ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3070 Gaming OC recenzija
Datum objave 07.06.2021 - Krešimir Matanović
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3070 Gaming OC
Asus nam je na test u ovoj općoj nestašici grafičkih kartica poslao svoju RTX 3070 u najmoćnijoj izvedbi. ROG STRIX i k tome još i OC model garantiraju najbolje od Asusa, a to već znamo unaprijed da je odlično. Asus je nastavio dobru tradiciju gradnje moćnih kartica, a ova to svakako jest. Debljine je 2,9 slota što znači da će zauzeti puno mjesta, ali i da je hlađenje vrlo moćno. A hladiti treba tvornički overclockirani GPU koji kuca sve do 1.935 MHz.
I premda sada već izlaze i RTX 3070 Ti kartice, znamo kako je veliko ograničenje u proizvodnji zbog nedostatka sirovima, ali i velika potražnja crypto rudara učinila grafičke kartice skoro pa nedostupnima običnim smrtnicima. Uz nedostatak idu i vrlo visoke neisplative cijene, pa se većina gamera drži svojih starih modela ili pak kupuju neke koje su nepodobne za rudarenje. Dok se situacija ne popravi i mi smo ograničeni s brojem kartica koje nam pristižu na test, pa svakako možemo samo duboko zahvaliti Asusu na činjenici da su uspjeli osigurati ovu karticu za testiranje. Ova je kartica bila i dio serijala od Nvidia Reflex tehnologiji koju smo upravo i testirali na njoj. Ako ste to propustili evo prvi, drugi i treći dio.
Kartica dolazi u klasičnom pakiranju, tj. u tvrdoj kartonskoj kutiji koja je smještena u meki kartonski omot na kojem se nalaze sve relevantne informacije o proizvodu. Unutar tvrde kutije se u ležištu od stiro-pjene nalazi kartica dodatno zaštićena u najlonskoj vrećici, a uz nju su tu i jedno ROG ravnalo kao privjesak za kul igrače, dvije velcro (čičak) trake za aranžiranje kabela (Hook & Loop), Collection kartica i Speedsetup knjižica. Asus standardno daje tri godine jamstva na karticu.
Asusova je ROG STRIX GeForce RTX 3070 Gaming OC osim glomaznog imena, dobila ili bolje rečeno naslijedila i glomazne dimenzije. Riječ je o kartici dugoj 31.85, visokoj 14.01 i širokoj čak 5,78 centimetara. Po širini zauzima čak 2,9 slota, a i strši dosta u visinu iznad mjesta gdje završava lim kojim ju pričvršćujemo za kućište. Proizvođač ne navodi masu, no naša je vaga pokazala velikih 1.820 grama. Da, ovo je masivna kartica i dobro joj je čak osigurati i kakav nosač da ne opterećuje PCIe slot.
Oklop je plastičan i sprijeda i straga i Asus ovdje očito nije htio povećavati masu metalom premda je riječ o top modelu. Crna je plastika je pri tom vrlo kvalitetno napravljena ali i dodatno ukrašena sivim metalnim trakama i svakako je riječ o premium kartici koja tako i izgleda. Dizajn je decentan, no u prepoznatljivom ROG stilu s jasno naglašenim detaljima i nazivima, tj. pločicama s natpisima Game On, ROG Strix ili pak koordinatama Asusovog sjedišta u Taipeiu.
Stražnja je strana također potpuno oklopljena u plastični crni pokrov, te ukrašena sivim metalnim trakama i sve skupa izgleda odlično. Na stražnjoj strani GPU-a se nalazi klasični križni nosač koji drži masivan aluminijski hladnjak priljubljen uz karticu i grafički procesor. PCB je nešto kraći od ukupne dužine kartice i ovdje je napravljen rez u plastici, nešto slično kao i kod referentnih modela, kako bi toplina s hladnjaka mogla biti lakše prenesena van oklopa u okolinu. Na vrhu se kartice nalazi i dodatan plastični dio s GeForce RTX natpisom, ispred kojeg je RGB LED traka, no o tome kasnije.
Ispod plastičnog se oklopa krije masivni aluminijski hladnjak na kojem leže tri aksijalna ventilatora promjera 94 milimetra. Ventilatori su redizajnirani i prilagođeni većem hladnjaku, pa tako vanjski broje 11 lopatica, a unutarnji 13. Lopatice vanjskih ventilatora su spojene vanjskim prstenom koji je stanjen kako bi se povećao lateralni usis zraka. Unutarnji ventilator ima taj prsten u punoj veličini, što u kombinaciji s više lopatica povećava statički pritisak što pojačava zračnu struju direktno na dijelu hladnjaka ispod kojeg je GPU. Ujedno, taj se srednji ventilator vrti u suprotnom smjeru od vanjskih što za rezultat ima smanjenje turbulencija. Ventilatori miruju sve do oko 50°C što ovaj rashladni sustav čini i polu pasivnim. I kada su jednom u pogonu nisu naročito bučni, te smo izmjerili maksimalnih 40 dB(A) u automatskom režimu rada.
Sam hladnjak je vrlo masivan i proteže se čitavom dužinom kartice. Riječ je o aluminijskom hladnjaku napravljenom od spojenih tankih aluminijskih limova kroz koje prolazi čak 7 toplovodnih cijevi. Cijeli je hladnjak poniklan, a kontaktna površina s GPU-om je dodatno ispolirana kako bi prijenos topline bio čim efikasniji (Maxcontact). Hladnjak je u odnosu na prošlu generaciju podebljan pa je kartica tako ukupno “debela” 2,9 slota, a to je bilo potrebno kako bi se osigurale dobre performanse i tih rad. Lijevo od GeForce RTX znaka se nalazi i mikro prekidač za izbor Performance i Quiet BIOS-a. Mi smo karticu u testovima uvijek ostavili u Performance modu koji je po našim kriterijima i dovoljno tih. Naravno, tko želi može i dodatno malo sniziti buku i potrošnju. Na kartici se nalaze i dva 4-pinska konektora za ventilatore što smo već i ranije vidjeli kod Asusa.
Na PCB-u se nalazi RTX 3070 grafički procesor koji nosi kodno ime GA104 i baziran je na Ampere arhitekturi. GPU ima 5.888 shadera (46 SM-a), 184 teksturne jedinice, 96 ROP-ova (render back-end), 184 Tensor jezgre i 46 RayTracing jezgri. L1 memorije je 128KB po SM-u, a L2 memorije je ukupno 4 MB. Nvidijini referentni modeli rade na 1.500 MHz osnovnog i 1.725 MHz boost takta, a boost takt na ovoj kartici iznosi čak 1.905 MHz. Pregledom GPUZ loga smo utvrdili da je maksimalni boost takt ove kartice 1.980 MHz dok je prosjek u igrama iznosio vrlo visokih 1.963 MHz (za usporedbu, kod jedine druge RTX 3070 kartice koju smo testirali, Palitove GamingPro prosječan GPU takt je bio 1.875 MHz).
Video memorije iama 8 GB, a proizvođač je Samsung. Memorija je GDDR6 je tipa i radi na 1.750 MHz. Data rate je 14 Gbps uz propusnost od visokih 448 GB/s. Memorija i GPU na RTX 3080 karticama komuniciraju preko 256-bitne sabirnice.
Teoretske performanse ove kartice su 182,9 Gigapiksela i 350,5 Gigateksela.
Video izlaza ima čak pet – dva su HDMI-a 2.1, i tri su DisplayPorta 1.4a. Maksimalno je podržano spajanje 4 simultana monitora, a maksimalna rezolucija iznosi 7.680 x 4.320 piksela. Kartica ima PCIe 4.0 sučelje, te dva dodatna 8-pinska PCIe Power konektora za napajanje. To znači kako maksimalno može “povući” do 375 W snage, no TDP je ipak puno niži. U izradi kartice su korištene kvalitetne komponente, a Asus napojni dio oko GPU-a naziva Super Alloy Power II. On uključuje premium prigušnice, solid polimerne kondenzatore i power stageove (integrirane MOSFET-e) visoke snage.
Kartica ima i vrlo zanimljivu i bogatu RGB LED traku koja se proteže čitavom gornjom stranicom. Osvjetljenjem upravljamo uz pomoć Aura softvera te se sve naravno brzo sinkronizira i s ostatkom osvijetljenog hardvera. S taktovima i ostalim parametrima se “igramo” uz pomoć GPU Tweak II aplikacije kao što ćemo i vidjeti kod overclockinga. Asus uz ovu karticu nudi i ostali softver kao što je 6-mjesečna pretplata na wtfast mrežni softver, XSplit Gamecaster i QuantumCloud. Kartica i standardno podržava sve ostale Nvidijine tehnologije kao i ostatak RTX 3000 serije.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 27 minuta
P: Macbook M1 8/256Objavljeno prije 39 minuta
Shoping u Sloveniji, Bosni, Srbiji, Mađarskoj,...Objavljeno prije 49 minuta
P: Razne PC i serverske komponente, Laptope, Dijelove za laptope...Objavljeno prije 50 minuta
Hobby alati - akcije, recenzije, iskustva...Novosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti