Asus i ostali proizvođači matičnih ploča danas lansiraju nove modele namijenjene Ryzen 9000 seriji. Ploče dolaze opremljene s X870 i X870E čipsetima, te donose dosta novina u odnosu na starije X670/E ploče. Pred nama je danas prva u nizu ploča koje smo testirali - ROG Strix X870E-E Gaming WiFi. Riječ je o ploči namijenjenoj entuzijastima, među kojima su igrači ali i profesionalci podjednako. Možete na bazi ove ploče složiti ili igraći stroj ili moćnu radnu stanicu.
Ako želite samo najbolje za svoje novo računalo onda svakako morate odabrati ploče opremljene X870E čipsetom jer one nude najviše tehnologije i mogućnosti. X870 donosi sustav jednog čipseta, a X870E dva - kao što možete vidjeti na gornjoj slici. X870E donosi više PCIe stazica što rezultira i s više bržih M.2 portova, više USB mogućnosti, te više SATA portova. Novost za ovu seriju je i porška za USB 4.0 preko ASMedijinog AMS4242 kontrolera. Osim toga, tu su i sve one prednosti koje donosi Ryzen 9000 serija, pa je unatoč činjenici da te procesore možete ugraditi na starije AM5 ploče, ipak bolje kupiti novu ako gradite sistem "iz nule".
U videu otpakiranja koji smo objavili prije nekoliko tjedana ste mogli vidjeti da se pakiranje nije značajnije mijenjalo u odnosu na prethodnicu, i da Asus zadržava određeni dizajn i prezentaciju sa svojim Strix proizvodima. Ovo je najskuplja Strix X870E ploča i kao takva ima i najviše opreme, tj. najbogatije pakiranje. Ploča je unutar kutije izvrsno zaštićena, a ispod nje se nalazi sve ono dodatno što uz nju dolazi:
2 x SATA 6Gb/s kabela
1 x termalni podložak za M.2 22110
1 x ASUS Wi-Fi okretna antena
1 x paket vezica za kabele
1 x M.2 Q-Latch paket
2 x M.2 Q-slideri
1 x ROG privjesak za ključeve
1 x ROG Strix stickers
5 x M.2 gumice
1 x vodič za brzi početak rada
Najmoćnija ROG Strix X870E ploča je pred nama, pa idemo vidjeti što donosi i kako je opremljena. U odnosu na model koji zamjenjuje, odmah se vidi kako su hladnjaci redizajnirani i povećani, dok su osnovni dizajn i boje ostale slične. Unaprijedili su osvjetljenje na vrhu I/O poklopca koje je sada na aluminijskom dijelu koji je povećan radi boljeg hlađenja moćnije VRM jedinice. Prethodnica je imala jedan veći hladnjak na prvom M.2 slotu, a sada su tu u blizini čak tri. Svi su većih dimenzija, i svi se nalaze iznad prvog PCIe x16 slota. Rezultat je to veće količine PCIe stazica.
Vjerujemo da je unatoč punim ATX dimenzijama, ovaj put inženjerima bilo teže složiti i dobar layout, zbog količine elemenata na ploči, no u velikoj mjeri su uspjeli i odradili odličan posao. Ta tri velika hladnjaka malo bodu u oči, no ne smetaju ni hladnjacima za procesore ni grafičkim karticama. Svi bitniji konektori i headeri su postavljeni uz rub ploče pa će i menadžment kabela biti lakši, a jedino bi voljeli da su sada već i interne USB 3.0 i USB 3.2 utičnice postavljene horizontalno, kao što su niže ispod njih SATA portovi i obična USB 3.0 utičnica. No, barem su ojačane metalnim košuljicama. Sve u svemu, ploča izgleda mrvicu pretrpano, no i dalje vrlo zanimljivo s nakošenim elementima i ROG detaljima na svim hladnjacima.
Na stražnjem se I/O panelu nalazi djelomično plastika, a djelomično aluminij. U taj aluminij, koji je dio VRM hladnjaka je smješten i osvijetljeni ROG logo koji stvara zanimljive svjetlosne efekte. Asus nije pretjerivao s osvjetljenjem, i ovo je zapravo jedini osvijetljeni element što će se vjerujemo svidjeti mnogima. Stražnji I/O panel je vrlo bogato opremljen i uključuje:
2 x USB4 (40Gbps) porta (2 x USB Type-C)
1 x USB 20Gbps port (1 x USB Type-C s do 30W PD brzim punjenjem)
10 x USB 10Gbps portova (9 x Type-A + 1 x USB Type-C)
1 x HDMI port
1 x Wi-Fi Modul
1 x Realtek 5Gb Ethernet
2 x pozlaćena audio jacka
1 x Optical S/PDIF out port
1 x BIOS FlashBack tipka
1 x Clear CMOS tipka
Najzanimljivoji dio je dodatak USB 4.0 portova propusnosti do 40 Gbps što X670E ploče nisu imale. Tu je i brzo 30 W punjenje uređaja što će se svidjeti mnogima koji koriste računalo za napuniti pametni telefon, tablet ili neki drugi uređaj.
Tu se nalazi i WiFi 7 modul s novim tipom konektora, koji podržava tri frekvencijska spektra (2,4/5/6 GHz), 320 MHz kanale i donosi maksimalnu propusnost od 6,5 Gbps. Uz to, podržava i Bluetooth v5.4. Ono što je jako bitno za napomenuti je da je WiFi 7 podržan samo od strane Windowsa 11 Pro u verziji 24H2. WiFi radi jako dobro, prijem je snažan i u prostoriji iznad routera i nema nikakvih smetnji.
Ploča donosi vrlo sličnu napojnu jedinicu kao i prethodnica, a riječ je o 18 + 2 + 2 faznom dizajnu sa 110-amperskim pametnim power stageovima, tj. integriranim MOSFET-ima SiC850A. Kao i kod prethodnice, VRM kontroler (DIGI+) se nalazi s donje strane ploče, tj. na drugoj strani PCB-a s 8-slojeva. Korišteni su 5K solid kondenzatori i kvalitetne prigušnice na VRM jedinici, pa problema s isporukom veće količine snage i procesoru kao što je Ryzen 9 9950X ne bi trebalo biti problema.
Hladnjaci su malo povećani u odnosu na one prošle generacije, no i zagrijavanje je povećano - IC termometrom smo izmjerili čak 76,6°C na najtoplijem dijelu. Jasno je kako 9950X troši velike količine energije, pa će biti zanimljivo vidjeti kakve su mu performanse na ovoj ploči. Tu je još jedan manji hladnjak koji ima za zadatak ohladiti Realtekov 5-gigabitni Ethernet kontroler.
Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori, kao i Start te Flex-Key tipke. Tu je i LED dijagnostika, a zanimljivo je kako su svi 4-pinski konektori na gornjoj strani pokriveni gumenim čepićima s ROG logoima - sviđa nam se pažnja posvećena detaljima. Ispod LED dijagnostike se nalazi i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Oko AM5 socketa je dovoljno mjesta za sve hladnjake, a desno od njega su četiri memorijska DIMM utora. Četiri slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.000 MT/s za Ryzen 9000 i 7000 serije, te do 8.400 MT/s za Ryzen 8000 seriju procesora. Naravno, sweet spot za sve procesore je i dalje 6.000 MT/s. Korištena je zanimljiva NitroPath DRAM tehnologija koja smanjuje interferencije uz pomoć kraćih pozlaćenih kontakata i optimiziranih vodova signala unutar matične ploče.
Na južnom se dijelu ploče kao i obično nalaze M.2 i PCIe slotovi, a u ovom slučaju i veliki hladnjak za dva X870 čipseta, kao i svi oni headeri, utičnice i portovi uobičajeni za donji rub ploče. Zu je i baterija, jumper za CPU Overvolt, konektori za temperaturne senzore, prekidač za alternativni PCIe mod itd. Sve je uredno složeno. Audio jedinica je ROG SupremeFX 7.1 Surround Sound High Definition se Audio CODEC-om ALC4080 što se i nije mijenjalo u odnosu na prethodnicu. ALC4080 CODEC podržava 120 dB SNR playback, 113 dB SNR snimanje, 32-bit/384 kHz playback, a tu su i kvalitetni audio kondenzatori, Savitechovo SV3H712 pojačalo za slušalice, pozlaćeni jackovi, itd.
Gornji PCIe x16 slot podržava PCIe 5.0 standard te radi u punoj x16 propusnosti barem s Ryzenima 9000 i 7000 serije. S Ryzenima 8000 serije radi u PCIe 4.0 x16 modu. Ima i metalnu košuljicu da izdrži pritisak masivnijih grafičkih kartica. Donji PCIe 4.0 x16 slot radi s x4 propusnosti.
Druga strana ploče (donja), je zanimljivo prošarana Strix i ROG elementima na PCB-u a tu kao najveći element vidimo donji nosač za mehanizam za montažu hladnjaka na ploču. Ujedno, kao što smo već i spomenuli, ovdje se nalazi i VRM kontroler kao i još neki elektronički elementi ploče.
ROG Strix X870E-E Gaming WiFi - drugi dio
Hladnjak na prva dva M.2 slota je zajednički, ima toplovodnu cijev i drže ga četiri vijka. Ispod njega se nalaze M.2_1 slot (Key M), s podrškom za 2242/2260/2280 uređaje i PCIe 5.0 x4 mod rada. Ima inovativan mehanizam za kopčanje, te nove donje hladnjake i podloge. Ispod njega se nalazi M.2_2 slot (Key M), s podrškom za 2242/2260/2280 uređaje i PCIe 5.0 x4 mod rada no on dijeli resurse s M.2 slotom i PCIe x16 slotom koji će raditi u x8 modu ako M.2 slotovi budu popunjeni.
Desno se nalazi i M.2_3 slot (Key M), s podrškom za 2242/2260/2280/22110 uređaje i PCIe 5.0 x4 mod rada s već opisanim ograničenjem. Na njemu se nalazi poveći aluminijski hladnjak zanimljivog dizajna s inovativnim načinom kopčanja hladnjaka što ste mogli vidjeti u videu otpakiranja. Svi ovi nabrojani slotovi se nalaze pod kontrolom procesora. Donja dva, M.2_4 i M.2_5 kontrolira čipset. Oba se nalaze pod zajedničkim aluminijskim hladnjakom i oba podržavaju 2242/2260/2280 uređaje te PCIe 4.0 x4 mod rada.
Sami hladnjaci M.2 socketa su dosta različiti, s različitim načinima kopčanja i naravno mogućnostima hlađenja. Za prva dva M.2 slota tu je jedan zajednički hladnjak koji ima toplovodnu cijev u položenom U, koja poboljšava transfer topline s uzavrelih SSD-a. Onaj za treći M.2 slot je jako debeo te ima model kopčanja bez alata, dok je za donja dva hladnjak tanak, te baš kao za prva dva M.2 slota pričvršćen je vijcima. Svi ipak sasvim solidno odrađuju svoj posao.
Za brze se USB 4.0 portove propusnosti 40 Gbps brine ASMedijin ASM4242 kontroler koji nosi i Thunderbolt 4 certifikat. Omogućava dva USB 4.0 porta na stražnjem I/O dijelu u obliku Type C portova te donosi i podršku uza monitore do 8K rezolucije ako je samo jedan port u upotrebi (ili dva monitora od 4K). ASM4242 je i solidan potrošač električne energije pa mu je potreban i poveći aluminijski hladnjak.
Zanimljivo je da 20Gbps USB Type C port na stražnjem I/O panelu podržava i Power Delivery s do 30 W snage punjenja te ima i USB Wattage Watcher za nadzor punjenja. Uz to, tu je ukupno i deset USB 10 Gbps portova - devet Type A i jedan Type C. Ovo je sasvim dovoljno i za potrebe najzahtjevnijih korisnika.
Na ploči se ukupno nalazi osam 4-pinskih konektora za ventilatore i vodene pumpe, a tu su i četiri SATA porta, jedna USB 20 Gbps utičnica, dvije USB 5 Gbps utičnice, te tri USB 2.0 headera. Zatim, tu nalazimo i tri ARGB Gen 2 headera koji su kontrolirani od strane Aura Sync aplikacije.
Jedina stvar koja je osvijetljena na ploči je ROG logo na aluminijskom VRM hladnjaku i on donosi sve one efekte koje i inače podržava Aura softver. Riječ je o ARGB LED-icama koje stvaraju lijepe efekte i vjerne boje. Naravno, sve se može sinkronizirati s ostatkom osvijetljenog hardvera spojenog na računalo pa tako i našeg Alphacoolovoh Eisbaer LT AIO hladnjaka.
UEFI sučelje BIOS-a je vrlo slično kao na prethodnici pa se u njemu lako snaći, a i dovoljno je brzo. Novosti uključuju Q-dashboard koji je intuitivna reprezentacija svih hardverskih veza na ploči i pratećih postavaka BIOS-a. Uz njega je podešavanje BIOS postavaka jednostavnije što će se svakako svidjeti početnicima. UEFI naravno donosi i sve blagodati za overclocking što uključuje i Dynamic OC Switcher, Core Flex, Asynchronous Clock te klasični PBO Enhancement.
Sa softverske strane tu je dobar stari Armoury Crate koji objedinjuje različite funkcije kao što su Aura Creator, Aura Sync, Fan Xpert 4, Game First itd. Dodatno tu je HWiNFO, ROG CPU-Z, Dolby Atmos, GlideX, Driver Hub, Adobe Creative Cloud (trial), Norton 360 for Gamers (60 dana trial), WinRAR (40 dana trial), USB Wattage Watcher, TurboV Core itd. ASUS donosi i niz AI Intelligence mogućnosti kao što su AI Overclocking, AI Cooling II (one-click fan tuning) te AI Networking II.
Testirali smo uz pomoć AMD-ovog moćnog Ryzena 9 9950X, G.Skill Trident Z5 RGB F5-6000J3038F16GX2-TZ5N memorije, AMD Radeon RX 7900XT grafičke kartice i ostalog već poznatog hardvera kojeg možete vidjeti u tablici. Procesor je hlađen moćnim Alphacoolovim 360-milimetarskim Eisbaer LT360 hladnjakom kao i do sada kod testa AMD ploča.
Testovi su kao i do sada uobičajena mješavina između sintetike, CPU benchmarka i grafičkih benchmarka. Iskoristili smo ranije dobivene rezultate i grafove. Kao i do sada, testirali smo i potrošnje te zagrijavanje. Testirali smo na Windows 11 operativnom sustavu.
Overclocking
Već znamo da Ryzen 9 9950X nije baš zabavan za overclocking jer se ne može puno više izvući, no svejedno smo isprobali barem PBO opciju. Nakon istraživanja s opcijama uspjeli smo ga ustabiliti na PBO 90 Level 3 što je donijelo blagi porast performansi koji će te vidjeti u grafovima.
Rezultati testiranja
UL test
[ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="score (max threads)" labels="Gigabyte X670E Aorus Pro X,ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi" values="10894,10725" colors="blue,orange" height="200"]
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Gigabyte X670E Aorus Pro X,ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi" values="17833,17809" colors="blue,orange" height="200"]
PCMark pokazuje vrlo sličan, no ipak malo niži rezultat za Asusovu ploču, baš kao i 3DMarkovoCPU test.
Blender
[ichart headers="ID, Time (s)" title="Gooseberry Benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X670E Aorus Pro X" values="246.27,246.33" colors="orange,blue" height="200"]
Blender prvi dolazi na red i tu vidimo da su apsolutno podjednake starija X670E i novija X870E ploča, s tim da potonja ima blagu prednost.
Cinebench R24
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X670E Aorus Pro X" values="2242,2225" colors="orange,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X670E Aorus Pro X" values="137,134" colors="orange,blue" height="600"]
I ovdje je X870E ploča ostvarila prednost, no ponovno minimalnu.
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Gigabyte X670E Aorus Pro X" values="89.2,99.8" colors="orange,blue" height="200" min="0"]
Zanimljivo je kako pod istim hladnjakom i u istim uvjetima opterećenja (Cinebench R23 30-minutni nT test) dolazi do ogromnih razlika u temperaturi. Ujedno, i vršna potrošnja je bila niža - 325 W vs. 340 W. Zanimljivo, kad su im performanse podjednake.
Porast performansi PBO overclockingom
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="18011,17809" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, Time (s)" title="Gooseberry Benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="245.85,246.27" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="2286,2242" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="138,137" colors="red,blue" height="200"]
Overclocking PBO 90 Level 3 opcijom nije donio značajnije pomake u performansama. Teško je iz 9950X-a očito izvući nešto više performanse. No, bolju sliku ćemo imati kad više ploča testiramo.
Zaključak
I premda se ništa fundamentalno nije promijenilo između X670E i X870E ploča ipak pri gradnji novog računala s Ryzen 9000 serijom procesora treba uzeti u obzir i noviju ploču. One donose future proof tehnologije kao što je USB 4.0, a uz to sada i vise PCIe stazica za puno više mogućnosti povezivanja. ROG Strix X870E-E Gaming WiFi je moderna i vrlo moćna ploča koja cilja na gamerske entuzijaste, no svojim mogućnostima svakako može poslužiti i kao odlična workstation ploča, pogotovo uparena s moćnim Ryzenom 9 9950X. Istina, pomaci u performansama između stare i nove generacije procesora ne opravdavaju generacijsku zamjenu, no ako ste "zapeli" na dvije, tri generacije starijem računalu svakako u obzir treba uzeti najnoviju tehnologiju.
ROG Strix X870E-E Gaming WiFi donosi niz zanimljivih tehnologija, mnoštvo opreme i predstavlja vrhunac ROG Strix obitelji. Opremljena je s moćnom VRM jedinicom, s čak tri M.2 PCIe 5.0 slota, dva USB 4.0 Type C porta, solidnom audio jedinicom, 5-gigabitnim ethernetom i odličnom softverskom podrškom potpomognutom nekim zgodnim AI mogućnostima. Hlađenje svega je riješeno jako dobro, no ipak nas je malo zabrinulo više zagrijavanje VRM hladnjaka - 9950X je veliki potrošač, no čak je nešto manji od 7950X. S cijenom od oko 530 € ovo je jako skupa ploča, no i donosi mnogo toga za traženi novac.