Asus RT-AC3200 & EA-AC87 – AC na steroidima
Datum objave 20.10.2015 - Hrvoje Gregur
Asus RT-AC3200 & EA-AC87 - način testiranja i rezultati
WiFi mjerenja vršimo na tri lokacije. Lokacija A predstavlja klijenta na udaljenosti od 3 metra od routera bez ikakvih prepreka. Lokacija B predstavlja lokaciju udaljenu oko 4 m gdje prepreke predstavljaju dva zida debljine 45 cm. Lokacija C predstavlja worst case scenario, udaljenost je oko 5 metara, no između routera i zida nalazi se poveće ogledalo premazano srebrovim nitratom i oko 2 metra od ukupne udaljenosti puni zidovi, od kojih jedan sadrži armaturu. Ogledalo smo namjerno spomenuli s obzirom da ono reflektira većinu bežičnog signala koji se probio kroz zidove, a prijenosnici odašilju prema routeru s Lokacije C – micanjem ogledala niti jedan prijenosnik ne bi imao problema na Lokaciji C, ali onda naše testiranje ne bi predstavljalo worst case scenario.
Kao što možete vidjeti, koristimo isti princip kao i za testiranje WiFi signala prijenosnika, samo što je sada umjesto Belkina N750 i prijenosnika, u glavnoj ulozi Asus RT-AC3200, a mjerenja ćemo vršiti pomoću Dell Precisiona M6800 naoružanog s Dell 1550 802.11 ac WiFi mrežnom karticom (nažalost samo dual band), a pomoći će nam i nedavno testirani Asus EA-AC87 media bridge / Acess point kako bismo dobili uvid u triple band performanse.
Prilikom testiranja QOSa uz M6800, koristili smo još nekoliko prijenosnika i pametnih telefona pri čemu su svi klijenti bili spojeni bežično kako bismo maksimalno opteretili sam router odnosno pokušali isti dovesti do maksimuma. Moramo napomenuti kako je maksimalna propusnost naše internet veze na ovoj lokaciji 12/1.25 mbps, stoga uzmite u obzir da dobiveni rezultati neće nužno odražavati stanje koje biste vi dobili korištenjem bilo bolje ili lošije internet veze.
Prilikom izvođenja svih testova, na RT-AC3200 su uvijek bila spojena 2 klijenta (uz M6800 i EA-AC87), 2.4GHz band okupirali smo pomoću Dell Latitude E5430, dok smo Xperiu Z3 Compact uvijek držali spojenu na istu 5GHz mrežu kao i M6800. Asus EA-AC87 je uvijek bio zasebno spojen na zadnju 5GHz mrežu.
Kao USB izvor podataka koristili smo Adata S102 Pro 32GB USB 3.0 stick, a LAN izvor bio nam je Dell Latitude E5430 povezam na routere 1Gbps žičanom konekcijom, a podatke smo vukli s SSD diska.
U testovima ćemo crvenom bojom označiti sve rezultate gdje mjerimo RT-AC3200 rezultate, plavom rezultate gdje je prva karika EA-AC87, a zeleno rezultate Belkin N750 routera i M6800 prijenosnika.
Ispada da stari Belkin nudi puno kvalitetniji i stabilniji signal, ali prije donošenja presude potrebno je proučiti rezultate brzine kopiranja.
Za vrijeme testiranja RT-AC3200 routera, dostupan nam je bio i EA-AC87 koji podržava triple band (3×3) AC mogućnost spajanja na kompatibilne AC uređaje, tako da ćemo vidjeti i rezultate kopiranja maksimalne teoretske brzine od 1300 Mbps.
Prilikom rada u Media Bridge modu, EA-AC87 našu lokalnu mrežu lovi putem WiFi signala te ju dalje proslijeđuje na 5 dostupnih Lan portova, dok u Acces Point modu lokalnu mrežu mu dovodimo putem Lan kabla te tu istu mrežu proslijeđuje na ostala 4 ugrađena lan porta kao i putem Wirelessa.
Mi smo testirali kako se u našem WiFi testu ponaša u oba zadatka kako bismo dobiti potpuniju sliku performansi glavne zvijerke ove recenzije.
Nomenklatura u tablicama stoji :
- LAN – vrsta konekcije izvora podataka
- AC3200 – router na koji je izvor spojen
- 3×3 – vrsta konekcije između uređaja
- AC87 – drugi router (ili prijenosnik)
- LAN – podatke kopiramo putem 1Gbps žične konekcije na idući uređaj u nizu
Najviše iskaču rezultati dobiveni spajanjem EA-AC87 Acces Pointa s RT-AC3200 routerom kada se koristi 3×3 AC veza, odnosno kada su routeri međusobno povezani maksimalnom teoretskom brzinom od 1300 Mbps, a izvor i primatelj se nalaze s drugih strana povezani na naše routere 1Gbps Lan konekcijom kako bismo eliminirali usko grlo.
Odmah nakon 3×3 konekcija nalaze se oba routera rame uz rame kada odašilju signal 2×2 AC vezom na naš prijenosnik (izvor je i dalje povezan 1Gbps vezom), a odmah nakon njih nalaze se rezultati kopiranja s USB 3.0 sticka. Kao što možemo vidjeti, maksimalna brzina koju smo uspjeli postići prilikom kopiranja s USB 3.0 konektora na RT-AC3200 routeru iznosila je 32.4 MB/s.
Usporedbe radi, u tablici se nalazi i Belkin N750 koji koristimo prilikom testiranja WiFi adaptera prijenosnika u našim recenzijama. Na Belkin se naš prijenosnik spajao koristeći 802.11 N standard uz 2.4GHz mrežu maksimalne brzine 150Mbps i postignutih 5.2 MB/s u odnosu na brzine koje nam donosi AC standard djeluju smiješno.
Na lokaciji B već polako vidimo koliko brzina signala opada s preprekama, odnosno koliko su routeri ovog tipa jači odašiljači i prijemnici nego što su to bežične kartice u prijenosnicima te konekcija između dva routera pokazuje najbolje rezultate. Odmah nakon nje nalaze se 2×2 konekcije bez obzira na vrstu izvora.
Zanimljivo je kako se gubi nekoliko MB/s kada nam je izvor podataka na RT-AC3200 spojen USB konekcijom u odnosu na Lan izvor.
Lokacija C, strah i trepet WiFi mreže, signal se mora dijagonalno probijati kroz zidove debele 45-60 cm, a na putu se nalazi i ogledalo premazano srebrnim nitratom.
Kao što smo već više puta spomenuli u recenzijama prijenosnika, na lokaciji C nikada nije bio problem kvalitete signala koji router odašilje nego da uređaj koji koristimo svoj signal pošalje natrag do routera.
U slučaju kada koristimo dva routera za povezivanje kroz sve prepreke problema nema te dobivamo respektabilnih 30ak MB/s (USB izvor ponovno zaostaje), dok su rezultati drastično manji kada se na drugoj strani nalazi isključivo prijenosnik. Razlog takve razlike leži u činjenici da routeri ovog tipa imaju puno veću moć odašiljanja nego što to imaju prijenosnici.
Unatoč malim brojevima od 5-6 MB/s u usporedbi s ostalim do sad viđenim u ovoj recenziji, rezultati koji smo pomoću prijenosnika postigli na lokaciji C su impresivni. Naime, kada povučemo paralelu s rezultatima koje postižemo korištenjem N standarda, dobivene brzine su 10 puta veće i ne samo to, sam prijenosnik u nijednom trenu nije izgubio signal i prisilan reconect spajao se odmah što ne možemo reći da je uvijek bio slučaj kada smo koristili N standard.
Velik napredak AC standarda – pogotovo u uvjetima gdje se isti mora probiti kroz veliku količinu prepreka.
Forum
Objavljeno prije 1 sat
AutomobiliObjavljeno prije 1 sat
Koji mi kupiti ?Objavljeno prije 2 sata
Streamanje na TV (n00B question)Objavljeno prije 2 sata
BonBonObjavljeno prije 2 sata
Stari hardware za kojim se sliniloNovosti
TSMC se suočava s rizikom da ga SAD kazni s više od milijardu dolara zbog 'slučajne' isporuke čipova Huaweiju
TSMC, vodeći svjetski proizvođač čipova, suočava se s mogućnošću da ga američko Ministarstvo trgovine kazni s više od milijardu dolara. Razlog? Navodno "slučajno" proizvedeni čiplet (putem posredničke tvrtke Sophgo) koji se koristi u Huawei... Pročitaj više
Minecraft: Zašto je bizaran film postao fenomen na kino blagajnama i prva pobjeda Hollywooda ove godine
Minecraft film, koji su producirali Warner Bros. i Legendary Pictures, odmah je postao globalni hit, obilježivši važnu prekretnicu za filmsku industriju u 2025. godini. S otvaranjem u SAD-u koje je donijelo 163 milijuna dolara i dodatnih 15... Pročitaj više
Kako zaštititi svoje poslovanje od hakera?
Kako internet povezuje svijet, tvrtke se sve više oslanjaju na online operacije, ali su također u opasnosti od hakiranja. Ne samo da ovi kibernetički zločini ugrožavaju sigurnost podataka, već mogu uzrokovati i značajne gubitke poslovanju.... Pročitaj više
Bose SoundLink Flex Bluetooth zvučnik II sada je dostupan u novoj boji
Bose SoundLink Flex Bluetooth zvučnik II opremljen je Boseovom prepoznatljivom akustičnom tehnologijom za dubok i jasan zvuk. Bilo da se opuštate u zatvorenom prostoru ili istražujete na otvorenom, možete osloboditi snažnu zvučnu kulisu i u... Pročitaj više
AOC Q27G4XY gaming monitor sada pokreće Google TV OS
AGON by AOC najavio je lansiranje svog prvog pametnog monitora za igre s Google TV OS-om, "Q27G4XY", koji igračima omogućuje stvaranje vlastite platforme za zabavu sljedeće generacije sa stotinama besplatnih kanala i tisućama aplikacija uz... Pročitaj više
Sve novosti