asus_h270f_1 asus_h270f_2

Kako bi dodatno začinio stvari, Asus je u STRIX seriju ubacio i ploču sa slabijim H270 čipsetom. Najbitnija razlika između Z270 i H270 je što potonji ne podržava overclocking kao ni brzinu DDR4 memorije veću od 2133 MHz (ili 2400 MHz u slučaju Kaby Lake-a). Stoga se logično zapitati što će ovakva ploča u gamerskoj seriji? Ima smisla, za sve one koji ne žele overclockirati, nego žele sklopiti brzo računalo za igru s kvalitetnom pločom, a za manje novca. U tu se priču ovakva ploča sa svim svojim značajkama odlično uklapa, kao što ćemo vidjeti u nastavku.

asus_h270f_3 asus_h270f_4

Ploča dolazi u kutiji identičnog vanjskog dizajna kao i ostatak STRIX serije, a i unutarnje je pakiranje identično. S obzirom na to da je riječ o ulaznoj ploči u toj seriji bundle je malo manje bogat. Sastoji se od debelih korisničkih uputa, Q-Shielda, četiri SATA 6 Gbps kabela, jednog paketića M.2 vijaka (dva seta), DVD-a, ROG Strix naljepnica, 10-u-1 ROG naljepnica za označavanje kabela, produžnog za RGB trake (80 cm) i paketića s vijcima za montažu 3D ispisanih elemenata.

asus_h270f_5 asus_h270f_6

H270 čipset, baš kao i Z170 komunicira putem DMI 3 sabirnice propusnosti 8 GT/s, te ima 6W TDP. Uz to što ne podržava overclocking i XMP profile DDR4 memorije, ima i manje PCIe stazica, manji broj USB 3.0 portova (8), ne podržava Intel Smart Response tehnologiju itd. Kako god okrenemo, pred nama je najskuplja Asusova H270 ploča, i izgleda kao svaka druga pripadnica STRIX serije. Na prvi je pogled vidljivo kako je PCB nešto čišći, kako na njemu ima nešto manje elemenata nego kod primjerice Z270E s kojom dijeli iste dimenzije. PCB je mat crni i još je više prošaran nego kod spomenute ploče, a sve ostale kombinacije boja su iste. layout je dobar, sve je posloženo logički i tu zamjerki nemamo.

asus_h270f_7

Napojna je jedinica nešto manje kompleksna nego što je to kod Z270G – nema potrebe ni biti jer ne mora uzdržavati torturu overclockinga. Stoga su i hladnjaci na MOSFET-ima nešto malo manji i jednostavnije dizajnirani i svoj posao odrađuju odlično. Asus je pri gradnji ploče koristio kvalitetne komponente i tu nema straha od štednje, a i korištene su sve tehnologije zaštite kao i na jačim STRIX modelima.

asus_h270f_8

DIMM modula su četiri, ploča podržava DDR4 memoriju u dvo kanalnom režimu rada, a maksimalna brzina je 2133 MHz u slučaju Skylake, odnosno 2400 MHz u slučaju Kaby Lake procesora. Do ruba ploče se još samo nalazi ATX konektor i interni USB 3.0 konektor koji je omogućen od strane čipseta.