ASUS ROG Strix Z890-I Gaming WiFi recenzija

Objavljeno prije 8 dana - Krešimir Matanović

ROG Strix Z890-I Gaming WiFi - prvi dio

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_1 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_2

Malene nas mini ITX ploče iz Asusa uvijek oduševe, a pogotovo u ovakvom ROG Strix izdanju. Obično su vrhunac inženjerskog umijeća, jer je potrebno spakirati puno toga na malenu površinu i biti vrlo kreativan. Novi Z890-I model ploče donosi neka nova inženjerska riješenja, pogotovo kada su M.2 slotovi u pitanju, ali i bogata je novim tehnologijama kao što je Thunderbolt 4 i WiFi 7.

Tijekom ovih dugih PCEkspertovih godina smo smo srećom imali prilike testirati podosta mini iTX matičnih ploča iz Asusa, i pratiti njihovu evoluciju - Maximus VI ImpactROG Strix Z390-I GamingROG Strix B450-I Gaming, ROG Strix Z690-I Gaming WiFi i ROG Strix Z790-I Gaming WiFi. I dan danas nas zapanji inženjersko umijeće smještanja svega onoga što dolazi i na većim pločama, na malenu površinu od 17 x 17 centimetara. Unutar kurije je kao i uvijek sve vrlo uredno složeno, a i bundle je kao i uvijek izdašan te se sastoji od:
  • 1 x ROG USB2.0 splitter kabel
  • 2 x SATA 6Gb/s kabel
  • 1 x Panel kabel
  • 1 x ROG FPS kartica
  • 1 x ROG STRIX HIVE II
  • 1 x USB Type-C napojni kabel za HIVE II
  • 1 x ASUS WiFi Q-antena
  • 1 x paketić vezica
  • 1 x ROG privjesak za ključeve
  • 1 x ROG Strix naljepnice
  • 1 x vodič za brzi start
Kao i kod Z790-I prethodnice neobičnost bundlea se sastoji samo u dodatku FPS kartice i HIVE II eksternog audio kontrolera. FPS je dodatna kartica koja se postavlja vertikalno u odnosu na ploču, a na njoj se nalaze headeri i portovi koji nisu stali na PCB, a HIVE II je pak eksterni audio kontroler koji je namijenjen smještanju na radni stol i lakšem spajanju audio periferije. I o jednom i o drugom ćemo malo detaljnije niže u tekstu.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_3

Z890-I je uvelike slična Z790-I modelu i izmjene u dizajnu su samo manje više kozmetičke. Obje su tamnih tonova i obje imaju masivne VRM hladnjake, s velikim hladnjacima i za M.2 SSD-e. Ipak, novi model ima drugačiji M.2 hladnjak, koji je sada inovativniji te ćemo o njemu nešto kasnije. Fascinantno je uvijek kako inženjeri uspiju na malenu površinu od 17 x 17 centimetara uvjetovanu Mini-ITX standardom smjestiti toliko toga. Naravno, kompromisa mora biti, pa su primjerice tu samo dva DIMM utora koji primaju do 128 GB DDR5 memorije propusnosti do 9.200 MT/s. Podržana je un-buffered DIMM/CUDIMM memorija, kao i DIMM Fit, DIMM Flex i AEMP III tehnologije.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_4

Prije dvije generacije je uklonjen audio kontroler s ploče i dodan je zaseban HIVE II element, pa je to otvorilo malo više prostora za neke druge elemente i malo drugačije iskorištavanje prostora. Oko samog LGA1851 socketa ima dovoljno mjesta i za veće hladnjake, kao što ćemo demonstrirati kasnije, no zapravo bi bilo zanimljivo vidjeti kako nasjedaju oni manji i malo širi. Ispod relativno velikih VRM hladnjaka nalazi se  10 (110 A) + 1 (90 A) + 2 (90 A) + 1 (80 A) napojna jedinica koja je kao što vidimo i po amperažama power stageova (integrirani MOSFET-i) sasvim adekvatna za napajanje i najjačeg 285K procesora. Uz to, tu su i alloy prigušnice, kao i kvalitetni kondenzatori. Asus ovdje nije štedio.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_5

U ovoj su generaciji inženjeri na dno ploče postavili i aluminijsku ploču koja služi kako za učvršćivanje konstrukcije, tako i za odvodnju topline s elektroničkih komponenata - naime, zbog činjenice da je ploča malena, mnoštvo je elemenata prebačeno dolje. Zbog toga ih je potrebno i hladiti bolje, pa je najbolje rješenje ovakva ploča.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_6

Ploča je potpuno ujednačenog uniformnog dizajna, te nema kiča u obliku blještavih LED-ica. Layout komponenata na ploči je vrlo dobar s obzirom na to da su inženjeri bili jako ograničeni s prostorom, te su zapravo svi bitni onektori i headeri smješteni po rubovima ploče. Na gornjem se rubu nalazi jedan ProCool III 8-pinski EPS konektor za dodatno napajanje procesora, a tu su i tri 4-pinska za ventilatore. Dva od njih su pokrivena gumenim čepićima. Na desnom boku se nalazi 24-pinski ATX konektor, jedan interni USB 3.0 header, te jedan USB 3.2 Gen2 (20 Gbps) interni konektor.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_7

Ispod socketa se nalazi malo drugačija konstrukcija za M.2 slotove nego što je bila do sada i više nema vertikalnog slaganja M.2 SSD-a, nego su smislili malo drugačiji način. Na vrhu pokrova tog hladnjaka i stražnjih I/O portova se nalaze aluminijski limovi koji imaju ROG Strix insigniju. Poklopac I/O-a se može skinuti kako bi se pristupilo malenom ventilatoru koji hladi VRM hladnjak i okolne unutarnje elemente. Osim njega, još se jedan ventilator nalazi i u produžetku M.2 hladnjaka koji jasno hladi SSD-e. U oba je slučaja riječ o malenim Deltinim 30-milimetarskim ventilatorima, koji imaju PWM kontrolu. Pri višim se okretajima čuju, no tu je buku prikrio zračni hladnjak kojim smo hladili procesor.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_8 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_9

M.2 mehanizam s hladnjacima je jako zanimljivo riješen. Na vrhu se nalazi kopča kojom otvaramo hladnjake lijevo i desno i M.2 SSD-e postavljamo u vertikalni položaj na njihovu kraću stranu. S obje strane SSD-a se nalazi termalna podloga, a uz to, i mali ventilator sa stražnjeg dijela hladi oba SSD-a pa se oni nikad ne pregrijavaju. Čitav je mehanizam moguće skloniti s ploče ako odvijemo dugački vijak koji je smješten na kraju, tj. do DIMM utora.

ROG Strix Z890-I Gaming WiFi - drugi dio

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_10

Kada skinemo hladnjak za SSD-e vidimo i konektor kojim su povezane na ploču, ispred kojeg je hladnjak čipseta, kao i još jedna dodatna tiskana pločica na kojoj se nalaze dva ARGB LED headera te jedan 4-pinski konektor za ventilatore. Ujedno, tu je i AURA kontroler, te jedan Nuvotonov kontroler za ventilator.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_11 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_12

Na donjoj se desnoj strani nalaze dva konektora na koje nasjeda FPS-II tiskana pločica. Na njoj se nalazi sve ono što nije stalo na ploču - dva USB 2.0 interna headera, jedan konektor za temperaturni senzor, jedan CPU Over Voltage jumper, jedan CLRTC jumper, dva SATA 6Gbps porta, header prednjeg panela i PCIe alteration mode prekidač.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_13

Stražnji je panel uobičajeno bogat opcijama, a sastoji se od:
  • 2 x Thunderbolt 4 porta (2 x USB Type-C)
  • 1 x USB 20Gbps port (1 x USB Type-C)
  • 3 x USB 10Gbps ports (3 x Type-A)
  • 1 x USB 5Gbps port (1 x Type-A)
  • 2 x USB 2.0 ports (2 x Type-A)
  • 1 x HDMI port
  • 1 x Wi-Fi modul
  • 1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
  • 1 x BIOS FlashBack button
Kao najzanimljiviji dio stražnjeg I/O panela svakako treba istaknuti dva Thunderbolt 4 porta od kojih svaki ima 40 Gbps propusnost. Oba se porta mogu iskoristiti i za spajanje 4K monitora. Nadalje, tu su dvije spojnice za WiFi antenu, a modul je intelov po WiFi 7 standardu s podrškom za tri frekvencijska pojasa (2.4, 5 i 6 GHz i 320 MHz kanale) koji omogućavaju do 5,8 Gbps teoretske propusnosti, a tu je i podrška za Bluetooth v5.4. WiFi radi jako dobro i prijem je snažan čak i na etaži iznad routera. Tu je i 2,5-gigabitni LAN port, a kontroler je Intelov standardni.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_14

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_15 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_16

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_17 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_18

ROG STRIX HIVE II je više od same audio jedinice, jer ima i dva USB porta (USB 3.2 Gen 2 Type C i USB 2.0 Type A), Flex key (defaultno je Reset funkcija, ali se može programirati za druge quick access funkcije kao što je ulazak u Safe mod ili izmjena Aura Sync funkcija), Q-LED dijagnostiku, BIOS Flashback i AI Overclocking prekidače. Ima i veliki jog dial za glasnoću te Mute funkciju, izlaz za slušalice (s mikrofonom) i ulaz za mikrofon. Audio jedinicu pokreće ALC4050 CODEC uparen s ESS-ovim SABRE9260Q DAC-om (118dB SNR output, 94 dB SND input (32-bit/384 kHz playback). Preko drugog je jacka moguće spojiti i S/PDIF. HIVE II ima i tzv. hyper-grounding tehnologiju gdje su analogni i digitalni signali razdvojeni kroz različite slojeve u tiskanoj pločici kako bi se smanjile smetnje.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_19

Asus je iskoristio sve tehnologije koje ovoga trenutka imaju na raspolaganju a dodali su i neke nove. Zanimljiv je svakako i nosač za ventilator koji se nalazi iznad M.2 hladnjaka a možemo ga rotirati prema memorijskim utorima, te tako i njih hladiti. Kao i ostale Z890 ploče ima Q-release Slim mehanizam za lakše izbacivanje grafičke kartice, Q-release duo hladnjak za M.2, Q-antena konektore, a kvaliteta komponenata i izrade ploče je kao i uvijek na najvišem nivou.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_21

Ploča donosi i napredne funkcije kao što su AI Overclocking i AI Cooling II, Two-way AI noise cancellation, AI networking, različite druge optimizacije, napredan softver (Armoury Crate, AI Suite 3, Sonic Studio III, DTS Sound Unbound, AIDA64 Extreme) itd.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_24 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_25

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_26 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_27

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_28 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_29

UEFI sučelje BIOS-a je bogato opcijama, a uz to je i pregledno. Nažalost, i ovdje je malo sporije u odnosu na prethodne generacije. Sličnih je mogućnosti kao i kod većih ROG Strix ploča no druge je boje. Kao i tamo, glavna novost je Q-dashboard koji je intuitivna reprezentacija svih hardverskih veza na ploči i pratećih postavaka BIOS-a. Uz njega je podešavanje BIOS postavaka jednostavnije što će se svakako svidjeti početnicima. UEFI naravno donosi i sve blagodati za overclocking što uključuje i Dynamic OC Switcher, Core Flex, Asynchronous Clock te klasični PBO Enhancement kao i AI overclocking.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_30

Sa softverske strane tu je Armoury Crate koji je doživio i redizajn sučelja, a kao i do sad on objedinjuje različite funkcije kao što su Aura Creator, Aura Sync, Fan Xpert 4, Game First itd. Osim njega, tu je  Dolby Atmos, GlideX, HWInfo, Asus DriverHub i AIDA64 Extreme.

Test sistem, način testiranja

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča ASUS ROG Strix Z890-I Gaming WiFi
Procesor Intel Core Ultra 5 245K
Memorija G.Skill Trident Z5 RGB F5-6800J3445G16GX2-TZRS
Grafičke kartice AMD Radeon RX 7900 XT
Zvučna kartica On board
Napajanje SilverStone DA1000R Gold
SSD ADATA Swordfish 2 TB; Corsair MP600 2TB
Monitor Dell S2721DGF
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 11 24H2
DirectX verzija 12
AIDA64 Engeneer 7.73.7000
PCMark 10
3DMark TimeSpy: CPU Profile
Cinebench R23.2 & R24
JetStream 2 Benchmark (Chrome)
wPrime 2.0 1024M
Corona Benchmark v1.3
Blender BMW Benchmark & Gooseberry benchmark
Handbrake v1.4.2
V-Ray Benchmark 4.10.03

Način testiranja

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_22

I dalje koristimo 245K procesor jer nam 285K više nije dostupan, a nekako si ne možemo opravdati njegovu nabavku jer nas je Arrow Lake ipak malo razočarao. Stoga će te u usporednim grafovima vidjeti rezultate ranije testirane Z890 i B860 ploče s tim procesorom. Koristili smo i G.Skill Trident Z5 RGB F5-6800J3445G16GX2-TZRS memoriju, AMD Radeon RX 7900XT grafičku karticu i ostali već poznati hardvera kojeg možete vidjeti u tablici. Procesor je hlađen Alphacoolovim AIO hladnjakom Core Ocean T38 za potrebe testiranja, a ploču smo koristili i s CoolerMasterovim MA824 Stealth hladnjakom, kao i novom G.Skillovom CUDIMM 8200 MT/s memorijom kao što vidite i na svim fotografijama.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_23

Testovi su kao i do sada uobičajena mješavina između sintetike, CPU benchmarka i grafičkih benchmarka. Iskoristili smo ranije dobivene rezultate i grafove. Kao i do sada, testirali smo i potrošnje te zagrijavanje. Testirali smo na Windows 11 operativnom sustavu s 24H2 nadogradnjom, kao i kod testa AMD-ovih novih Zen 5 procesora.

Rezultati testiranja

UL test

PCMark [ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="score" labels="Asus ROG Strix Z890-I Gaming WiFi,Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi" values="9587,9537,9531,9526,9522,9507,9482,9186,9030,8839" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"] 3DMark [ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,Asus ROG Strix Z890-I Gaming WiFi" values="12700,12662,12597,12589,12588,12581,12577,12518,12430,12331" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red" height="600"] I premda je u PCMarku postigla najbolji rezultat od svih ploča, performanse procesora su joj ipak najslabije - barem u ovom testu.

CPU Test

Blender

[ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender Gooseberry benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Asus ProArt Z890-Creator WiFi,Asus ROG Strix Z890-I Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master" values="532.66,532.87,532.69,534.97,535.48,535.72,536.1,538.04,538.47,547.23" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"]

Cinebench R24

[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Strix Z890-I Gaming WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master" values="1478,1468,1464,1459,1457,1455,1451,1450,1449,1433" colors="blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"] [ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,Asus ROG Strix Z890-I Gaming WiFi,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master" values="133,133,133,133,132,132,131,130,130,128" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue" height="600"] U Blenderu je na vrhu s performansama i pokazala je da dugoročno može održavati visoke performanse procesora. Sasvim solidan rezultat postigla je i u CB24 nT testu, dok je 1T test samo malo slabiji od onih najjačih ploča.

Zagrijavanje procesora @ Alphacool Core Ocean T38

[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)"  labels="Gigabyte Z890 Aorus Master,Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,Asus ROG Strix Z890-I Gaming WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi" values="63,64,64,64,64,64,68,68,82,86" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue" height="600" min="0"] [ichart headers="ID,Load (°C)" title="Average Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)"  labels="Asus ProArt Z890-Creator WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Asus ROG Strix Z890-I Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi" values="59,60,61,61,61,61,61,61,64,67" colors="blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] Temperature su sasvim solidne i ne odstupaju od ostatka društva.

Zaključak

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_20

Asus nastavlja s tradicijom izrade malenih i moćnih Mini ITX ploča koje služe za malene radne stanice ili pak minijaturna gamerska računala. Ploča je kao i uvijek kvalitetno napravljena, ima iznimno zanimljiva inženjerska rješenja, te je odlično opremljena. Može poslužiti kao baza za moćno i moderno računalo smješteno u maleno kućište. Ovo je i jedina ploča koja ima aktivno hlađenje koje solidno odrađuje svoj posao, a nije pretjerano bučno. Hlađenje je kao što znamo kritično kod malenih kućišta i svako ovakvo rješenje je dobrodošlo - pogotovo za M.2 slotove. Ploča je unatoč malenim dimenzijama dobrog rasporeda komponenata, ima dodatnu karticu s konektorima, kao i vanjsku audio karticu koja ima i dodatne funkcionalnosti. Hladnjaci su masivni i dobro odvode toplinu s VRM hladnjaka te nema zagrijavanja. Ploča ima izvrsnu opremu s dva Thunderbolt 4 porta, WiFi-em 7, dovoljnim brojem USB-a i, dovoljan broj internih konektora i zadovoljava sve moderne standarde. UEFI je kao i uvijek bogat opcijama, a softverska podrška izdašna. Cijena ROG Strix Z890-I Gaming WiFi ploče u Hrvatskoj je oko 450 € na više, a u Njemačkoj povoljnijih 370 €.