asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_10

Kada skinemo hladnjak za SSD-e vidimo i konektor kojim su povezane na ploču, ispred kojeg je hladnjak čipseta, kao i još jedna dodatna tiskana pločica na kojoj se nalaze dva ARGB LED headera te jedan 4-pinski konektor za ventilatore. Ujedno, tu je i AURA kontroler, te jedan Nuvotonov kontroler za ventilator.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_11 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_12

Na donjoj se desnoj strani nalaze dva konektora na koje nasjeda FPS-II tiskana pločica. Na njoj se nalazi sve ono što nije stalo na ploču – dva USB 2.0 interna headera, jedan konektor za temperaturni senzor, jedan CPU Over Voltage jumper, jedan CLRTC jumper, dva SATA 6Gbps porta, header prednjeg panela i PCIe alteration mode prekidač.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_13

Stražnji je panel uobičajeno bogat opcijama, a sastoji se od:

  • 2 x Thunderbolt 4 porta (2 x USB Type-C)
  • 1 x USB 20Gbps port (1 x USB Type-C)
  • 3 x USB 10Gbps ports (3 x Type-A)
  • 1 x USB 5Gbps port (1 x Type-A)
  • 2 x USB 2.0 ports (2 x Type-A)
  • 1 x HDMI port
  • 1 x Wi-Fi modul
  • 1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
  • 1 x BIOS FlashBack button

Kao najzanimljiviji dio stražnjeg I/O panela svakako treba istaknuti dva Thunderbolt 4 porta od kojih svaki ima 40 Gbps propusnost. Oba se porta mogu iskoristiti i za spajanje 4K monitora. Nadalje, tu su dvije spojnice za WiFi antenu, a modul je intelov po WiFi 7 standardu s podrškom za tri frekvencijska pojasa (2.4, 5 i 6 GHz i 320 MHz kanale) koji omogućavaju do 5,8 Gbps teoretske propusnosti, a tu je i podrška za Bluetooth v5.4. WiFi radi jako dobro i prijem je snažan čak i na etaži iznad routera. Tu je i 2,5-gigabitni LAN port, a kontroler je Intelov standardni.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_14

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_15 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_16

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_17 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_18

ROG STRIX HIVE II je više od same audio jedinice, jer ima i dva USB porta (USB 3.2 Gen 2 Type C i USB 2.0 Type A), Flex key (defaultno je Reset funkcija, ali se može programirati za druge quick access funkcije kao što je ulazak u Safe mod ili izmjena Aura Sync funkcija), Q-LED dijagnostiku, BIOS Flashback i AI Overclocking prekidače. Ima i veliki jog dial za glasnoću te Mute funkciju, izlaz za slušalice (s mikrofonom) i ulaz za mikrofon. Audio jedinicu pokreće ALC4050 CODEC uparen s ESS-ovim SABRE9260Q DAC-om (118dB SNR output, 94 dB SND input (32-bit/384 kHz playback). Preko drugog je jacka moguće spojiti i S/PDIF. HIVE II ima i tzv. hyper-grounding tehnologiju gdje su analogni i digitalni signali razdvojeni kroz različite slojeve u tiskanoj pločici kako bi se smanjile smetnje.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_19

Asus je iskoristio sve tehnologije koje ovoga trenutka imaju na raspolaganju a dodali su i neke nove. Zanimljiv je svakako i nosač za ventilator koji se nalazi iznad M.2 hladnjaka a možemo ga rotirati prema memorijskim utorima, te tako i njih hladiti. Kao i ostale Z890 ploče ima Q-release Slim mehanizam za lakše izbacivanje grafičke kartice, Q-release duo hladnjak za M.2, Q-antena konektore, a kvaliteta komponenata i izrade ploče je kao i uvijek na najvišem nivou.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_21

Ploča donosi i napredne funkcije kao što su AI Overclocking i AI Cooling II, Two-way AI noise cancellation, AI networking, različite druge optimizacije, napredan softver (Armoury Crate, AI Suite 3, Sonic Studio III, DTS Sound Unbound, AIDA64 Extreme) itd.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_24 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_25

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_26 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_27

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_28 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_29

UEFI sučelje BIOS-a je bogato opcijama, a uz to je i pregledno. Nažalost, i ovdje je malo sporije u odnosu na prethodne generacije. Sličnih je mogućnosti kao i kod većih ROG Strix ploča no druge je boje. Kao i tamo, glavna novost je Q-dashboard koji je intuitivna reprezentacija svih hardverskih veza na ploči i pratećih postavaka BIOS-a. Uz njega je podešavanje BIOS postavaka jednostavnije što će se svakako svidjeti početnicima. UEFI naravno donosi i sve blagodati za overclocking što uključuje i Dynamic OC Switcher, Core Flex, Asynchronous Clock te klasični PBO Enhancement kao i AI overclocking.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_30

Sa softverske strane tu je Armoury Crate koji je doživio i redizajn sučelja, a kao i do sad on objedinjuje različite funkcije kao što su Aura Creator, Aura Sync, Fan Xpert 4, Game First itd. Osim njega, tu je  Dolby Atmos, GlideX, HWInfo, Asus DriverHub i AIDA64 Extreme.