PCMark 10

Sukladno očekivanjima, Asusova 17-inčna zvjerka papa PCMark 10 za doručak, s 65% višim performansama od dosadašnjeg najbržeg laptopa kojeg smo testirali, a koji je bio temeljen na 8-jezgrenom Ryzenu 7 6. generacije.

3DMark Time Spy

Time Spy – defacto osnovni test kojim se danas mjere performanse u 3DMarku. Scar je na vrhu liste i to s nedostižnim vodstvom od 77% u odnosu na ranije testirani 17-inčni laptop opremljen s RTX-icom 3080. Vodstvo nad starijim SCAR-om koji je također opremljen s RTX-icom 3080 je još veće.

3DMark Port Royal

Port Royal u cijelu priču ubacuje i ray tracing što još više odgovara novoj Asusovoj mrcini odnosno arhitekturi RTX-ice 4090. Boost u odnosu na RTX 3080 je gotovo 100% – impresivno.

3DMark Speed Way

Speed Way test koristi novu tehniku Mesh Shadera koja dolazi u DirectX 12 Ultimate setu, tj. koristi mesh shadere za optimizaciju LOD-a (Level of Detail) za svaki skup u mreži. Ovdje vidimo da je mobilna RTX 4090 usporediva s desktop RTX 4070 Ti – impresivno.

Igre

Borderlands

Dirt 5

Horizon Zero Dawn

The Riftbreaker

Performanse u igrama su očekivano vrhunske čemu doprinosi i optimalan izbor razlučivosti ekrana. Iako RTX 4090 bez sumnje ima snage nositi se i s 4K razlučivosti, odabir skromnije QHD razlučivosti jamči vrlo visok framerate i bolje iskorištavanje brzine panela od 240 Hz.

CPU Performanse

Cinebench R20

Ništa manje nisu impresivne ni performanse procesora. Zapravo, performanse su da se smrzneš – 129% bolje od najbržeg laptopa kojeg smo do sada testirali, opremljenog s procesorom Core i9-11900H. Drugo zapravo nije bilo ni za očekivati s obzirom na ugradnju 16-jezgrene stolne arhitekture.

U novijem Cinebenchu s lakoćom tuče desktop Ryzena 9 7900X, no naravno moćni 7950X je ipak nešto brži.

Blender

U ovom testu imamo i rezultate pravih stolnih procesora, no tu ne sprječava Ryzen 9 7945HX da ih doslovno podere u ovom testu 3D renderiranja.

Memorijske performanse 

AIDA Memory

Sirove performanse memorijskog podsustava nisu baš toliko impresivne. Ok, brojke su pri samom vrhun naših grafikona, no imali smo i laptope koji se tu bolje drže.

SSD performanse

Čitanje

Zapis

Slična je situacija i s performansama 2-terabajtnog SSD-a iako se Asus odlučio za Samsungov model PM9A1 koji je deklariran za brzinu čitanja od 7 GB/s i brzinu pisanja od 5 GB/s. Naravno, to ne znači da performanse nisu odlične i da neće zadovoljiti potrebe bilo kojeg tipa korisnika.

Autonomija

Iako je baterija prilično velik, a Asus deklarira da može izdržati 8 i pol sati reprodukcije Full HD videa, u našem testu reprodukcije 4K videa mi smo izvukli svega 3 sata i 4 minute – dosta skromno. Valja napomenuti da slične rezultate bilježe i naše kolege, pa ne možemo reći da je problem baš u našem primjerku. Korištenje stolne arhitekture procesora jednostavno nosi sa sobom ovakve probleme, pogotovo kad je riječ 16-jezgrenoj zvjerki kombiniranoj s najmoćnijom mobilnom grafičkom karticom.

Baterija podržava brzo punjenje, pa je do polovice kapaciteta moguće dopuniti u roku od 30 minuta. Tu je također i podrška za napajanje putem USB-C punjača, no u tom slučaju nemate na raspolaganju pune performanse laptopa.