ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi recenzija

Objavljeno prije 1 dan - Krešimir Matanović

TUF Gaming B860M-PLUS WiFi - prvi dio

asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_1 asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_2

Osim Z890 čipseta, Intel je za Arrow Lake procesore pripremio i H810, B860, Q870 i W880 čipsete. Na CES-u su nedavno predstavljene B860 ploče koje su namijenjene manje zahtjevnim korisnicima i onima s nižim budžetom koji žele najnovije Arrow Lake procesore. Danas donosimo recenziju Asusove TUF Gaming B860M-PLUS WiFi koja je Micro ATX formata i koja će se lijepo uklopiti u kakav manji budget build, i na koju će korisnik staviti neki od procesora sa zaključanim množiteljem.

Kao što možete vidjeti iz videa otpakiranja, ništa se značajnije nije mijenjalo u odnosu na sve ostale generacije ili Mirco ATX modele. Kutija je kartonska, unutar nje je ploča u antistatičkoj najlonskoj vrećici, te položena na kartonsko ležište. Ispod njega se nalazi bundle koji nije naročito bogat i sastoji se od:
  • 2 x SATA 6Gb/s kabela
  • 1 x ASUS WiFi Q-antene
  • 2 x M.2 paketića gumica
  • 1 x TUF Gaming naljepnice
  • 1 x paketića vijaka za M.2 SSD
  • 1 x Quick start vodiča za korisnike

asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_3

Kao što znamo, TUF Gaming matične ploče su kvalitetno napravljene uz pomoć izdržljivih "military-grade" komponenata, te prolaze rigorozne testove izdržljivosti kako bi kupcu pružile stabilno i dugotrajno iskustvo rada i igranja. Za ovu je generaciju B860M ploča osvježena novim tehnologijama, jačom napojnom jedinicom i boljim hladnjacima. Znamo da novi Arrow Lake procesori zahtijevaju i nove čipsete te nove sockete, pa je Intel za high-end izbacio Z890, a budget rješenje je B860 čipset kakav se nalazi na ovoj ploči. Taj čipset donosi nešto manje opcija i onemogućen je overclocking procesora. Stoga je uz ove ploče najpametnije koristiti zaključane procesore, dok je ostavljena opcija overclockinga radne memorije. Uz to, imaju manje PCIe stazica (34 vs. 44), manje Thunderbolt portova (1 vs. 2), manje DMI Gen4 stazica (4 vs. 8), manje čipset PCIe 4.0 stazica (14 vs. 24), manje SATA 3.0 stazica (4 vs. 8), manje USB 20 Gbps portova (2 vs. 5), manje USB 10 Gbps portova (4 vs. 10), manje USB 5 Gbps portova (6 vs. 10), ne podržava PCIe 4.0 stazice iz procesora, nema RAID podršku, te nema vPro podršku. Vidimo da razlike i nisu tako male, no za jedan prosječan gaming stroj opcija ima sasvim dovoljno.

asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_4

Dizajn i layout se nisu znatnije mijenjali u odnosu na B760M-Plus prethodnicu i na pri pogled su vrlo slične. Ipak, nekih razlika ima. Ova ima novi dizajn hladnjaka, novi je i položaj M.2 slotova, jedan je PCIe x4 port manje, nema osvijetljenog TUF logoa, a i čipset hladnjak je nešto drugačiji. Ipak, sve one osnovne smjernice dizajna su tu i ovo je tipična TUF ploča. Layout je jako dobar, nema većih nelogičnosti i jedino ne volimo vertikalne SATA portove, no oni se ionako sve manje koriste.

asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_5

Oko novog LGA1851 socketa su rupe za montažu hladnjaka smještene na jednakim razmacima kao i kod LGA 1700 pa će i stari hladnjaci biti kompatibilni. VRM hladnjaci su stepenasti i omogućavaju dobru kompatibilnost s hladnjacima za procesor. Samo će oni najveći poput možda Noctue D15\G2 imati problema s vanjskim ventilatorima. Ipak, vjerujemo kako će većina kupaca uz ovu manju Micro ATX ploču birati i manje kućište te manje hladnjake. Novi se procesori ionako ne zagrijavaju previše.

asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_6 asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_7

Napojna je jedinica istog broja faza kao i kod prethodnice, no sada su Dr.Mos elementi pojačani sa 60 na 80 ampera. Na svih 12 + 1 + 2 + 1 faza (Vccore, Vccgt, Vccsa, Vnnaon) su 80-amperski Dr.Mos elementi proizvođača Alpha & Omega, koji su kao što znamo integrirani high-side i low-side MOSFET-i s driverima. Asus koristi i kvalitetne prigušnice te 5K kondenzatore na fazama, a kontroler je Digi+ EPU ASP2442GQW, kakav smo vidjeli i na Z890-PLUS ploči. Hladnjaka su dva, onaj na lijevoj strani je povećan u odnosu na prethodnu generaciju, a zagrijavanje s 245K procesorom nije pretjerano pa smo izmjerili samo 40,3°C na najtoplijem dijelu VRM hladnjaka. S druge strane, čipset se više zagrijavao, do 45°C. S obzirom na prikazano, ova ploča može izdržati i znatno jače procesore.

asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_8

Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori. Tu su tri 4-pinska konektora na gornjoj strani za procesor i pumpu vodenog hlađenja, a do njih je POST dijagnostika s četiri malene LED-ice kao i dva ARGB headera. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 256 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.800 MT/s. Podržana je DIMM i CUDIMM memorija, a podržani su i XMP i AEMP III profili. Kao i kod Z890 modela tu je i DIMM FIT tehnologija (analizira module za optimizaciju performansi i potencijale probleme), kao i DIMM Flex. Ispod 24-pinskog ATX konektora nalazi se jedan USB 3.2 Type C interni konektor, koji je propusnosti 10 Gbps, a ispod njega su je jedan USB 3.0 header.

asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_9

Na donjem se dijelu ploče nalaze i PCIe slotovi. Gore je jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot koji podržava X16 mod rada i koji ima Q-release mehanizam. Na dnu se nalazi jedan PCIe 4.0 x4. Na lijevoj se strani nalazi 7.1 audio jedinica sa starijim CODEC-om ALC897 koji podržava 24-bitni/192kHz playback, a tu su i premium audio kondenzatori. Audio jedinica je jasno smještena na odvojenom dijelu inače 8-slojnog PCB-a. Za mrežnu se povezivost brine Realtekov 2,5-gigabitni kontroler s Asus LANGuard zaštitom (osigurač).

TUF Gaming B860M-PLUS WiFi - drugi dio

asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_10

Prvi M.2 slot se nalazi iznad PCIe 5.0 x16 slota, i on je po PCIe 5.0 x4 standardu te prima 2280 uređaje. Njegov hladnjak, kao i za ostala dva je relativno tanka aluminijska pločica sa termalnom podloškom. Taj prvi M.2_1 slot kontrolira procesor, a ostala dva čipset. M.2_2 podržava 2280 uređaje i manje, te radi u PCIe 4.0 x4 modu rada. M.2_3 podržava samo 2280 uređaje i radi u PCIe 4.0 x4 modu rada. Na dnu se ploče nalaze uobičajeni headeri i konektori. Tu je interni audio header, Com_Debug, Thunderbolt header, još jedan ARGB header, tri 4-pinska konektora za ventilator, interni USB 2.0, dva vertikalna SATA porta i header prednjeg panela.

asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_11

Donja je strana ploče relativno jednostavna s TUF Gaming grafikom i lijepo ocrtanim dijelom na kojem se nalazi audio jedinica, a koji je fizički odvojen od ostatka PCB-a radi smanjenja prijenosa šumova.

asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_12 asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_13

Stražnji je I/O panel prosječno opremljen, i tu nalazimo
  • 1 x USB 20Gbps port (1 x USB Type-C s DP Alt modom)
  • 2 x USB 10Gbps porta (2 x Type-A)
  • 4 x USB 5Gbps porta (4 x Type-A)
  • 1 x USB 2.0 port (1 x Type-A)
  • 1 x DisplayPort
  • 1 x HDMI port
  • 1 x Wi-Fi modul
  • 1 x Realtek 2.5Gb Ethernet port
  • 5 x Audio jackova
  • 1 x optički S/PDIF out port
Standard je da neke od B860 ploče donose po i jedan Thunderbolt 4 Type C port, no ova ploča ga nema. Asus se odlučio i za samo jedan Type C port propusnosti 20 Gbps na stražnjem panelu, dok je onaj prednjem propusnosti 10 Gbps. B860M-PLUS ploča koristi Realtekov WiFi 7 modul s novim tipom konektora, koji podržava tri frekvencijska spektra (2,4/5/6 GHz), 160 MHz kanale i donosi maksimalnu propusnost od 2,9 Gbps. Uz to, podržava i Bluetooth v5.4. Napominjemo da je WiFi 7 podržan samo od strane Windowsa 11 Pro u verziji 24H2. WiFi radi nešto slabije ako ste na različitim etažama u odnosu na router kao što smo mi bili, uostalom kao i sva slična Realtekova rješenja. Na istoj etaži je signal uvijek vrlo jak. Na ploče se nalaze i dva horizontalna SATA porta na desnoj strani, te dva vertikalna na donjoj koji su po SATA III standardu i bez RAID podrške.

asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_14

TUF ploče su poznate po kvalitetnoj izvedbi i rigoroznim testiranjima koje prolaze kako bi se osigurala maksimalna stabilnost u svim situacijama. Manje više su to slične tehnologije kao i kod drugih modela, i nema nekih posebnih elemenata koji ju čine posebnijom. Asus je čak prestao i isporučivati TUF certifikacijske kartice. No, TUF serija i dalje ima svoje vjerne fanove, a ploče pružaju dobar omjer uloženog i dobivenog uz visoku kvalitetu izrade. Na ploči se nalazi ukupno šest 4-pinskih konektora za ventilatore i vodene pumpe, a sve se može kontrolirati i nadzirati uz pomoć Fan Xpert 4 i AI Cooling II tehnologije. LED-ica na samoj ploči nema, no tu su tri ARGB headera koje kontroliramo uz pomoć Aura Sync aplikacije.

asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_15 asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_16

asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_17 asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_18

UEFI sučelje BIOS-a je dizajnirano u standardnom TUF stilu, a u odnosu na Z890 ploče mu fale opcije za overclocking procesora, dok je overclocking memorije podržan. I na ovoj je ploče sučelje iz nekog razloga puno sporije nego ranije i slično kao kod Z890 modela. Potrebno je dosta da se prebacite između menija, a i za prihvaćanje promjena je potrebno duže vremena nego ranije. Tu je i novost u obliku Q-Dashboarda koju smo vidjeli i kod Z890 ploča a koja grafički ljepše dočarava što je sve spojeno na ploču. Sučelje ima EZMod i Advanced mod, a tu je i EZ Flash 4.

Armoury Crate je centralni hub iz kojeg sve kontroliramo, premda nam se čini da još uvijek nije u potpunosti nadograđen za ove nove ploče. Ne možemo previše toga kontrolirati osim onoga što nudi Dashboard, te Aura a to je većinom vezano za rasvjetu. Možemo koristiti GlideX, Driver Hub, Norton 360 for Gamers (60 dana trial), WinRAR (40 dana trial), TurboV Core itd. ASUS donosi i niz AI Advisor mogućnosti.

Test sistem, način testiranja

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi
Procesor Intel Core Ultra 5 245K
Memorija G.Skill Trident Z5 RGB F5-6800J3445G16GX2-TZRS
Grafičke kartice AMD Radeon RX 7900 XT
Zvučna kartica On board
Napajanje SilverStone DA1000R Gold
SSD ADATA Swordfish 2 TB; Corsair MP600 2TB
Monitor Dell S2721DGF
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 11 24H2
DirectX verzija 12
AIDA64 Engeneer 7.73.7000
PCMark 10
3DMark TimeSpy: CPU Profile
Cinebench R23.2 & R24
JetStream 2 Benchmark (Chrome)
wPrime 2.0 1024M
Corona Benchmark v1.3
Blender BMW Benchmark & Gooseberry benchmark
Handbrake v1.4.2
V-Ray Benchmark 4.10.03

Način testiranja

asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_19

Kd testa ove ploče smo ponovno koristili smo 245K procesor jer nam 285K više nije bio pri ruci. Stoga će te u usporednim grafovima vidjeti rezultate ranije testirane Asusove Z890 ploče s tim procesorom. Koristili smo i G.Skill Trident Z5 RGB F5-6800J3445G16GX2-TZRS memoriju, AMD Radeon RX 7900XT grafičku karticu i ostali već poznati hardvera kojeg možete vidjeti u tablici. Procesor je hlađen Alphacoolovim AIO hladnjakom Core Ocean T38. Testovi su kao i do sada uobičajena mješavina između sintetike, CPU benchmarka i grafičkih benchmarka. Iskoristili smo ranije dobivene rezultate i grafove. Kao i do sada, testirali smo i potrošnje te zagrijavanje. Testirali smo na Windows 11 operativnom sustavu s 24H2 nadogradnjom, kao i kod testa AMD-ovih novih Zen 5 procesora.

Rezultati testiranja

UL test

PCMark [ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="score" labels="ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi" values="9531,9526,9522,9507,9482,8839" colors="blue,blue,blue,blue,blue,red" height="400"] 3DMark [ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi" values="12662,12597,12589,12588,12581,12577" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue" height="400"] I dok su PCMark performanse na dnu, CPU performanse u 3DMarkovom testu su na vrhu - zanimljivo.

CPU Test

Blender

[ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender Gooseberry benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master" values="532.69,534.97,535.48,535.72,536.1,547.23" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue" height="400"]

Cinebench R24

[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,Gigabyte Z890 Aorus Master" values="1478,1468,1459,1455,1450,1433" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue" height="400"] [ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master" values="133,133,133,132,132,128" colors="blue,blue,blue,blue,red,blue" height="400"] 3DMarkov test nije bio iznimka i u ova dva testa je B860 ploča izvukla maksimum iz nT performansi 245K procesora i pobijedila moćne Z890 modele. To je samo znak da su ovakve ploče idealne za slabije procesore.

Zagrijavanje procesora @ Alphacool Core Ocean T38

[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)"  labels="Gigabyte Z890 Aorus Master,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi" values="63,64,64,64,68,82" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue" height="400" min="0"] [ichart headers="ID,Load (°C)" title="Average Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)"  labels="Gigabyte Z890 Aorus Master,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi" values="60,61,61,61,61,67" colors="blue,blue,blue,red,blue,blue" height="400" min="0"] Maksimalna i prosječna temperatura nisu puno drugačije u odnosu na Z890 ploče.

Zaključak

asus_tuf_gaming_b860m_plus_wifi_20

Matične ploče su kao što znamo jako poskupile, i ne čudi stoga što je cijena ovoj oko 230 € u njemačkim dućanima, te oko 290 € u hrvatskim. Ipak, riječ je o sasvim solidnoj ploči srednjeg ranga koja će zadovoljiti potrebe većine kupaca koji žele budget gaming računalo u manjem kućištu. Uz ovu su ploču idealni 225, 245 ili 265 procesori koji će biti adekvatni za izvlačenje performansi iz grafičke kartice srednjeg razreda. Ploča je sasvim solidno opremljena opcijama, a zamjeriti joj jedino možemo na manjku brzih USB opcija, naime, samo je jedan Type C 20 Gbps port na njoj. Sve ostalo je u skladu s cjenovnim razredom i sve je vrlo korektno. Uz to, pokazala je i zube jačim Z890 pločama te izvukla najbolje performanse iz Ultra 5 245K procesora.