asus_rog_falchion_ace_hfx_1 asus_rog_falchion_ace_hfx_2

Pred nama je zadnjih nekoliko tjedana na stolu svakodnevno bila nova Asusova ROG Falchion Ace HFX tipkovnica. Prilagođavali smo se na njenu veličinu koja je 65% pune veličine normalne tipkovnice, te uživali u tihom i brzom radu njenih magnetnih HFX prekidača. Uz to, Falchion Ace HFX donosi i prekidač za uključivanje Rapid Trigger moda, Speed Tap mod rada, interaktivni panel osjetljiv na dodir i 8.000 Hz polling rate, tj. odziv od samo 0,125 ms.

U videu otpakiranja koji smo objavili prije skoro dva tjedna mogli ste vidjeti da je Falchion Ace HFX pakirana u manju kutiju koja je bojama, dizajnom i načinom pakiranja tipična za jedan ROG proizvod. Baš kako to treba i biti kada izdvajamo višu cifru. Unutar mekog vanjskog omota na kojem se nalaze slike i sve bitne informacije, nalazi se tvrda kartonska kutija koja sigurno čuva tipkovnicu i sve ono što dolazi uz nju. Kao zanimljivost ćemo izdvojiti i poklopac za tipkovnicu o kojem ćemo nešto više kasnije u tekstu.

asus_rog_falchion_ace_hfx_3

Uz tipkovnicu i poklopac kupac dobiva i upute za rad, jamstveni listić, dodatni Ctrl poklopac, alat za skidanje poklopaca prekidača, ROG naljepnice, i opleteni USB-C na USB-A kabel dužine 2 metra kojeg drži gumena obujmica.

asus_rog_falchion_ace_hfx_4

Tipkovnica je kao što smo u uvodu napisali 65-postotna, tj. ima 65 % širine u odnosu na standardne tipkovnice s numeričkim dijelom. Napravljena je od kvalitetne plastike, ne uvija se ni pri namjernom stisku, a s gornje je strane metalni  poklopac oko prekidača. Dimenzija je 315 x 115 x 35 milimetara i mase 643 grama bez kabela. Kompaktna je i lagana te tako idealna za prenošenje uz računalo ili prijenosnik. Dizajnirana je vrlo jednostavno, a da je riječ o Asusovom proizvodu je vidljivo po Republic of Gamers natpisu na vrhu i ROG natpisu na prednjoj stranici u lijevom kutu. Inače, gornja traka je napravljena od zatamnjene crne plastike ispod koje su LED-ice kao što će te kasnije vidjeti.

asus_rog_falchion_ace_hfx_5

S donje se strane nalazi uobičajena Asusova ROG grafika koju smo već vidjeli kod ranijih modela tipkovnica. Naravno, tu je ROG logo, utisnuti Republic of Gamers natpis i uobičajena naljepnica s detaljima o proizvodu. Na vrhu su nožice koje tipkovnicu podižu, tj. mijenjaju joj nagib u dva stupnja. Na prednjoj je strani dugačka gumena traka, a na svakoj od nogica su također gume koje sprječavaju klizanje. Tipkovnica je otprilike 400 grama lakša od pojedinih 100% modela, pa ju je i lakše pomaknuti po površini, no i dalje se dosta dobro drži.

asus_rog_falchion_ace_hfx_6

Tipkovnica ima vrlo zanimljive funkcionalnosti straga, a to uključuje Rapid Trigger prekidač, dva USB-C porta, prekidač za izbor USB-C porta, pločicu osjetljivu na dodir i ROG tipku za odabir funkcije. O svemu ovome ćemo malo detaljnije niže u tekstu, a sada ćemo se orijentirati na same prekidače i njihove funkcije. Jasno je da će ovako mala tipkovnica bez numeričkog dijela imati puno dvostrukih pa i trostrukih funkcija na istom prekidaču, pa je takav slučaj i ovdje. Prvi red na vrhu dijele numerički dio, funkcijske tipke, te specijalni znakovi. U drugom dijelu su multimedijske tipka, a u trećem profili kao sekundarne funkcije. Na desnoj se strani nalaze Ins, Del, PgUp i PgDn tipke, sa sekundarnim Fn Lock, ScrLk, Home i End tipkama. Na strelicama smjera su sekundarne funkcije za osvjetljenje. Zanimljivo, tu je i Copilot+ tipka što je u skladu s trendovima.

asus_rog_falchion_ace_hfx_7

Sad kada smo objasnili prednju stranu, možemo krenuti sa stražnjom. Za početak, s lijeve strane (gledano straga), nalazi se Rapid Trigger prekidač koji ima i svoju LED indikaciju s gornje strane, što možete vidjeti kasnije u videu. Taj prekidač služi za dodatno ubrzavanje magnetskih prekidača kod učestalog pritiskanja kod recimo pucanja. I stvarno, brzina se može osjetiti pogotovo u kombinaciji s podesivom točkom aktuacije o čemu ćemo kasnije više. Do prekidača se nalazi jedan od USB-C portova. Uz Rapid Trigger funkciju, ova tipkovnica nudi i Speed Tap tehnologiju koja omogućava brže tranzicije između pritiskanja različitih tipaka (promjene smjera npr.), tako što prioritizira sljedeću pritisnutu tipku, a bez da ste pustili prethodnu.

asus_rog_falchion_ace_hfx_8

Na desnoj strani se nalazi ROG tipka i slajder osjetljiv na dodir kojim upravljamo s nekoliko različitih funkcija. Kako pritišćemo tipku tako odabiremo funkcije jačine osvjetljenja, jačine zvuka, play/pause, točke aktuacije i Macro profila. Slajderom osjetljivim na dodir mijenjamo jačinu osvjetljenja, play/pause, jačunu zvuka, točku aktuacije i Macro profile, a sve funkcionira jednostavno uz LED efekte na vrhu (pogledati video). Između slajdera i tipke se nalazi još jedan USB-C port (broj 2).

asus_rog_falchion_ace_hfx_9

Posebnost ove tipkovnice je što ima dva USB-C porta pa istovremeno može biti spojena na dva računala. Koje je računalo aktivno i koristi tipkovnicu određujemo prekidačem u sredini, kojeg pomičemo lijevo ili desno - jednostavno. Polling rate je promjenjiv, a maksimalno može biti 8.000 Hz ili 0,125 milisekunda odziva. Ta brzina je i potrebna zbog funkcije brzog okidanja ili same brzine magnetnih HFX prekidača.

asus_rog_falchion_ace_hfx_10

Napokon dolazimo i do samih HFX magnetskih prekidača. Riječ je o ROG brendiranima magnetskim prekidačima koji su linearnog hoda i iznimne brzine. Uz to, posjeduju i mogućnost promjene točke aktuacije (uključenja) između 0.1 i 4 milimetra, tj. na čitavom hodu prekidača. Inicijalna sila potrebna za njihov pritisak je 40 gf, a ukupna 55 gf. Uz pomoć slajdera im mijenjamo točku uključenja i ona može biti minimalnih 0.1 milimetar što je vrlo zanimljiv osjećaj. Kao da ste već i prije samog pritiska odradili naredbu! Točka uključenja se može birati u koracima od po pola milimetra. Prekidači su vrlo tihi zahvaljujući pet slojeva prigušenja i silikonskoj brtvi pa je pravi gušt na njima raditi, a pri tom nećete smetati drugima.

U videu možete vidjeti kako funkcionira promjena jačine osvjetljenja kao i različiti modovi i efekti koje ova tipkovnica podržava. Uz to, pokazali smo i kako izgleda kada se bira između funkcija za promjenu jačine osvjetljenja, jačine zvuka, play/pause, točke aktuacije i Macro profila putem tipke i slajdera osjetljivog na dodir.  Kao i obično, tipkovnica podržava Armoury Crate softver pa se svim funkcijama može upravljati i tako. No, mi ga na dva računala nismo uspjeli nadograditi kako bi podržavao ovu tipkovnicu. Očito je puna podrška još u fazi izrade, pa će punu funkcionalnost ova tipkovnica dobiti kroz neko vrijeme.

asus_rog_falchion_ace_hfx_11

asus_rog_falchion_ace_hfx_12 asus_rog_falchion_ace_hfx_13

Poklopac za tipkovnicu je prije svega podloga za tipkovnicu, jer tako ljepše sjeda, pa tek onda poklopac. Nezgrapno nasjeda s gornje strane i samo je zamišljen kao prekrivka više nego poklopac. Ipak, napravljen je od kvalitetne plastike, i s unutarnje strane je gumiran. U tu je gumu utisnuto različito ROG znakovlje, pa izgleda zgodno. Na dnu, ili vrhu poklopca, kako želite, se nalaze četiri gumene protuklizne nožice kada se koristi kao postolje. Također, i s donje strane imamo lijepo dizajnirane i uklopljene ROG elemente.

asus_rog_falchion_ace_hfx_15

Falchion Ace HFX je tipkovnica namijenjena svima koji ili vole 65% format, ili žele prijeći na njega. Prednosti su jasno manje dimenzije i lakša prenosivost, a mane su činjenica da se morate prilagoditi kod korištenja multimedijalnih funkcija, funkcijskih tipaka i ostalog. Ako volite koristiti tipkovnicu punog profila, tada će prilagodba biti malo duža. No, ako volite i želite 65% tipkovnicu, tada je Falchion Ace HFX baš za vas. Kompaktna je, lagana i čvrsta s izvrsnim magnetskim HFX prekidačima. Linearnog su hoda, s mogućnošću izmjene visine položaja uključivanja (aktuacije) te su iznimno brzi. Tehnologije kao što su Rapid Trigger i Speed tap ubrzavaju igranje, pa je kao stvorena za kompetitivne igrače. Svidjelo nam se i što svim funkcijama možemo upravljati hardverski, pa i kada je softver nefunkcionalan nije pretjerano bitno. Uz to, tipkovnica ima i dva USB-C porta pa ju možemo spojiti na dva računala (PC i laptop npr.) i jednostavno izabrati s kojim ju koristimo. Cijena u Europi još uvijek nije definirana, tj. nismo ju našli u ni jednom webshopu, no u USA joj je cijena oko 200 USD što je skuplje od većine sličnih na tržištu, no ujedno i malo jeftinije od konkurentnih Fnaticovih, Xtrfy i Roccat modela.