Pred nama je danas jedan Asusov kućni WiFi6 router koji podržava AiMesh sustav, a nosi i naziv AX4200 prema standardu koji podržava i maksimalnoj teoretskoj propusnosti koju ostvaruje. RT-AX59U je router koji podržava dva pojasa na WiFi 6 standardu, ima AIProtection i ugrađeni VPN. Može samostalno stajati na stolu, ili ga možemo montirati na zid.
U videu otpakiravanja ste prije par tjedana mogli vidjeti kako je kutija zamotana u celofanu i kako je sam router smješten u kutiji. Leži u ležištu od recikliranog kartona i dobro je zaštićen. Na kutiji se nalaze sve osnovne informacije o proizvodu, a na stražnjoj strani su i malo detaljnija objašnjenja tehnologija koje podržava.
Uz router dolazi i osnovna oprema u obliku 30-vatnog AC/DC punjača, jednog kraćeg LAN kabela, uputa za montažu, vijaka i tipli, uputa za puštanje u rad i podešavanje mreže, kao i jamstveni listić te CE izjava i sigurnosne upute.
RT-AX59U je dizajniran u obliku tornja, kućište je crno i potpuno plastično, a antene su skrivene unutar tijela. Tako će se lijepo uklopiti u bilo koji prostor, a osim što samostalno stoji na ravnoj podlozi, podržava i montažu na zid. Plastika je rebrasta, a s vanjske strane postoji samo natpis Asus WiFi6. uređaj je mase oko 460 grama.
Nosi oznaku AX4200 što znači kako podržava 802.11ax protokol (WiFi 6), a ukupna propusnost mu je 4200 Mbps. Raščlanjeno, to je 574 Mbps za 2,4 GHz pojas i 3.603 Mbps za 5 GHz pojas. Uređaj dakle ima dva pojasa, a podržava i sve ostale starije standarde od AX. Pokreće ga četverojezgreni 64-bitni procesor na ARM tehnologiji koji radi na frekvenciji od okruglih 2 GHz. Radne je memorije 512 MB, a skladišne 128 MB. Na uređaju se "vrti" uobičajeni Asusov operativni sustav za routere s poznati sučeljem.
Unutar routera se nalazi pet antena i to u 2x2 konfiguraciji za 2,4 GHz pojas, te 3x3 za 5 GHz pojas (MIMO). Podržana je OFDMA tehnologija (Orthogonal Frequency Division Multiple Access), standardno i univerzalno formiranje signala, 1024-QAM high data rate i 20/40/80 i 160 MHz propusnost kanala.
Na stražnjoj se strani nalazi jedan RJ45 gigabitni port za WAN (plavi), tri RJ45 gigabitna porta za LAN (crni), te po jedan USB 3.2 Gen 1 u USB 2.0 port za USB funkcije. Ispod njih se nalazi prekidač za uključivanje routera, ulaz za AC/DC adapter, WPS tipka, te u kućište uvučena Reset tipka.
Na boku se uređaja nalaze dva mjesta za montažu na zid koja su pokrivena gumenim čepovima. Donje je podnožje potrebno skinuti uz pomoć dva vijka i onda RT-AX59 možemo objesiti i na zid - vijci i tiple su priloženi.
Na gornjoj se strani uređaja ne nalazi ništa posebno, vjerojatno tek pokoja antena u unutrašnjosti, a s donje strane je podnožje na kojem se nalaze gumene nožice, tehnički podaci, te QR kod za uparivanje s aplikacijom. Podnožje kao što vidimo drže dva vijka. Uređaj je inače dosta stabilan na različitim podlogama, bez obzira na to što je dosta visok. Na prednoj se strani routera nalazi i jedna combo LED-ica koja prikazuje i to da uređaj radi, ali i različite statuse.
Osim standardne Asusove Router APP aplikacije za Android i iOS uređaje, mi volimo koristiti klasično web sučelje. S obzirom na to da uređaj podržava AiMesh tehnologiju može raditi ili kao primarni router ili kao node u mreži. osim toga jasno može raditi samostalno kao bežični router, u Repeater modu, kao Access Point ili kao Media Bridge. Sučelje je standardno za Asusove routere, ima klasični izbornik s desne strane i nudi bogate opcije podešavanja.
Između ostalog podržava AiProtection Pro, AiProtection, Malicious site blocking, Two-Way IPS i Infected Device Prevention and Blocking tehnologije, kao i naprednu roditeljsku zaštitu (do 64 profila i pravila), kontrolu prometa (Adaptive QoS, monitore i analizu prometa, povijest posjeta stranicama itd.).
Sa strane zaštite bežične mreže nudi WPA3-Personal i starije, WPA-Enterprise i WPS. Podesiti možemo i mrežu za goste, a tu je i filtriranje MAC adresa, Radius klijent, Airtime fairness, Wireless scheduler i ostalo. WAN port podržava PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP i Dual WAN emulaciju, a preko USB-a možemo i 4G dongle koristiti. Tu je i port forwarding, port triggering, DMZ, DDNS, NAT passthrough, DNS over TLS itd. Podržan je i VPN i to u Client i Server opcijama te kao Fusion, a preko USB potrova su podržane i HDD hibernation, Safely Remove disk, AiCloud, Download master, AiDisk, Media Server, Samba Server, FTP Server te Shared Folder privileges.
RT-AX59U smo držali kao glavni router u kući s tri etaže tjedan dana unutar kojih se pokazao sasvim solidan, premda bi još jedan takav u meshu bio idealan setup. Ipak, kakvog takvog signala je bilo u svakom kutku kuće s tim da smo ga držali na srednjoj etaži. U odnosu na router kojeg stalno koristimo ROG Rapture GT-AXE11000, osjetio se nedostatak snage i vanjskih antena, kao i nekih značajki u softveru. WiFi 6 uređaji su nam se spajali na 5 GHz pojas na istoj etaži i to brzinom od 1.200 Mbps, a na donjoj i gornjoj etaži na 2,4 GHz pojas na do 150-200 Mbps. Propusnost je bila solidna između dva uređaja na mreži, čak i u slučaju slabijeg signala.
Sve u svemu, RT-AX59U je dobar kućni bežični router koji će zadovoljiti osnovne potrebe po pitanju snage signala, sigurnosno i s mnoštvom drugih opcija. Velika snaga mu je podrška za AiMesh pa po potrebi lako možete dodati još jedan ovakav ili bilo koji drugi AiMesh router u mrežu. S cijenom od oko 140 € u njemačkim dućanima je i cjenovno sasvim prihvatljiv.