,29 €, i Windowsi 11 Pro po najnižoj cijeni!
Ponude za Crni petak 2024. dolaze i prolaze, ali teško je naići na onu koja se zaista ističe. Jedna od tih iznimaka su ovogodišnje ponude za Microsoft Office i Windows od Godeal24 Black Friday lude rasprodaje, koje vam pomažu uštedjeti viš... Pročitaj više
Što je NPU? Kako je TOPS pokazatelj brzine?
Postoje CPU-i, postoje GPU-ovi, a u protekloj godini svaka tehnološka tvrtka govorila je o NPU-u (Neural-network Processing Unit). Zašto cijela tehnološka industrija hvali prednosti neuronskih procesorskih jedinica. Sve je to zbog ludila... Pročitaj više
Black Myth: Wukong sprema iznenađenje koje dolazi kasnije ove godine
(izvor slike) Black Myth: Wukong privukao je veliku pozornost otkako je prvi put predstavljen. Promotivni prikazi gameplaya podigli su očekivanja igrača davno prije izlaska, a kada je igra napokon stigla, ispunila je sve što su obožavatelji... Pročitaj više
Hasbro radi na Magic: the Gathering Commander igri
(izvor slike) Magic: The Gathering trenutno je popularniji nego ikada, redovito izlaze novi setovi i surađuje s poznatim franšizama poput Marvel i Gospodara prstenova u sklopu programa Universes Beyond. Ipak, unatoč ogromnoj popularnosti st... Pročitaj više
Black Mesa zajednica oživljava Opposing Force s novim remakeom
Black Mesa je konačno završio razvoj 2020. godine, nakon više od desetljeća rada, ali zajednica još uvijek ne planira stati. Mali tim amaterskih developera najavio je remake Opposing Force pod nazivom FUBAR. Ovaj projekt, koji reinterpretir... Pročitaj više
Sve novosti