ASUS STRIX Z270F Gaming & B250F Gaming recenzija
Datum objave 18.02.2017 - Krešimir Matanović
ASUS STRIX Z270F Gaming - prvi dio
Prije sada već mjesec dana smo testirali STRIX Z270E Gaming ploču koja je najjači pripadnik STRIX serije ploča s ovim čipsetom, a Z270F je jednu stepenicu ispod nje. Kupovinom ove ploče za nešto nižu cijenu kupac će ostati zakinut za 802.11ac Wi-Fi + Bluetooth modul i za jedan ASMedijin USB 3.1 Gen. 2 kontroler - ostalo je sve identično.
U bundleu će te naći izdašne korisničke upute, Q-Shield (zaštita za stražnji I/O), četiri SATA 6 Gbps kabela, jedan paketića s M.2 vijcima, jedan instalacijski alat za CPU, medij s upravljačkim programima i aplikacijama, jedan SLI HB 2-way mostić, jedan 10-u-1 set naljepnica, jedan seta ROG naljepnica, jednu podloške za šalicu, jedan produžni kabel za RGB LED trake dužine 80 cm i jedno pakiranje vijaka za 3D print instalaciju.
Ploča je baš kao i E model, ATX formata i komponente su raspoređene na 30.5 x 24.4 cm. Layout je vrlo dobar, gužve nema i sve je logično razmješteno. Na desnoj strani ploče se između SATA utora i ATX utora a u odnosu na E model sada nalazi praznina koju na E popunjava ASMedijin USB 3.0 kontroler, prateća elektronika i sam interni USB 3.1 utor.
Sve ostalo na ovoj ploči je identičnog dizajna kao i na E, pa su tako isti i hladnjaci na MOSFET-ima koji su dovoljno masivni i učinkoviti. Isti je i PCH hladnjak, koji se zna zagrijati kod overclockinga, no ne previše. VRM hladnjaci su lagano nakošeni prema ležištu procesora kako bi se povećala kompatibilnost s hladnjacima i ventilatorima, a mi smo standardno opet imali problema s velikim vanjskim ventilatorom Noctue D15. Ipak, SilentiumPC-ovi hladnjaci koji su nam se našli pri ruci, a koji nemaju velike vanjske ventilatore nikakve probleme nisu imali.
Nad stražnjim se I/O portovima i ovdje nadvija plastični pokrov koji ima integrirano AURA RGB LED osvjetljenje. VRM jedinica je istog layouta kao i kod jače ploče, s DIGI VRM+ kontrolerom koji je dio poznate Asusove 5-way optimizacije - TPU, EPU, DIGI+ Power Control, Fan Xpert 4 i Turbo App. I ova ploča se diči Gamers Guardian tehnologijom koja uključuje DRAM Overcurrent zaštitu, stražnje I/O portove od nehrđajućeg čelika, komponente visoke izdržljivosti, SafeSlot itd. Općenito govoreći, Z270F je kao i E vrlo kvalitetno sklopljena.
ASUS STRIX Z270F Gaming - drugi dio
Četiri DIMM utora primaju za maksimalnih 64 GB DDR4 memorije brzine do 3866 MHz u dvokanalnoj konfiguraciji. Na samom rubu ploče je 24-pinski ATX konektor, 4-pinski konektor za ventilator i 4-pinski RGB LED konektor. Kada smo kod konektora za ventilatore, oni su svi 4-pinski, a na ploči ih ima ukupno šest. Jedan od njih je High Amp konektor, a jedan je AIO PUMP konektor.
Kao i na E i ovdje je ROG SupremeFX osam kanalni HD Audio CODEC (Realtek ALC S1220A), kojem pomažu dva pojačala za slušalice, a tu s i Nichicon audio kondenzatori. LAN kontroler je Intelov I219V s anti-surge zaštitom i GameFirst podrškom. Pokraj Nuvotonovog Super I/O kontrolera se i ovdje nalaze dva mjesta za montažu 3D ispisanih elemenata. Raspored PCIe utora je identičan kao i kod E modela, pa tu nećemo puno dužiti, a i ova ploča podržava 3-way Crossfire i 2-way SLI konfiguracije grafičkih kartica.
Ploča je opremljena i s dva M.2 socketa, od kojih gornji (80 mm) podržava x4 PCIE mod rada, a donji (110 mm) i SATA i PCIE modove. Čipset podržava RAID 0, 1, 5 i 10 konfiguracije, a u sklopu sa sedmom Core generacijom procesora i Intelovu Optane tehnologiju. Raspored ostalih elemenata i konektora je isti kao i na E ploči.
I stražnji I/O panel ima potpuno isti raspored kao i E samo fali WiFi modul. SATA konektora je šest, svi su vertikalne orijentacije, a dijele resurse sa M.2 socketima.
UEFI sučelje je identično na svim STRIX pločama, brzo je, pregledno i jednostavno za korištenje. Overclocking potencijali ploče su isti kao i kod Z270E. Softverska strana priče je također dobro poznata, pa tu također nećemo puno duljiti.
ASUS STRIX B250F Gaming - prvi dio
Kao što smo u uvodu napisali, B250 čipset Intel svrstava u "business" proizvod uz Q270 i Q250. Riječ je kao i kod H270 o čipsetu koji ne podržava overclocking, a u nekim je elementima još "siromašniji" od njega. Tako ima samo 12 PCIE Gen. 3 stazica, 12 USB portova od čega je samo polovica po USB 3.0 standradu, ima podršku za samo jedan PCIE storage (x4 M.2 ili x3 SATA Express), ima samo 25 HSIO stazica. Kao i H270 podržava Optane tehnologiju (uz sedmu generaciju Core procesora), te Rapid Storage.
Proizvođači iz nekog razloga vole koristiti ovaj jeftini Intelov čipset za ploče koje su namijenjene kućnim korisnicima, pa idu i tako daleko te tvrde da su namijenjene i igračima. Tako je ova ploča direktan nasljednik B150 Pro Gaming ploče samo je u nešto smirenijem izdanju (prethodnica je imala crvene hladnjake).
Bundle koji dolazi uz ploču je u skladu s nižom cijenom, pa tu nalazimo korisničke upute, Q-Shield, četiri SATA 6 Gbps konektora, M.2 paketić vijaka, DVD s upravljačkim programima i aplikacijama, set ROG naljepnica, 10-u-1 set naljepnica za obilježavanje kabela, produžni kabel za RGB LED traku i set vijaka za montažu 3D elemenata.
Ploča je ATX formata (30.5 x 24.4 cm), i identičnog je layouta kao i STRIX H270F Gaming ploča. Pažljivim pregledom vidimo kako tu i tamo fali koji element korišten na skupljoj ploči no razlike su minimalne. Funkcionalnost obje ploče je tako ista, a razlike su u onome što sam čipset donosi ili u ovom slučaju odnosi (USB portovi npr.).
Hladnjaci na ploči su dobro dimenzionirani i sasvim adekvatni za zadaću koju moraju obavljati. S obzirom na to da ploča ne podržava overclocking zadatak im nije naročito težak čak i kada je u ležištu i7-6700K procesor. Kažemo čak, jer se uz ovakve ploče obično biraju jeftiniji, zaključani procesori nižeg TDP-a.
Napojna jedinica je ista kao i kod H270F ploče, a hladnjaci su jednako nakošeni prema ležištu kako bi se povećala kompatibilnost s hladnjacima. Prostora oko socketa je dovoljno i tu problema ne bi trebalo biti nikakvih. Asus se i kod ove ploče diči Gamers Guardian zaštitama kao što su DRAM Overcurrent, visoko izdržljive komponente, DIGI+ VRM, SafeSlot (PCIE x16 slot s pojačanjem) i Stainless Steel zaštita konektora stražnjeg I/O panela koji imaju i svoju ESD zaštitu.
ASUS STRIX B250F Gaming - drugi dio
DIMM utori podržavaju maksimalnih 64 GB DDR4 dvokanalne memorije brzine do 2133 MHz kod šeste Core generacije i 2400 MHz kod sedme Core generacije procesora. Desno od memorijskih utora se nalazi samo 24-pinski konektor te interni USB 3.0 konektor. Ploča inače ima pet 4-pinskih konektora za ventilatore od čega je jedan namijenjen i za vodenu pumpu AIO vodenih hlađenja, a kao zanimljivost spominjemo i jedan konektor za temperaturni senzor. Na desnoj se strani, na suprotnoj strani PCB-a od ATX konektora nalaze i RGB LED-ice, baš kao i kod H270F ploče. Kako to izgleda u radu možete vidjeti na sljedećoj stranici (ili u ovom videu).
Baš kao i kod jače H270F ploče, audio kontroler je pod marketinškim nazivom ROG SupremeFX. Riječ je o osam kanalnom HD Audio CODEC-u Realtek S1220A, potpomognutim s dva pojačala za slušalice, audio kondenzatorima itd., a sa softverske strane je podrška za Sonic Studio III i Sonic Radar III. LAN kontroler je dobro poznati Intelov I219V koji radi u suradnji s ROG GameFirst aplikacijom. Samo je jednu grafičku karticu moguće "tjerati" u x16 brzini, a ako poželimo staviti drugu to jedino može biti Radeon i radit će na maksimalnoj x4 brzini. Uz dva duža slota, tu su i četiri PCIE x1 slota. Bitna napomena je da PCIe x16_2 slot dijeli propusnost s PCIe x1_2 u PCIe x1_3 slotovima (ako su manji popunjeni, veći radi u x2 modu).
Raspored donjih konektora je isti kao i kod H270F ploče, s tim da ovdje fali jedan interni USB 2.0 konektor. Na ploči se nalaze i dva M.2 socketa od čega gornji podržava uređaje dužine do 80 mm i radi u SATA modu, a donji do 110 mm i radi samo u PCIE 3.0 x4 modu. Prvi M.2 socket dijeli resurse sa SATA_1 portom, a taj prvi M.2 podržava i Optane tehnologiju u suradnji sa sedmom Core generacijom.
Stražnji I/O portovi uključuju jedan PS/2 port, DVI-D, DisplayPort i HDMI video izlaze, RJ45 port, jedan USB 3.1 Type A i jedan Type C konektor (ASMedijin kontroler), dva su USB 3.0 porta (plavi), četiri su USB 2.0, pet je audio jackova i jedan optički S/PDIF izlaz. SATA konektori su pojedinačni i svi su horizontalno orijentirani.
UEFI sučelje je klasično STRIX-ovsko s bogatim opcijama za podešavanje. Naravno, fale sve one opcije vezane za overclocking, a samo je sučelje vrlo brzo. Softverska podrška kreće od AI Suite 3 aplikacije, a uključuje i sve ostale poznate Asusove programe.
Test sistem, način testiranja i overclocking
Test sistem
Način testiranja i overclocking
Naš testni i7 6700K procesor kao i uvijek hladimo Noctuom D15, a koristili smo i G.Skillovu F4-3200C15D-16GTZKY memoriju. Koristili smo standardne SSD-e, ali i Kingstonov G2 M.2 SSD. Testovi koje smo provukli su isti kao i kod ranijih recenzija. Z270F forsira maksimalni turbo takt procesora s nepotrebno visokim naponom od oko 1.3 V, dok je kod B250F ploče sve po normama - samo jedna jezgra ide do 4.2 GHz, a i radni napon je niži. Sve četiri jezgre istovremeno maksimalno rade na 4 GHz.
Z270F ima dobar OC potencijal i procesor smo bez većih problema stbilno držali na 4.7 GHz. B250F jasno ne podržava overclocking.
|
|
Rezultati testova
[ichart headers="ID,Score" title="PCMark 8" htitle="Score" labels="Asus Maximus VIII Formula,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Maximus VIII GENE,Asus Z170-A,Asus Z170 Pro Gaming,Asus Strix Z270F Gaming,MSI Z270 Gaming Pro Carbon,Asus Strix Z270E Gaming,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Gigabyte Z270X-Gaming 7,Asus Prime Z270-A,Gigabyte Z170X-Gaming G1,Asus Maximus IX Hero,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Asus Maximus VIII Ranger,Asus Maximus IX Code,Asus Maximus IX Formula,Asus Strix Z270G Gaming,Asus TUF Z270 Mark 1,Asus Z170 Deluxe,Gigabyte Z170X-Gaming 7,Gigabyte Z170X-Gaming 3,Asus H170M-E D3,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,Asus Strix H270F Gaming,Asus Strix B250F Gaming" values="3974,3971,3969,3946,3943,3921,3907,3905,3904,3898,3896,3891,3878,3878,3874,3867,3859,3842,3841,3832,3829,3828,3825,3748,3730,3711,3645" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange" height="900" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="3DMark Firestrike" htitle="Score" labels="Asus Strix Z270F Gaming,Asus Maximus IX Formula,Asus Maximus IX Code,Asus TUF Z270 Mark 1,Asus Prime Z270-A,Asus Maximus IX Hero,Asus Strix Z270E Gaming,Asus Strix Z270G Gaming,Asus Maximus VIII Formula,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Gigabyte Z270X-Gaming 7,Asus Z170-A,MSI Z270 Gaming Pro Carbon,Asus Maximus VIII GENE,Asus Maximus VIII Ranger,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Z170 Pro Gaming,Asus Strix B250F Gaming,Asus Strix H270F Gaming,Gigabyte Z170X-Gaming G1,Asus Z170 Deluxe,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Asus H170M-E D3, Gigabyte Z170X-Gaming 7,Gigabyte Z170X-Gaming 3" values="1217,1210,1209,1206,1204,1196,1194,1194,1193,1190,1189,1181,1180,1150,1146,1142,1140,1135,1122,1092,1092,1086,1076,1073,1068,1055,1002" colors="red,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,orange,green,green,green,green,green,green,green,green" height="900" min="0"]
PCMark mjeri općenite performanse sistema, a 3DMarkom provjeravamo koliko procesor i ploča mogu izvući performansi iz grafičke kartice. Z270F ima solidan PCMark i odličan 3DMark rezultat. B250F iz dobro poznatih razloga (niži takt procesora i memorije), ima niže rezultate koji su usporedivi s H270F pločom.
[ichart headers="ID,Read (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Read" htitle="Read (MB/s)" labels="Asus Maximus IX Code,Asus TUF Z270 Mark 1,Asus Maximus IX Formula,Asus Strix Z270F Gaming,Asus Strix Z270E Gaming,Asus Maximus IX Hero,Gigabyte Z270X-Gaming 8,MSI Z270 Gaming Pro Carbon,Asus Maximus VIII Formula,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Strix Z270G Gaming,Asus Prime Z270-A,Gigabyte Z270X-Gaming 7,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Z170-A,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock E3V5 WS,Asus Strix B250F Gaming,Asus Strix H270F Gaming,Asus H170M-E D3" values="45024,44985,44922,44733,44711,44484,44277,44150,44023,43998,43991,43502,43384,42892,41957,41888,35542,31628,30815,30040,27771" colors="blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,blue,blue" height="600" min="0"]
[ichart headers="ID,Write (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Write" htitle="Write (MB/s)" labels="Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Maximus VIII Formula,Asus Strix Z270G Gaming,MSI Z270 Gaming Pro Carbon,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Asus Strix Z270E Gaming,Asus TUF Z270 Mark 1,Asus Prime Z270-A,Asus Z170-A,Asus Maximus IX Hero,Asus Strix Z270F Gaming,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Gigabyte Z270X-Gaming 7,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock E3V5 WS,Asus Strix B250F Gaming,Asus Strix H270F Gaming,Asus H170M-E D3" values="48461,48352,48350,48201,48064,48060,47888,47291,46717,46610,46562,46547,45829,45640,43880,43792,36020,32652,31674" colors="green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,red,green,green,green,green,orange,green,green" height="600" min="0"]
[ichart headers="ID,Copy (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)" labels="Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Maximus VIII Formula,Asus Strix Z270G Gaming,MSI Z270 Gaming Pro Carbon,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus TUF Z270 Mark 1,Asus Strix Z270F Gaming,Asus Prime Z270-A,Asus Maximus IX Code,Asus Maximus IX Hero,Asus Strix Z270E Gaming,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Gigabyte Z270X-Gaming 7,Asus Maximus IX Formula,Asus Z170-A,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock E3V5 WS,Asus Strix H270F Gaming,Asus Strix B250F Gaming,Asus H170M-E D3" values="43571,43321,43255,43077,43016,41847,41773,41762,41702,41658,41131,41124,40611,39905,38220,38195,35041,31060,27885,27845,27391" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,blue" height="600" min="0"]
Memorijske performanse Z270F ploče su vrlo dobre, dok je B250F limitirana na 2133 MHz i ponovno usporediva s H270F.
[ichart headers="ID,MIPS" title="7-Zip (32MB library)" htitle="MIPS" labels="Asus Maximus IX Hero,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Maximus VIII Formula,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Strix Z270G Gaming,Asus TUF Z270 Mark 1,MSI Z270 Gaming Pro Carbon,Asus Maximus IX Formula,Gigabyte Z270X-Gaming 7,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Asus Maximus IX Code,Asus Strix Z270E Gaming,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Asus Prime Z270-A,Asus Strix Z270F Gaming,Asus Strix B250F Gaming,Asus Strix H270F Gaming" values="26988,26946,26944,26888,26878,26763,26750,26722,26676,26665,26506,26483,26478,26464,26227,24438,23562" colors="green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,red,orange,green" height="600" min="0"]
Z270F ovdje ima najniži rezultat između sličnih ploča (premda razlike i nisu tako velike), dok je B250F pokazala nešto bolji rezultat od H270F.
Zaključak
S cijenom od oko 1.600 kuna je Z270F u hrvatskim dućanima prosjeku oko 200 kuna jeftinija od Z270E. To je iznos koji je potrebno nadoplatiti kako bi se dobilo 802.11 AC Wi-Fi + Bluetooth karticu i dodatni USB 3.1 kontroler s internim portom. Po našem mišljenju je to isplativa investicija jer je Z270E s tim dodacima kompletnija ploča, a u budućnosti će biti i sve više kućišta s prednjim USB 3.1 utorima. Obje su jednako kvalitetno napravljene i s jednakim ostalim komponentama, OC potencijalom, AUA osvjetljenjem, softverskom podrškom i UEFI-em.
B250F je s druge strane stotinjak kuna jeftinija od H270F, te ju se može nabaviti za oko 1.150 kuna. Prevelikih razlika između tih ploča nema, i jedino što je stvarno primjetno je nešto manji broj USB konektora. Znamo kako se u ovom nižem segmentu kod kupovine "važe" svaka kuna, pa bi naš izbor bila upravo ova B250F ploča, a za razliku se može uzeti više memorije, malo brži procesor itd. Kvaliteta izrade, količina opreme, softverska podrška i UEFI su im identični i tu ne gubimo apsolutno ništa.