Asus_RT-AC3200_7

Korisničko sučelje vrlo je jednostavno za navigaciju, podešavanje, a detaljnijim istraživanjem otkrili smo i nekoliko nama zanimljivih opcija. Stoga krenimo redom.

Naslovna stranica nama nikad ne igra bitnu ulogu; prilikom spajanja ovakvog uređaja uvijek nam je prvi korak otvaranje administrativnih postavki gdje na vrlo jednostavan način kroz wizzard možete podesiti osnovne mrežne postavke.

(Mi isti nismo pokretali i spajanje i na kabelski modem koji koristimo čitava stvar je proradila bez ikakvog uplitanja s naše strane, kao i kad smo isti spojili na Belkin N750 router koji koristimo već duži niz godina)

Naravno, iza tabova pri vrhu skriva se mnoštvo dodatnih opcija za napredne korisnike.

Asus_RT-AC3200_8

Druga zgodna stvar koju želimo spomenuti dobro je razrađena lista klijenata; dostupan nam je običan popis ili po vrsti konekcije gdje između ostaloga možemo vidjeti i (teoretsku) brzinu konekcije.

Asus_RT-AC3200_9

Direktno iz sučelja routera moguće je testirati našu vezu s vanjskim svijetom…

Asus_RT-AC3200_10a

… i pristupiti naprednijim opcijama Asusove Smart Connect tehnologije.

Asus_RT-AC3200_11a Asus_RT-AC3200_12a

Pod Wireless tabom skrivaju se tek osnovne funkcije, ali nije teško zalutati u advanced izbornik gdje se nalazi pregršt opcija.

Asus_RT-AC3200_13a

Za anonimce se nudi i podešavanje VPN servera.

Asus_RT-AC3200_14a

Izuzetno nam se svidjela već ugrađena Cloud mogućnost, koju nismo testirali s obzirom na mizerne upload brzine na našim prostorima.

Asus_RT-AC3200_15a

Ono s čime se jesmo malo više igrali korištenje je USB mogućnosti na RT-AC3200 routeru, a posebno nam se svidjelo nekoliko opcija rada. Automatska sinkronizacija s gore spomenutim Cloudom te korištenje i tretiranje spojenog medija za pohranu, obično dijeljenje preko mreže i FTP pristup pohrani.

S obzirom da USB3.0 nudi osjetno veće brzine od USB 2.0 standarda, s ovime ćemo se kasnije detaljnije pozabaviti.

Asus_RT-AC3200_16a

Osim za storage, USB portove možemo koristiti i za spajanje printera na nekoliko načina – prvi je preuzimanjem aplikacije s Asusove stranice putem koje se operativnom sustavu printer predstavlja kao da je spojen direktno u USB na našem računalu.

Drugi i nama puno draži je gdje router preuzima printer na sebe te ga drugim računalima u mreži predstavlja kao najobičniji mrežni printer. Prateći upute vrlo je jednostavno svaki printer postaviti na taj mod rada, a u korištenju kada dva klijenta istovremeno zadaju zadatke problema nismo imali.

Asus_RT-AC3200_17a

Gotovo najvažnija zadaća svakog gamera – praćenje propusnosti. Kao što vidite, imamo podjelu po vrstama konekcije. Vrlo zgodna stvar za saznati zbog koga niste pobijedili u zadnjoj partiji Clan Warsa.

Nakon što smo saznali da nam je bandwidth rastegnut do maksimuma, vrijeme je saznati tko je od ukućana glavni krivac.

Asus_RT-AC3200_18a

Tu na scenu stupa QOS, odnosno QOS Bandwidth koji osim trenutne propusnosti naše internet konekcije prikazuje koliko koji mrežni klijent uzima od dostupnog kolača.

Asus_RT-AC3200_20a

Kako sve ne bi ostalo samo na informaciji tko je krivac za visoki ping, RT-AC3200 nam nudi dvije opcije – Adaptive i Traditional QOS. Prilikom podešavanja i testiranja primarno smo se družili s Adaptive načinom rada gdje smo samo na vrh liste odvukli igre, a surfanje i download na dno prioriteta.

Nakon uvida u osnove onoga što sučelje Asus RT-AC3200 routera ima, vrijeme je da polako krenemo prema rezultatima testova.