ASUS ROG Thor 1000W Platinum III recenzija
Objavljeno prije 4 dana - Krešimir Matanović
ROG Thor 1000W Platinum III
Uvod i raspakiranje
Asus nam je uz nove grafičke kartice GeForce RTX 50 serije poslao i svoje novo ROG Thor 1000W Platinum III napajanje za koje tvrde da je njihov savršeni suputnik. Riječ je o napajanju koje donosi GaN MOSFET-e (Galij nitrid), GPU-First tehnologiju stabilizacije napona za grafičke kartice, 80 Plus Platinum certifikat efikasnosti i desetgodišnje jamstvo. Uz to, i dizajnerski je podignuto na viši nivo s ROG osvjetljenjem, kao i OLED ekranom s magnetskim kopčama kojeg možemo premještati s jedne strane napajanja na drugu.
Nismo se do sad sreli s Asusovim napajanjima pa je raspakiranje i nama bila potpuna nepoznanica. No, po očekivanju, pakiranje je ekskluzivno kao što i priliči jednom skupom ROG proizvodu. Kutija je napravljena u skladu s ROG tradicijom, prevladavaju crveni i crni tonovi, a na njoj se nalaze slike proizvoda, te osnovne informacije i tehnologije korištene pri izradi ovog napajanja. U kutiji je sve uredno složeno u zasebne odjeljke, a uz napajanje tu nalazimo i sve potrebne kabele, kao i papirologiju, plastične vezice, naljepnicu za kućište te čičak (velcro) trake za aranžiranje kabela. Napajanje je smješteno u ležište od debele stiro pjene te je u najlonskoj zaštiti, a kabeli su u zasebnoj vrećici. Bitno za napomenuti je i da Asus na ovo napajanje daje 10-godišnje jamstvo.
Opis
Thor 1000W Platinum u svojoj trećoj generaciji je još više dizajnerski izbrušeno i dolazi u potpuno aluminijskom kućištu koje djeluje jako ekskluzivno. Rešetke ventilatora su posebno obrađene s ROG logoom, a po cijelom napajanju su ROG oznake i logooi tako da ne možete fulati o kojem je proizvođaču riječ. S koje god ga strane pogledamo i okrenemo, ovo napajanje izgleda odlično! Aluminijsko je kućište dimenzija 190 x 150 x 86 milimetara, a masa bez kabela je 2,37 kilograma. Uz visoku kvalitetu materijala i završna je obrada visoka, pa već zbog toga vidimo da je riječ o ekskluzivnom proizvodu.
Napajanje je nazivne snage 1000 W a to je ujedno i sva snaga koju može isporučiti na +12V vodu. Napravljeno je po najnovijem ATX 3.1 standardu, koji donosi određene promjene u odnosu na stariju ATX 3.0 reviziju. U prvom redu tu je skraćeno Hold Up vrijeme sa 17 na 13 milisekundi što rezultira većom efikasnosti, te integracija 12V-2×6 konektora koji je poboljšana verzija problematičnog 12VHPWR konektora. Novi je konektor dizajnira s dužim vodljivim terminalima na 12V i zemlji, kao i s kraćim “sense” pinovima koji omogućavaju isključivanje GPU-a za slučaj da spoj na konektoru postane labav. Maksimalna snaga koja može “prijeći” preko 12V-2×6 je i dalje 600 W.
Kao što smo napisali, na +12V vodu napajanje isporučuje maksimalnih 1000 W tj. 83,33 Ampera struje. Na +3,3V vodu je maksimum 125 W uz struju od 30 A, na +5V je također 125 W uz struju od 25 A, na -12V vodu je 3,6 W uz struju od 0,3 A, a na +5Vsb vodu je 15 W i 3 A. Napajanje koristi APFC, Full-Bridge i LLC konverter sa strane primara, te DC-DC konvertere i sinkrono ispravljanje na sekundaru. Tu su i kvalitetni japanski 105°C kondenzatori i po prvi put nove GaN MOSFET-e koji zamjenjuju tradicionalne silicijske. Novi MOSFET-i donose 30% višu efikasnost u radu, te omogućavaju bolju internu strukturu napajanja za bolje i efikasnije hlađenje. Napajanje na ključnim komponentama ima dedicirane ROG aluminijske hladnjake koji osiguravaju bolju odvodnju topline. Inače, Thor II model je koristio Seasonicovu platformu, pa pretpostavljamo da ju koristi i ovaj u novoj i poboljšanoj izvedbi s GaN MOSFET-ima.
Thor 1000W III donosi i GPU-First tehnologiju s patentiranim inteligentnim stabilizatorom napona (IVS) koji povećava stabilnost napona grafičke kartice za do 45% prema proizvođačevim tvrdnjama. Visoka stabilnost ostaje i pri velikim opterećenjima kao što je igranje ili overclocking. Kako bi koristili GPU-First tehnologiju potrebno je spojiti poseban ljubičasti konektor na napajanje. U suprotnom, djeluje CPU-First tehnologija koja omogućava stabilniji napon procesoru.
Napajanje je potpuno modularno, a na njegovoj se stražnjoj strani nalaze svi potrebni utori za konektore, plus onaj dodatni ljubičasti IVS za GPU-First tehnologiju. Konektori jednostavno upadaju u utore i jednostavno se vade, te nema onog čudnog zapinjanja koje se povremeno zna javiti kod nekih proizvođača. Svi konektori imaju tzv. high-performance bakrene pinove koji povećavaju termalnu vodljivost i smanjenje temperature u odnosu na tradicionalne konektore. Napajanje ima 80 Plus Platinum certifikat efikasnosti što znači da pri 100% opterećenja ima efikasnost od 89%. Pri 50% opterećenja je efikasnost visokih 92%. Napajanje donosi i niz sigurnosnih značajki kao što su OPP, OVP, UVP, SCP, OCP i OTP. MTBF je 120.000 sati pri 25°C.
Osim dobrih hardverskih značajki, tu je i tzv. iskustvo korištenja koje je podignuto na novu razinu. Kućište je potpuno aluminijsko, napajanje ima osvijetljene detalje poput ROG logoa, i Thor plastičnog kutnog elementa, a tu je i OLED ekran s magnetnim kopčama. Naime, na obje se strane nalazi prostor na koji možemo odspojiti i spojiti OLED ekran a Asusovi inženjeri su se potrudili i da kontakti budu u ROG rasporedu. Kontakti koji ostaju slobodni se zaštite gumenim čepom s ROG natpisom pa se neće desiti neka neželjena situacija.
Osvjetljenje je kompatibilno s Aura Sync softverom uz pomoć kojeg ga možemo sinkronizirati s ostatkom hardvera, kao i mijenjati različite modove – Static, Breathing, Strobing, Color Cycle, Rainbow, Starry Night, Music, Smart, Adaptive i Dark.
OLED ekran prikazuje trenutačnu potrošnju energije, što je iznimno koristan podatak. Primijetili smo da je malo i brži i precizniji od vanjskog mjerača potrošnje kojeg inače koristimo (Brennenstuhl PM231E). Ispod rebrastog dijela koji inače dolazi na dno kućišta nalazi se 135-milimetarski ventilator s dual-ball ovjesom za produženi životni vijek od 80.000 sati. Ima 0dB tehnologiju, tj. stacionaran je do oko 30% opterećenja, a dalje radi po krivulji tako da tek na oko 90% opterećenja radi na maksimalnih 1.200 okretaja u minuti pri čemu i nije naročito bučan. Ako želite konstantno visoke performanse hlađenja tada će te na poleđini napajanja uključiti Turbo mod koji dozvoljava trenutačnu povećanu snagu napajanja i više performanse ventilatora.
Kabeli koji dolaze uz napajanje su kvalitetno napravljeni, dovoljno su dugački, a izvedeni su kao tzv. urezanim dizajnom i vrlo su savitljivi. To im omogućava jako dobar menadžment, tj. njihovo aranžiranje u kućištu. Uz napajanje dolaze sljedeći kabeli:
- EU napojni kabel
- UK napojni kabel
- kabel s 24/20-pinskim konektorom za napajanje matične ploče dužine 610 milimetara
- dva 4+4-pinska kabela za napajanje procesora dužine 1.000 milimetara
- jedan kabel s jednim PCI-E Gen 5.1 16-pinskim konektorom dužine 750 milimetara
- četiri kabela s četiri PCI-E 6+2-pinska konektora dužine 750 milimetara
- jedan SATA kabel s četiri konektora dužine 400 + 120 + 120 + 120 milimetara
- jedan SATA kabel s tri konektora dužine 400 + 120 + 120 milimetara
- dva kabela s 4-pinskim Molex konektorima dužine 400 + 150 + 150 milimetara
- jedan addressable RGB kabel dužine 800 milimetara
Unatoč činjenici da svaki pin u svakom konektoru ima svoj kabel i da sve skupa može djelovati kao mala šumica, sve se zbog savitljivosti može jednostavno aranžirati i posložiti u bilo koje kućište. Kako ne biste imali problema s aranžiranjem Asus je priložio o veći broj plastičnih vezica te ROG čičak traka. Zgodno za znati je da osim u ovoj 1000 W izvedbi, Thor napajanja treće generacije dolaze i u izvedbama od 1.200 i 1.600 W za različite potrebe. Primjerice, ovo smo napajanje koristili i za testiranje RTX 5090 kartice s kojom je testni sistem trošio ozbiljnih 890 W, pa je za nju bolje koristiti 1.200 ili čak i 1.600 W model kako bi efikasnost ostala na visokoj razini. Naravno, ako imate sredstava za RTX 5090, pretpostavka je da imate i za 1.600 W napajanje.
Testiranje
Napajanje smo testirali s nekoliko grafičkih kartica, uključujući i spomenutu RTX 5090 koja je zajedno sa sistemom vukla 890 W, a kod overclockinga i preko 900 W. Upravo tada smo izmjerili i padove napona na pojedinim vodovima i zabilježili odličnu napojnu kontrolu i vrlo male padove koji su uvijek iznosili ispod 1%. Napajanje se u radu nije jako zagrijavalo, a ventilator nije bio bučan. Sve se uzorno ponašalo i kada je sustav radio u GPU-First i u CPU-First modovima. Pod pretpostavkom da je riječ od Seasonicovoj platformi kao kod prethodnika, nešto manje nismo ni očekivali.
Zaključak
ROG Thor 1000W Platinum III je logična evolucija i korak naprijed čija je najveća vrijednost i zanimljivost korištenje MOSFET-a baziranih na Galij-nitridu koji je zamijenio silicij. Prednosti ovog kemijskog spoja su znane, a napisat ćemo samo da tranzistori napravljeni od tog materijala imaju brže vrijeme prebacivanja, veću gustoću energije, manje gubitke, višu efikasnost i bolju termalnu vodljivost. Platforma je svakako vrlo moćna s odličnom regulacijom napona i zanimljivom GPU-First tehnologijom koja je namijenjena stabilizaciji visokim GPU potrošačima kao što je nova RTX 50 serija. Napajanje je iznimno kvalitetno napravljeno, ima odlično riješeno hlađenje, a i kabeli su nam se svidjeli. OLED ekran je zgodan dodatak premda možda i nepotreban, baš kao i ARGB LED osvjeteljenje. No, to su današnji trendovi te ćemo ih prihvatiti kao takve. Sve u svemu, Thor Platinum III u ovoj 1000W izvedbi je iznimno moćno napajanje koje samo poželjeti možemo. S cijenom od oko 410 € u njemačkim dućanima nije ni malo povoljno, no korektno je za ono što nudi. U odnosu na prethodnika je za 100 € skuplje.
ASUS ROG Thor 1000W Platinum III | |||
Pozitivno + | Dizajn i materijali, kvaliteta izrade, odlična platforma, GaN materijali, odlični kabeli, odlična kontrola napona, GPU-First tehnologija, niska radna buka, OLED ekran s trenutnom potrošnjom, čičak trake i vezice, 10-godišnje jamstvo. | ||
Negativno - | CIjena nije za svakoga. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | ASUS |

Forum
Objavljeno prije 1 sat
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 2 sata
Pametni, polu pametni te glupi satovi al' na baterijeObjavljeno prije 2 sata
Biciklizam - savjeti za kupnju, popravci, dogovori za vonje i ostaloObjavljeno prije 3 sata
dionice i fondoviObjavljeno prije 3 sata
Konfiguracije za 2.000+ Novosti
On-premise vs. Cloud vs. Hybrid IT: Pronalaženje ravnoteže za skalabilna poslovna rješenja
Era digitalne transformacije potaknula je tvrtke na prihvaćanje oblaka, obećavajući skalabilnost, fleksibilnost i poboljšanu suradnju. Međutim, dok oblak nudi neporecive prednosti, potpuna migracija ne mora uvijek biti strateški ili najispl... Pročitaj više
Hogwarts Legacy Definitive Edition otkazan
Prema novom izvještaju Jasona Schreiera iz Bloomberga, otkazivanje definitive edicije i DLC-a dolazi kao dio "tekućeg restrukturiranja videoigračke jedinice zabavljačke tvrtke". Projekt je službeno otkazan ovog tjedna "zbog zabrinutosti da... Pročitaj više
Patapon 1 i 2 se vraćaju na Nintendo Switchu 2
Nintendo je upravo najavio na najnovijem Directu da PlayStation ekskluzivni Patapon dolazi na Switch 11. srpnja 2025. Prvi put objavljen 2007. za PSP, ova ritmička igra koju je proizveo Japan Studio i a razvio Pyramid, omogućuje vam da kont... Pročitaj više
Umjetna inteligencija pretvara pametne telefone u neizostavne pomagače
Spoj tehnologije i umjetne inteligencije objedinjen je u HONOR Magic7 seriji telefona koja korisnicima donosi pametnije i intuitivnije iskustvo. Ova magična serija opremljena je naprednim AI funkcionalnostima i među prvima postavlja nove st... Pročitaj više
Facebook ima novu značajku koja vam omogućuje odabir prijatelja za gledanje vijesti i interakciju!
Nekoć mjesto samo za povezivanje s bliskim prijateljima i obitelji, Facebook je s vremenom postupno postajao sve sofisticiraniji s mnoštvom značajki i prijedloga. Ako se sjećate ranih dana Facebooka 2010-ih, kada je News Feed uglavnom bio p... Pročitaj više
Sve novosti