asus_rog_strix_z890_e_gaming_wifi_12 asus_rog_strix_z890_e_gaming_wifi_13

asus_rog_strix_z890_e_gaming_wifi_14

Hladnjak na prvom M.2 slotu je poprilično masivan, ima Q-slot mehanizam jednostavnog kopčanja, te toplovodnu cijev koja poboljšava odvodnju topline sa SSD-a. I hladnjak za niža dva slota je poprilično masivan, a ta prva tri M.2 slota imaju i donje aluminijske hladnjake. Naravno, na svim hladnjacima se nalaze i termalne podloške.

asus_rog_strix_z890_e_gaming_wifi_15

Hladnjak čipseta je solidnih dimenzija i ne zagrijava se previše. IC termometrom smo izmjerili 40°C, a HWiNFO očitao maksimalnih 60°C. Na samom se dnu ploče nalaze uobičajeni headeri, pa tu nalazimo dva A-RGB LED headera, četiri 4-pinska za ventilatore, tri interna USB 2.0 headera, Thunderbolt header, headere za dodatne temperaturne senzore, prednji panel, bateriju itd. Na ovom se dijelu ploče nalazi i Nuvotonov Super I/O kontroler, BIOS čip itd.

asus_rog_strix_z890_e_gaming_wifi_16

Donja strana ploče ima zanimljivu ROG Strix grafiku po PCB-u, a tu se kao što smo već naglasili nalazi i Digi+ VRM kontroler. Uz njega su inženjeri postavili i dodatne elektroničke komponente koje svoje mjesto nisu mogle naći s gornje strane.

asus_rog_strix_z890_e_gaming_wifi_17

Stražnji je I/O panel bogat portovima, a na njemu nalazimo sljedeće:

  • 2 x Thunderbolt 4 (2 x USB Type-C)
  • 9 x USB 10Gbps portova (7 x Type-A + 1 x USB Type-C + 1 x USB Type-C s do 30W PD brzim punjenjem)
  • 3 x USB 5Gbps porta (4 x Type-A)
  • 1 x DisplayPort
  • 1 x HDMI port
  • 1 x Wi-Fi modul
  • 1 x Realtek 5Gb Ethernet port
  • 2 x pozlaćena audio jacka
  • 1 x Optical S/PDIF out port
  • 1 x BIOS FlashBack tipka
  • 1 x Clear CMOS tipka

Standard je da sve Z890 ploče donose po dva Thunderbolt 4 Type C porta propusnosti do 40 Gbps (dvosmjerno). Tu je i Intelov WiFi 7 BE200 modul s novim tipom konektora, koji podržava tri frekvencijska spektra (2,4/5/6 GHz), 320 MHz kanale i donosi maksimalnu propusnost od 5,8 Gbps. Uz to, podržava i Bluetooth v5.4. Napominjemo da će WiFi 7 raditi samo ako imate Windows 11 Pro u verziji 24H2. WiFi radi jako dobro, prijem je snažan i u prostoriji iznad routera i nema nikakvih smetnji.

asus_rog_strix_z890_e_gaming_wifi_18

Ploča je iznimno bogato opremljena i internim konektorima pa na njoj nalazimo ukupno osam 4-pinskih za ventilatore i vodene pumpe, a tu su i tri A-RGB LED headera, Chassis Intrusion header, CPU Over Voltage jumper i svi ostali koje smo do sada već spomenuli. Ventilatorima možemo detaljno upravljati uz pomoć Fan Xpert4 aplikacije unutar Armoury Cratea a podržana je i AI Cooling tehnologija. Kod izrade ROG Strix ploča Asus koristi najkvalitetnije komponente i svu svoju inženjersku moć pa kompromisa nema.

asus_rog_strix_z890_e_gaming_wifi_22 asus_rog_strix_z890_e_gaming_wifi_21

asus_rog_strix_z890_e_gaming_wifi_23 asus_rog_strix_z890_e_gaming_wifi_24

Na pokrovu stražnjih I/O portova, tj., na gornjoj strani aluminijskog VRM hladnjaka se nalazi Polymo rasvjeta s ROG logom koja je osvijetljena A-RGB LED-icama. Tom rasvjetom, kao i s tri A-RGB headera upravljamo Aura Sync aplikacijom koja se jasno nalazi unutar Armoury Crate aplikacije. I ostali se hardver naravno može sinkronizirati, pa je i rasvjeta Alphacoolovog hladnjaka, kao i ona na G.Skillovoj memoriji sinkronizirano radila s ostatkom.

UEFI sučelje BIOS-a je identično kao kod F modela, što znači da je standardno ROG-ovski bogato i potrebni su vam sati da sve istražite, a onda još puno vremena da sve usvojite. Ovo sati se može shvatiti i kao šala jer je sučelje iz nekog razloga puno sporije nego ranije. Potrebno je dosta da se prebacite između menija, a i za prihvaćanje promjena je potrebno duže vremena nego ranije.

Armoury Crate je centralni hub iz kojeg sve kontroliramo. Uz njega možemo koristiti, Hwinfo, ROG CPU-Z, Dolby Atmos, Thunderbolt share, GlideX, Driver Hub, Adobe Creative Cloud (trial), Internet Security (360 dana puna verzija), WinRAR (40 dana trial), AIDA64 Extreme (60 dana trial), USB Wattage Watcher, TurboV Core itd. ASUS donosi i niz AI Advisor mogućnosti kao što su AI Overclocking, AI Cooling II (one-click fan tuning) te AI Networking II.