Uvod

Nakon testa BE92U modela, donosimo vam i test nešto slabijeg i posljedično jeftinijeg RT-BE58U routera koji donosi WiFi 7 podršku i približava ju masama. Ovaj router ima maksimalnu propusnost bežične mreže od 3.600 Mbps, a donosi Smart AiMesh podršku, napredne sigurnosne mogućnosti i 2,5-gigabitni LAN port.

U videu otpakiranja ste mogli vidjeti da dolazi u uobičajenom pakiranju, tj. u kartonskoj kutiji unutar koje je smješten u ležište od recikliranog kartona. Dodatno je zaštićen i u vrećici, s antenama uredno složenim u transportnu poziciju.

asus_rt_be85u_5

Osim samog routera, u kutiji nalazimo i kompletnu papirologiju, LAN kabel dužine dva metra i AC/DC ispravljač s dva nastavka za zidnu utičnicu – EU i UK. Ispravljač je snage 24 W.

Opis

asus_rt_be85u_1

RT-BE58U je dizajnom sličan RT-BE92U modelu, samo je horizontalne orijentacije, nešto je manji, te nema njegovu karakterističnu crvenu crtu. Kućište je plastično, solidne kvalitete izrade i dimenzija 238 x 193 x 59 milimetara. Na kućištu mase 461 gram, ima znatno manje rešetkastih otvora za cirkulaciju zraka nego kod 92U, jer ovaj model ima nešto slabiji hardver i manju potrošnju električne energije. SoC je sličan kao kod jačeg modela, a riječ je o četverojezgrenom Arm procesoru koji radi na 2,0 GHz, uz kojeg je 1 GB radne memorije i 256 MB flash memorije na kojoj se nalazi operativni sustav.

asus_rt_be85u_2

Unutar routera se nalazi i WiFi 7 čip koji podržava taj 802.11be mrežni standard, kao i sve starije koji su mu prethodili (dakle ax, ac, n, g, b i a). Za razliku od 92U koji podržava tri pojasa, ovdje su podržana samo dva – 2,4 i 5 GHz. Na osnovnom, 2,4 GHz pojasu je maksimalna teoretska propusnost 688 Mbps, a na 5 GHz je do 2.882 Mbps. U teoriji je dakle maksimum na 3.600 Mbps što je znatno manje od 9.700 Mbps koliko podržava 92U.

U praksi je to naravno još nešto niže i ako imate puno uređaja koji se spajaju na mrežu to bi se moglo i osjetiti. Oba kanala podržavaju 4096-QAM, tj. kvadraturnu modulaciju amplitude signala (212 bita = 4096), a 5 GHz kanal podržava 160 MHz širinu kanala što je potrebno uključiti u sučelju. Ostale podržane širine kanala su standardne – 20/40 i 80 MHz. Uređaj podržava i Dual-band MLO tehnologiju (Multi-Link Operation) koja omogućava agregaciju oba pojasa, ali i jednostavno prebacivanje između pojasa.

asus_rt_be85u_3

Uređaj ima četiri eksterne antene, a transmit/receive mogućnosti su mu 2×2 na 2,4 GHz i 2×2 na 5 GHz. Naravno, za potpunu WiFi 7 kompatibilnost morate imati WiFi 7 mrežnu karticu na uređaju i Windowse 11 s 24H2 zakrpom koji će vas onda i obavijestiti kako koristite sve prednosti nove WiFi 7 mreže. Višestruki pristup uređaju, tj. multiplexing omogućava OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) tehnologija digitalne modulacije koja svakom korisniku dodjeljuje određeni potkanal koji je ortogonalan drugom, čime se bolje iskorištava spektar.

asus_rt_be85u_4

Na stražnjoj se strani routera nalaze u utori, prekidači i tipke. S lijeva na desno nalazimo četiri 1 Gbps LAN porta (LAN 1 podržava i WAN), zatim 2,5 Gbps LAN/WAN port, USB 3.2 Gen1x1 (USB 3.0) port, ulaz za napajanje, prekidač za uključivanje uređaja, WPS tipku i Reset tipku.

asus_rt_be85u_6

Na donjem se rubu routera nalaze i indikacijske LED-ice, a tu je jedna Power, WAN, LAN te po jedna za svaki pojas (2,4, 5 GHz). Asus tvrdi kako je router u stanju pokriti signalom prostor od 185 kvadratnih metara što bi trebalo biti dovoljno za većinu kućnih korisnika. Ako pak nije ili je signal u jednom dijelu kuće slabiji ili ga nema, proširivanje pokrivenosti je moguće dodavanjem u AiMesh mrežu kompatibilnih routera. U AiMesh mreži se može koristiti pametna bežična “backhaul” mreža, što nije najsretnije rješenje jer će usporiti pristup drugim uređajima, no što je tu je. AiMesh koristi i već spomenutu MLO tehnologiju (Multi-Link Operation) koja može prebacivati pakete prometa nižeg prioriteta na manje zagušeni pojas, tako da paketi višeg prioriteta ostanu na bržem pojasu. Postoji jasno i mogućnost 4G LTE i 5G mobilnog tetheringa, kao backupa za slučaj da nestane pristupa internetu putem žice.

Sučelje

asus_rt_be85u_sucelje_1 asus_rt_be85u_sucelje_2

Asus kao što znamo ima jedinstveno sučelje za sve routere, a u ovisnosti o seriji mijenja samo boje – ROG ima crveno, RT serija ima ovakvo zelenkasto, a TUF serija ima žute elemente. Osim web sučelja kojeg mi preferiramo, tu su i Asusove Router APP aplikacije za Android i iOS uređaje. S obzirom na to da uređaj podržava AiMesh tehnologiju može raditi ili kao primarni router ili kao node u mreži. Osim toga može raditi samostalno kao bežični router, u Repeater modu, kao Access Point ili kao Media Bridge. Sučelje je istog rasporeda kao i kod drugih za Asusovih routera, te ima klasični izbornik s desne strane i nudi iznimno bogate opcije podešavanja. Između ostalog podržava AiProtection (tri razine zaštite – Malicious site blocking, Two-Way IPS i Infected Device Prevention and Blocking tehnologije), kao i naprednu roditeljsku zaštitu (do 64 profila i pravila), kontrolu prometa (Adaptive QoS, monitore i analizu prometa, povijest posjeta stranicama itd.). Za ovu je seriju novost odvojena IoT mreža koja je preddefinirana kao Guest mreža. Ono što je vrlo bitno za naglasiti pa ćemo ponoviti, je kako tvornički ne dolazi uključena 160 MHz širina kanala i to je potrebno uključiti unutar sučelja.

asus_rt_be85u_sucelje_3 asus_rt_be85u_sucelje_4

Sa strane zaštite bežične mreže nudi  WPA3-Personal i starije, WPA-Enterprise i WPS. Podesiti možemo i mrežu za goste, a tu je i filtriranje MAC adresa, Radius klijent, Airtime fairness, Wireless scheduler i ostalo. WAN port podržava PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP i Dual WAN emulaciju, a preko USB-a možemo i 4G dongle koristiti. Tu je i port forwarding, port triggering, DMZ, DDNS, NAT passthrough, DNS over TLS itd. Podržan je i VPN i to u Client i Server opcijama te kao Fusion, a preko USB portova su podržane i HDD hibernation, Safely Remove disk, AiCloud 2.0, Download master, AiDisk, Media Server, Samba Server, FTP Server te Shared Folder privileges. Sučelje je bogato opcijama, nudi i neke napredne funkcije, a opet se u svemu lako snaći.

Performanse

asus_rt_be85u_ista_etaza asus_rt_be85u_etaza_ispod

asus_rt_be85u_dvije_etaze_ispod

Za test performansi, tj. propusnosti bežične mreže smo jedne smo strane imali računalo opremljeno Intelovom BE200 WiFi 7 karticom, a s druge testni router koji smo selili kroz tri etaže kuće. Na istoj etaži s routerom je povezanost ostvarena preko 5 GHz mreže i to s maksimalnom teoretskom propusnošću od 2,88/2,88 Gbps, a podatke smo slali brzinom do oko 700 Mbps što je sasvim solidno. Na etaži niže je propusnost pala na oko 272/2882 Mbps što je i dalje dobra vrijednost jer su podaci prolazili brzinom od oko 80 Mbps. I za kraj, tri etaže niže (dvije debele deke s armiranim gredicama) je se mreža prebacila na 2,4 GHz pojas a brzine su drastično pale. Pokrivenost kuće je bila nešto slabija nego kod 92U modela, a signala je bilo i u dvorištu, no ne u svim dijelovima kao kod jačeg modela. BE58U router je radio pouzdano i dobro s do oko 10 spojenih i aktivnih uređaja, a preko toga se već osjetilo zagušenje. U radu se nije previše zagrijavao.

Zaključak

asus_rt_be85u_7

S cijenom od oko 163 € u njemačkim dućanima i (zanimljivo) sličnom cijenom i u hrvatskim, ovo je cjenovno sasvim prihvatljiv WiFi 7 router koji ima osnovne mogućnosti dovoljne prosječnom korisniku. Mi bismo ipak posegnuli malo dublje u džep i uzeli RT-BE92U model koji je puno napredniji i po pitanju bežične i žičane mreže. Kome su ipak dovoljne osnovne funkcije i samo želi povoljno zakoračiti u WiFi 7 svijet će BE58U pružiti dobru pokrivenost signalom, jake performanse, odlično i vrlo bogato sučelje te dobre sigurnosne značajke.