ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 recenzija
Datum objave 31.08.2022 - Krešimir Matanović
Rapture GT-AXE16000 - prvi dio
Pred nama je danas najmoćniji Asusov gamerski router – ROG Rapture GT-AXE16000. Iza ovoga podužeg imena krije se router koji podržava četiri WiFi pojasa – 2,4 GHz, dva 5 GHz i 6 GHz (WiFi 6E). Otud potječe i naziv jer mu je kombinirana propusnost na sva četiri pojasa 16 Gbps. Uz to, ima i dva 10 Gbps LAN porta, 2,5 Gbps WAN port i četiri Gigabitna LAN porta. Podržava RangeBoost Plus tehnologiju, AiMesh i VPN Fusion, a ima i trostruki sustav ubrzanja igranja (niže latencije) te sveobuhvatan sustav mrežne sigurnosti.
U unboxing ste videu prije nekoliko tjedana mogli vidjeti da nam je na test pristigao ovaj router, a uz njega nekoliko dana kasnije smo pokazali i GT-AXE11000. Da, u isto vrijeme su nam se u labu zatekla dva moćna Asusova routera pa smo pomislili da je Božić nešto malo uranio.
Kao što ste u videu mogli vidjeti, router dolazi u poprilično velikoj kutiji unutar koje je smješten u kartonsko ležište, a potpuno je sklopljen, tj. antene su već tvornički na njemu. Uz router kupac će dobiti i AC/DC adapter snage 65 W, mrežni kabel dužine dva metra, dva napojna kabela (EU i UK), te različite upute i pamflete o proizvodu.
Početkom smo godine testirali manjeg brata ovoga routera u obliku GT-AX6000 koji nije nakrcan svim tehnologijama, no zapravo je dovoljan za većinu korisnika. GT-AXE16000 birat će zaljubljenici u tehnologiju i svi oni koji moraju imati najbolju i najnoviju opremu. On je najsjajniji dragulj u Asusovoj networking kruni, a i doslovno je tako zbog visoko refleksivne ploče na vrhu ispod koje su ARGB LED-ice. Router je vrlo velik (najveći koji smo do sada vidjeli), i težak. Zastrašujuć izgled osiguravaju osam antena, pa izgleda kao divovski pauk na leđima kojem je masa čak 2,42 kilograma.
Asus se kao i uvijek potrudio oko dizajna, pa je veći dio gornjeg dijela routera pokriven sjajnom površinom ispod koje su ARGB LED-ice iz Aura sustava osvjetljenja. Na sjajnom se dijelu nalazi i natpis uređaja, ROG logo, te indikacijske LED-ice. S desna na lijevo u donjem kutu se nalaze LED-ice koje indiciraju vezu na internet, zatim LAN vezu, 10GE vezu, 6 GHz, dvije 5 GHz te 2,4 GHz veze i na kraju je Power LED-ica.
Osam antena je tvornički fiksirano za kućište routera. Možemo ih pomicati u nekoliko smjerova, međutim to je ograničenije nego kod nekih drugih Asusovih routera. Razlog je jednostavan, antene su ogromne.Na jednom od bokova nalaze se i uobičajene LED i WPS tipke. LED tipka po tvorničkim postavkama isključuje ili uključuje osvjetljenje, no unutar web sučelja joj možemo dodijeliti i neku drugu funkciju. WPS (Wi-Fi Protected Setup) tipka služi za brzo i jednostavno uparivanje uređaja na router. Tijelo routera je kompletno plastično i osim ponekih ROG specifičnih elemenata, forma ovdje prati funkciju. Naime, veliki dio tijela je perforiran za čim efikasnije hlađenje internih komponenata. Router se prilikom rada zagrijava i tijelo je toplo, no nije to ništa što bi bilo alarmantno.
u jednom od kuteva nalazi se ploča s priključkom za napajanje, Power tipka, te Type A USB priključci – jedan 2.0 i drugi 3.0 (USB 3.2 Gen 1). Primijetili smo da je AC/DC adapter u radu blago zagrijan, a iz utičnice router “vuče” između 15 i 20 W energije pod srednjim opterećenjem. U routeru se nalazi moćan hardver i svakako ga je potrebno adekvatno hladiti. SoC ima četverojezgreni procesor baziran na 64-bitnoj ARM tehnologiji koji radi na okruglih 2 GHz, a od pomoći su mu 2 GB DDR4 radne memorije i 256 MB NAND skladišne. Ostatak jasno čine modemi ili čipseti (četiri za svaki od podržanih pojasa) i kontroleri (ipak je tu dual 10Gbps mreža), a tu su još i četiri interne antene.
Na stražnjoj se strani nalaze četiri LAN porta propusnosti jedan gigabit, zatim jedan WAN port koji može raditi na 2,5 ili 1 gigabit (plavi), te dva 10 gigabitna porta (bijeli). Tu je i reset tipka za slučaj da moramo brzo poništiti cijelu konfiguraciju.
Router podržava WiFi IEEE 802.11ax (WiFi 6 i WiFi 6E) standard i sve starije od njega. Podržava IPv4 i IPv6 mrežne standarde. WiFi je quad band, odnosno podržana su četiri pojasa. Na 2,4 GHz AX (4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40 MHz) maksimalna je propusnost podataka 1.148 Mbps, na 5G-1Hz AX (4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160 MHz) maksimalna je propusnost podataka 4.804 Mbps, na 5G-2Hz AX (4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160 MHz) maksimalna je propusnost podataka 4.804 Mbps, a na četvrtom, tj. 6GHz AX (4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz), opet do 4804Mbps . Kombinacijom ta četiri pojasa dolazimo do maksimalne teoretske propusnosti od 16.000 Mbps. Novost kod 6 GHz pojasa je korištenje novih sedam 160 MHz kanala, što je povećanje od četiri u odnosu na tri koliko ih ima kod 5 GHz pojasa.
Donja strana routera je kompletno rebrasta i nudi dobar protok zraka, a tu su i tri gumene nožice na kojima router stoji. Od naprednijih opcija ovaj router nudi LAN agregaciju na LAN1 i LAN3 portovima (za 2 Gbps mreže), WAN agregaciju na LAN4 i WAN portovima (za brze internetske veze), dual WAN opciju na WAN i 10GE_1 portu (za dva internet providera), te jasno dva 10 Gbps porta na koje možemo priključiti brzu mrežnu opremu kao što su NAS-evi, radne stanice, Cloud serveri itd.
GT-AXE1600 podržava AiMesh povezivanje za pokrivanje većih objekata (whole-home pokrivenost), a može se upariti s bilo kojim Asusovim routerom koji ima tu funkcionalnost. Podržava i povećanu pokrivenost s RangeBoost Plus tehnologijom, koja izvlači do 38% veću pokrivenost u odnosu na routere koji ovo ne podržavaju izvlačeći maksimum iz Broadcomovih čipova s Asus AF tehnologijom. Kao backhaul veze za AIMesh sustav se mogu koristiti 5 GHz ili 6 GHz pojasevi, kao i LAN.
Router na vrhu ima osvijetljenu prozirnu ploču, a kako osvjetljenje izgleda možemo vidjeti u videu, i na slici iznad. Gimick ili ne, to će svatko odlučiti za sebe – mi svako osvjetljenje na routerima isključujemo.
Forum
Objavljeno prije 1 sat
Playstation igreObjavljeno prije 1 sat
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 3 sata
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 4 sata
RUNE Rural Network InfrastrukturaObjavljeno prije 4 sata
Point to point preporukaNovosti
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Posljednji tjedan! Jeftini Microsoft Office Pro 2021 za 35,74 €. Nadogradite Windowse 11 Pro za samo 13,55 €!
Danas ćemo razgovarati o Officeu 2021 Pro i sigurnom načinu da dobijete Microsoftove ključeve po sniženoj cijeni! Office 2021, predstavljen u listopadu 2021., unapređuje nasljeđe svog prethodnika s poboljšanim značajkama kao što su suradnja... Pročitaj više
Ransomware više nije nerješiv!
Hakeri bijelog šešira koristili su veliku količinu GPU računala kako bi uspješno probili Akira ransomware ključ i pomogli korisnicima da oporave važne informacije Ransomware je poput zmije otrovnice koja vreba u sjeni, spremna zadati smrton... Pročitaj više
Što se događa sa TikTokom? Je li se još jednom približava sudnji dan?
TikTokova matična tvrtka ByteDance suočava se s rokom 5. travnja za pronalaženje partnera za stjecanje poslovanja aplikacije u SAD-u, pod uvjetom da kupac ne smije biti kineska tvrtka. Američki dužnosnici, uključujući zakonodavce i sigurnos... Pročitaj više
On-premise vs. Cloud vs. Hybrid IT: Pronalaženje ravnoteže za skalabilna poslovna rješenja
Era digitalne transformacije potaknula je tvrtke na prihvaćanje oblaka, obećavajući skalabilnost, fleksibilnost i poboljšanu suradnju. Međutim, dok oblak nudi neporecive prednosti, potpuna migracija ne mora uvijek biti strateški ili najispl... Pročitaj više
Sve novosti