ASUS ROG STRIX B550-F GAMING (WI-FI) vs. Gigabyte B550 AORUS PRO

Datum objave 16.06.2020 - Krešimir Matanović

ASUS ROG STRIX B550-F GAMING (WI-FI) - prvi dio

asus_strix_b550-f_1 asus_strix_b550-f_2

Asus danas na tržište izlazi s mnoštvom B550 matičnih ploča u ROG Strix, TUF Gaming i Prime serijama. Mi vam za početak donosimo test ROG Strix B550-F Gaming (Wi-Fi) ploče koja donosi vrlo dobru opremu, visoku kvalitetu komponenata i izrade te vrlo robusnu napojnu jedinicu. ROG Strix modela je ukupno pet - ATX verzije B550-E Gaming, B550-F Gaming (+ Wi-Fi model s testa), te B550-I Gaming i B550-A Gaming ITX verzije.

asus_strix_b550-f_3

Pakiranje je standardno za ROG Strix ploče, crno - crvena kutija s grafikom, slikama proizvoda i detaljnim objašnjenjima tehnologija, a u njoj je ploča smještena u antistatički najlonsku vrećicu te kartonsko ležište. U bundleu uz ploču kupac dobiva:
  • User's manual
  • 4 x SATA 6Gb/s cables
  • 1 x Supporting DVD
  • 1 x ROG Strix stickers
  • 1 x Cable ties pack
  • 1 x Extension cable for Addressable LED
  • 1 x ROG Thank you card
  • 1 x Wi-Fi moving antenna
  • 1 x M.2 SSD screw package
  • 1 x M.2 Rubber Package

asus_strix_b550-f_4

Prije skoro dvije godine smo testirali prethodnicu ove ploče, B450-F Gaming, kod koje jedino nismo bili zadovoljni činjenicom da se VRM jedinica s 8 faza dosta zagrijavala prilikom overclockinga. Njena nasljednica, B550-F Gaming (Wi-Fi), donosi potpuno novi dizajn napojne jedinice, koja je sada robusnija pa će biti zanimljivo vidjeti kako će se ponašati pod teretom testnog 3900X procesora. Ploče su na prvi pogled slično dizajnirane, stara i nova, pri čemu je nova lagano face-liftana i modernizirana. Nova sada donosi čak dva M.2 hladnjaka, a stara nije imala ni jedan. Uz to, neki su elementi izbačeni, neki malo pomaknuti i prilagođeni modernijim vremenima i potrebama.

asus_strix_b550-f_5

Ploča izgleda vrlo dobro, a ROG ukrasi na njoj su nenametljivi. Takva je i rasvjeta koja je vrlo decentna kao što ćemo vidjeti kasnije. Osnovni je layout ostao vrlo sličan kao kod prethodnice, a kozmetičke izmjene uključuju izbacivanje trećeg PCIe slota pune dužine, te reorganizacija PCIe x1 slotova. Hladnjaci su malo drugačijeg dizajna, a i malo su masivniji zbog nove napojne jedinice. Layout je dobar, sve je razmješteno onako kako treba biti, što znači da su svi headeri i bitni konektori uz rub ploče, pazili su na smještaj internog USB 3.0 headera, kao i na činjenicu da su svi SATA konektori horizontalni.

asus_strix_b550-f_6 asus_strix_b550-f_7

Hladnjaci napojne jedinice su dovoljno masivni, imaju proreze za lakše otpuštanje topline i cirkulaciju zraka, a svaki element je zaseban. Napojna jedinica je podijeljena na dvije skupine elemenata, pa su tako orijentirani i hladnjaci. Pokrov I/O portova je plastičan, a završava tik iznad početka aluminijskog hladnjaka pa neće dodatno smetati ventilatorima. Sami su hladnjaci visoki, i vanjski će ventilatori velikih CPU hladnjaka stršati van ako ih tako orijentiramo. Na desnoj su strani memorijski slotovi koji primaju četiri modula DDR4 memorije maksimalnog kapaciteta 128 GB i maksimalne brzine prilikom overclockinga 4.400 MHz. Arhitektura je dvokanalna, s podrškom za Asusovu OptiMem II tehnologiju. Do slotova se nalazi 24-pinski ATX konektor, te USB 3.0 header. Iznad ATX konektora je i jednostavna LED dijagnostika s četiri LED-ice koje signaliziraju grešku prilikom Boota, te na VGA, CPU ili DRAM-u. Iznad memorijskih slotova se nalaze dva 4-pinska konektora za ventilatore, te jedan za RGB LED trake.

asus_strix_b550-f_8

Audio jedinica je kao i do sada smještena na odvojenom dijelu PCB-a, a riječ je kao i ranije o SupremeFX jedinici. CODEC Realtekov kojeg je Asus preimenovao u S1220A, a uz njega su i dva operacijska pojačala (Texas Instrumentsovi R4580I i OPA1688), te japanski audio kondenzatori (Nichicon). Mogućnosti audio jedinice uključuju automatski osjet impedancije za slušalice na prednjem i stražnjem izlazu, visokokvalitetni 120 dB SNR za playback i 113 dB SNR za snimanje, podrška za  32-bitni/192kHz playback ali ne u 8 kanala itd. Sa softverske strane tu su onic Studio III + Sonic Studio Virtual Mixer, Sonic Radar III i DTS Sound Unbound. Dva su PCIe utora pune x16 dužine, no samo je gornji (oklopljeni) po PCIe 4.0 x16 specifikaciji, dok je donji po PCIe 3.0 x4 specifikaciji te dijeli resurse s PCIe x1 utorima. Podržan je 2-way CrossFire. Tri su PCIe 3.0 x1 slota i smješteni su na dobrim pozicijama. Za mrežne se mogućnosti ploče brine Intelov još uvijek problematični I225-V 2.5 Gbps ethernet, a tu je i Intelov Wi-Fi 6 AX200 modul koji podržava 802.11ax standard (dual band, HT160, 1024QAM/OFDMA/MU-MIMO).

asus_strix_b550-f_9

Na dnu su ploče smješteni uobičajeni headeri s lijeva na desno - AAFP (prednji audio), Tunderbolt header, COM Debug, RGB + ADD RGB headeri, CRRTC, T_Sensor, dva 4-pinska konektora za ventilatore, dva interna USB 2.0 konektora i front panel header. Čipset je pokriven velikim i masivnim aluminijskim hladnjakom koji se umjereno zagrije u radu, a pored njega su smješteni i SATA 6 Gbps portovi (6 komada) s podrškom za RAID 0, 1 i 10 polja diskova.

ASUS ROG STRIX B550-F GAMING (WI-FI) - drugi dio

asus_strix_b550-f_10

Asus se potrudio i oko izgleda donje strane ploče koja je dobila sivu traku na sredini s Republic of Gamers natpisima na engleskom, njemačkom i ruskom. Uz to, tu je i Join the republic natpis te ROG znak, a iznad se nalazi i puno ime ploče. Prava je šteta što se ovo neće vidjeti u kućištu.

asus_strix_b550-f_11

Ploču smo ogolili od hladnjaka kako bi vidjeli što se još krije na njenom PCB-u. Kao što vidimo, B550 je poprilično veliki čip pa nije ni čudno da mu je potreban veći hladnjak. No, na sreću nije kompliciran kao X570 (nema toliko PCIe Gen 4 stazica) pa mu nije potrebno aktivno hlađenje. Razlike između B450 i B550 čipseta su te da je za grafičko i sučelje diska podrška skočila s PCIe Gen 3 na Gen 4, a nativna je i podrška za USB 3.2 Gen 2. Poboljšanja uključuju i podršku za CrossFire (dual graphics), te skok s PCIe Gen 2 na Gen 3 kod stazica opće namjene. Uplink je ostao PCIe Gen 3, baš kao što i oba čipseta podržavaju overclocking.

asus_strix_b550-f_12

Napojna je jedinica doživjela velike promjene u odnosu na B450-F ploču. Razlog tome su novi procesori, i mogućnost ugradnje i najjačega od 16 jezgara. Tako je kontroler poznati Digi+ EPU, a on kontrolira 12 + 2 faze koje se sastoje od 14 SiC639 integriranih napojnih jedinica, prigušnica i black metallic kondenzatora. SiC639 je Vishay Siliconixov integrirani power stage koji se sastoji od low i high side MOSFETA i Schottky diode. Svaki je u stanju isporučiti 50 A struje, pa je ukupna struja ove napojne jedinice čak 700 Ampera. Tako ova ploča ima vrlo sposobnu jedinicu koja je u stanju napajati i 16-jezgreni Ryzen 9 3950X pa čak i prilikom povećanih potreba za strujom, tj. kod overclockinga. Hladnjaci su solidno dimenzionirani i osmišljeni i dobro rade svoj posao. Prilikom overclockinga 3900X procesora smo zabilježili maksimalnu temperaturu VRM-a od 84°C na jednom od senzora, dok je površinska temperatura iznosila maksimalnih 50°C mjerena infracrvenim termometrom.

asus_strix_b550-f_13

Ono što hladnjaci još pokrivaju su i dva M.2 socketa, koji oba primaju SSD-e dužine do 110 milimetara, te oba race u SATA i PCIe 4.0 x4 modovima. Gornji je povezan s procesorom, a donji s čipsetom i taj donji dijeli resurse sa SATA 5 i 6 portovima. Oba su pokrivena dovoljno velikim i masivnim aluminijskim hladnjacima koji imaju termalne trake kao dodirne površine.

asus_strix_b550-f_14

Stražnji je I/O panel bogat portovima i konektorima:
  • 1 x Intel I225-V 2.5Gb Ethernet
  • 1 x DisplayPort
  • 1 x HDMI
  • 2 x USB 3.2 Gen 2 (1 x Type-A+1 x USB Type-C)
  • 4 x USB 3.2 Gen 1
  • 2 x USB 2.0
  • 1 x Optical S/PDIF out
  • 5 x Audio jacks
  • 1 x BIOS FlashBack Button
  • ASUS Wi-Fi module (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac and Bluetooth v5.0)
S obzirom na segment kojem pripada ova ploča ima dovoljan broj USB 3.2 Gen 2 utora , a k tome i dovoljno USB 3.2 Gen 1 utora, dok se ostatak može naći na unutarnjim konektorima. Ploča nudi i dva video izlaza za slučaj da koristimo procesore s integriranom grafikom, a tu je i korisna BIOS FlashBack tipka te pripadajući USB port koji omogućavaju flash BIOS-a bez procesora. Odličan dodatak opremi je i Wi-Fi 6 modul koji podržava AX mrežu, te Bluetooth v5.0. Ovaj modul smo već imali prilike i ranije isprobati uparen s AX routerom, i performanse su mu izvrsne, kao i domet.

asus_strix_b550-f_15

Asus se potrudio i oko osvjetljenja ploče pa je plastični pokrov stražnjih I/O portova dobio osvijetljeni ROG logo čije je svjetlo i efekte moguće kontrolirati uz pomoć Aura Sync softvera. Isti softver koristimo i za kontrolu ostalog osvijetljenog i kompatibilnog hardvera. Ploča ima i dva normalna LED headera, te jedan za Addressable LED-ice.

asus_gigabyte_b550_uefi_1 asus_gigabyte_b550_uefi_2

asus_gigabyte_b550_uefi_3 asus_gigabyte_b550_uefi_4

asus_gigabyte_b550_uefi_5 asus_gigabyte_b550_uefi_6

UEFI sučelje BIOS-a se snije znatnije mijenjalo u odnosu na X570 ROG ploče, a samo je uklonjena tu i tamo koja naprednija funkcija bitna zagriženim overclockerima. Ipak, ni oni nisu ostali zakinuti, a i opcija za tweakanje je mnoštvo. Sučelje je pregledno i jasno, a kao i do sada radi vrlo glatko. Softverska podrška ove ploče uključuje RAMCache III, ROG CPU-Z, GameFirst VI, Sonic Studio III + Sonic Studio Virtual Mixer, Sonic Radar III, DTS Sound Unbound, Overwolf, Anti-virusni program, zatim Armoury Crate, Aura Creator, Aura Sync, AI Noise Cancelling Microphone te AI Suite 3.

Gigabyte B550 AORUS PRO - prvi dio

gigaybte_aorus_b550_pro_1 gigaybte_aorus_b550_pro_2

Gigabyteove ploče prethodne B450 generacije nismo imali prilike probati, no zato ćemo odmah na početku vidjeti dvije s novim čipsetom - Master i Pro. Obje ste mogli vidjeti u unboxing videu koji smo objavili prošli tjedan, a danas čitate test Pro modela. Gigabyte je pripremio nešto manje B550 ploča nego Asus, te ih je ukupno deset s moćnom i vizualno jako atraktivnom B550 Vision D na vrhu ponude. I premda bi prava konkurentica prethodno opisanoj Asusovoj ploči bila PRO AC model, mi smo na test dobili PRO koja se razlikuje jedino po tome što nema WiFi, pa ćemo smo ih usporedili zanemarivši tu činjenicu.

gigaybte_aorus_b550_pro_3

PRO-ica dolazi u standardnom Aorus pakiranju, tvrdoj kartonskoj kutiji, u kojoj je smještena u antistatičku najlonsku vrećicu i kartonsko ležište. Bundle je solidan te uključuje:
  • korisničke upute
  • medij s upravljačkim programima i aplikacijama
  • set naljepnica
  • Aorus naljepnica za kućište
  • 4x SATA 6Gbps kabela
  • dvije Aorus čičak trake
  • konektor za prednji panel
  • produžni RGB kabel

gigaybte_aorus_b550_pro_4

Baš kao i kod prethodno opisane ploče, ni ova se ne razlikuje drastično u odnosu na svoju prethodnicu. Gigabyte je poradio na napojnoj jedinici koja je sada moćnija, na njenom hlađenju, presložio neke elemente te konsolidirao SATA portove tako da su sada svi u horizontali. Izgled ploče je neupadljiv i nema više onoga kiča poznatog iz prošlosti.

gigaybte_aorus_b550_pro_5

Hladnjaci napojne jedinice su doživjeli najveće promjene. Sada je jedan od punog aluminija i jedan koji je sastavljen od aluminijskih limova za bolju disipaciju, a oba su povezana toplovodnom cijevi s direktnom kontaktnom površinom. Zadržana su dva M.2 aluminijska hladnjaka, te jedan masivni na čipsetu s određenim dizajnerskim promjenama. Layout ploče je poslovično dobar, svi su bitni konektori uz rubove i ništa ničemu neće smetati. Jedino ćemo s grafičkom karticom pokriti prvi PCIe x1 utor, no to možda i nije toliko bitno.

gigaybte_aorus_b550_pro_6 gigaybte_aorus_b550_pro_7

Oko AM4 socketa je uobičajena količina prostora, a hladnjaci će na napojnoj jedinici već poslovično smetati vanjskim ventilatorima velikih hladnjaka. Gigabyte za razliku od Asusa ima samo jedan 8-pinski dodatni 12-voltni konektor, a tamo je 8 + 4 kombinacija. Dodatna struja će tek dobro doći ionako kod ekstremnog overclockinga najjačih procesora pa ovo definitivno nije minus. Memorijski slotovi primaju maksimalno 128 GB DDR4 memorije overclockirane na maksimalnih 5.200 MHz što je nešto više nego kod Asusa. Uz desni rub ploče nalazimo 24-pinski ATX konektor te tri 4-pinska konektora za sistemske ventilatore. Dva za CPU ventilatore su na vrhu, kao i dva LED headera. Na sredini ploče uz desni rub nalaze se četiri dijagnostičke LED-ice - VGA, CPU, BOOT i DRAM.

gigaybte_aorus_b550_pro_8

Audio jedinca je nešto inferiornijih specifikacija od one na Asusovoj ploči, no i dalje je u osnovi riječ o istom ALC1220-VB CODEC-u, koji je smješten na zasebnom dijelu PCB-a i kraj kojeg su dva tipa audio kondenzatora. Za mrežne se mogućnosti brine nedaleko smješteni Realtekov 2.5 Gbps LAN kontroler koji nije problematičan kao Intelov mu suparnik. PCIe utora pune dužine su tri, od čega je gornji oklopljeni kontroliran od strane procesora i jedini je po PCIe 4.0 x16 standardu. Drugi je propusnosti x4, treći x3 te  su oba po PCIe 3.0 specifikaciji. Dva su PCIe x1 utora. Svakako treba naglasiti da drugi PCIe x16 utor dijeli resurse s M2B_SB konektorom (drugi M.2 socket), a treći sa SATA 3, 4 i 5 portovima.

gigaybte_aorus_b550_pro_9

Na dnu su se ploče smjestili uobičajeni konektori i headeri - Front audio, LED demo, dva LED headera, konektor za temperaturni senzor, dva USB 2.0 konektora, dva 4-pinska konektora za sistemske ventilatore (ukupno ih je na ploči sedam), interni USB 3.0 konektor, onaj za TPM te prednji panel. U ovoj je generaciji Gigabyte odustao od vertikalnih SATA portova i sada su svih šest horizontalni s podrškom za RAID polja 0, 1 i 10.

Gigabyte B550 AORUS PRO - drugi dio

gigaybte_aorus_b550_pro_10

S donje strane ploča nije impresivnog PCB-a kao Asusova, no ima osvijetljene kanale koji odvajaju dijelove PCB-a na kojem se nalazi audio jedinica i njeni vodovi. Iz tog je razloga vrijedna pokazivanja. Možemo primijetiti i kako jje pokrov stražnjeg panela ovdje pričvršćen za dva odstojnika/vijka koji drže plastični pokrov s gornje strane.

gigaybte_aorus_b550_pro_11

I ovu smo ploču rastavili do kraja, tj. skinuli joj hladnjake. Posebno masivan je onaj na velikom B550 čipsetu, koji postane topal u radu, no nikada i vruć. Hladnjake napojne jedinice povezuje debela toplovodna cijev koja ima direktan kontakt s integriranim MOSFET-ima preko termalne podloške. Uz sve ovo, vidimo i da Gigabyte voli koristili ITE-ove kontrolere, dok se Asus drži Nuvotona. I BIOS čipove koriste različite, Gigabyte Macronixov, a Asus Winbondov. Ploča ima i dva M.2 utora, svaki je pokriven aluminijskim hladnjakom i svaki podržava uređaje dužine do 110 milimetara. Gornji podržava SATA i PCIe 4.0 x4 uređaje, a donji samo PCIe 3.0 x4 uređaje.

gigaybte_aorus_b550_pro_12

Napojna je jedinica koncipirana na jednakih 12 + 2 faze kao i Asusova, te vrlo slična kao kod X570 AORUS PRO ploče. Komponente su naravno drugačije. Kontroler je Intersilov, a ispred svake faze je Intersilov dubler. S druge strane integrirani power stageovi (DrMos), su Vishay Siliconixovi SiC651 koji daju kontinuiranih 50 A struje svaki, 70 A u peaku od 10 milisekundi i čak 100 A u peaku od 10 mikrosekundi. Ovi noviji integrirani MOSFET-i imaju višu frekvenciju prebacivanja i bolje zaštite od onih koje je Asus koristio (SiC639), a moćniji su i od onih na X570 Aorus Pro ploči. Napojna je jedinica tako i više nego sposobna za najjače procesore i njihov overclocking. Gigabyte je koristio i bolji hladnjak od Asusa, a temperature su se kretale od maksimalnih 77°C u OCCT Large data testu, pa do čak 96°C u Small data testu kod overclockiranog 3900X procesora. Ovo nije mjerljivo s Asusovom pločom jer je Gigabyteova dopuštala veću potrošnju prilikom Small Data testa, i to čak 50 W. Da Gigabyteova ploča drugačije radi od Asusove vidjet ćemo i objasniti na sljedećoj stranici.

gigaybte_aorus_b550_pro_13

Stražnji je panel primjereno bogat i uključuje čak tri USB 3.2 Gen 2 porta (Asusova ploča jedan manje), a tu je i HDMI port (Asusova ima i DisplayPort), zatim Q-Flash Plus tipka (ista funkcija kao kod Asusove ploče) itd.
  • 1 x HDMI port
  • 3x USB 3.2 Gen 1 ports
  • 1 x USB Type-C port, with USB 3.2 Gen 2 support
  • 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A ports (red)
  • 6 x USB 2.0/1.1 ports
  • 1 x Q-Flash Plus button
  • 1 x RJ-45 port
  • 1 x optical S/PDIF Out connector
  • 5 x audio jacks

gigaybte_aorus_b550_pro_14 gigaybte_aorus_b550_pro_15

Gigabyte donosi višezonsko osvjetljenje - traka na poklopcu stražnjih I/O konektora, te kanal koji odvaja PCB za audio komponente, a sve se kontrolira putem RGB Fusion 2.0 aplikacije. Na ploču je naravno moguće spojiti i LED trake, obične i addressable.

gigaybte_aorus_b550_pro_uefi_1 gigaybte_aorus_b550_pro_uefi_2

gigaybte_aorus_b550_pro_uefi_3 gigaybte_aorus_b550_pro_uefi_4

gigaybte_aorus_b550_pro_uefi_5 gigaybte_aorus_b550_pro_uefi_6

Gigabyte sve više unaprjeđuje svoje UEFI sučelje i ono sada izgleda vrlo dobro, intuitivno je i brzo. Opcija za tweakanje ima samo malo manje nego kod Asusa, ali neke stvari su malo intuitivnije prikazane i lakše dostupne. I sa softverske strane ih pomalo love i tu je poznati APP Center sa @BIOS, EasyTune, Fast Boot, Game Boost, ON/OFF Charge, RGB Fusion, Smart Backup i System Information Viewer aplikacijama. Uz to tu je i podrška za Q-Flash Plus, Q-Flash i Xpress Install, ali i Norton Internet Security (OEM), XSplit Gamecaster + Broadcaster (12 months license) te Realtek 8125 Gaming LAN Bandwidth Control Utility.

Test sistem, način testiranja, overclocking i ponašanje u radu

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča Asus ROG Strix B550-F Gaming (WiFi) & Gigabyte B550 Aorus PRO, UEFI: F1
Procesor AMD Ryzen 9 3900X
Memorija G.Skill Trident Z Royal 3.600 MHz CL16
Grafičke kartice Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC 8G
Zvučna kartica On board
Napajanje Superflower Leadex Platinum 1200W
SSD Corsair Neutron XT 480GB
Monitor Dell UltraSharp U2713HM
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 10 May 2020
DirectX verzija 12
AIDA64 Engeneer 6.00.5100
PCMark 10
3DMark TimeSpy, PCIe Feature
Cinebench v.15
7-Zip 19.00
V-Ray Benchmark

Način testiranja

asus_strix_b550-f_16

Kao i do sada prilikom testiranja matičnih ploča, koristili smo klasičan set benchmarka, za općenite performanse Futuremark, za procesorske 7-Zip i Cinebench. Memorijsku smo propusnost mjerili s AIDA 64 softverom. Ploče smo testirali s najjačim dostupnim hardverom, tj. Ryzenom 9 3900X, Gigaybteovim Radeonom RX 5700 XT Gaming OC i G.Skillovom memorijom Trident Z Royal.

gigaybte_aorus_b550_pro_16

Sistemski SSD je bio Corsairov Neutron XT 480GB, a Windowsi 10 Pro. Dakle sve isto kao kod ranijih testova X570 ploča s kojima i ide usporedba. Overclocking

asus_strix_b550-f_oc gigaybte_aorus_b550_pro_oc

Obje smo ploče overclockirali smo ručno, a postigli smo maksimalno stabilnih 4.3 GHz za 3900X procesor pri naponu od 1.35 V. I premda ovaj procesor može i do 4.4 GHz pri malo višem naponu, nismo ga htjeli forsirati jer nije apsolutno stabilan na svim pločama. Ponašanje u radu Gigabyteove ploče

gigaybte_aorus_b550_pro_pcb_auto

PCB na Auto (Gigabyte)

Obje su se ploče ponašale podjednako prilikom overclockinga no ne i u tvorničkom (defaultnom) stanju. Dok je Asusova radila onako kako treba i nije forsirala PBO (precision boost overdrive), Gigabyteova jest. Pri tvorničkim je postavkama Asusova ploča boostala do oko 4,05 GHz za sve jezgre, a Gigabyteova i do 4,25 GHz kratkoročno te do 4,2 GHz dugoročno - čak i pri velikim opterećenjima kao što je OCCT-ov Small Data test. Gigabyte ploča u UEFI sučelju pod menijem Advanced CPU Settings ima opciju koja se zove Core Performance Boost što je vjerojatno drugo ime za PBO. Ono što je problem je što postoje samo dva moda rada - Auto i Disabled. U tvorničkim postavkama je ta opcija na Auto pri čemu je omogućen automatski overclocking i stvorena je nepoštena prednost nad Asusovom pločom. Kod Asusa je PBO funkcija u također u Auto modu, no ona ne boosta procesor preko normalnih vrijednosti. Ako se prisjetimo, kod Z490 čipseta je Gigabyte napravio sličnu stvar, no nisu ni omogućili isključivanje automatskog overclockinga procesora, a ovdje je barem Disable to i značio. Stoga smo sve testove radi fer usporedbe napravili s CPB opcijom u Disable stanju. Nažalost, prosječan korisnik to neće možda znati i njemu će ploča uvijek forsirati maksimum pa će se procesor više zagrijavati, više trošiti a i buka će biti maksimalna. Ovo posebno opasno može biti kod još slabijih B550 ploča i moćnijih procesora, pa se nadamo da Auto funkcija nije tvornički uključena na njima. Update S novim su verzijama BIOS-a Gigabyteove ploče dobile samo dvije opcije - Auto i Disabled. Na auto postavkama su performanse bliske onima X570 ploča, a na disabled padnu. Na korisniku je da odabere niže performanse ako mu se procesor pretjerano grije ili želi nižu potrošnju, a naša preporuka je bolje hlađenje i više (Auto) performanse.

Rezultati testova

UL Benchmark [ichart headers="ID,Score" title="PCMark 10" htitle="Score"  labels="ASUS Crosshair VIII Hero,ASRock X570 Taichi,ASUS X570-E Gaming,MSI MEG X570 Godlike,Gigabyte B550 Aorus Pro,ASRock X570M PRO4,ASRock X570 Phantom Gaming X,Gigabyte X570 Aorus PRO,ASUS TUF Gaming X570-PLUS,Asus Rog Strix B550-F Gaming (WiFi)" values="6562,6561,6427,6412,6322,6233,6217,6185,6181,6048" colors="blue,blue,blue,blue,orange,blue,blue,blue,blue,red" height="600" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="3DMark Time Spy" htitle="Score"  labels="ASRock X570 Phantom Gaming X,Gigabyte X570 Aorus PRO,ASRock X570 Taichi,Asus Rog Strix B550-F Gaming (WiFi),Gigabyte B550 Aorus Pro" values="9450,9443,9413,9358,9333" colors="blue,blue,blue,red,orange" height="500" min="0"] PCMark mjeri općenite performanse sistema, Time Spy izvlači maksimum iz grafičke kartice. Gigabyte ploča pokazuje bolje perofrmanse u prvom testu. U TimeSpy testu su performanse ipak podjednake. No, obje su ploče pokazale da nisu u stanju izvući istu razinu performansi iz 3900X procesora i RX 5700 XT grafike kao i X570 ploče. CPU testovi [ichart headers="ID,Score" title="7-Zip" htitle="Score (MIPS)"  labels="ASUS X570-E Gaming,ASUS TUF Gaming X570-PLUS,ASUS Crosshair VIII Hero,ASRock X570 Taichi,ASRock X570 Phantom Gaming X,MSI MEG X570 Godlike,ASRock X570M PRO4,Gigabyte X570 Aorus PRO,Asus Rog Strix B550-F Gaming (WiFi),Gigabyte B550 Aorus Pro" values="111346,110542,110447,110255,109120,109111,108902,108686,107471,102210" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,orange" height="700" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="Cinebench 15 Multi Core" htitle="Score (cb)"  labels="ASRock X570 Phantom Gaming X,ASUS Crosshair VIII Hero,ASRock X570 Taichi,Gigabyte X570 Aorus PRO,ASRock X570M PRO4, ASUS X570-E Gaming,ASUS TUF Gaming X570-PLUS,MSI MEG X570 Godlike,Gigabyte B550 Aorus Pro,Asus Rog Strix B550-F Gaming (WiFi)" values="3219,3206,3188,3188,3170,3167,3114,2996,2956,2946" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,orange" height="700" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="Cinebench 15 Single Core" htitle="Score (cb)"  labels="ASRock X570 Taichi,Gigabyte X570 Aorus PRO,Asus Rog Strix B550-F Gaming (WiFi),Gigabyte B550 Aorus Pro,ASRock X570 Phantom Gaming X,ASRock X570 Phantom Gaming X,ASRock X570M PRO4,ASUS X570-E Gaming,ASUS Crosshair VIII Hero,MSI MEG X570 Godlike" values="212,212,209,207,204,203,203,202,201,200,178" colors="blue,blue,orange,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="Cinebench 20 (Multi)" htitle="Score (cb)"  labels="Gigabyte B550 Aorus Pro,Asus Rog Strix B550-F Gaming (WiFi)" values="6805,6744" colors="red,orange" height="200" min="0"] Opet vidimo da su X570 ploče brže i bolje izvlače performanse, što je i očekivano jer su u nižem tržišnom razredu. Ipak, ovdje vidimo podjednake performanse dviju B550 ploča u Cinebench multicore testovima. Zanimljivo  7-Zip rezultat kod Gigabyte ploče je slabiji i s PCB na Auto i Disabled (isti je). Memorijska propusnost [ichart headers="ID,Read (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Read" htitle="Read (MB/s)"  labels="Gigabyte X570 Aorus PRO,ASRock X570 Phantom Gaming X,ASRock X570M PRO4,ASRock X570 Taichi,Gigabyte B550 Aorus Pro,ASUS TUF Gaming X570-PLUS,ASUS Crosshair VIII Hero, ASUS X570-E Gaming,Asus Rog Strix B550-F Gaming (WiFi)" values="55890,55324,55257,55008,54993,54905,54827,54731,54509" colors="blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,orange" height="600" min="0"] [ichart headers="ID,Write (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Write" htitle="Write (MB/s)"  labels="ASRock X570 Taichi,Gigabyte B550 Aorus Pro,ASRock X570M PRO4,ASRock X570 Phantom Gaming X,Gigabyte X570 Aorus PRO,ASUS TUF Gaming X570-PLUS,ASUS Crosshair VIII Hero,MSI MEG X570 Godlike,ASUS X570-E Gaming,Asus Rog Strix B550-F Gaming (WiFi)" values="53199,53199,53108,53097,53091,52953,52892,52772,52708,52410" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange" height="600" min="0"] [ichart headers="ID,Copy (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)"  labels="ASRock X570M PRO4,ASRock X570 Phantom Gaming X,ASRock X570 Taichi,Gigabyte X570 Aorus PRO,ASUS Crosshair VIII Hero,MSI MEG X570 Godlike,ASUS TUF Gaming X570-PLUS,Gigabyte B550 Aorus Pro,ASUS X570-E Gaming,Asus Rog Strix B550-F Gaming (WiFi)" values="56207,56177,55969,55888,55686,55418,55324,54822,54587,53662" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,orange" height="600" min="0"] [ichart headers="ID, ns" title="AIDA64 RAM Latency" htitle="Latency (ns, manje je bolje)" labels="ASUS X570-E Gaming,MSI MEG X570 Godlike,ASRock X570 Phantom Gaming X,ASUS Crosshair VIII Hero,ASRock X570M PRO4,ASUS TUF Gaming X570-PLUS,Gigabyte X570 Aorus PRO,ASRock X570 Taichi,Asus Rog Strix B550-F Gaming (WiFi),Gigabyte B550 Aorus Pro" values="67.5,67.5,67.7,67.8,67.9,67.9,68,68.1,68.6,70.3" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,red" height="600" min="0"] Memorijske su performanse su solidne za Gigabyte kada je u pitanju propusnost, a malo slabije kod vremena pristupa. Asusova je ploča konzistentnija, no opet je pri dnu, tj. ispod X570 ploča.

Zaključak

asus_gigabyte_b550_3

ASUS ROG Strix B550-F Gaming (Wi-Fi) je vrlo moćna B550 ploča koja svojim mogućnostima i cijenom već dobro zadire u X570 teritorij. Asus nije štedio i napravio je kvalitetnu ploču, s adekvatnom opremom i vrlo robusnom napojnom jedinicom. Overclocking je moguć i s jačim procesorima i kao što smo vidjeli bez problema je naš 12-jezgreni procesor držala na 4,3 GHz, pri čemu se napojna jedinica nije pregrijavala. Ploča donosi dva USB 3.2 Gen 2 utora, dva M.2 socketa, malo problematični 2.5Gbps LAN, te kvalitetnu audio jedinicu. UEFI sučelje i softverska su podrška kao i uvijek na nivou. S cijenom od oko 210 € nije preskupa, no dovoljno da kupac razmisli o kakvoj X570 koja će izvući malo bolje performanse u tvorničkom radu od ove B550.

asus_gigabyte_b550_2

Gigabyte je također s B550 Aorus Pro napravio odličan posao. Kvalitetna je, s moćnom napojnom jedinicom koja ima novije i bolje integrirane MOSFET-e, a ima i bolji hladnjak. Overclocking je odradila s lakoćom, no problem je što se ponavlja priča od Z490 čipseta. Gigabyte uključivanjem Performance Core Boosta po defaultu ima nešto više performanse te možda nepotrebno opterećuje procesor, napojnu jedinicu i hlađenje svima onima koji ne žele overclockirati. Bojimo se da će većina korisnika živjeti u neznanju da im računalo može manje trošiti, manje se grijati i manje bučiti. No, bilo kako bilo, ovdje se to barem može isključiti, za razliku od Z490. U svemu ostalom ova ploča briljira pa je Gigabyte uspješno izbjegao i zamku s I225-V LAN-om, te ubacio Realtekov. Opreme je mnoštvo, a ima i jedan USB 3.2 Gen 2 port više nego B550-F. S cijenom od oko 200 € nije jeftina, no zbog svih kvaliteta vrijedi toliko. Postoji i B550 Aorus Pro AC verzija koja je prava konkurencija uspoređenoj Asusovoj no njoj još nismo pronašli cijenu. S obzirom na to da su B450 ploče znatno jeftinije od B550 postavlja se pitanje isplativosti nabavke novih ploča, a kao i uvijek treba pričekati par tjedana ili mjeseci da se cijene stabiliziraju pa onda donijeti odluku. Po nama, B550 donosi dosta prednosti u odnosu na B450 (pogotovo kod VRM-a), pa je i porast cijene opravdan.