Asus Strix X99 Gaming – brzi test

Datum objave 11.07.2016 - Krešimir Matanović

Asus Strix X99 Gaming - prvi dio

asus_strix_x99g_1 asus_strix_x99g_2

S obzirom da Intel nije mijenjao socket s prijelaza sa Haswell E na Broadwell E HEDT procesore, proizvođačima matičnih ploča nije preostalo ništa drugo nego modernizirati postojeće X99 modele predstavljane još tamo krajem 2014. godine. Asus je temeljito osvježio svoju gamu, pa smo već vidjeli testove X99-A II i X99-Deluxe II ploča, a sada na red dolazi jedan novi model - Strix X99 Gaming. Kao što znamo, Strix je Asusova gamerska serija proizvoda pozicionirana tik ispod ROG serije proizvoda, a od ove godine Strix proizvodi se diče AURA RGB LED osvjetljenjem. Ni ova ploča tako nije iznimka, i njen glavni mamac za kupce je personalizacija, koja je eto dohvatila i high end.

asus_strix_x99g_3

U tu personalizaciju spada i velik dio bundlea u kojem nalazimo naljepnice za plastični pokrov stražnjeg I/O-a te hladnjaka PCH-a u tri boje - ružičastoj, zelenoj i sivoj. Na pokrovu se već nalazi narančasta naljepnica. Uz to, Asus daje i tri ROG naljepnice, te set ROG naljepnica za označavanje kabela, diskova te KeyBot naljepnice. Osim toga u bundleu nalazimo i set plastičnih vezica, zaštitu za stražnji I/O, četiri SATA 6 Gbps data kabela, SLI mostić, DVD sa upravljačkim programima i aplikacijama, produžni kabel za LED strip, Q konektor, instalacijski CPU alat te okretnu WiFi antenu.

asus_strix_x99g_4

Strix X99 Gaming ploča donosi neke dobro poznate elemente i layout, u sada svježijem izdanju. Kvaliteta izrade je kao i uvijek na vrhuncu, s premium materijalima i komponentama. X99 ploče su uvijek nakrcane opremom i vlada poprilična gužva na mat crnom PCB-u pa je ključno napraviti dobar raspored komponenata. Na ovoj je ploči sve logično posloženo, s konektorima na rubovima za lakši pristup, horizontalnim SATA i U.2 utorima i hladnjacima koji neće smetati svojom širinom ili visinom.

asus_strix_x99g_5

Utori na ploči su svi crni, nema tu prevelikog kontrasta, i samo odskače mehanizam za pričvršćivanje procesora. Hladnjak na VRM jedinici je masivan i svoj posao adekvatno odrađuje, te se jače zagrijava tek kada krenemo s overclockingom kada je potrebno osigurati kakvu takvu zračnu struju preko njega. PCH hladnjak je također dovoljno efikasan.

asus_strix_x99g_6 asus_strix_x99g_7

Gornji je dio ploče kao i uvijek rezerviran za CPU socket i mehanizam, DIMM utore (osam komada za maksimalnih 128 GB DDR4 @ 3333 MHz), te za VRM jedinicu. Za napajanje se procesora brine Digi+ kontroler i osam faza napajanja, dok svaka strana DIMM utora ima svoju dvofaznu jedinicu i Digi+ kontroler. S obzirom da u UEFI sučelju možemo aktivirati napone za ekstremni overclocking, rekli bi kako je napojna jedinica i više nego robusna. Na toj gornjoj strani su svoje mjesto našli i EPS konektori (8 i 4-pinski), tri 4-pinska konektora za ventilatore, uključujući i onaj za pumpu vodenog hlađenja, zatim MemOK! tipka, 24-pinski konektor ATX napajanja, još jedan konektor za ventilator, dva SATA 6 Gbps konektora te interni USB 3.0 konektor horizontalne orijentacije. Ispod socketa se nalazi i maleni hladnjak komponenata VRM jedinice koji je šupalj u sredini i koji služi kao dio AURA osvjetljenja.

Asus Strix X99 Gaming - drugi dio

asus_strix_x99g_8 asus_strix_x99g_9

Na donjem se desnom dijelu kao i uvijek smjestila audio jedinica te različiti kontroleri koji su djelomično pokriveni plastičnom zaštitom koja je dio pokrova stražnjeg I/O-a. U srcu audio jedinice je SupremeFX osam kanalni HD audio CODEC, a dio jedinice čini i zasebno pojačalo, japanski audio kondenzatori itd. Na tom se dijelu ploče sakrio i I218-V Gigabit LAN kontroler, kao i još jedan konektor za ventilator. Prvi je PCIe 3.0 x16 slot pojačan metalnom zaštitom kako bi izdržao pritisak teških grafičkih kartica. Ispod njega se nalaze još tri PCIe slota x16 dužine od čega su prvi i zadnji x8 a srednji je x16 (ploča podržava 3-way SLI i CFX kombinacije kartica). Ispod prvog i trećeg x16 slota se nalaze i dva PCIe x1 slota. Na dnu ploče su uobičajeni konektori, plus Power i Reset tipke, kao i LED dijagnostika. Iznad zadnjeg PCIe x16 slota se pomaknut u desno nalazi i M.2 Socket 3 s podrškom za PCIe SSD-e dužine do 110 mm. Kao zanimljivost na desnoj strani izdvajamo i XMP prekidač, te još jedan konektor za ventilator.

asus_strix_x99g_10 asus_strix_x99g_11

Stražnji je I/O panel pun kao šipak, a najzanimljiviji su Type A i Type C USB 3.1 konektori, te WiFi + Bluetooth kartica s podrškom za 802.11ac mrežu (MO-MIMO, dual-band) i Bluetooth v4.1. SATA konektora je ukupno deset od čega dva otpadaju na jedan SATA Express konektor, a tu je i U.2 konektor.

asus_strix_x99g_13 asus_strix_x99g_14

AURA osvjetljenje je podijeljeno u tri zone - PCIe x16 slotovi, Republic of Gamers logo na malenom hladnjaku i dio na stražnejm I/O-u. Osvjetljenje kontroliramo iz AURA softvera, a efekti koje možemo birati su - static, breathing, strobing, color cycle, rainbow, rainbow cornet, flash and dash, glowing yoyo, CPU temperature te muzički efekti. Ostatak softvera ploče je poprilično klasičan a kao i uvijek u centru svega je AI Suite III.

asus_strix_x99g_16 asus_strix_x99g_17

asus_strix_x99g_18 asus_strix_x99g_19

UEFI sučelje je klasičnog izgleda za ROG/STRIX ploče, a najprije nas dočeka EZ Mod iz kojeg tipkom F7 prelazimo u Advanced mod koji nudi mnoštvo opcija naprednim korisnicima i overclockerima. AI Tweaker nudi različite opcije za overclocking što uključuje i Tweaker`s Paradise koji nudi naprednije igranje s različitim naponima ploče. Extreme over-voltage opciju smo već spomenuli, a nju valja koristiti samo kod ekstremnog overclockinga.

Test sistem i način testiranja

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča ASUS Strix X99 Gaming, UEFI 0601
Procesor Intel i7 5820K
Memorija G.Skill Trident Z F4-3000C15Q-16GRR
Grafičke kartice Sapphire R9 380 Nitro
Zvučna kartica On Board
SSD Corsair Neutron XT 480GB
Napajanje SuperFlower Leadex Platinum 1200W
Monitor Dell UltraSharp U2713HM
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 10
Chipset datoteke Intel Chipset 10.1.1.14
DirectX verzija 11
7-Zip v9.20
Cinebench v15
TrueCrypt v7.1
wPrime v2.1
3DMark FireStrom
PCMark 8 Home, Accelerated
  Način testiranja

asus_strix_x99g_12

Ploču smo na standardan način testirali uz pomoć i7 5820K procesora (i7 6950X nam više nije dostupan za usporedbu s nedavno testiranim X99-A II i X99-Deluxe II pločama), Noctuinog D15 hladnjaka i ostatka komponenata koje možete vidjeti u tablici iznad. Provukli smo ju i kroz nekoliko standardnih testova na osnovnoj brzini procesora i memorije, te s učitanim XMP profilom za memoriju koji je podigao strap sa 100 na 125 MHz čime se minimalno ubrzao i rad procesora. Što se overclockinga tiče, ploča tu ima odličan potencijal pa smo uspjeli bez problema procesor podići na 4.5 GHz. Treba napomenuti i kako smo isprobali automatski OC, upotrebom TPU I i TPU II profila u BIOS-u. TPU I je postigao OC od 4 GHz, dok se TPU II nije htio aktivirati.

Rezultati testova

[ichart headers="ID,Score" title="PCMark 8" htitle="Score"  labels="Strix X99 Gaming @ XMP,Strix X99 Gaming @ Default " values="4471,4423" colors="blue,orange" height="300" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="3DMark Firestrike" htitle="Score"  labels="Strix X99 Gaming @ XMP,Strix X99 Gaming @ Default" values="7834,7829" colors="green,red" height="300" min="0"] PCMark mjeri općenite performanse sistema, a 3DMarkom provjeravamo koliko procesor i ploča mogu izvući performansi iz grafičke kartice. Memorija na default vrijednosti radi na 2133 MHz, a XMP profil to diže na 3000 MHz, ali njime raste i strap jer Haswell E nema tako visok množitelj za memoriju. Razlika kod strap-a 100 i 125 MHz rezultira u nešto bržoj komunikaciji ali i 250 MHz višem taktu procesora, no to kao što vidimo ne ostavlja traga na performansama sintetičkih benchmarka koje su podjednake. [ichart headers="ID,MIPS" title="7-Zip (32MB library)" htitle="MIPS"  labels="Strix X99 Gaming @ XMP,Strix X99 Gaming @ Default" values="33329,32331" colors="orange,red" height="300" min="0"] [ichart headers="ID,MIPS" title="Cinebench 15 (cb)" htitle="MIPS"  labels="Strix X99 Gaming @ XMP,Strix X99 Gaming @ Default" values="1094,1070" colors="orange,purple" height="300" min="0"] [ichart headers="ID,GB/s" title="True Crypt 7.1" htitle="GB/s"  labels="Strix X99 Gaming @ XMP,Strix X99 Gaming @ Default" values="6.5,6.4" colors="orange,red" height="300" min="0"] [ichart headers="ID,MIPS" title="wPrime v2.10 (seconds)" htitle="seconds (manje je bolje)"  labels="Strix X99 Gaming @ Default,Strix X99 Gaming @ XMP" values="151.153,149.991" colors="orange,purple" height="300" min="0"] Korištenje višeg strap-a ne donosi velikog efekta ni u sirovim CPU performansama, no to se itekako odražava na potrošnju. Ploča procesoru daje više napona i prosječna potrošnja sistema skače sa 145 na oko 190 W. Prava je šteta stoga što Haswell E nema više množitelje za memoriju bez podizanja strap-a.

Zaključak

asus_strix_x99g_15

Strix X99 Gaming je moderna ploča puna opreme i tehnologije koja će produžiti život X99 platformi i high-end korisnicima osigurati kompatibilnost s nadolazećim hardverom. Ploča je kvalitetno napravljena, puna opreme (WiFi + BT, USB 3.1, M.2, U.2, odlična audio jedinica itd.), a i odlično izgleda. RGB osvjetljenje možda nije za svakoga no gameri koji vole blještavilo će svakako uživati. Jedina mana koju joj možemo pripisati je korištenje samo jednog pojačanog PCIe slota, na ploči za koju se očekuje korištenje SLI ili CFX setupa. UEFI sučelje je bogato opcijama i intuitivno, softverska podrška je odlična, a jedina prepreka kupovini bi mogla biti cijena od oko 2.600 kuna. Ukoliko to nije problem, kupac će za svoj novac dobiti stvarno dobar i kompletan proizvod.