ROG Scar 17 – Unutrašnjost i profili performansi

U skladno dizajniranoj unutrašnjosti možemo učiti da se rashladni sustav sastoji od parne komore i šest toplinskih cijevi koji su spojeni na četiri radijatora preko kojih zrak raspiruju dva ventilatora. Kao termalno sučelje između parne komore i zagrijanih čipova iskorišten je Conductonaut Extreme, tekući metal tvrtke Thermal Grizzly, koji nudi 17 puta bolju provodnost topline u odnosu na tradicionalne paste.

 asus_scar_17_2023_12

Sustav posao odrađuje odlično, s maksimalnom temperaturom gornjeg dijela baze od svega 38 °C, odnosno 36,7 °C u području WASD tipki. Buka rashladnog sustava uvelike ovisi o postavkama odabranim u aplikaciji Armory Crate.

 asus_scar_17_2023_14

Računalo je opremljeno s dva 16-gigabajtna SO-DIMM LPDDR5 modula, 2-gigabajtnim NVMe Gen4 SSD-om s prostorom za ugradnju dodatnog (i spajanje u RAID), a kraj SSD-a je vidljiva i Wi-Fi 6E mrežna kartica. Iako se naizgled čini da je baterija malena, zapravo je riječ o 90-vatsatnoj bateriji koja je vrlo blizu maksimalnog kapaciteta (100 Wh) koji je dopušten za unošenje u kabinu zrakoplova.

asus_scar_17_2023_armoury_crate

Armory Crate ima četiri profila performansi – Windows profil koji omogućava standardne postavke koje programiraju Windowsi, te Asusovi profili Silent, Performance, Turbo i Manual. Potonji, ručni profil, omogućava nam da sami podešavamo potrošnju procesora i grafike i sami podešavamo performanse rashladnog sustava.

S ručnim profilom ujedno možemo natjerati CPU i GPU da potegnu najviše energije – 65 W + 175 W, a ako je opterećen samo procesor, do 125 W. Ujedno možemo povećati i maksimalni radni takt GPU-a.

Profil Turbo cilja na maksimalne garantirane performanse bez obzira na količinu buke. Potrošnja sustava je podešena za kombinirani rad 55+175 W, odnosno 125 W samo za procesor, uz 50-megahercni overclock GPU-a. Buka je vrlo visoka – oko 53 dBA, i prihvatljiva jedino ako imate jako dobre slušalice sa sustavom za smanjivanje pozadinske buke. S druge strane, rast performansi je svakako tu – između 10 i 15 posto u igrama, zavisno o razlučivosti (više za više razlučivosti).

Profil Performance je osnovni profil i kod njega je kombinirani TDP podešen na 35+150W, odnosno 160 W samo za GPU te 90 W samo za CPU. Razina buke u ovom je slučaju mnogo niža te iznosi 45 dBA.

Naposljetku imamo i profil Silent  kod kojeg je kombinirani TDP podešen na svega 30+55W, 55 W samo za GPU i 65 W samo za CPU. Rashladni sustav podešen je da bude vrlo tih, odnosno nečujan kada su temperature GPU-a i CPU-a ispod 60 °C. Također, uključen je Nvidijin Whisper Mode 2.0 koji ograničava brzinu izvođenja u igrama na 60 fps s ciljem ograničava potrošnje grafičke kartice. Ovaj je profil zamišljen za rad u aplikacijama kada vam je tih rad bitniji od performansi.

Dodatno je performanse grafičke kartice moguće optimizirati zahvaljujući postojanju MUX sklopke i podrške za tehnologiju Optimus Advanced. Na raspolaganju imamo četiri profila – Ultimate koji podrazumijeva da je ekran uvijek spojen na diskretnu grafičku karticu, Standard koji automatski prebacuje između integrirane i diskretne grafike, Eco Mode koji koristi samo integriranu grafiku i Optimized koji je nekakva Asusova optmizirana varijanta Standard moda. Za maksimalne performanse i najniže latencije na relaciji ekran, GPU, periferije, preporučljivo je koristiti profil Ultimate, iako slične sirove performanse osiguravaju i hibridni profili.