ASUS STRIX Z790-A Gaming WiFi D4 recenzija
Datum objave 15.12.2022 - Krešimir Matanović
ASUS ROG STRIX Z790-A Gaming WiFi D4
Još jedna je Z790 ploča pred nama. Ovaj put je riječ o STRIX Z790-A Gaming WiFi u D4 izvedbi što znači da podržava DDR 4 memoriju. Asus kao što znamo ni u ovoj seriji ne odustaje od starog tipa memorije, a Z790-A je nekonvencionalna ROG Strix ploča. Naime, hladnjaci su joj srebrni, a ne crni. No, i dalje je dobro opremljena i vrlo sposobna.
U unboxing videu ste mogli vidjeti kako je ploča pakirana i zaštićena unutar kutije, a bundle je sljedeći i zapravo vrlo sličan kao kod Z790-E ploče:
- 2 x SATA 6Gb/s kabela
- 1 x termalna podloška za M.2
- 1 x ASUS Wi-Fi okretna antena
- 1 x paket plastičnih vezica
- 1 x M.2 Q-Latch paketić za donju ploču
- 1 x M.2 Q-Latch paketić
- 1 x ROG privjesak za ključeve
- 1 x ROG Strix naljepnice
- 1 x ROG Strix zahvalnica
- 2 x M.2 paketić gumica
- 1 x M.2 gumice za donju ploču
- 1 x korisnički vodič
Ova ploča donosi Prime izričaj u ROG Strix svijet. Svakako je neobična za jednu Strixicu, a opet preekstremna za jednu Prime ploču. Jasno, danas su svjetliji tonovi u modi, prodaju se bijela kućišta, napajanja, grafičke kartice, bijeli miševi i tipkovnice, pa i ovakva ploča mora postojati u višem segmentu tržišta. Inače, tipična je to ATX ploča, jako podsjeća na Z790-E ploču samo u drugim bojama. Jasno, i nešto je slabije opremljena od nje. Inače, ne razlikuje se previše ni od svoje Z690-A prethodnice, što je tematika koja nas prati kroz sva oba testiranja Z790 ploča.
No, riječ je o dobro posloženoj ploči, s logičnim rasporedom elemenata. Gradnja je kao i uvijek vrlo solidna, komponente su kvalitetne i s punim pravom nosi ime Strix. Dizajn hladnjaka je vrlo sličan kao kod skupljih, no ponešto su tanji i manji. Na prvom se M.2 slotu nalazi puno tanji hladnjak nego kod Z790-E, a ni onda dva na napojnoj jedinici nisu vezani toplovodnom cijevi, nego su svaki za sebe. Ipak, zadržano je identično osvjetljenje na pokrovu stražnjeg I/O-a, s prozirnim plastičnim pokrovom iznad osvijetljenog ROG logoa.
Oko LGA1700 socketa ima dovoljno mjesta za uobičajene hladnjake – AIO hladnjaci stanu bez ikakvih problema, o trebamo znati da će na velikim zračnim hladnjacima vanjski ventilatori stršati visoko iznad njih. Memorijski slotovi podržavaju do četiri modula DDR 4 RAM-a maksimalnog kapaciteta 128 GB i takta pod overclockingom do 5.333 MHz, uz podršku za standardnu Asusovu OptiMem III tehnologiju. Na gornjem se rubu ploče nalaze dva ProCool II 8-pinska EPS konektora za dodatno napajanje procesora, jedan 4-pinski konektor za ventilatore, overvoltage jumper za ekstremniji OC te dva headera za RGB i ARGB LED trake. Tu su i četiri LED-ice za POST dijagnostiku, a pored 24-pinskog konektora su interni USB 3.2 Gen 1 i USB 3.2 Gen 2×2 Type C headeri.
Kao što smo spomenuli, dva puna aluminijska hladnjaka s kanalima za proto zraka su smještena na napojnoj jedinici, i premda nisu vezani toplovodnom cijevi, solidno odrađuju svoj posao. Napojna jedinica je 16+1 fazne teamed up izvedbe sa 70-amperskim power stageovima, kvalitetnim prigušnicama i 5K solid kondenzatorima. Kontroler je RENESAS-ov RAA229131, a power stageovi su ONSemievi 5062. Time je ova napojna jedinica sasvim sposobna i za konkretniji overclocking. Naravno, dobro je hlađenje preduvjet jer smo pri punom opterećenju 13900K procesora vanjskom sondom izmjerili 73,8°C na najtoplijem dijelu.
Na donjem se dijelu ploče nalazi jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot, a ispod njega su još dva PCIe 4.0 x16 slota koji rade u x4/x4 modovima, te jedan PCIe 3.0 x1 slot. Donji rub ploče je popunjen uobičajenim headerima i konektorima, a izdvajamo čak četiri 4-pinska konektora za ventilatore (na ploči ih je ukupno osam, a jedan podržava i AIO pumpe). Na ovom je dijelu ploče i audio jedinica. Iza naziva ROG SupremeFX7.1 Surround Sound krije se Realtekova ALC4080 CODEC, koji podržava 120 dB SNR reprodukciju i 113 dB SNR snimanje, te reprodukciju 32-bitnih/384 kHz formata. Tu su i premium audio kondenzatori, Savitech SV3H712 pojačalo, optički izlaz itd. Za mrežnu se povezivost brine Intelov 2,5-gigabitni ethernet kontroler.
Ploča ukupno ima četiri M.2 slota i četiri SATA porta. Prvi M.2 slot je po PCIE 4.0 x4 standardu, prima 22110 uređaje te ima i donji i gornji hladnjak. I prvi ispod njega prima 22110 uređaje, a radi u PCIe 4.0 x4 modu rada, dok onaj do njega prima 2280 uređaje i isto radi u PCIe 4.0 x4 modu. Najniži prima 2280 uređaje, a radi u PCIe 4.0 ili SATA modovima rada. Svi su pokriveni aluminijskim hladnjacima.
Na ploči se nalazi i 17 USB portova – 10 straga i 7 sprijeda. Najzanimljiviji su USB 3.2 Gen 2×2 Type C, te još jedan USB 3.2 Gen 2 Type C straga. Sprijeda imamo USB 3.2 Gen 2×2 konektor za Type C port s mogućnošću punjenja drugih uređaja snagom od 30W.
Stražnji je I/O panel bogato opremljen, između ostalog i s grafikom kao hommageom Packmanu:
- 1 x USB 3.2 Gen 2×2 port (1 x USB Type-C)
- 3 x USB 3.2 Gen 2 porta (2 x Type-A, 1 x USB Type-C)
- 4 x USB 3.2 Gen 1 porta (4 x Type-A)
- 2 x USB 2.0 porta (2 x Type-A)
- 1 x DisplayPort
- 1 x HDMI port
- 1 x Wi-Fi Modul
- 1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
- 5 x Audio jackova
- 1 x Optical S/PDIF out port
- 1 x BIOS FlashBack tipka
- 1 x Clear CMOS tipka
Ploča je opremljena WiFi 6E 2×2 modulom koji donosi podršku za tri pojasa – 2.4, 5 i 6 GHz, te Bluetooth v5.3. Antena je standardna, a prijem signala i propusnost su vrlo dobri.
Ploča ima i klasično STRIX osvjetljenje kakvo smo već vidjeli na Z790-E ploči, koje kontroliramo s AURA Sync ili Armoury Crate aplikacijama. Dodatno korisnik može spojiti LED trake ili druga svjetleća tijela na jedan od tri Addressable Gen 2 headera ili na jedan klasični AURA RGB header.
UEFI sučelje je klasično, tu nema većih promjena u odnosu na ostale Z790 ili Z690 ploče, s mnoštvom opcija za tweaking i overclocking. Softverska je podrška kje bogata te osim Armoury Crate i AI Suite 3 aplikacija donosi ji Game First IV, ROG CPU-Z, Sonic Studio III, Sonic Radar III i DTS Sound Unbound.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 9 minuta
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Objavljeno prije 16 minuta
Umjetna inteligencija (AI)Objavljeno prije 21 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 26 minuta
KoarkaNovosti
Kako kupiti doživotnu licencu Officea za samo 15,29€? Godeal24 ima rasprodaju povodom kineske nove godine i spušta cijene Microsoft ključeva na najniže razine!
Kineska Nova godina 2025. vrijeme je kada je mnogo ljudi zauzeto uređivanjem svojih domova i prejedanjem kolačima s ananasom. Ali nemojmo zaboraviti pravog MVP-a sezone — prodaju. Da, CNY 2025 je pred nama i savršeno je vrijeme za trgovce d... Pročitaj više
[Analiza] Huawei se vraća ove godine, Apple pada, Xiaomi je uznemiren, a Honor staje
Početkom nove godine jedna za drugom objavljena je ljestvica isporuka globalnog tržišta pametnih telefona i kineskog tržišta u 2024. godini. Struktura TOP3 globalnog tržišta je stabilna. Apple, prvoplasirani, i Samsung, drugoplasirani, zadr... Pročitaj više
Nvidia je pokazala prototip hladnjaka s 4 utora i trostrukim ventilatorom
Nvidia je objavila najnoviji video u kojem prikazuje prototip velikog hladnjaka za RTX 5090 Founders Edition grafičku karticu. U videu, tim iz Nvidie donosi ogroman prototip kartice s četiri PCIe utora, s potpuno pojednostavljenim dizajnom... Pročitaj više
Koja je razlika između PD brzog punjenja i QC brzog punjenja
Čim se baterija na vašem mobitelu isprazni, počinjete paničariti. Kada se suočite s navedenom situacijom znate li koliko se brzo punjenje naziva brzim punjenjem? Kako odabrati pravi proizvod za brzo punjenje? Što je "brzo punjenje"? Prije... Pročitaj više
NVIDIA DLSS 4 namijenjen je igranju u 4K@240 Hz te može generirati do 16 sličica
Nvidia kaže da DLSS 4 tehnologija generiranja može generirati više sličica ako je igračima potrebno, a ne samo trenutne tri. Nvidia je nedavno predstavila svoju najnoviju DLSS 4 tehnologiju, koja donosi novu značajku koja omogućuje do 8 put... Pročitaj više
Sve novosti