ASUS ROG Strix B650E-F Gaming WiFi recenzija
Datum objave 06.01.2023 - Krešimir Matanović
ROG Strix B650E-F Gaming WiFi
Pred nama je danas matična ploča iz ROG Strix serije namijenjena AMD Ryzen procesorima nove 7000 serije. To znači kako je nešto povoljnija od X670E modela, ima nešto malo manje značajki, ali i dalje zadržava sve one blagodati koje gaming-first Strix ploče pružaju. Bogato je opremljena, donosi sve blagodati nove AM5 platforme i uz to dobru napojnu jedinicu za sve potrebe gamera overclockera.
U videu otpakiravanja ste mogli detaljnije vidjeti kako je ploča pakirana u kutiju i što sve dolazi uz nju. Kutija je klasičnog ROG Strix dizajna i s nje kupac može saznati sve bitne informacije o proizvodu. Osim same ploče koja je dobro zaštićena, nalazi se i:
- 2 x SATA 6Gb/s kabeli
- 1 x termalni podložak za M.2
- 1 x ASUS Wi-Fi okretna antena
- 1 x paketić vezica
- 1 x M.2 Q-Latch paketić
- 1 x ROG privjesak za ključeve
- 1 x ROG Strix naljepnice
- 1 x ROG Strix zahvalnica
- 2 x paketića M.2 gumica
- 1 x korisnički vodič
Prije dvije i pol godine smo testirali prethodnicu ove ploče model B550-F, a još dvije godine prije toga i B450-F, pa tijekom tog vremena lijepo možemo pratiti evoluciju AMD-ove platforme i procesora. U ovoj generaciji je napravljen veliki korak naprijed s podrškom za AM5, DDR5, PCIe 5.0 i M.2 x4 5.0, a ploča je i bolja i opremljenija no ikad. To se posebno odnosi na novu poboljšanu napojnu jedinicu koja je sposobna nositi se i s najjačim procesorima prilikom overclockinga. Ploča je naslijedila neke dizajnerske crte od prethodnice, no malo je unaprijeđena i osvježena. Layout je i dalje odličan i sve je logično raspoređeno.
Za razliku od prethodnice, hladnjaci su sada masivniji jer imaju i kompleksniji posao. Napoja je jedinica kvalitetnija i moćnija, a i treba biti jer su procesori veći potrošači. Oko AM5 socketa je sada malo manje mjesta, no i dalje prima sve tipove zračnih hladnjaka, s tim da će vanjski ventilatori onih najvećih uvijek malo stršati. Desno od socketa su četiri DIMM utora koji primaju 128 GB DDR5 memorije maksimalnog data ratea 6400+ prilikom overclockinga. Podržana je OptiMem II tehnologija i jasno EXPO profili memorije. Oko utora se nalaze uobičajeni headeri i konektori za ventilatore. Tu su i dva interna USB 3.2 Gen 1 i USB 3.2 Gen 2 headera za prednji panel.
Napojna jedinica i njeno hlađenje su pojačani u ovoj generaciji zbog novih procesora koji trebaju i do 170 W snage (često i više). 12+2 fazna konfiguracija je zadržana, no sada su umjesto 50A, korišteni 70-amperski integrirani MOSFET-i (SiC 659). Kontroler je Digi+ ASP2208. Korištene su kvalitetne prigušnice i 5K Black Metallic kondenzatori. Testirali smo kao i do sada s najjačim Ryzenom 9 7950X, te smo pod najvećim opterećenjem IC termometrom izmjerili maksimalnih 69,2°C na velikom VRM hladnjaku, dok HWInfo64 nije mogao očitati temperature internih sondi. Ova VRM jedinica je solidna, hlađenje bi moglo biti mrvicu bolje, no uz ovu će se ploču ionako rijetko kupovati najskuplji Ryzeni.
Na donjem se dijelu ploče nalaze uobičajeni headeri i konektori, a iznad njih su PCIe slotovi. Gornji je pojačan metalnom zaštitom, i po PCIe 5.0 x16 je standardu. On je opremljen s Q-release izbacivačem što svakako cijenimo. Dva ispod njega su PCIe 4.0 x1 slotovi, a najniži je PCIe 4.0 x16 koji radi u x4 modu. Audio jedinica je na lijevoj strani ploče, a riječ je o ROG SupremeFX 7.1 sustavu baziranom na ALC4080 CODEC-u (120 dB SNR playback, 113 dB SNR recording, 32-bit/384-kHz podrška), potpomognutom premium audio kondenzatorima i Savitech SV3H712 pojačalom za slušalice. Za mrežu je zadužen Intelov 2,5-gigabitni Ethernet kontroler koji se pokazao malo problematičnim čak i u najnovijim revizijama.
Tri su M.2 slota na ploči i svi su pokriveni s aluminijskim hladnjacima. Gornji podržava 2280 uređaje i PCIe 5.0 x4 mod rada, a naš se SSD pod njim zagrijavao do pristojnih 56°C. Na skupljim pločama s debljim hladnjacima je ova temperatura bila za do 5°C niža. Donja dva slota podržavaju 22110 uređaje u PCIe 4.0 x4 modu. Osim M.2 slotova, tu su i četiri horizontalna SATA porta. Ispod većeg hladnjaka na desnoj strani se nalazi B650 PCH koji se zagrijavao do maksimalnih i vrlo visokih 65,5°C. Na ploči se nalazi ukupno sedam 4-pinskih konektora za ventilatore, od kojih je jedan za AIO pumpe.
Stražnji se I/O panel sastoji od:
- 1 x USB 3.2 Gen 2×2 port (1 x USB Type-C)
- 3 x USB 3.2 Gen 2 porta (2 x Type-A + 1 x USB Type-C)
- 4 x USB 3.2 Gen 1 porta (4 x Type-A)
- 4 x USB 2.0 porta (4 x Type-A)
- 1 x DisplayPort
- 1 x HDMI porta
- 1 x Wi-Fi Modula
- 1 x Intel I225-V 2.5Gb Ethernet porta
- 5 x Audio jackova
- 1 x BIOS FlashBack tipke
Dovoljan broj USB portova je tu, s naglaskom i na USB 3.2 Gen2x2 Type C port, a ploča ima i WiFi 6E modul za spajanje na bežične mreže. Modul je dual band (2,4 i 5 GHz i samim time malo zastario), no radi solidno. Podržava i Bluetooth v5.2.
Ploča ima i vrlo bazično RGB LED osvjetljenje na pokrovu stražnjih I/O portova kojim upravljamo uz pomoć Aura Sync softvera. Uz to, na ploči se nalaze i tri ARGB LED headera, te jedan RGB LED header pa će svi koji vole osvijetliti računalo doći na svoje. Od Asusovih tehnologija ova ploča podržava dvosmjerno AI poništavanje buke, AI networking, Sonic Studio III, Armoury Crate, AI Suite III itd.
UEFI sučelje BIOS-a je kao kod ostatka ROG Strix ploča bogato, i uz tek malo manje opcija nego kod X670E ploča. Pregledno je, brzo radi i nudi puno opcija za tweaking, nadgor parametara rada i overclocking. Ostatak softverske podrške je standardan kao i kod drugih Asus ploča.
Forum
Objavljeno prije 6 minuta
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokObjavljeno prije 12 minuta
Smart home/Home security - Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara...Objavljeno prije 17 minuta
Windows 11 - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti...Objavljeno prije 20 minuta
Assassin's Creed ShadowsObjavljeno prije 22 minute
Serije - dojmovi, komentari i preporukeNovosti
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Posljednji tjedan! Jeftini Microsoft Office Pro 2021 za 35,74 €. Nadogradite Windowse 11 Pro za samo 13,55 €!
Danas ćemo razgovarati o Officeu 2021 Pro i sigurnom načinu da dobijete Microsoftove ključeve po sniženoj cijeni! Office 2021, predstavljen u listopadu 2021., unapređuje nasljeđe svog prethodnika s poboljšanim značajkama kao što su suradnja... Pročitaj više
Ransomware više nije nerješiv!
Hakeri bijelog šešira koristili su veliku količinu GPU računala kako bi uspješno probili Akira ransomware ključ i pomogli korisnicima da oporave važne informacije Ransomware je poput zmije otrovnice koja vreba u sjeni, spremna zadati smrton... Pročitaj više
Što se događa sa TikTokom? Je li se još jednom približava sudnji dan?
TikTokova matična tvrtka ByteDance suočava se s rokom 5. travnja za pronalaženje partnera za stjecanje poslovanja aplikacije u SAD-u, pod uvjetom da kupac ne smije biti kineska tvrtka. Američki dužnosnici, uključujući zakonodavce i sigurnos... Pročitaj više
On-premise vs. Cloud vs. Hybrid IT: Pronalaženje ravnoteže za skalabilna poslovna rješenja
Era digitalne transformacije potaknula je tvrtke na prihvaćanje oblaka, obećavajući skalabilnost, fleksibilnost i poboljšanu suradnju. Međutim, dok oblak nudi neporecive prednosti, potpuna migracija ne mora uvijek biti strateški ili najispl... Pročitaj više
Sve novosti