ASUS ROG STRIX Scope II 96 Wireless White recenzija
Datum objave 10.05.2024 - Krešimir Matanović
ROG STRIX Scope II 96 Wireless White
Uvod
Prošle godine u srpnju smo testirali crnu izvedbu ove tipkovnice, a sada nam se pod prstima našla i bijela. Tipkovnicu karakteirzira 96% dizajn, bežična povezivost i ARGB rasvjeta. Kao i ranije ima NX Snow linearne mehaničke prekidače ispod kojih je pjena za suzbijanje buke, kao i mnoštvo drugih funkcija. Tipkovnica je kompaktna, a uz nju dolazi i odmorište za dlanove s magnetnim kopčama.
Otpakiravanje
Tipkovnica je u crnoj boji predstavljena još na prošlogodišnjem Computexu i odmah je dočekana s velikim zanimanjem zajednice. Kao što znamo, riječ je o mehaničkoj tipkovnici koju Asus smješta u srednji tržišni razred, a donosi mnoštvo opcija koje pripadaju višem razredu i recimo Claymore ili Flare seriji koju smo testirali prošle godine. Prije četiri godine smo imali prilike testirati prvi Scope model i kada pogledamo tu tipkovnicu i ovu sada, jasno su vidljive razlike.
Tipkovnica dolazi u kutiji koja nosi ROG Strix obilježja i tu se po ničemu osim grafici ne razlikuje od crne izvedbe. U videu vidimo kako je kutija dizajnirana, kako se otvara, te kako je sama tipkovnica unutar nje zapakirana. Sve je to na višem nivou nego kod nekih konkurenata, baš kao što se od ROG proizvoda to i očekuje. Tipkovnica je smještena u vreću od meke tkanine, i položena u kartonsko ležište. Ispod kartonskog ležišta se nalazi odmorište za dlanove, te u posebna dva dijela sve ono što dolazi uz tipkovnicu. A to su upute za korištenje, jamstveni list, set ROG naljepnica, gumena traka za aranžiranje kabela, Type A na Type C adapter, alat za skidanje poklopaca i prekidača, te specijalni Space bar poklopac u ROG temi koji ima UV zaštitu i tri LED-ice s donje strane. Tu su još i USB kabel za spajanje na računalo koji je smješten zasebno, te bežični modul koji svoje mjesto ima u tipkovnici. Za razliku od crnog modela, ovdje su zamjenski prekidači i spacebar naravno u bijeloj boji.
Opis
S obzirom na to da smo identičnu tipkovnicu samo u crnoj boji, testirali prošle godine, veliki dio teksta će ovdje biti ponovljen – jer je jedino bijela boja ta koja ih razlikuje. Scope II 96 Wireless tipkovnica donosi punu funkcionalnost standardne tipkovnice ali u 96% formatu koji je namijenjen za manje radne stolove i skučenije prostore. Napravljena je u potpunosti od plastike, no kvaliteta materijala ali i izrade je na vrlo visokom nivou. Tipkovnica je široka 377 milimetara, duboka 131 i visoka 40 milimetara. Naravno visina ovisi i o tome jesu li nožice podignute ili te, a dubina o tome ima li još i odmorište za dlanove. Masa je 1.012 grama bez kabela. Po širini se vidi kako je riječ o kompaktnom modelu tipkovnice, pogotovo kada znamo da je Scope prve generacije bila široka 420 milimetara, koliko su uostalom otprilike široke i klasične tipkovnice s odvojenim numeričkim dijelom.
Tipkovnica je zanimljiva igračima, ali i svima onima koji imaju potrebe za snimanjem i korištenjem Macro naredbi. To se na njoj može odraditi ili on-the-fly hardverski kombinacijom tipaka ili softverski u Armoury Crateu. Sve se sprema u lokalnu memoriju tipkovnice pa se lako mogu mijenjati računala. Sve tipke su anti-ghosting i n-key rollover pa igrači neće imati problema prilikom brze akcije.
Kompaktnost ove tipkovnice kao što smo vidjeli najviše se ogleda u njenoj smanjenoj širini. Računa se kako je većina korisnika ionako naviknula raditi na suženim tipkovnicama na prijenosnicima, a onaj ostatak koji nije će se već priviknuti. Mi koji smo naviknuli raditi većinom na tipkovnici pune širine itekako se moramo navikavati na ovu, jer je zapravo njen desni dio drugačiji, stisnutiji i mnoge tipke imaju dvostruke funkcije. U početku frustrira što morate numerički dio koristiti i za funkcije Insert, End, Page up & down i Delete, a pogotovo što je PrintScreen “zakopan” pod P itd. No, nakon dvotjednog rada i testiranja ipak smo se uspjeli priviknuti, no samo donekle. Tipkovnica je vrlo ugodna za dugotrajni rad, vrlo tiha i ne zamara pretjeranom akustikom, a smetali su nam još samo mala Enter tipka, i dosta neprecizna Space tipka koja ne hvata na svim stranama jednako unatoč stabilizaciji.
Tipkovnica je većinom bijele boje, dok su neke od površina sive. Ipak, bijela dominira i moramo priznati kako je elegantnija od crne. Odmorište za dlanove ima magnetne kopče no one nisu naročito jake i kod pomicanja dolazi do odvajanja što zna živcirati. Inače, odmorište je dobrih dimenzija, meke površine i zapravo jako dobro za dugotrajni rad ili igru.
Na stražnjem se dijelu nalaze s lijeva na desno utisnuti ROG logo, zatim maleni RF primopredajnik koji se naravno može izvaditi i utaknuti u Type A USB utor na računalu ili prijenosniku. Nadalje, tu je prekidač za izbor načina rada – žičani, 2.4 GHz RF ili Bluetooth, te na kraju Type C USB utor za kabel. Kabel je dužine oko 1,8 metara, sivi je pa se liejpo uklapa uz tipkovnicu, opleten je i kvalitetno napravljen.
S donje se strane kao i kod crne izvedbe nalaze tri gumene nogice sprijeda, i dvije straga koje se mogu podići čime se mijenja i nagib tipkovnice i to u dva nivoa. Nožice su dovoljno velike površine, pa uz veću masu tipkovnice ista je vrlo stabilna na različitim podlogama. Donji dio kućišta tipkovnice je napravljen od kvalitetne plastike koja ima utisnute trake od sjajne plastike, s ROG logoom na desnoj strani. Šteta što se ovaj dio tipkovnice ne gleda često, jer je vrlo efektan.
Prekidači su ROG NX Snow mehanički koji su tvornički podmazani i podešeni za dobar osjećaj prilikom stiskanja te za brzu aktuaciju. Snow prekidači su linearni, imaju 1,8 milimetara točku aktuacije i fini osjećaj kada se točka dosegne uz ugodnu zvučnu kulisu. Inicijalna sila pritiskanja mora biti 40 gf, a ukupna 53 gf. Puni hod prekidača je 3,6 milimetra. Oko prekidača su postavljeni materijali za upijanje zvuka i po zvuku nikada ne bi rekli da je riječ o mehaničkim prekidačima, vrlo ugodno su prigušeni.
S obzirom na kompaktan dizajn tipkovnice mnoge tipke imaju dvostruke ili trostruke funkcije do kojih dolazimo uz pomoć Fn tipke. Tako su Windows i Alternate tipke poslužile i za Lock te Macro funkcije, čije profile pak snimamo uz pomoć tipaka 1 do 5. Profili su ispisani rimskim brojevima na prednjoj strani poklopca. U nastavku su i Default, Pair, Bluetooth 1, 2 i 3 tipke, kao i ona za provjeru stanja baterije te Function Lock. Na tipki P nalazi se sekundarna Print Screen funkcija. Na funkcijskim pak tipkama se nalaze multimedijalne tipke i to od F6 nadalje. Od F1 do F5 su tzv. Quick Access tipke odnosno one koje su vezane za Xbox Game Bar – Open Game Bar, Print Screen, Record Last 30 seconds, Mic/mute/unmute.
Na desnoj se strani nalazi multifunkcijska ROG tipka i do nje je kotačić za kontrolu glasnoće. Tipka se može programirati putem Armoury Cratea za funkciju koja je korisniku najpotrebnija za korištenje uz kotačić. Naravno, i funkciju kotačiću je moguće promijeniti, a osim vrtnje reagira i na pritisak. Između malene Enter tipke i numeričkog dijela tipkovnice, u uskom prorezu se nalaze malene kontrolne LED-ice koje signaliziraju koja se Bluetooth veza koristi, koja je od ROG funkcija u upotrebi itd.
Scope II 96 Wireless ima tri načina povezivanja s računalima. Osim standardnog žičanog, tu je i Bluetooth, ali i potpuno novi ROG SpeedNova 2,4 GHz RF mod koji osigurava nisku latenciju, pouzdane transfere paketa i optimiziranu potrošnju energije. Vrlo slično rješenje koje nudi i konkurencija. Asus navodi vrijeme autonomije preko RF veze i s isključenim RGB-on od čak 1.500 sati. Kada se RGB osvjetljenje koristi to pada na 90 sati. ROG Omni primopredajnik koji omogućava SpeedNova vezu, omogućava i paralelno spajanje i miša (novije proizvodnje) preko istog primopredajnika (multi-device).
Za kontrolu nad svim funkcijama ove tipkovnice koristimo poznati Armoury Crate koji s ovim tipkovnicama nikako da proradi bez problema. Naime, softver uopće nismo mogli koristiti jer Update softvera vezanog za ovu tipkovnicu nije prolazio. Srećom, imamo screenshotove i analizu rada u recenziji crne tipkovnice pa se zaputite tamo.
Zaključak
Kao što smo već i prošle godine zaključili, ROG Strix Scope II 96 Wireless je velika nadogradnja na prethodni model i tipkovnica koja svakako zaslužuje vašu pažnju. Kvalitetno je napravljena, ima odlične mehaničke prekidače koji su vrlo tihi i ugodni za rad, a i 96% dizajn je zanimljiv premda zahtijeva dugo vrijeme navikavanja i pamćenje dosta opcija i prečaca koje inače koristimo bez tih komplikacija na klasičnim tipkovnicama. Nije nam se svidjela mala Enter tipka, Space bar koji ne lovi svugdje jednako, lako odvojivo odmorište za dlanove i problematični Armoury Crate softver kojeg nismo mogli ni koristiti jer update softverskih komponenata za ovu tipkovnicu nije prolazio.
Sve ostalo je jako dobro izvedeno. Tipkovnica je prava gamerska, nudi anti-ghosting, N-key rollover, Xbox Game Bar prečace, brze i precizne prekidače, multimedijske tipke, kotačić za zvuk, on-the-fly snimanje i spremanje Macro naredbi itd. Ujedno, u softveru joj svakoj tipki možemo promijeniti funkciju. Tipkovnica je manjih dimenzija i lako je prenosiva, a sve profile i naredbe spremamo u unutarnju memoriju te nosimo sa sobom. Osvjetljenje je OK, nije ništa spektakularno, baš kao i poznati Asusovi efekti. Povezuje se preko tri veze te ima dobru autonomiju, a preko RF veze nema primjetnog ulaznog kašnjenja. Nismo primijetili nikakvu razliku u odnosu na žičanu vezu.
Ono gdje zapravo najviše briljira po nama je ugoda dugotrajnog rada i utišani mehanički prekidači odličnog osjećaja. Isto tako, više nam se sviđa u ovoj bijeloj, nego potpuno crnoj izvedbi. Cijena za crne izvedbe u Hrvatskoj kreće na oko 190 €, a bijele još nema u ponudi.
ASUS ROG STRIX Scope II 96 Wireless White | |||
Pozitivno + | Kompaktan dizajn, odlično izgleda u bijeloj boji, kvalieta izrade, odlični prekidači, mulimedijalne funkcije, Macro naredbe, odlična za gaming, tri načina spajanja (brza RF veza). | ||
Negativno - | Labav spoj odmorišta za dlanove, mala Enter tipka, Space bar ne lovi ravnomjerno, Armoury Crate. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | Asus |
Forum
Objavljeno prije 4 minute
Youtube premiumObjavljeno prije 8 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 22 minute
F1 sezona 2024Objavljeno prije 25 minuta
optika opcenito pitanjeObjavljeno prije 37 minuta
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Novosti
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Šuška se da Google planira spojiti Chrome OS s Androidom, pa čak i stvoriti prijenosno računalo
Google ne samo da nastavlja poboljšavati Android sustav, već je također pokrenuo vlastiti Pixel Tablet, kodnog naziva Snowy, a sada se šuška da bi sljedeći korak mogao biti integracija Chrome OS-a za računala s Androidom. Ovaj potez navodno... Pročitaj više
Microsoft lansira Azure Integrated HSM, Azure Boost DPU i nove akceleratore za AI računalstvo na Ignite 2024
Na ovogodišnjem događaju Microsoft Ignite 2024, Microsoft je najavio niz novih tehnologija i inovacija koje imaju za cilj unaprijediti Azure usluge u oblaku, posebno u kontekstu sigurnosti podataka i računalnih resursa za umjetnu inteligenc... Pročitaj više
Google dodaje funkciju "memorije" u Gemini AI model za poboljšanje korisničkog iskustva
Google je najavio novu funkcionalnost za svoj Gemini Advanced AI model, koja omogućuje memoriju, odnosno sposobnost pamćenja prethodnih interakcija i preferencija korisnika. Ova funkcija, koja je trenutno dostupna samo za odabrane korisnike... Pročitaj više
Antimonopolska tužba između FTC-a i Mete uskoro će ići na suđenje, možda će morati razdvojiti Instagram i WhatsAppa
Antimonopolska tužba između Savezne trgovinske komisije (FTC) i Meta Platforms (bivši Facebook) u kojoj se istražuje spajanje Meta sa Instagramom i WhatsAppom mogla bi imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju, a suđenje koje je... Pročitaj više
Sve novosti