QOS

Asus_RT-AC3200_21

Za testiranje Adaptive QOSa koristili smo ukupno 6 bežičnih klijenata, dok je glavni stroj bio spojen kablom direktno u Asus RT-AC3200.

Princip je bio jednostavan, jedan klijent je imao pokrenuti torrent program bez ograničenja brzine te smo postepeno pokretali jednosatne YouTube filmove na ostalima. Veza koju koristimo nudi nam maksimalnih 12Mbps downloada i 1.25 Mbps uploada.

U tablici će se nalaziti okvirne vrijednosti s obzirom da je ping konstanto plesao unutar 10 ak % navedene vrijednosti..

Iako rezultati možda ne djeluju impresivno, u obzir treba uzeti da smo potrošli svega 30ak sekundi na stavljanje igara na vrh prioriteta i da klijent koji je ima aktivan torrent program nije imao nikakav limit vezan uz download ili upload.

U ovakvom scenariju gdje se naša internetska veza rasteže do maksimuma, više od tri klijenta nije moguće kontrolirati bez drastičnog gaženja latencije. Čak i kada smo izbacili torrent klijenta i pretvorili ga u YT klijenta, slika se ne mijenja drastično i rezultati su bili unutar 10ak %.

Asus_RT-AC3200_22

Za kraj se dotaknimo i prednjeg USB 3.0 konektora čija nam pozicija nije nikako legla, a pod kraj testova zabrinule su nas dobivene vrijednosti pomoću Adata S102 Pro sticka koji smo koristili kao USB izvor podataka.

Kako bismo se uvjerili da je gornja granica brzine USB 3.0 konektora oko 30ak MB/s, na router smo spojili i USB 3.0 ladicu s ugrađenim ST500LM000 SSHD diskom čije su vrijednosti čitanja daleko od maksimalnih 34MB/s koje smo dobili prilikom korištenja Adata S102 Pro diska.

Ako baš zagusti, RT-AC3200 možemo iskoristiti i kao rudementarni NAS.

 

Zaključak

Asus RT-AC3200 pokazao se kao odličan primjerak mrežne opreme za kućne korisnike s kojim će i mnogi napredniji korisnici biti zadovoljni. Osim odličnih brzina koje nam donosi AC standard, tu su još velika pokrivenost i snaga, 3 odvojene mreže te QOS koji radi iznenađujuće dobro, USB 3.0 te mogućnosti spajanja bilo kojeg USB printera i dijeljenje istoga s čitavom kućnom mrežom.

Nemojmo zaboraviti niti šest antena koje se mogu podesti kako bi ostvarili maksimalnu pokrivenost. Iako većini korisnika tako nešto neće biti ni bitno, ali eto – svaka sitnica čovjeka veseli.

Sve u svemu, jedan odličan router, kojeg se nitko ne bi posramio imati, još kad se u priču doda i EA-AC87 u Media Bridge modu i možemo uživati u maksimalnim brzinama AC standarda…

Sve gore nabrojano košta i to puno, a cijena u Njemačkoj kreće mu se oko 280€. U Linksu koji je ustuputelj, za oba se uređaja cijene mogu dobiti na upit.