Asus ROG Maximus Z890 Extreme recenzija
Datum objave 18.11.2024 - Krešimir Matanović
ROG Maximus Z890 Extreme - drugi dio
Na donjoj se strani ploče, po običaju, nalazi čelična ploča koja učvršćuje čitavu konstrukciju ali služi i kao hladnjak. Kao i kod Heroice, dvije su deblje termalne podloške postavljene točno na komponente s donje strane napojne jedinice pa se toplina lakše disipira na veliku metalnu površinu. Na ploči se nalazi i ROG logo, te Extreme natpis kako ne bi bilo dvojbe o kojoj je ploči riječ.
Donji rub ploče je prepun različitih headera, konektora i prekidača i ovdje se vidi zašto je ploča namijenjena ekstremnim overclokerima. S desna na lijevo tu nalazimo Front audio header, četiri tipke za promjenu CPU i SOC Base Clocka (promjena on-the-fly kod overclockinga), dva ARGB headera, RSVD_4 header, dva USB 2.0 headera, dva RSVD prekidača, Slow Mode prekidač, Pause prekidač, ALT_PCIE_MODE prekidač, BIOS prekidač, Retry tipka, Safe Boot tipka, 4-pinski header za vodenu pumpu i header prednjeg panela. Ploča je posebna po činjenici da ima sva 256-megabitna Flash ROM-a u kojima se nalazi BIOS i njegovo UEFI sučelje, pa zato postoji i prekidač za promjenu BIOS-a.
Još se uvijek nismo dotaknuli audio jedinice koja je nosi ROG SupremeFX 7.1 naziv. Ispod metalnog pokrova se nalazi ALC4082 CODEC, koji podržava automatsku prilagodbu impedancije na prednjim i stražnjim izlazima, multi-streaming, Jack-detection i Jack-restasking na prednjem panelu. CODEC ima 120 dB SNR stereo playback i 113 dB SNR za snimanje, te podršku za 32-bitne/384kHz formate. Dodatno je tu i ESS-ov SABRE9219 Quad DAC, svi audio jackovi su pozlaćeni, a korišteni su i premium audio kondenzatori. Ako želite punu 7.1 Surround podršku tada je potrebno kupiti kućište s HD Audio modulom.
Stražnji je I/O panel bogat portovima i gotovo da više nema ni mjesta za išta drugo. Na njemu nalazimo sljedeće:
- 2 x Thunderbolt 5 USB Type-C porta
- 1 x USB 20Gbps port (1 x USB Type-C)
- 7 x USB 10Gbps portova (5 x Type-A + 2 x USB Type-C)
- 1 x HDMI port
- 1 x Wi-Fi Modul
- 1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
- 1 x Marvell AQtion 10Gb Ethernet port
- 2 x LED-osvijetljena audio jack porta
- 1 x Optički S/PDIF izlazni port
- 1 x BIOS FlashBack tipka
- 1 x Clear CMOS tipka
Najzanimljiviji stražnjeg panela su svakako dva Thunderbolt 5 Type C porta propusnosti do 40 Gbps (dvodirekcionalno). Tu je i Intelov WiFi 7 modul s novim tipom konektora, koji podržava tri frekvencijska spektra (2,4/5/6 GHz), 320 MHz kanale i donosi maksimalnu propusnost od 5,8 Gbps. Uz to, podržava i Bluetooth v5.4. Ako želite koristiti WiFi 7, tada će te morati nadograditi svoje Windowse 11 Pro na verziju 24H2. WiFi radi jako dobro, prijem je snažan i u prostoriji iznad routera i nema nikakvih smetnji.
Extreme ploča je posebna po tome što ima pomični 5-inčni LCD ekran u boji koji pokazuje ROG animacije, sistemske informacije, ali i personalizirane animacije koje je moguće unijeti putem Armoury Crate aplikacije. Ova zadnja opcija za sada još uvijek nije dostupna, no biti će kroz nadogradnju softvera. LCD ekran se može pomicati lijevo – desno, kako bi se osigurala kompatibilnost s ispušnim ventilatorom koji se najčešće nalazi točno iznad.
UEFI sučelje BIOS-a je izuzetno bogato, te su vam kao i kod Hero ploče potrebni za sve istražiti, a onda još puno vremena za sve usvojiti. I na ovoj je ploči sučelje iz nekog razloga puno sporije nego ranije, te je potrebno je dosta vremena kod prebacivanja između menija, a i za prihvaćanje promjena je potrebno duže vremena nego ranije. Bilo kako bilo, sučelje je iznimno bogato, a posebno AI Tweaker čije će funkcije iskoristiti samo oni koji se bave ekstremnim overclockingom, a ni njima vjerojatno neće sve trebati.
Core Ultra 200S procesori donose i neke nove opcije upravljanja i tweakanja, a recimo Asus je ubacio i jednu zanimljivu stvar u BIOS – NPU boost. Tu je i novost u obliku Q-Dashboarda koju smo vidjeli i kod X870 ploča a koja grafički ljepše dočarava što je sve spojeno na ploču. Advanced mod je i dalje jedina opcija kako i treba biti. Zanimljivost vezana za sučelje je i kako smo pred testiranje flashali novu verziju BIOS-a koja je donijela ASUS EZ Flash 4 Utility koji sada malo drugačije radi, a na starijoj verziji je bio i dalje EZ Flash 3. Tako je kod svih Asus Z890 ploča koje su došle s tvorničkim BIOS-om.
Armoury Crate je naravno centralni hub iz kojeg sve kontroliramo, premda i dalje nije potpuno nadograđen za ove nove ploče. Ne možemo previše toga kontrolirati osim onoga što nudi Dashboard, te Aura a to je većinom vezano za rasvjetu. Kao i kod X870 ploča možemo koristiti, Hwinfo, ROG CPU-Z, Dolby Atmos, Thunderbolt share, GlideX, Driver Hub, Adobe Creative Cloud (trial), Internet Security (360 dana puna verzija), WinRAR (40 dana trial), AIDA64 Extreme (60 dana trial), USB Wattage Watcher, TurboV Core itd. ASUS donosi i niz AI Advisor mogućnosti kao što su AI Overclocking, AI Cooling II (one-click fan tuning) te AI Networking II.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Preporuka BankeObjavljeno prije 5 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 6 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 6 minuta
Links.hr (informacije i iskustva)Objavljeno prije 9 minuta
STAN: kupovina, krediti, APN...Novosti
Intelov Arrow Lake-S Refresh procesor stiže početkom sljedeće godine
Nedavno, prema relevantnim otkrićima, Intelov procesor za stolna računala sljedeće generacije Arrow Lake-S Refresh trebao bi debitirati početkom 2026. Procesor će i dalje biti kompatibilan s postojećim LGA1851 socketima, što znači da korisn... Pročitaj više
Google pretraživanje: Brzina i pouzdanost nikad se nisu promijenili
Google potvrđuje da je njegova glavna misija osigurati da je tražilica uvijek spremna poslužiti korisnike, od traženja rezultata nogometne utakmice koja je u tijeku do ažuriranja udarnih informacija o oluji. U postu na blogu, Google je nagl... Pročitaj više
Intel nova Lake-S sljedeće generacije imat će LGA-1954 priključak
Nedavno je otkriveno da bi Intelov procesor sljedeće generacije, Nova Lake-S, mogao koristiti potpuno novi socket. Ako je to istina, to možda nije dobra vijest za sve koji su upravo kupili matičnu ploču Intel 800 serije s podrškom za LGA-18... Pročitaj više
TSMC: Mi sami ne možemo kontrolirati izvor čipova koji se šalju u Kinu
TSMC je naveo izazove u osiguravanju usklađenosti s propisima o kontroli izvoza američkog Ministarstva trgovine, mjesecima nakon što je tvrtka otkrila da su poluvodiči koje je proizvela izvezeni kroz Kinu, posebno u ruke Huaweija, poduzeće... Pročitaj više
Pojavila se iznimno sofisticirana nova Gmail prijevara: Korištenje google.com vlastitog naziva domene za krađu računa!
Sofisticirana phishing kampanja cilja korisnike Gmaila lažnim e-porukama sa sigurnosnim porukama od Googlea, zaobilazeći DKIM autentifikaciju i koristeći Googleov vlastiti naziv domene kako bi ih namamila u krađu računa. Upravo je izdano hi... Pročitaj više
Sve novosti