Malene nas mini ITX ploče iz Asusa uvijek oduševe, a pogotovo u ovakvom ROG Strix izdanju. Obično su vrhunac inženjerskog umijeća, jer je potrebno spakirati puno toga na malenu površinu i biti vrlo kreativan. Novi Z890-I model ploče donosi neka nova inženjerska riješenja, pogotovo kada su M.2 slotovi u pitanju, ali i bogata je novim tehnologijama kao što je Thunderbolt 4 i WiFi 7.
Tijekom ovih dugih PCEkspertovih godina smo smo srećom imali prilike testirati podosta mini iTX matičnih ploča iz Asusa, i pratiti njihovu evoluciju - Maximus VI Impact, ROG Strix Z390-I Gaming, ROG Strix B450-I Gaming, ROG Strix Z690-I Gaming WiFi i ROG Strix Z790-I Gaming WiFi. I dan danas nas zapanji inženjersko umijeće smještanja svega onoga što dolazi i na većim pločama, na malenu površinu od 17 x 17 centimetara. Unutar kurije je kao i uvijek sve vrlo uredno složeno, a i bundle je kao i uvijek izdašan te se sastoji od:
1 x ROG USB2.0 splitter kabel
2 x SATA 6Gb/s kabel
1 x Panel kabel
1 x ROG FPS kartica
1 x ROG STRIX HIVE II
1 x USB Type-C napojni kabel za HIVE II
1 x ASUS WiFi Q-antena
1 x paketić vezica
1 x ROG privjesak za ključeve
1 x ROG Strix naljepnice
1 x vodič za brzi start
Kao i kod Z790-I prethodnice neobičnost bundlea se sastoji samo u dodatku FPS kartice i HIVE II eksternog audio kontrolera. FPS je dodatna kartica koja se postavlja vertikalno u odnosu na ploču, a na njoj se nalaze headeri i portovi koji nisu stali na PCB, a HIVE II je pak eksterni audio kontroler koji je namijenjen smještanju na radni stol i lakšem spajanju audio periferije. I o jednom i o drugom ćemo malo detaljnije niže u tekstu.
Z890-I je uvelike slična Z790-I modelu i izmjene u dizajnu su samo manje više kozmetičke. Obje su tamnih tonova i obje imaju masivne VRM hladnjake, s velikim hladnjacima i za M.2 SSD-e. Ipak, novi model ima drugačiji M.2 hladnjak, koji je sada inovativniji te ćemo o njemu nešto kasnije. Fascinantno je uvijek kako inženjeri uspiju na malenu površinu od 17 x 17 centimetara uvjetovanu Mini-ITX standardom smjestiti toliko toga. Naravno, kompromisa mora biti, pa su primjerice tu samo dva DIMM utora koji primaju do 128 GB DDR5 memorije propusnosti do 9.200 MT/s. Podržana je un-buffered DIMM/CUDIMM memorija, kao i DIMM Fit, DIMM Flex i AEMP III tehnologije.
Prije dvije generacije je uklonjen audio kontroler s ploče i dodan je zaseban HIVE II element, pa je to otvorilo malo više prostora za neke druge elemente i malo drugačije iskorištavanje prostora. Oko samog LGA1851 socketa ima dovoljno mjesta i za veće hladnjake, kao što ćemo demonstrirati kasnije, no zapravo bi bilo zanimljivo vidjeti kako nasjedaju oni manji i malo širi. Ispod relativno velikih VRM hladnjaka nalazi se 10 (110 A) + 1 (90 A) + 2 (90 A) + 1 (80 A) napojna jedinica koja je kao što vidimo i po amperažama power stageova (integrirani MOSFET-i) sasvim adekvatna za napajanje i najjačeg 285K procesora. Uz to, tu su i alloy prigušnice, kao i kvalitetni kondenzatori. Asus ovdje nije štedio.
U ovoj su generaciji inženjeri na dno ploče postavili i aluminijsku ploču koja služi kako za učvršćivanje konstrukcije, tako i za odvodnju topline s elektroničkih komponenata - naime, zbog činjenice da je ploča malena, mnoštvo je elemenata prebačeno dolje. Zbog toga ih je potrebno i hladiti bolje, pa je najbolje rješenje ovakva ploča.
Ploča je potpuno ujednačenog uniformnog dizajna, te nema kiča u obliku blještavih LED-ica. Layout komponenata na ploči je vrlo dobar s obzirom na to da su inženjeri bili jako ograničeni s prostorom, te su zapravo svi bitni onektori i headeri smješteni po rubovima ploče. Na gornjem se rubu nalazi jedan ProCool III 8-pinski EPS konektor za dodatno napajanje procesora, a tu su i tri 4-pinska za ventilatore. Dva od njih su pokrivena gumenim čepićima. Na desnom boku se nalazi 24-pinski ATX konektor, jedan interni USB 3.0 header, te jedan USB 3.2 Gen2 (20 Gbps) interni konektor.
Ispod socketa se nalazi malo drugačija konstrukcija za M.2 slotove nego što je bila do sada i više nema vertikalnog slaganja M.2 SSD-a, nego su smislili malo drugačiji način. Na vrhu pokrova tog hladnjaka i stražnjih I/O portova se nalaze aluminijski limovi koji imaju ROG Strix insigniju. Poklopac I/O-a se može skinuti kako bi se pristupilo malenom ventilatoru koji hladi VRM hladnjak i okolne unutarnje elemente. Osim njega, još se jedan ventilator nalazi i u produžetku M.2 hladnjaka koji jasno hladi SSD-e. U oba je slučaja riječ o malenim Deltinim 30-milimetarskim ventilatorima, koji imaju PWM kontrolu. Pri višim se okretajima čuju, no tu je buku prikrio zračni hladnjak kojim smo hladili procesor.
M.2 mehanizam s hladnjacima je jako zanimljivo riješen. Na vrhu se nalazi kopča kojom otvaramo hladnjake lijevo i desno i M.2 SSD-e postavljamo u vertikalni položaj na njihovu kraću stranu. S obje strane SSD-a se nalazi termalna podloga, a uz to, i mali ventilator sa stražnjeg dijela hladi oba SSD-a pa se oni nikad ne pregrijavaju. Čitav je mehanizam moguće skloniti s ploče ako odvijemo dugački vijak koji je smješten na kraju, tj. do DIMM utora.
ROG Strix Z890-I Gaming WiFi - drugi dio
Kada skinemo hladnjak za SSD-e vidimo i konektor kojim su povezane na ploču, ispred kojeg je hladnjak čipseta, kao i još jedna dodatna tiskana pločica na kojoj se nalaze dva ARGB LED headera te jedan 4-pinski konektor za ventilatore. Ujedno, tu je i AURA kontroler, te jedan Nuvotonov kontroler za ventilator.
Na donjoj se desnoj strani nalaze dva konektora na koje nasjeda FPS-II tiskana pločica. Na njoj se nalazi sve ono što nije stalo na ploču - dva USB 2.0 interna headera, jedan konektor za temperaturni senzor, jedan CPU Over Voltage jumper, jedan CLRTC jumper, dva SATA 6Gbps porta, header prednjeg panela i PCIe alteration mode prekidač.
Stražnji je panel uobičajeno bogat opcijama, a sastoji se od:
2 x Thunderbolt 4 porta (2 x USB Type-C)
1 x USB 20Gbps port (1 x USB Type-C)
3 x USB 10Gbps ports (3 x Type-A)
1 x USB 5Gbps port (1 x Type-A)
2 x USB 2.0 ports (2 x Type-A)
1 x HDMI port
1 x Wi-Fi modul
1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
1 x BIOS FlashBack button
Kao najzanimljiviji dio stražnjeg I/O panela svakako treba istaknuti dva Thunderbolt 4 porta od kojih svaki ima 40 Gbps propusnost. Oba se porta mogu iskoristiti i za spajanje 4K monitora. Nadalje, tu su dvije spojnice za WiFi antenu, a modul je intelov po WiFi 7 standardu s podrškom za tri frekvencijska pojasa (2.4, 5 i 6 GHz i 320 MHz kanale) koji omogućavaju do 5,8 Gbps teoretske propusnosti, a tu je i podrška za Bluetooth v5.4. WiFi radi jako dobro i prijem je snažan čak i na etaži iznad routera. Tu je i 2,5-gigabitni LAN port, a kontroler je Intelov standardni.
ROG STRIX HIVE II je više od same audio jedinice, jer ima i dva USB porta (USB 3.2 Gen 2 Type C i USB 2.0 Type A), Flex key (defaultno je Reset funkcija, ali se može programirati za druge quick access funkcije kao što je ulazak u Safe mod ili izmjena Aura Sync funkcija), Q-LED dijagnostiku, BIOS Flashback i AI Overclocking prekidače. Ima i veliki jog dial za glasnoću te Mute funkciju, izlaz za slušalice (s mikrofonom) i ulaz za mikrofon. Audio jedinicu pokreće ALC4050 CODEC uparen s ESS-ovim SABRE9260Q DAC-om (118dB SNR output, 94 dB SND input (32-bit/384 kHz playback). Preko drugog je jacka moguće spojiti i S/PDIF. HIVE II ima i tzv. hyper-grounding tehnologiju gdje su analogni i digitalni signali razdvojeni kroz različite slojeve u tiskanoj pločici kako bi se smanjile smetnje.
Asus je iskoristio sve tehnologije koje ovoga trenutka imaju na raspolaganju a dodali su i neke nove. Zanimljiv je svakako i nosač za ventilator koji se nalazi iznad M.2 hladnjaka a možemo ga rotirati prema memorijskim utorima, te tako i njih hladiti. Kao i ostale Z890 ploče ima Q-release Slim mehanizam za lakše izbacivanje grafičke kartice, Q-release duo hladnjak za M.2, Q-antena konektore, a kvaliteta komponenata i izrade ploče je kao i uvijek na najvišem nivou.
Ploča donosi i napredne funkcije kao što su AI Overclocking i AI Cooling II, Two-way AI noise cancellation, AI networking, različite druge optimizacije, napredan softver (Armoury Crate, AI Suite 3, Sonic Studio III, DTS Sound Unbound, AIDA64 Extreme) itd.
UEFI sučelje BIOS-a je bogato opcijama, a uz to je i pregledno. Nažalost, i ovdje je malo sporije u odnosu na prethodne generacije. Sličnih je mogućnosti kao i kod većih ROG Strix ploča no druge je boje. Kao i tamo, glavna novost je Q-dashboard koji je intuitivna reprezentacija svih hardverskih veza na ploči i pratećih postavaka BIOS-a. Uz njega je podešavanje BIOS postavaka jednostavnije što će se svakako svidjeti početnicima. UEFI naravno donosi i sve blagodati za overclocking što uključuje i Dynamic OC Switcher, Core Flex, Asynchronous Clock te klasični PBO Enhancement kao i AI overclocking.
Sa softverske strane tu je Armoury Crate koji je doživio i redizajn sučelja, a kao i do sad on objedinjuje različite funkcije kao što su Aura Creator, Aura Sync, Fan Xpert 4, Game First itd. Osim njega, tu je Dolby Atmos, GlideX, HWInfo, Asus DriverHub i AIDA64 Extreme.
I dalje koristimo 245K procesor jer nam 285K više nije dostupan, a nekako si ne možemo opravdati njegovu nabavku jer nas je Arrow Lake ipak malo razočarao. Stoga će te u usporednim grafovima vidjeti rezultate ranije testirane Z890 i B860 ploče s tim procesorom. Koristili smo i G.Skill Trident Z5 RGB F5-6800J3445G16GX2-TZRS memoriju, AMD Radeon RX 7900XT grafičku karticu i ostali već poznati hardvera kojeg možete vidjeti u tablici. Procesor je hlađen Alphacoolovim AIO hladnjakom Core Ocean T38 za potrebe testiranja, a ploču smo koristili i s CoolerMasterovim MA824 Stealth hladnjakom, kao i novom G.Skillovom CUDIMM 8200 MT/s memorijom kao što vidite i na svim fotografijama.
Testovi su kao i do sada uobičajena mješavina između sintetike, CPU benchmarka i grafičkih benchmarka. Iskoristili smo ranije dobivene rezultate i grafove. Kao i do sada, testirali smo i potrošnje te zagrijavanje. Testirali smo na Windows 11 operativnom sustavu s 24H2 nadogradnjom, kao i kod testa AMD-ovih novih Zen 5 procesora.
Rezultati testiranja
UL test
PCMark
[ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="score" labels="Asus ROG Strix Z890-I Gaming WiFi,Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi" values="9587,9537,9531,9526,9522,9507,9482,9186,9030,8839" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"]
3DMark
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,Asus ROG Strix Z890-I Gaming WiFi" values="12700,12662,12597,12589,12588,12581,12577,12518,12430,12331" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red" height="600"]
I premda je u PCMarku postigla najbolji rezultat od svih ploča, performanse procesora su joj ipak najslabije - barem u ovom testu.
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Strix Z890-I Gaming WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master" values="1478,1468,1464,1459,1457,1455,1451,1450,1449,1433" colors="blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,Asus ROG Strix Z890-I Gaming WiFi,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master" values="133,133,133,133,132,132,131,130,130,128" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue" height="600"]
U Blenderu je na vrhu s performansama i pokazala je da dugoročno može održavati visoke performanse procesora. Sasvim solidan rezultat postigla je i u CB24 nT testu, dok je 1T test samo malo slabiji od onih najjačih ploča.
Zagrijavanje procesora @ Alphacool Core Ocean T38
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Gigabyte Z890 Aorus Master,Asus ProArt Z890-Creator WiFi,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,Asus ROG Strix Z890-I Gaming WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi" values="63,64,64,64,64,64,68,68,82,86" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue" height="600" min="0"]
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Average Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Asus ProArt Z890-Creator WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix B860-A Gaming WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Asus ROG Strix Z890-I Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS TUF Gaming B860-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi" values="59,60,61,61,61,61,61,61,64,67" colors="blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"]
Temperature su sasvim solidne i ne odstupaju od ostatka društva.
Zaključak
Asus nastavlja s tradicijom izrade malenih i moćnih Mini ITX ploča koje služe za malene radne stanice ili pak minijaturna gamerska računala. Ploča je kao i uvijek kvalitetno napravljena, ima iznimno zanimljiva inženjerska rješenja, te je odlično opremljena. Može poslužiti kao baza za moćno i moderno računalo smješteno u maleno kućište. Ovo je i jedina ploča koja ima aktivno hlađenje koje solidno odrađuje svoj posao, a nije pretjerano bučno. Hlađenje je kao što znamo kritično kod malenih kućišta i svako ovakvo rješenje je dobrodošlo - pogotovo za M.2 slotove.
Ploča je unatoč malenim dimenzijama dobrog rasporeda komponenata, ima dodatnu karticu s konektorima, kao i vanjsku audio karticu koja ima i dodatne funkcionalnosti. Hladnjaci su masivni i dobro odvode toplinu s VRM hladnjaka te nema zagrijavanja. Ploča ima izvrsnu opremu s dva Thunderbolt 4 porta, WiFi-em 7, dovoljnim brojem USB-a i, dovoljan broj internih konektora i zadovoljava sve moderne standarde. UEFI je kao i uvijek bogat opcijama, a softverska podrška izdašna.
Cijena ROG Strix Z890-I Gaming WiFi ploče u Hrvatskoj je oko 450 € na više, a u Njemačkoj povoljnijih 370 €.