asus_strix_z490a_gaming_1 asus_strix_z490a_gaming_2

U periodu smo lansiranja mnoštva Z490 ploča, pa danas na red dolazi još jedna Asusica. Ovaj put je riječ o jednoj iz STRIX serije, Z490-A Gaminig. Kako sam proizvođač kaže, inspirirana je cyberpunk dizajnom, i dolazi s novim srebrno-bijelim elementima na crnom PCB-u. Osim estetike i kvalitete, Asus je brinuo i o adekvatnoj opremi pa ploča ima M.2 socketa, robusnu napojnu jedinicu s 12+2 faze, SupremeFX zvuk, USB 3.2 Gen 2 portove, sijaset Asusovih tehnologija itd.

asus_strix_z490a_gaming_3 asus_strix_z490a_gaming_4

Asus je Z490-A za razliku od Z390-A koja je dolazila samo u PRIME liniji proizvoda, sada ubacio i u STRIX. Tako imamo dvije vrlo slične ploče s istom oznakom koje se vrlo malo razlikuju u opremi i cijeni, a ova STRIX-ica je malo skuplja (40-tak €). Uglavnom, ASUS je ponešto promijenio i boje pakiranja pa je ono sada svijetlo, u skladu s elementima na ploči. Pakiranje je klasično za srednji segment Asusovih ploča, a u relativno bogatom bundleu nalazimo:

  • User’s manual
  • 1 x ASUS Fan Holder
  • 4 x SATA 6Gb/s cables
  • 1 x Supporting DVD
  • 1 x ROG Strix stickers
  • 1 x Cable ties pack
  • 1 x Extension Cable for RGB strips (80 cm)
  • 1 x Extension cable for Addressable LED
  • 1 x Thermistor cable
  • 1 x ROG Thank you card
  • 1 x 2-in-1 Rubber pad
  • 1 M.2 SSD screw package
  • 1 M.2 Key E screw package
  • 1 ROG key chain

asus_strix_z490a_gaming_5

U odnosu na PRIME Z390-A, ploča je doživjela određene dizajnerske promjene, kao i promjene layouta, odnosno rasporeda komponenata. Vidljivo je to po masivnijim aluminijskim hladnjacima, kako na VRM jedinici, tako i na čipsetu te na M.2 socketu. I dalje je drugi M.2 na ploči “nepokriven” tj. nema hladnjak, ali im je smještaj sada drugačiji. Asus je ovdje slijedio tzv. cyberpunk filozofiju dizajna, što se odražava na površine aluminijskih hladnjaka koje su teksturirane i narezane pod kutem od 45° u odnosu na ploču, a prate ih i bijele trake te natpisi na PCB-u. Ukupan izgled ploče, uz jednu RGB LED zonu je vrlo uspješan i definitivno je veliki korak naprijed. Tome doprinosi i novi elegantniji pokrov stražnjih I/O portova, te bijeli lim oko njih koji je sada integriran.

asus_strix_z490a_gaming_6

Layout ploče, tj. razmještaj komponenata se sada promijenio. Tamo gdje je bio gornji M.2 socket sada je aluminijski hladnjak ispod kojega se nalazi dio napojne jedinice, a ona se proteže i s lijeve te gornje strane socketa – masivnija je zbog povećanih potreba za električnom energijom novih procesora. Gornji je M.2 socket premješten ispod prvog PCIe x16 utora, što nije idealna pozicija, ali barem ima masivni aluminijski hladnjak na sebi. Drugi je M.2 socket zadržao istu poziciju. Svi su konektori smješteni uz rubove ploče što je dobro, a SATA portovi su sada razvučeni svi u istom nivou horizontalno s pločom.

asus_strix_z490a_gaming_7 asus_strix_z490a_gaming_8

Napojna jedinica je pojačana i o njoj ćemo detaljnije kada skinemo hladnjake, a već po hladnjacima vidimo koliko su masivniji u odnosu na one na Z390-A ploči. Razlog tome je jasno 10C/20T procesor koji je novost za ovu seriju i koji će i bez overclockinga namučiti i zagrijati slabiju napojnu jedinicu. Na ploči se nalaze i dva dodatna konektora za napajanje procesora i to jedan 8-pinski i drugi 4-pinski (12V).

Memorijski slotovi su smješteni odmah tik do LGA1200 socketa koji podržavaju dvokanalnu DDR4 memoriju kapaciteta do 128 GB i brzine do 4.800 MHz kod overclockinga. Nativno, najjači procesori desete generacije, tj. njihovi memorijski kontroleri podržavaju do 2.933 MHz, a sve iznad se smatra overclockingom. Na ovom se dijelu ploče nalazi i 24-pinski ATX konektor, interni USB 3.2 Gen 2 konektor, interni USB 3.0 konektor, dva 4-pinska konektora za ventilatore, dva RGB LED konektora, jednostavna LED dijagnostika (4 LED-ice – Boot, VGA, DRAM i CPU), te CPU_OPT jumper (sinkronizacija oba 4-pinska konektora za ventilatore).

asus_strix_z490a_gaming_9 asus_strix_z490a_gaming_10

Na donjem se dijelu ploče nalazi ROG SupremeFX audio jedinica sa S1220A CODEC-om (120dB SNR playback, 113 dB SNR recording), japanskim audio kondenzatorima, integriranim dvostrukim operacijskim pojačalima, pozlaćenim konektorima, automatskom prilagodbom impedancije za slušalice te Sonic Studio III (+ Virtual Mixer), Sonic Radar III i DTS Sound Unbound softverskom podrškom. Tu je i Nuvotonov Super I/O kontroler, a malo više i Intelov I255 2,5 Gbitni LAN kontroler koji kao što znamo ima problema na maksimalnoj propusnosti s određenim 2,5G switchevima i routerima.

asus_strix_z490a_gaming_11

Ogoljena ploča otkriva još detalja, a vidimo da je Asus zadržao konfiguraciju s tri PCIe x16, jednim PCIe x4 i jednim PCIe x1 utorom. Veći utori su svi oklopljeni. Gornji kada je sam u upotrebi radi s propusnošću x16, kada su prvi i drugi u upotrebi tada je prvi na x8 a drugi na x4. Treći je uvijek x4. Fizički PCIe x4 radi na maksimalno x2. Podržana je 2-way CrossFireX tehnologija. Dva su M.2 socketa u mogućnosti primiti uređaje dužine do 110 milimetara – prvi u SATA i PCIe 3.0 x4 modu, drugi samo u PCIe 3.0 x4. Postoji i treći M.2 socket, tik iza baterije, no on je samo za WiFi modul koji se kupuje odvojeno (CNVI & PCIe).