ASUS STRIX GTX1050 Ti OC recenzija
Datum objave 15.11.2016 - Krešimir Matanović
ASUS STRIX GTX1050 Ti OC
Nvidia je krajem listopada, na isti dan lansirala i GTX1050 i GTX1050 Ti kartice. Mi smo do sada imali prilike jedino testirati slabiju i to u MSI-evoj izvedbi, pa nas je jako zanimalo koliko performansi donosi puni GP107 čip u odnosu na onoga kojem je jedan SM ugašen i kojem “fali” 128 shadera. Asus nam je poslao svoj STRIX GTX1050 Ti OC model sa 4GB memorije koji je kao i svi proizvodi ovoga ROG sub-branda visoko kvalitetan proizvod. To je već vidljivo i od samog pakiranja, te objašnjenja tehnologija koje donosi.
STRIX kartica je adekvatno upakirana i odlično zaštićena unutar debelog kartona i antistatičke vrećice, a ni bundle koji dolazi uz nju nije loš. Osim standardne SpeedSetup knjižice i medija s upravljačkim programima tu su i dvije velcro vezice za kabele, te dvije ROG naljepnice. Sve upotpunjava Invite kod za World of Warships i petnaestodnevni premium account. Kao i uvijek, video izlazi te PCIe konektor su zaštićeni plastičnim poklopcima.
Kartica osnovnim dizajnom prati neke druge STRIX modele koje smo do sada vidjeli (GTX1060, RX 460, GTX1080), uz neizbježno AURA RGB osvjetljenje koje je na samom vrhu kartice u obliku ROG amblema. Uz to, sada je AURA softver jedinstven i povezan u AURA SYNC pa podešavati osvjetljenje možemo zajedno na svim AURA uređajima istovremeno. Kartica je duga oko 24 cm i na svakom se koraku vidi kako je riječ o premium proizvodu.
DirectCU II hladnjak je masivan, s integrirane dvije 8 mm toplovodne cijevi koje imaju direktan kontakt s GPU-om, a na njemu su dva velika 95 mm ventilatora koji rade u hibridnom načinu rada (do oko 56 – 57°C su stacionarni). Ventilatori imaju Wing-Blade dizajn koji doprinosi tihom radu, pa u kombinaciji s relativno niskim brojem okretaja (oko 1000 rpm), rade vrlo tiho – izmjerili smo radnu buku od oko 40 dB. Rashladni sistem upotpunjava i stražnja aluminijska ploča koja i učvršćuje konstrukciju i pomaže u disipaciji topline.
Na kartici se nalazi puni GP107 čip što znači kako ima dva GPC-a sa svih šest aktivnih SM-a. Svaki se SM sastoji od 128 shadera i ukupno ih je dakle 768. Čip je kao što znamo Samsungov proizvod, napravljen je u 14 nm FinFET proizvodnom procesu, ima 132 mm kvadratna, te se sastoji od 3.3 milijarde tranzistora. Čip ima 1MB L2 priručne memorije, te 48 teksturnih jedinica i 32 ROP jedinice.
Na ovoj kartici čip radi u defaultnom Gaming profilu na brzini od 1379/1493 MHz (base/boost), a po GPUZ logu je to zapravo 1809 MHz. Instalacijom GPU Tweak II aplikacije otvara nam se mogućnost korištenja još dva moda – OC i Silent. Ovaj drugi i nije toliko bitan jer je kartica ionako uvijek dovoljno tiha, a performanse nam uvijek trebaju veće. u OC modu su deklarirani taktovi 1392/1506 MHz, a po GPUZ logu to ide sve do 1835 MHz. Samo kao napomena, mi smo karticu testirali u defaultnom modu, a OC mod donosi oko 1% povećanja performansi u prosjeku.
GDDR5 memorije je na kartici 4 GB, radi na efektivnih 7 Gbps (1750 MHz), te s čipom komunicira putem 128 bitnog sučelja (4x 32 bita). Maksimalna teoretska propusnost je 112 GB/s.
GP107 čip nije naročit potrošač i zadovoljava se sa 75 W, no kada je u ovakvoj overclockiranoj izvedbi bolje je na raspolaganju imati još izvora struje pa je Asus napravio dizajn s još jednim 6-pinskim priključkom i time omogućio maksimalnih 150 W. Kartica ima 4+1 faznu regulaciju napajanja, sa premium komponentama kao što su utišane prigušnice, kvalitetni MOSFET-i, solid state kondenzatori i POSCAP polimer kondenzatorima sa stražnje strane GPU-a (Low ESR).
STRIX kartice su poznate i po dodatnom 4-pinskom konektoru za ventilator. Asus potrebu za ovim konektorom objašnjava situacijom u kojom je tijekom igranja kartica više opterećena od procesora pa matična ploča ne daje puni napon ostatku ventilatora u kućištu. Spajanjem jednog od ventilatora (najčešće na usisu koji je poravnat sa grafičkom karticom), sama kartica preuzima kontrolu nad njegovim radom čime se i sama efikasnije hladi.
Kartica ima četiri video izlaza – dva DVI-D, jedan DisplayPort 1.4 i jedan HDMI 2.0. Kao i ostatak Pascal obitelji kartica podržava tehnologije kao što su Simultaneous Multi-Projection, Ansel, G-Sync, te GameStream-Ready. U odnosu na jače Pascal kartice ova nije VR Ready i ne podržava SLI. Podržani API-i su DirectX 12 (feature level 12_1), Vulkan i OpenGL 4.5.
Forum
Objavljeno prije 1 sat
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 1 sat
Koji mobitel kupiti? - 2. dioObjavljeno prije 2 sata
AutomobiliObjavljeno prije 2 sata
Windows 11 - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti...Objavljeno prije 2 sata
Da li BIOS moe smanjiti temperaturu procesoraNovosti
Što je BYOL i kada ga se isplati koristiti?
Kako se usvajanje računalstva u oblaku ubrzava, tvrtke ponovno procjenjuju svoje strategije licenciranja softvera kako bi optimizirale troškove i održale operativnu učinkovitost. Mnoge tvrtke koje migriraju u oblak suočavaju se s ključnom o... Pročitaj više
Gigabyte predstavlja Blackwellovog prvog niskoprofilnog igrača - GeForce RTX 5060 OC LP s tri ventilatora
Gigabyte je predstavio GeForce RTX 5060 OC niskoprofilnu grafičku karticu. Novost je opremljena sustavom hlađenja s tri ventilatora. Proizvođač je koristio sličan dizajn za prethodnu generaciju modela GeForce RTX 4060. Kartica se temelji na... Pročitaj više
Appleova upotreba različito privatnih podataka za poboljšanje arhitekture modela koja stoji iza usluge "Apple Intelligence" zapravo je generiranje različitih sintetičkih podataka
Apple je ranije u svom istraživačkom izvješću objasnio kako će koristiti podatke diferencijalne privatnosti za poboljšanje Apple inteligencije. Konkretno, metoda diferencijalnih podataka o privatnosti je generiranje različitih sintetičkih p... Pročitaj više
Chrome na Androidu dobiva impresivnije sučelje
Google Chrome, popularan web preglednik dobiva novo, impresivnije sučelje u ažuriranoj verziji 135. Novost o kojoj govorimo odnosi se na sučelje kada koristimo geste za brzo prebacivanje s jedne kartice na drugu, među onima otvorenim u poza... Pročitaj više
Garmin predstavlja Varia Vue: 4K nadzornu kameru za bicikle
Garmin je predstavio novo svjetlo za bicikl s ugrađenom kamerom. Riječ je o Garmin Varia Vue, svojevrsnoj kameri za bicikl sa zanimljivim funkcijama. Novost je dio asortimana proizvoda tvrtke posvećenih sportskim aktivnostima na otvorenom,... Pročitaj više
Sve novosti