asus_gigabyte_b550_3

ASUS ROG Strix B550-F Gaming (Wi-Fi) je vrlo moćna B550 ploča koja svojim mogućnostima i cijenom već dobro zadire u X570 teritorij. Asus nije štedio i napravio je kvalitetnu ploču, s adekvatnom opremom i vrlo robusnom napojnom jedinicom. Overclocking je moguć i s jačim procesorima i kao što smo vidjeli bez problema je naš 12-jezgreni procesor držala na 4,3 GHz, pri čemu se napojna jedinica nije pregrijavala. Ploča donosi dva USB 3.2 Gen 2 utora, dva M.2 socketa, malo problematični 2.5Gbps LAN, te kvalitetnu audio jedinicu. UEFI sučelje i softverska su podrška kao i uvijek na nivou. S cijenom od oko 210 € nije preskupa, no dovoljno da kupac razmisli o kakvoj X570 koja će izvući malo bolje performanse u tvorničkom radu od ove B550.

asus_gigabyte_b550_2

Gigabyte je također s B550 Aorus Pro napravio odličan posao. Kvalitetna je, s moćnom napojnom jedinicom koja ima novije i bolje integrirane MOSFET-e, a ima i bolji hladnjak. Overclocking je odradila s lakoćom, no problem je što se ponavlja priča od Z490 čipseta. Gigabyte uključivanjem Performance Core Boosta po defaultu ima nešto više performanse te možda nepotrebno opterećuje procesor, napojnu jedinicu i hlađenje svima onima koji ne žele overclockirati. Bojimo se da će većina korisnika živjeti u neznanju da im računalo može manje trošiti, manje se grijati i manje bučiti. No, bilo kako bilo, ovdje se to barem može isključiti, za razliku od Z490. U svemu ostalom ova ploča briljira pa je Gigabyte uspješno izbjegao i zamku s I225-V LAN-om, te ubacio Realtekov. Opreme je mnoštvo, a ima i jedan USB 3.2 Gen 2 port više nego B550-F. S cijenom od oko 200 € nije jeftina, no zbog svih kvaliteta vrijedi toliko. Postoji i B550 Aorus Pro AC verzija koja je prava konkurencija uspoređenoj Asusovoj no njoj još nismo pronašli cijenu.

S obzirom na to da su B450 ploče znatno jeftinije od B550 postavlja se pitanje isplativosti nabavke novih ploča, a kao i uvijek treba pričekati par tjedana ili mjeseci da se cijene stabiliziraju pa onda donijeti odluku. Po nama, B550 donosi dosta prednosti u odnosu na B450 (pogotovo kod VRM-a), pa je i porast cijene opravdan.