Test sistem

Test sistem :: Hardware
Matična ploča
Asus ROG Strix B550-F Gaming (WiFi) & Gigabyte B550 Aorus PRO, UEFI: F1
Procesor AMD Ryzen 9 3900X
Memorija G.Skill Trident Z Royal 3.600 MHz CL16
Grafičke
kartice
Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC 8G
Zvučna
kartica
On board
Napajanje Superflower Leadex Platinum 1200W
SSD Corsair Neutron XT 480GB
Monitor Dell UltraSharp U2713HM

 

Testni sistem :: Software
OS Windows 10 May 2020
DirectX
verzija
12
AIDA64 Engeneer
6.00.5100
PCMark 10
3DMark TimeSpy, PCIe Feature
Cinebench v.15
7-Zip 19.00
V-Ray Benchmark

Način testiranja

asus_strix_b550-f_16

Kao i do sada prilikom testiranja matičnih ploča, koristili smo klasičan set benchmarka, za općenite performanse Futuremark, za procesorske 7-Zip i Cinebench. Memorijsku smo propusnost mjerili s AIDA 64 softverom. Ploče smo testirali s najjačim dostupnim hardverom, tj. Ryzenom 9 3900X, Gigaybteovim Radeonom RX 5700 XT Gaming OC i G.Skillovom memorijom Trident Z Royal.

gigaybte_aorus_b550_pro_16

Sistemski SSD je bio Corsairov Neutron XT 480GB, a Windowsi 10 Pro. Dakle sve isto kao kod ranijih testova X570 ploča s kojima i ide usporedba.

Overclocking

asus_strix_b550-f_oc gigaybte_aorus_b550_pro_oc

Obje smo ploče overclockirali smo ručno, a postigli smo maksimalno stabilnih 4.3 GHz za 3900X procesor pri naponu od 1.35 V. I premda ovaj procesor može i do 4.4 GHz pri malo višem naponu, nismo ga htjeli forsirati jer nije apsolutno stabilan na svim pločama.

Ponašanje u radu Gigabyteove ploče

gigaybte_aorus_b550_pro_pcb_auto

PCB na Auto (Gigabyte)

Obje su se ploče ponašale podjednako prilikom overclockinga no ne i u tvorničkom (defaultnom) stanju. Dok je Asusova radila onako kako treba i nije forsirala PBO (precision boost overdrive), Gigabyteova jest. Pri tvorničkim je postavkama Asusova ploča boostala do oko 4,05 GHz za sve jezgre, a Gigabyteova i do 4,25 GHz kratkoročno te do 4,2 GHz dugoročno – čak i pri velikim opterećenjima kao što je OCCT-ov Small Data test. Gigabyte ploča u UEFI sučelju pod menijem Advanced CPU Settings ima opciju koja se zove Core Performance Boost što je vjerojatno drugo ime za PBO. Ono što je problem je što postoje samo dva moda rada – Auto i Disabled. U tvorničkim postavkama je ta opcija na Auto pri čemu je omogućen automatski overclocking i stvorena je nepoštena prednost nad Asusovom pločom.

Kod Asusa je PBO funkcija u također u Auto modu, no ona ne boosta procesor preko normalnih vrijednosti. Ako se prisjetimo, kod Z490 čipseta je Gigabyte napravio sličnu stvar, no nisu ni omogućili isključivanje automatskog overclockinga procesora, a ovdje je barem Disable to i značio. Stoga smo sve testove radi fer usporedbe napravili s CPB opcijom u Disable stanju. Nažalost, prosječan korisnik to neće možda znati i njemu će ploča uvijek forsirati maksimum pa će se procesor više zagrijavati, više trošiti a i buka će biti maksimalna. Ovo posebno opasno može biti kod još slabijih B550 ploča i moćnijih procesora, pa se nadamo da Auto funkcija nije tvornički uključena na njima.

Update

S novim su verzijama BIOS-a Gigabyteove ploče dobile samo dvije opcije – Auto i Disabled. Na auto postavkama su performanse bliske onima X570 ploča, a na disabled padnu. Na korisniku je da odabere niže performanse ako mu se procesor pretjerano grije ili želi nižu potrošnju, a naša preporuka je bolje hlađenje i više (Auto) performanse.