gigaybte_aorus_b550_pro_10

S donje strane ploča nije impresivnog PCB-a kao Asusova, no ima osvijetljene kanale koji odvajaju dijelove PCB-a na kojem se nalazi audio jedinica i njeni vodovi. Iz tog je razloga vrijedna pokazivanja. Možemo primijetiti i kako jje pokrov stražnjeg panela ovdje pričvršćen za dva odstojnika/vijka koji drže plastični pokrov s gornje strane.

gigaybte_aorus_b550_pro_11

I ovu smo ploču rastavili do kraja, tj. skinuli joj hladnjake. Posebno masivan je onaj na velikom B550 čipsetu, koji postane topal u radu, no nikada i vruć. Hladnjake napojne jedinice povezuje debela toplovodna cijev koja ima direktan kontakt s integriranim MOSFET-ima preko termalne podloške. Uz sve ovo, vidimo i da Gigabyte voli koristili ITE-ove kontrolere, dok se Asus drži Nuvotona. I BIOS čipove koriste različite, Gigabyte Macronixov, a Asus Winbondov.

Ploča ima i dva M.2 utora, svaki je pokriven aluminijskim hladnjakom i svaki podržava uređaje dužine do 110 milimetara. Gornji podržava SATA i PCIe 4.0 x4 uređaje, a donji samo PCIe 3.0 x4 uređaje.

gigaybte_aorus_b550_pro_12

Napojna je jedinica koncipirana na jednakih 12 + 2 faze kao i Asusova, te vrlo slična kao kod X570 AORUS PRO ploče. Komponente su naravno drugačije. Kontroler je Intersilov, a ispred svake faze je Intersilov dubler. S druge strane integrirani power stageovi (DrMos), su Vishay Siliconixovi SiC651 koji daju kontinuiranih 50 A struje svaki, 70 A u peaku od 10 milisekundi i čak 100 A u peaku od 10 mikrosekundi. Ovi noviji integrirani MOSFET-i imaju višu frekvenciju prebacivanja i bolje zaštite od onih koje je Asus koristio (SiC639), a moćniji su i od onih na X570 Aorus Pro ploči.

Napojna je jedinica tako i više nego sposobna za najjače procesore i njihov overclocking. Gigabyte je koristio i bolji hladnjak od Asusa, a temperature su se kretale od maksimalnih 77°C u OCCT Large data testu, pa do čak 96°C u Small data testu kod overclockiranog 3900X procesora. Ovo nije mjerljivo s Asusovom pločom jer je Gigabyteova dopuštala veću potrošnju prilikom Small Data testa, i to čak 50 W. Da Gigabyteova ploča drugačije radi od Asusove vidjet ćemo i objasniti na sljedećoj stranici.

gigaybte_aorus_b550_pro_13

Stražnji je panel primjereno bogat i uključuje čak tri USB 3.2 Gen 2 porta (Asusova ploča jedan manje), a tu je i HDMI port (Asusova ima i DisplayPort), zatim Q-Flash Plus tipka (ista funkcija kao kod Asusove ploče) itd.

  • 1 x HDMI port
  • 3x USB 3.2 Gen 1 ports
  • 1 x USB Type-C port, with USB 3.2 Gen 2 support
  • 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A ports (red)
  • 6 x USB 2.0/1.1 ports
  • 1 x Q-Flash Plus button
  • 1 x RJ-45 port
  • 1 x optical S/PDIF Out connector
  • 5 x audio jacks

gigaybte_aorus_b550_pro_14 gigaybte_aorus_b550_pro_15

Gigabyte donosi višezonsko osvjetljenje – traka na poklopcu stražnjih I/O konektora, te kanal koji odvaja PCB za audio komponente, a sve se kontrolira putem RGB Fusion 2.0 aplikacije. Na ploču je naravno moguće spojiti i LED trake, obične i addressable.

gigaybte_aorus_b550_pro_uefi_1 gigaybte_aorus_b550_pro_uefi_2

gigaybte_aorus_b550_pro_uefi_3 gigaybte_aorus_b550_pro_uefi_4

gigaybte_aorus_b550_pro_uefi_5 gigaybte_aorus_b550_pro_uefi_6

Gigabyte sve više unaprjeđuje svoje UEFI sučelje i ono sada izgleda vrlo dobro, intuitivno je i brzo. Opcija za tweakanje ima samo malo manje nego kod Asusa, ali neke stvari su malo intuitivnije prikazane i lakše dostupne.

I sa softverske strane ih pomalo love i tu je poznati APP Center sa @BIOS, EasyTune, Fast Boot, Game Boost, ON/OFF Charge, RGB Fusion, Smart Backup i System Information Viewer aplikacijama. Uz to tu je i podrška za Q-Flash Plus, Q-Flash i Xpress Install, ali i Norton Internet Security (OEM), XSplit Gamecaster + Broadcaster (12 months license) te Realtek 8125 Gaming LAN Bandwidth Control Utility.