Uvod
Asus je oštro krenuo u WiFi 7 ofenzivu i na tržište izbacio mnoštvo proizvoda, što jasno uključuje i routere namijenjene igračima. Najprije su svjetlo dana ugledali najjači modeli, a na red su sada došli i oni malo prihvatljiviji. RT-92U je upravo jedan od njih koji donosi WiFi 7 kombinirane brzine do 9,7 Gbps, kao i 20 Gbps putem žičane veze. Router podržava i AiMesh povezivanje, ali i napredne značajke poput zasebne IoT mreže.
Router dolazi u klasičnoj kartonskoj kutiji unutar koje je smješten u ležište od recikliranog kartona i u najlonsku vrećicu. Na unutarnjoj strani poklopca kutije se nalazi i objašnjenje kako pravilno podići antene iz njihovog transportnog položaja. Zasebno pakirani se nalaze LAN kabel, AC/DC adapter snage 35 W s EU i UK nastavcima za zidne utičnice, kao i dodatan plastični nosač za zid uz kojeg dolaze i vijci te plastične tiple. Uz to, tu je i sva potreba papirologija.
Opis
2025. godina će svakako biti obilježena kao godina većeg prodora WiFi 7 proizvoda na tržište i svi su se proizvođači već dobro pripremili. Asus naravno nije iznimka i uz već jače "gamerske" modele routera koje smo imali prilike testirati, predstavili su i nešto povoljnije modele. Jedan od njih je i ovaj RT-BE92U, koji donosi karakterističan dizajn koji je samo malo ublažen i smanjen u odnosu na skuplje modele. Bridovi plastičnog kućišta su oštri, a tu je i crvena linija koja sugerira "gamersku" namjenu. Crno plastično kućište je dimenzija 247,18 x 101,59 x 287,47 milimetara, čime je znatno kompaktniji od velikih ROG Rapture
GT-BE19000 i
GT-BE98 modela.
Na stražnjoj se strani nalaze četiri plastične antene, velike perforirane površine za prirodnu cirkulaciju toplog zraka, te na dnu svi portovi. RT-BE92U router pokreće četverojezgreni procesor baziran na Arm arhitekturi koji radi na okruglih 2,0 GHz. Uz njega je tu i 1 GB DDR4 radne memorije, kao i 256 MB flash memorije na kojoj se nalazi i operativni sustav. Na tiskanoj pločici se nalazi i WiFi 7 čip koji podržava taj 802.11be mrežni standard, kao i sve starije koji su mu prethodili (dakle ax, ac, n, g, b i a).
Podržana su tri standardna pojasa - 2,4, 5 i 6 GHz. Na osnovnom, 2,4 GHz pojasu je maksimalna teoretska propusnost 1.032 Mbps, na 5 GHz je do 2.882 Mbps, a na 6 GHz je do 5.764 Mbps. U teoriji je dakle maksimum 9.700 Mbps ili 9,7 Gbps. U praksi je to naravno nešto niže no ovo je dobar indikator performansi. Svi kanali podržavaju 4096-QAM, tj. kvadraturnu modulaciju amplitude signala (
212 bita = 4096), a 6 GHz kanal podržava i 320 MHz širinu kanala što i omogućava velike brzine transfera - jasno na kraćim udaljenostima. Ostale podržane širine kanala su standardne - 20/40/80 i 160 MHz. Uređaj podržava i MLO tehnologiju (Multi-Link Operation) koja omogućava agregaciju sva tri pojasa, ali i jednostavno prebacivanje između pojasa.
Na stražnjoj se strani routera nalaze u utori, prekidači i tipke. S lijeva na desno tu nalazimo WPS tipku, ulaz za napajanje, prekidač za uključivanje uređaja, Reset tipku, plavi 10-gigabitni LAN/WAN port, četiri 2,5-gigabitna porta i USB-A 3.2 Gen1 port. Od četiri 2,5-gigabitna porta tri su LAN, a jedan je kombinacija WAN/LAN. Time je kao što vidimo osigurana vrlo brza žičana veza s dovoljnim brojem portova, pa će igrači svakako biti sretni - pogotovo oni koji na svojim gaming pločama imaju 10-gigabitne kontrolere.
Uređaj ima četiri eksterne antene i jednu internu, a transmit/receive mogućnosti su mu 3x3 na 2,4 GHz, 2x2 na 5 GHz i 2x2 na 6 GHz. Naravno, za potpunu WiFi 7 kompatibilnost morate imati WiFi 7 mrežnu karticu na uređaju i Windowse 11 s 24H2 zakrpom koji će vas onda i
obavijestiti kako koristite sve prednosti nove WiFi 7 mreže. Višestruki pristup uređaju, tj. multiplexing omogućava OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) tehnologija digitalne modulacije koja svakom korisniku dodjeljuje određeni potkanal koji je ortogonalan drugom, čime se bolje iskorištava spektar. Vidimo kako je uređaj prepun rešetaka što znači da se i solidno zagrijava zbog hardvera viših performansi. Postavljanje je vertikalno, jer su na dnu dvije debele gumene nožice pa antene strše visoko u zrak. Moguća je montaža i na zid.
Na desnom se boku routera nalaze i indikacijske LED-ice, a tu je jedna Power, WAN, LAN te po jedna za svaki pojas (2,4, 5 i 6 GHz). Asus je RT-BE92U router osim za igrače, namijenio i svima ostalima koji žele solidnu WiFi 7 pokrivenost ali i Smart Home opcije koje omogućava 10-gigabitna WAN/LAN žičana mreža kao i Multi-WAN opcija s automatskom detekcijom na kojem ste 2,5-gigabitnom priključku spojeni. Uz to, postoji i mogućnost 4G LTE i 5G mobilnog tetheringa, kao backupa za slučaj da nestane pristupa internetu putem žice.
Proizvođač navodi kako RT-BE92U pokriva do oko 255 kvadratnih metara prostora koji je naravno ispresijecan zidovima, a proširivanje pokrivenosti je moguće dodavanjem u Smart AiMesh mrežu kompatibilnih routera. U Smart AiMesh mreži se može koristiti pametna bežična "backhaul" mreža (na sva tri pojasa), ali i 10-gigabitna te 2,5-gigabitna žičana mreža što je uvijek pametnija opcija. Smart AiMesh koristi i već spomenutu MLO tehnologiju (Multi-Link Operation) koja može prebacivati pakete prometa nižeg prioriteta na manje zagušeni pojas, tako da paketi višeg prioriteta ostanu na bržem pojasu. Osim četiri eksterne antene, u uređaju se nalazi i jedna interna koja je zadužena za 2,4 GHz pojas kako bi se povećala pokrivenost.
Sučelje
Asus kao što znamo ima jedinstveno sučelje za sve routere, a u ovisnosti o seriji mijenja samo boje - ROG ima crveno, RT serija ima ovakvo zelenkasto, a TUF serija ima žute elemente. Osim web sučelja kojeg mi preferiramo, tu su i Asusove Router APP aplikacije za Android i iOS uređaje. S obzirom na to da uređaj podržava AiMesh tehnologiju može raditi ili kao primarni router ili kao node u mreži. osim toga jasno može raditi samostalno kao bežični router, u Repeater modu, kao Access Point ili kao Media Bridge. Sučelje je istog rasporeda kao i kod drugih za Asusovi routere, te ima klasični izbornik s desne strane i nudi iznimno bogate opcije podešavanja. Između ostalog podržava AiProtection (tri razine zaštite - Malicious site blocking, Two-Way IPS i Infected Device Prevention and Blocking tehnologije), kao i naprednu roditeljsku zaštitu (do 64 profila i pravila), kontrolu prometa (Adaptive QoS, monitore i analizu prometa, povijest posjeta stranicama itd.). Za ovu je seriju novost odvojena IoT mreža koja je preddefinirana kao Guest mreža.
Sa strane zaštite bežične mreže nudi WPA3-Personal i starije, WPA-Enterprise i WPS. Podesiti možemo i mrežu za goste, a tu je i filtriranje MAC adresa, Radius klijent, Airtime fairness, Wireless scheduler i ostalo. WAN port podržava PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP i Dual WAN emulaciju, a preko USB-a možemo i 4G dongle koristiti. Tu je i port forwarding, port triggering, DMZ, DDNS, NAT passthrough, DNS over TLS itd. Podržan je i VPN i to u Client i Server opcijama te kao Fusion, a preko USB portova su podržane i HDD hibernation, Safely Remove disk, AiCloud 2.0, Download master, AiDisk, Media Server, Samba Server, FTP Server te Shared Folder privileges. Sučelje je bogato opcijama, nudi i neke napredne funkcije, a opet se u svemu lako snaći.
Performanse
Za test performansi, tj. propusnosti bežične mreže smo jedne smo strane imali računalo opremljeno Intelovom BE200 WiFi 7 karticom, a s druge testni router koji smo selili kroz tri etaže kuće. Na istoj etaži s routerom je povezanost ostvarena preko 6 GHz mreže i to s vrlo visokom teoretskom propusnošću od 3,8/1 Gbps, a podatke smo slali brzinom do oko 1,3 Gbps što je izvrsno. Na etaži niže je propusnost pala na oko 400/300 Mbps što je i dalje dobra vrijednost jer su podaci prolazili brzinom od oko 100 Mbps. I za kraj, tri etaže niže (dvije debele deke s armiranim gredicama) je i dalje bio povezan no s ipak znatno nižom brzinom. Pokrivenost kuće je bila odlična, a signala je bilo i u okolici kuće, tj. po čitavom dvorištu. Router je radio vrlo pouzdano bez obzira na količinu spojenih uređaja (i do 20), te se nije pregrijavao.
Zaključak
RT-BE92U je s cijenom u njemačkim dućanima od oko 260 € znatno jeftiniji od jače GT-BE19000 i GT-BE98 braće (koji su oko 650 €), a nudi sve što je potrebno čak i naprednijim korisnicima. Hardver je dovoljno moćan, a propusnost na 6 GHz je visoka. S ovakvim je routerom pametnije koristiti žičanu vezu u AiMesh sustavu da si ne usporavamo WiFi i to je jedini pravi nedostatak u odnosu na jače modele. Uređaj nudi mnoštvo mogućnosti kroz sučelje, solidnu aplikaciju, te sasvim solidne performanse uz dobru pokrivenost prostora signalom. Kao i uvijek, Asus je odradio dobar posao i korisnicima ponudio moćan WiFi 7 router iz srednjeg tržišnog razreda.